alexametrics
دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۸ نوامبر ۲۰۲۰ میلادی
چرا مثبت اندیشی زیاد خوب نیست ؟
2
1.1K
زمان مطالعه: 6 دقیقه
اشکالات مثبت اندیشی زیاد : ما همیشه درباره فواید مثبت اندیشی در کتاب ها، شبکه های اجتماعی و از زبان سخنرانان انگیزشی حرف های زیادی شنیده ایم و شاید تا حدی این حرف ها به ما ثابت هم شده باشد اما در این مقاله متوجه می شوید چطور مثبت اندیشی بیش از حد…

اشکالات غیرمنتظره مثبت اندیشی

امیدوار بودن یا تلاش برای مثبت اندیشی چه اشکالاتی دارد ؟ مربی ها و کارشناسان مرتب می گویند تعیین ذهنیت ما می تواند به ما در حل بیشتر مشکلات کمک کند. مثلا اگر از کارتان اخراج شده اید یا وضعیت بیزینس شما با قیمت شکنی کسی دیگر بد شده است اولین کاری که باید بکنید این است که خودتان را پر انرژی نگه دارید و جنبه مثبت این وضعیت را ببینید و سعی کنید دوباره شادی و خوشحالی خود را پید کنید.

اتفاقات فعلی یا مسائل مالی به شما استرس وارد می کند ؟ کمی خوشبینی تمام چیزی است که برای دیدن انتهای این تول تاریک نیاز دارید. وقتی واقعا چیزی را می خواهید بهتر است فکر کنید آن را به دست نمی آورید تا فرض کنید به دست می آورید.

از طرف دیگر، خطرات مثبت اندیشی زیاد و موفق نبودن در تمرین آن باعث می شود ذهن پر از نگرانی و استرس شما حتی ناراحتی های ناچیز شما را هم به مصیبت های بزرگ تبدیل کند یا منطق معمول شما در تصمیم گیری ها کنار زده شود. اما در واقع، نه تنها مثبت اندیشی در هر جای دنیا مفیدتر از آنچه فکر می کنیم شناخته نشده بلکه ممکن است طرز تفکر منفی خیلی هم بد به حساب نیاید.

در تحقیقات هیچ کوتاهی درباره برجسته کردن مزایای خوشبینی برای سلامت و اجتماع وجود ندارد اما حتی ارزش این تحقیقات باز هم دلایل خیلی کمی برای اعتماد بی چون و چرا به قدرت بی حد و مرز مثبت گرایی باقی می گذارد. چند نمونه از این دلایل را در ادامه خواهید خواند.

مثبت اندیشی زیاد و انتظارات غیر واقعی می توانند نتیجه معکوس داشته باشند

اگر تصمیمات سال جدیدتان را تا به حال عملی نکرده اید تنها نیستید. تحقیقات برآورد کرده از هر 4 تصمیم به 1 تصمیم تا هفته اول سال عمل شده و 90 درصد تلاش ها برای خودسازی به شکست بر می خورد. این روند به دلیل امید ناکافی یا اعتماد به نفس ضعیف نیست بلکه به دلیل مثبت اندیشی بیش از حد است.

هر چه اهداف شما بلند پروازانه تر باشد بیشتر برای به انجام رساندن آنها احساس اعتماد به نفس دارید و هر چه بیشتر انتظار فایده و بازده انجام اهداف را داشته باشید در نهایت احتمالا کمتر موفق می شوید. از طرف دیگر کسانی که نسبت به رسیدن به اهداف خود بدبین تر هستند احتمال دارد بیشتر به آنها برسند چون حداقل شکی که به خود دارند باعث می شود بیشتر برای دستیابی به اهدفشان کار کنند.

شما نمی توانید یک شبه مثبت اندیش شوید

ما تمایل داریم به محرک به عنوان چیزی قابل انعطاف فکر کنیم اما این طرز تفکر شاید به نوعی توهم باشد. میزان اراده ما نسبت به محرک ها تا حد زیادی به شخصیت و ارزش های اصلی ما مربوط است. به همین دلیل است که دو نفر واکنش متفاوتی به یک تجربه مشابه حتی در مواقع غیر معمول دارند.

تحقیقات گسترده منتشر شده نشان می دهد افراد خوشحال و راضی تمایل دارند حتی وقتی برای آنها اتفاقاتی بد می افتد آرام و انعطاف پذیر بمانند در حالی که به نظر می رسد افراد منفی گرا نمی توانند از اتفاقات زندگی مثبت، مگر در مدت زمانی کوتاه لذت ببرند. ما نمی توانیم از افراد انتظار داشته باشیم ذهنیت خود را مثل لباس هایشان مدام عوض کنند.

علاوه بر این، ویژگی های شخصیتی که باعث می شود فرد در کل طبعی خوشحال داشته باشد و دیگری خوشحال نباشد تا حد زیادی به ژنتیک فرد بستگی دارد به همین دلیل نمی توانیم انتظار داشته باشیم افراد ذهنیتشان را مثل لباس هایشان عوض کنند.

با اینکه این واقعیت لزوما خبر بدی نیست هر چه بهتر این موضوع را درک کنیم کمتر برای کنترل قدرت تفکر مثبت برای تغییر حالات در هر زمانی که بخواهیم به توانایی های خودمان شک می کنیم. علاوه بر این، چگونگی احساس ما بخش دیگری از شخصیت واقعی ما است که به این ترتیب سعی می کنیم به جای مقابله با ذاتمان و کسی دیگر شدن بهتر با شرایطمان کنار بیاییم.

منفی اندیشی واقع گرایانه به مثبت اندیشی فریب دهنده غلبه می کند

چرا مثبت اندیشی زیاد خوب نیست؟

با اینکه راحت تر است بدبختی ها را با دیدگاهی مثبت و روشن تفسیر و تعبیر کنیم در بلند مدت، حداقل یک دیدگاه هشیارانه نسبت به اوضاع ترجیح داده می شود. همان طور که اسکار وایلد می گوید همه ما در فلاکت هستیم اما بعضی از ما به ستاره ها نگاه می کنیم و به نظر می رسد این دیدگاه برای رو به رو شدن با واقعیت ها و کنار آمدن با آنها سازگارتر است مهم نیست چقدر دردناک باشد.

بشر ذاتا مستعد این است که با قدرت نسبت به واقعیت ها و اطلاعاتی که ناخوشایند هستند بی اعتنا باشند. ما از دیدگاه روان ششناسی ترجیح می دهیم برای اینکه احساس خوبی نسبت به خودمان داشته باشیم از پیگیری واقعیت صرف نظر کنیم بنابراین به دلیل وجود تمام اخبار جعلی و اینکه چطور عصر دیجیتال واقعیت را منحرف می کند ما تا حدی که فکر می کنید به واقعیت علاقه نداریم.

بی خبری و ندانستن تا مدتی کوتاه خوشحالی و آسودگی دارد اما دیر یا زود واقعیت مچ آن را می گیرد. فیلترهایی که واقعیت را از دروغ مشخص می کند ممکن است به کنجکاوی و تفکر انتقادی ما آسیب وارد کند اما تمایل ناخودآگاه ما به بی اطلاع ماندن، دروغ ها را مقدم بر واقعیت ها قرار می دهد. در نهایت باید بدانید ترجیح می دهید خوشحال تر باشید اما از واقعیت جدا بمانید یا ناراحت باشید اما با واقعیت رو به رو شوید ؟

با اینکه این سوال شاید فلسفی باشد اما بی اعتنایی به واقعیت معمولا تا مدتی کوتاه خوشحالی و آسودگی به همراه دارد. درباره موضوعات جدی و مهم، نارضایتی تا حد مشخصی برای پیشرفت فردی و اجتماعی بیشتر، بسیار مهم است. فقط وقتی درباره اوضاع ناراضی یا حتی ناراحت باشیم می توانیم اضطراری بودن اوضاع را احساس و برای ایجاد تغییر کاری کنیم.

رضایت خاطر بیش از حد، مثبت اندیشی زیاد و بی خیالی دشمن پیشرفت ما است و خوشحالی غیر معمول فقط نشان دهنده این بی خیالی است. در واقع، نه به صورت مستقیم اما توانایی ذاتی ما برای رنج بردن یک محرک ضروری برای تغییر است. مثبت اندیشی زیاد ممکن است به مرور زمان ما را از مثبت اندیشی معمول هم باز دارد و در هر صورت معمولا به شکست می انجامد.

خطرات مثبت اندیشی بیش از حد

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

آشنایی با فواید مثبت ‌اندیشی از دید روانشناسان

چگونه گفتار درونی منفی را به حداقل برسانیماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • fastcompany.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits