۹ تکنیک معجزه آسا متقاعد کردن دیگران

۲,۰۹۷
۲
۰
Arad |
شنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۰۰

با این روش های می توانید دیگران را متقاعد کنید و در کار و زندگی خود موفق تر باشید.البته انعطاف پذیری و مشورت با دیگران بسیار مهم است و نباید بر اشتباه خود تاکید کنید.

از نظر علم مشاوره روانشناسی می توان گفت که اصول متقاعدسازی دیگران از طریق صحبت کردن، اولویت دهی ارتباطات، نقشه ذهنی و غیره می باشد.

شاید شما نیز در فعالیت های روزمره ی خود با این چالش مواجه شده باشید که چگونه می توان در ذهن طرف مقابل تاثیرات بیشتری گذاشت تا او ایده، محصول و یا حتی نظر شما را بپذیرد و صحبت های تان به اندازه ی کافی، متقاعد کننده باشد.

فرقی نمی کند که شما مدیر فروش یک شرکت باشید، یا فردی به دنبال پیدا کردن کار. حتی درزندگی روزمره نیز موقعیت های زیادی ایجاد می شود که نیازمند متقاعد کردن طرف مقابل مان هستیم و آشنایی با فنون و اصول متقاعد سازی در مکالمه می تواند شرایط را بهتر کند.

استفاده از این فنون هرگز به معنای تلاش برای فریفتن طرف مقابل مان نیست. بلکه به عنوان ابزاری متمرکز بر روانشناسی اقناع و گفت و گو، برای شکل دهی گفت و گوی مطلوب و اثربخش به هر دو طرف مکالمه کمک خواهد کرد.

آشنایی با اصولی ترین اصول متقاعد سازی

۹ تکنیک معجزه آسا متقاعد کردن دیگران

اصل ۱ بر محتوای صحبت تان تمرکز نکنید.

در بسیاری از موقعیت ها بیش از آنکه مهم باشد چه می گوییم، لازم است تا بر چگونگی گفتن و احساسات و شرایط ذهنی شنونده تمرکز کنیم.

بناراین شروع صحبت در شرایطی که تنها بر گفته های خودتان متمرکز هستید و آمادگی ذهنی طرف مقابل برای درک گفته های تان را نادیده گرفته اید، می توان بی فایده باشد.

او متقاعد نخواهد شد چرا که شما شرایط ذهنی، احساسات و حالات روانشناختی اش را نادیده گرفته اید.

دفاتر برتر مشاوره حقوقی کانون مشاوران ایران را بشناسید.

اصل ۲ برقراری ارتباط را در اولویت قرار دهید.

متقاعد سازی به معنای نفوذ در ذهن طرف مقابل و القای نظر خود به ذهن اوست.

شما در صورتی خواهید توانست متقاعد کننده ی موفقی باشید که در ذهن و روان طرف مقابل تان جا باز کنید.

بنابراین قبل از هر چیز تلاش کنید تا ارتباط خوبی را شکل دهید.

در این رابطه به اندازه ی کافی، شنوا، پذیرا و همدلانه عمل کنید تا طرف مقابل تان گرفتار این احساس نشود که شما قصد دارید تا نظر، ایده و یا محصول و خدمات خود را به او تحمیل کنید.

اصول متقاعد سازی مشتری نیز کاربرد دارد.

۹ تکنیک معجزه آسا متقاعد کردن دیگران

اصل ۳ حالت روانشناختی مد نظر خودتان را ایجاد کنید.

پژوهش های جدید حوزه ی اقناع و متقاعد سازی نشان داده است که تغییرات بنیادی در افکار طرف مقابل پیش نیاز یک مذاکره ی موفق نیست.

نکته ی ضروری آن است که شما بتوانید حالات روانشناختی خاصی را در مواقع لزوم در طرف مقابل تان ایجاد کنید.

به عنوان مثال ممکن است برای ترغیب طرف مقابل به خرید یک ابزار لوکس، بگویید:

” دلت میخواد چیزای جدیدتری رو تجربه کنی؟ ” و یا ” فکر نمی کنی یکنواختی وسایل خونه خسته ت کرده؟”

از طریق طرح این سوال، شما توانسته اید احساساتی از جمله یکنواختی و رکود را در طرف مقابل تان بالا ببرید و تمایل او برای خرید وسایل جدید و لوکس را افزایش دهید.

حتی ممکن است در برخورد با همسر معتادتان که تمایلی به ترک مواد نشان نمی دهد نیز بخواهید از این روش استفاده کنید.

به عنوان مثال بجای آنکه بگویید “فک میکنم خیلی به نفع خودت و بچه هامون هست که یه فکری به حال مصرفت کنی” می توانید بگویید ” حس می کنی این ماده تو رو چقدر از خودت دور کرده؟

آیا این حس رو داری که اونی که میخوای نیستی؟”

۹ تکنیک معجزه آسا متقاعد کردن دیگران

اصل ۴ توجه مخاطب را جلب کنید.

بسته به اینکه به دنبال متقاعد سازی طرف مقابل تان در چه فضایی هستید، اجرای این روش متفاوت خواهد شد.

به عنوان مثال بالا و پایین بردن تن صدا، شدت کلمات، سکوت و دادن اجازه به مخاطب برای تحلیل داده ها، می تواند توجه او را بیشتر جلب کند و تاثیر کلام شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

در صورتی که پشت سر هم حرف بزنید، داده های زیادی را با سرعت منتقل کنید و مخاطب تان را گیج کنید، او متوجه مهم ترین بخش صحبت های تان نخواهدشد و بنابراین نمی تواند مهم ترین تاثیر را از کلام شما دریافت کند.

اصل ۵ قاعده ی تکرار و دسترسی را فراموش نکنید.

بلاگرهای معروف اینستاگرام به خوبی از تاثیر قاعده ی تکرار و دسترسی آگاه اند.

آن ها در زمان های معینی از شبانه روز، پیغام های خاصی را در صفحه ی کاری شان قرار می دهند و در همین زمان، اطلاعات ویژه ای را به ذهن مخاطب شان انتقال می دهند.

تکرار این فرایند باعث می شود تا به مرور زمان اطلاعات خاصی در دسترس ذهن مخاطب قرار بگیرد که به تدریج پذیرفته می شود و فرد از آن پیروی می کند.

قاعده ی دسترسی و تکرار بیان می کند که ما می توانیم ذهن مخاطبان مان را برنامه ریزی کنیم و به نحو دلخواه مان در آن نفوذ کنیم.

در مناسبات روزمره نیز، در نظر گرفتن ساعات توام با آرامش روز برای مطرح کردن خواست های خود به شیوه ی صحیح و منطقی، بیانگر توجه به قاعده ی دسترسی و تکرار است و احتمال اینکه به خواسته تان برسید را افزایش می دهد.

برترین دفاتر مشاوره خانواده کانون مشاوران ایران را مشاهده کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم