مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
۸ راهکار کلیدی و مهم برای جلوگیری از طلاق
8
زمان مطالعه: 9 دقیقه
راهکارهای جلوگیری از طلاق : مراجعه به یک مشاور ازدواج برای هر زوجی که تلاش می کنند با وجود اختلافاتی که دارند طلاق نگیرند کار آسانی نیست. باور رایجی هست که مراجعه به مشاوره ازدواج تقریبا با پذیرش شکست در ازدواج مساوی است. اما چنین اعتقادی حقیقت...

نکاتی مهم برای نجات دادن ازدواج از طلاق

ازدواج درمانی باید بخشی معمول از هر ازدواج باشد چون زندگی زناشویی چیزی است که باید برای رسیدن به توافق و یگانگی در آن تلاشی مدام داشت. درست مثل بازیکنان فوتبال که باید برای تند و تیز بودن تمرین کنند، زوج ها هم باید با مراجعه با برنامه به مشاور ازدواج رابطه شان را حفظ کنند.

یک مشاور ازدواج با تجربه، به هزاران زوج که مشکلات مختلفی در ازدواجشان دارند کمک کرده است و بنابراین کاردانی لازم را برای کمک کردن دارد.

تغییر ذهنیت برای پیشگیری از طلاق

مراجعه به مشاوره ازدواج مثل مراجعه به پزشک است. شما حتی اگر حالتان خوب باشد سالانه به پزشک مراجعه می کنید و موضوعی مهم برای شما است چون نمی خواهید دچار بیماری و مشکلات دیگر شوید. حفط ارتباطی سالم با همسر و جلوگیری از طلاق مستلزم توجه و تلاش است. عوامل فرهنگی و شخصی متفاوتی وجود دارد که مراجعه به مشاوره ازدواج را بدنام کرده است.

اگر شما هم سعی در نجات زندگی مشترکتان دارید یا سعی دارید همسرتان را برای طلاق نگرفتن و طلاق ندادن قانع کنید نکات زیر را دنبال کنید.

به حرف های شریک زندگی تان گوش دهید

هر وقت ازدواجی شکست می خورد هر دو طرف مشکلاتی دارند که باید به آن رسیدگی کنند. اینجاست که مشاوره ازدواج نقش مهمی در نجات ازدواج از طلاق بازی می کند. مشاوره جداگانه به زن و شوهر در ازدواج درمانی احتمالا منجر به حل شدن موقت مشکلات می شود چون هر دو طرف برای پیدا کردن راهی برای بهبود ارتباطشان به کمک احتیاج دارند.

گاهی اوقات فقط خوب گوش دادن به طرف مقابل می تواند به شما کمک کند بفهمید مشکل ارتباطتان چیست و حتی متوجه شوید فرد مقابل چه توصیه هایی برای جلوگیری از طلاق دارد. شکست در یک ارتباط اغلب ریشه در مشکلات ارتباطی دارد و به همین دلیل حل کردن این مشکلات می تواند در نجات دادن یک ازدواج فوق العاده مفید باشد.

گوش دادن به حرف های همسرتان به شما درکی از چگونگی احساسات او می دهد و وقتی مشکلات ارتباطی شما واضح و روشن پیش چشم شما باشد حل آنها خیلی آسان تر می شود و این موضوع در مرکز راه حل های جلوگیری از طلاق قرار دارد.

گوش دادن فعال چیست و چطور تقویت می شود؟

احساسات خود را بیان کنید

علاوه بر گوش دادن به حرف های همسرتان برای درک احساسات او باید توانایی بیان احساسات خودتان را هم داشته باشید تا همسرتان بتواند دیدگاه شما را درک کند.

بیان ناکامی ها و مشکلات برای شخصی که بیشتر از هر کسی دوستش دارید و برایتان عزیز است اصلا کار آسانی نیست، به همین دلیل است که مشاوره ازدواج کسی است که می تواند میانجی شما و همسرتان شود، در این تغییر و تعدیل ها دست داشته باشد و ضمن منطقی نگه داشتن بحث بین شما و همسرتان به شما برای به زبان آوردن افکار و احساساتتان اعتماد به نفس بدهد.

شما نباید هیچ وقت به همسرتان بی احترامی کنید یا ارزش او را پایین بیاورید چون با این کار فقط خصومت و نارضایتی بین خودتان را بیشتر می کنید. ازدواج درمانی برای کار کردن روی مشکلاتی که با همسرتان دارید طراحی شده؛ این کار تجزیه تحلیلی است و هیچ رویکرد انتقادی در کار نیست.

نجات دادن ازدواج از طلاق به عوامل بسیاری بستگی دارد اما توانایی گوش دادن و بعد به اشتراک گذاشتن احساسات می تواند به مورد ملاحظه قرار دادن مشکلات ازدواج کمک کند. مشاوره ازدواج جای خوبی برای انجام این کار است چون مشاوره های ازدواج نقش راهنما را در بحث بین شما و همسرتان ایفا می کنند.

برای سازگاری با یکدیگر تلاش کنید

درست مثل هر ارتباط دیگری، سازگاری نقشی اساسی در موفقیت یا شکست نهایی بازی می کند. نجات دادن ازدواج از طلاق هم به این بستگی دارد که هر یک از طرفین چقدر به سازگاری با دیگری تمایل دارد. در عین حال همسر شما هم باید پذیرای ایده ها و دیدگاه های شما باشد.

با تمایل دو طرف به انعطاف پذیر بودن نسبت به احتیاجات دیگری یک حد وسطی در ارتباط پیش می آید که دو طرف می توانند با این سازگاری و انعطاف پذیری از بازدهی که ارتباطشان دارد خوشنود باشند. یک مشاور ازدواج می تواند در این مسیر نقش راهنما را داشته باشد.

دوام ازدواج به توانایی هر دو طرف برای کنار گذاشتن تمایلات و خواسته های شخصی شان و رسیدگی به خواسته های دیگری در حد معقول تکیه دارد. اولویت قرار دادن بلندپروازی های خود در ازدواج فقط به ناراحت کردن و سرکوب کردن شریک زندگی تان منجر می شود. بنابراین جلوگیری از طلاق دو نفر فقط به این بستگی دارد که زوج در این ازدواج خوشحال باشند.

از سرزنش کردن همسرتان دست بردارید

سرزنش نکردن همسرتان یکی از جنبه های نجات ازدواج از طلاق است. انگشت گذاشتن روی عیب های همسرتان فقط باعث می شود احساس کند بیشتر از قبل از شما دور و جدا شده و در نتیجه نخواهد زندگی مشترکتان را بهتر کند. یک کلیشه قدیمی هست که می گوید رقص تانگو دو نفر لازم دارد و در مورد شکست در ازدواج این گفته بسیار صدق می کند.

خیلی کم پیش می آید که در ایجاد مشکلات در ازدواج فقط یک نفر مقصر باشد. هر دو نفر در یک ارتباط اغلب شکایاتی دارند که فکر می کنند دلیل آن ضعف ارتباطی یا انتظارات غیر واقع بینانه طرف مقابل است. سرزنش کردن همسرتان برای هر مشکل نتایج زیانباری بر خلاف انتظار شما دارد و به ترمیم ارتباطتان هیچ کمکی نمی کند.

اگر لازم است زمانی را جدا از هم بگذرانید

متناسب با وضعیت فعلی ارتباط شاید بد نباشد زمانی را از هم جدا باشید تا خودتان و همسرتان بتوانید به افکار و احساساتتان نظم دهید. بیشتر افراد وقتی اختلاف دارند اما نمی خواهند طلاق بگیرند متوجه نیستند جدایی در یک ارتباط دقیقا همان چیزی است که به آن احتیاج دارند.

اگر زندگی مشترکتان گاهی اوقات کاملا استرس زا بوده کمی وقت گذرانی دور از همدیگر می تواند به ارزیابی دوباره ارزش هایتان در ازدواج و آنچه احتیاج به تغییر آن دارید کمک کند. همچنین به طرف مقابل شما وقت، تنفس و فضایی برای فکر کردن می دهد.

بعد از اینکه مدتی جدا از هم گذراندید ممکن است شما و همسرتان به این درک برسید که بدون هم بودن چطور است و می تواند تنها انگیزه لازم هر دو شما برای ادامه زندگی مشترکتان باشد.

بخشش و فراموشی را یاد بگیرید

یکی از چیزهایی که می تواند ارزش یک رابطه را پایین بکشاند نگه داشتن اشتباهات گذشته همسرتان در ذهن است. هر کسی اشتباه می کند اما اینکه یاد بگیریم این اشتباهات را ببخشیم بخشی از نجات دادن زندگی مشترک در سرد و گرم روزگار است.

اگر می خواهید در زندگی مشترکتان هماهنگی و توافق ایجاد کنید و از طلاق جلوگیری کنید نباید هر بار که از همسرتان دلخور می شوید و صدمه می بینید در گذشته کند و کاو کنید و اشتباهات او را پیش بکشید. اینکه هر روز را صفحه ای خالی و پاک از کارهای همسرتان در نظر بگیرید به ازدواج و ارتباط شما تازگی می دهد.

هیچ کس دوست ندارد به خاطر گذشته اش به او توهین شود و همسر شما هم استثنا نیست. تمرین بخشش و فراموشی اشتباهات همسر در زندگی مشترک به بهبود و متعادل کردن ارتباط شما کمک می کند. نجات یک ازدواج همچنین به این بستگی دارد که آیا شما و همسرتان توانایی عذرخواهی دارید یا نه.

در دنیایی ایده آل هر دو طرف در ارتباط باید بتوانند در صورت اشتباه کردن از همدیگر معذرتخواهی کنند اما اگر این اتفاق نمی افتد باید برای آینده ارتباطتان هم که شده بخشش را یاد بگیرید.

چند هدف مشترک پیدا کنید

یکی از راهکارهای پیشگیری از طلاق این است که چند هدف مشترک با همسرتان داشته باشید. راهنمایی گرفتن از یک مشاوره ازدواج می تواندخیلی مفید باشد چون او می تواند پیشنهاداتی را به شما بدهد که برای هر دو طرف رابطه قابل قبول باشد. البته، انجام این کار به توافقات و سازش هایی نیاز دارد تا ارتباط حفظ شود و توانایی برای سازش یکی از عوامل حفظ زندگی مشترک است.

اگر دیگر، چیزهای زیاد مشترکی با همسرتان ندارید روی اهدافی توافق کنید که برای شما و او قابل قبول باشد و به تلاش سخت نیاز داشته باشد. اگر بچه دارید یا تصمیم دارید در آینده داشته باشید موضوع خوبی است.

به عبارت دیگر می توانید درباره این موضوعات که چه کسی برای نگهداری از بچه در خانه بماند و چه کسی به کارش ادامه دهد یا اینکه هر دو به کار ادامه دهید و بچه را در مهد کودک بگذارید صحبت و توافق کنید. قبل از اینکه این مسائل کلیدی به مشکل تبدیل شوند می توانید آنها را در جلسات مشاوره ازدواج حل کنید.

محبت خود را به همسرتان با کارهایتان نشان دهید

نجات دادن ازدواج از طلاق به کارهایی هم که برای همسرتان انجام می دهید بستگی دارد. اگر چه ممکن است احساس کنید دوست ندارید همین الان آن را انجام دهید، انجام کاری از روی محبت برای همسرتان می تواند به روشن کردن دوباره ارتباطتان کمک کند.

قدردانی از مهربانی، به هر کسی احساسی خوب می دهد به خصوص وقتی شخصی انتظارش را نداشته باشد. اگر همسرتان دیدی منفی نسبت به شما دارد این دید را با هیچ کاری انجام ندادن تایید نکنید. به جای آن، سعی کنید به همسرتان نشان دهید چقدر به او اهمیت می دهید و هنوز او را از جایی در اعماق وجودتان دوست دارید.

همچنین نشان دادن محبت به همسر می تواند به تغییر دیدگاه خودتان هم کمک کند چون باعث می شود از زاویه ای متفاوت به همسرتان نگاه کنید. مهربانی باید اساس هر ارتباطی باشد به خصوص وقتی برای نجات زندگی مشترکتان تلاش می کنید.

همیشه این گفته جوزف کمپل را به ذهن بسپارید:

وقتی در زندگی مشترک فداکاری می کنید برای همدیگر فداکاری نمی کنید بلکه برای یگانگی در ارتباطتان این کار را می کنید.

راهکارهای پیشگیری از طلاق

ترجمه شده توسط فرحناز رنجبر در مجله دلگرم

بیشتر بخوانید:

چطوری زن سابق را بعد از طلاق به زندگی مشترک برگردانیم ؟

طلاق عاطفی و سردی زوجین-میشود همه چیز را دوباره حل کرد

زوج درمانی چیست و چه موقع به زوج درمانی نیاز داریم؟


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است