دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۲۸ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
افسردگی بعد از شکست عشقی را چگونه کنترل کنیم ؟
2
زمان مطالعه: 11 دقیقه
بعد از تمام شدن یک رابطه عاشقانه دو طرفه، در بیشتر موارد این دختر است که به دلیل احساسات شدید ضربه بزرگی میخورد. در موارد نادری هم پسر دچار شکست عشقی میشود. در این مقاله راه های کنترل افسردگی پس از شکست عشقی را به شما معرفی میکنیم.

افسردگی بعد از شکست عشقی

شرمساری، ناراحتی و تنهایی احساساتی هستند که بسیاری از افراد آنها را بعد از جدایی یا یک شکست عشقی دردناک تجربه میکنند. شکست عشقی یکی از سختترین و ناراحت کننده ترین رخدادهایی است که در طول زندگی مان با آن روبرو می شویم. بسیاری در حق خودشان بی انصافی می کنند و این شکست را به عنوان نشانه هایی از ضعف یا درماندگی خودشان تلقی میکنند. بنابراین عجیب نیست که براساس مطالعات انجام شده، خطر ابتلا به افسردگی بعد از شکست عشقی افزایش می یابد.
در این مقاله دلایل افسردگی بعد از شکست عشقی بررسی شده است و راهکارهایی برای کنترل و غلبه بر آن ارائه شده است.

دلایل افسردگی بعد از شکست عشقی


در این قسمت از مقاله دلایل افسردگی بعد از شکست عشقی را به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

نگرانی درباره آینده

“تا کی مجرد و غمگین میمونم ؟ اگه تا ابد طول بکشه، چی ؟ اگه دیگه هیچ کس من رو نخواد، چی کار کنم ؟ اصلاً میتونم کسی رو پیدا کنم که همان قدر که من اون رو دوست دارم، اون هم من رو دوست داشته باشه ؟
یکی از عامل های اصلی که باعث افسردگی و احساسات ناخوشایند بعد از جدایی میشود، نگرانی درباره ی آینده است.

اما این درد هیچ ارتباطی با عشق سابقتان یا “عشقی” که فکر می کنید، برای او داشته اید، ندارد، این درد از نگرانی های شخصی خودتان نشأت می گیرد.
اگر بعد از جدایی فرد دیگری را پیدا کنید … نگرانی هایتان را درباره ی آینده فراموش خواهید کرد و این درد طاقت فرسا از بین خواهد رفت.
چنین نگرانی هایی را باید از عشقی که فکر می کنید برای او داشته اید، جدا کنید.

بازگشت احساسات فروخورده به سطح

افراد در روابط عاشقانه گاهی اوقات از رابطه شان به عنوان روشی برای فرار کردن از احساسات منفی و مشکلات شخصی و پنهان کردن آنها استفاده می کنند. این مشکلات میتواند مسائل خانوادگی، مشکلات مالی یا درگیری های شغلی و مربوط به زندگی اجتماعی باشد.
در چنین شرایطی بعد از جدایی احساس بسیار بدی پیدا خواهید کرد، چون امکان فرار از واقعیت را از دست داده اید.
این عامل نیز ارتباطی به عشق سابقتان یا احساستان نسبت به او ندارد. احتمالاً ناراحتی خود از زندگی را به جدایی ربط می دهید، چون سرزنش کردن عاملی، مانند شکست عشقی که شکی در دردناک بودن آن نیست، راحت تر از آن است که تایید کنید تمام این مدت، مشکلی در زندگی تان وجود داشته است.

آسیب دیدن غرور

وقتی عشقتان شما را رها می کند، طبیعی است که غرروتان اندکی آسیب ببیند؛ و وقتی غرورتان لگدمال می شود، این احساس را به درد معنا خواهید کرد. اگر یاد بگیرید که با خود این مشکل کنار بیایید، میتوانید این علت خاص افسردگی را کنترل کنید. در هر حال غرور جریحه دار شده به معنای دلشکستگی نیست.
بخشی از دردی که حس میکنید، درد غرور زخم خورده تان است، نه درد قلب شکسته تان.

مشکلات مربوط به اعتماد به نفس

“من چه مشکلی دارم ؟ کمبودی دارم ؟ به اندازه کافی باهوش یا جذاب نیستم ؟ کجا اشتباه کردم ؟ چه کاری باید میکردم و نکردم ؟”
وقتی عشقتان شما را رها می کند، طبیعی است که فکر کنید مشکلی دارید. اما این علت افسردگی نیز ارتباطی با عشق یا طرف مقابلتان ندارد و در واقع از تصوری که از خودتان دارید، سرچشمه می گیرد. این ناراحتی در مشکلات مربوط به عزت نفس و اعتماد به نفس ریشه دارد، این مشکلات را باید به طور جداگانه حل کنید تا درد و ناراحتی تان بعد از شکست عشقی کمتر شود.

نظم معمول برنامه هایتان به هم خورده است

وقتی درگیر یک رابطه ی عاشقانه هستید، به برنامه های خاصی عادت می کنید که دو نفری با هم انجام می دهید؛ مثلاً با هم سفر می روید، سالگردها را جشن میگیرید، در ساعات خاصی از روز با هم تماس می گیرید و … . هر گونه تغییر در این برنامه ی معمول یا به هم خوردن آنها باعث گوشه گیری و افسردگی می شود. این مورد آخرین دلیل افسردگی بعد از جدایی است که فی نفسه ارتباطی با عشق سابقتان ندارد.
این احساس صرف نظر از فردی که با او رابطه داشته اید و میزان عشقتان نسبت به او بروز می یابد و نباید آن را با احساس عشق اشتباه بگیرید.

اینطور فکر کنید که این احساس را بعد از شکست خوردن در هر رابطه ای تجربه خواهید کرد. در واقع این بار به هم خوردن نظم برنامه هایتان است، که ناراحتتان کرده است، نه از دست دادن فردی که با او رابطه داشتید. دردی که بعد از جدایی احساس می کنید، فقط به عشق مربوط نمی شود، بلکه برآیندی از هیجانات و احساسات مختلفی است که در تجارب و افکار شخصیتان ریشه دارد.

دانستن دلیل افسردگی بعد از جدایی به شما قدرت می دهد، چون به این ترتیب می توانید احساساتتان را کنترل کنید و جداگانه به آنها بپردازید. برای این که بتوانید عشق سابقتان را به سرعت فراموش کنید، باید باورهای اشتباه درباره ی عشق را که موسیقی و فیلم های عاشقانه در گوشمان خوانده اند، از خودتان دور کنید.

باید علت واقعی درد و ناراحتیتان بعد از شکست عشقی را جایگزین این باورهای اشتباه کنید.

راهکارهای غلبه بر افسردگی بعد از شکست عشقی

خویشتن نگری اولین کاری است که باید برای غلبه بر افسردگی بعد از جدایی انجام دهید. قلم و کاغذ بردارید و عناصری از زندگی شخصیتان را بنویسید که وقتی در رابطه بودید، آنها را به فراموشی سپرده بودید و فدای اولویت های دیگر کرده بودید.

آیا دیگر با دوستان و خانواده تان رفت و آمد نمی کردید ؟ اهداف شغلی تان را نادیده گرفته بودید ؟ سرگرمی های مورد علاقه تان را کنار گذاشته بودید ؟ فکر کنید که چه عناصری را می توانید دوباره وارد زندگی تان کنید تا برنامه ی روزانه تان با کارهایی پر شود که از انجام دادن آن ها لذت می برید.

خودتان را مشغول نگه دارید

درست است که وسوسه ی در خانه ماندن و از جهان بریدن بسیار قوی است. اما باید از ناحیه ی امنتان بیرون بیایید و چالشه ای جدید و هیجانان گیزی را برای خودتان خلق کنید که همه چیز را تغییر بدهد.
به این ترتیب احساس بهتری دربارهی خودتان پیدا میکنید و به علاوه انرژی مثبت جدیدتان مانند شمعی که پروانه ها را به سمت خودش می کشاند، دیگران را به سمتتان جذب خواهد کرد.

ورزش کنید

وقتی ورزش می کنید، تغییرات مثبتی را در خودتان می بینید که باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید. ضمناً ورزش کردن موجب ترشح اندورفین ها و سروتونین می شود که افزایش انرژی و بهبود خلق و خو را به دنبال دارد.
اگر حوصله ی باشگاه رفتن ندارید، راه های مختلفی، مانند یوگا، صخره نوردی یا موج سواری را امتحان کنید.

رقص نیز میتواند انتخاب فوق العاده ای باشد. گاهی اوقات فقط کافی است که ورزش مورد علاقه تان را که از آن لذت می برید، پیدا کنید تا ورزش کردن دیگر برایتان سخت نباشد. هر ورزشی که انتخاب کنید، از همان لحظه ای که با انجام دادن آن، مراقبت از بدنتان را شروع کنید، افسردگی از شما دور خواهد شد.

خودتان را مجبور به بیرون رفتن بکنید

تاثیر هوای تازه را دستکم نگیرید. ما موجوداتی اجتماعی هستیم و برای احساس کردن عقل و تعادل در زندگیمان به تعامل با دیگران نیاز داریم. مهم نیست که وقتی دچار افسردگی بعد از جدایی می شوید، گوشه گیری چقدر وسوسه برانگیز است، باید خودتان را مجبور کنید که از خانه بیرون بروید و با دیگران معاشرت کنید.

مشاوره با روانشناس

اگر بعد از گذشت دو ماه هیچ بهبودی در حالتان حاصل نشد و مانند هفته ی اول افسرده و ناراحت بودید، یا اگر خلق و خویتان کیفیت کارتان را تحت الشعاع قرار داده بود یا مراقبت کردن از خود و خانواده تان را سخت کرده بود، باید بدانید که این مشکلات نشانه ی ابتلا به افسردگی بالینی است. در این حالت باید به روانشناس، مشاور خانواده یا ازدواج یا روانپزشک مراجعه کنید، تا متخصصین تشخیص بدهند که آیا به اختلال رفتاری مبتلا شده اید یا خیر و درمان مناسب و یا قرص های ضدافسردگی را در صورت لزوم تجویز کنند.

صحبت کردن با روانپزشک یا مشاور، فرایند التیام بعد از جدایی را شتاب می بخشد. افسردگی یک بیماری جدی است که با مصرف داروهای مختلف قابل درمان است، اما بهترین راهکار درمان افسردگی، بهره گیری از یک درمان ترکیبی شامل داروهای مناسب و نوعی درمان گروهی یا فردی است که به شما کمک میکند تا احساساتتان را مدیریت کنید.

رفتاردرمانی شناختی و درمان میان فردی روش هایی هستند که سودمندی آنها برای درمان افسردگی اثبات شده است؛ بقیه نیز می توانند رواندرمانی معمول را امتحان کنند. بخشی از رفتاردرمانی شناختی مربوط به تغییر دادن روشهای تفکر منفی درباره ی عشق سابق و تکرار نکردن مداوم مشکلات و اشتباهاتی است که در رابطه رخ داده است. برخی مشاورین تکنیک های تن آرامی یا دیگر ابزار تعدیل رفتار را برای غلبه بر علائم افسردگی و ناراحتی پیشنهاد میدهند.

مشاوره با پزشک قبل از مصرف مکمل های گیاهی

از آنجایی که داروهای گیاهی ممکن است با داروهای دیگری مانند ضد افسردگی ها تداخل ایجاد کنند، حتماً قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت کنید. نکته: هرگز ضد افسردگی های گیاهی را همراه با داروهای ضدافسردگی شیمیایی مصرف نکنید، این ترکیب میتواند بسیار خطرناک باشد.

درست است که فرورفتن در خود و دل بریدن از جهان وسوسه برانگیز است، اما نباید به خودتان اجازه بدهید که در حالت بی حالی و بی تفاوتی مغز غرق شوید. این سستی و رخوت اعتماد به نفس و عزت نفستان را تحلیل می برد و شما را در گرداب احساسات ناخوشایند گرفتار می کند. برای خودتان برنامه بریزید و طبق برنامه به دیدن دوستانتان بروید یا ورزش کنید تا وقتتان پر شود و در مدتی که زخم قلبتان التیام مییابد، فکرتان مشغول باشد.
اگر بعد از جدایی افسرده اید و میخواهید عشق سابق تان را برگردانید

پس از شکست عشقی خوردن یادتان باشد

همانطور که گفته شد باید ذهنیتی را برای خودتان ایجاد کنید که به شما ثابت کند بدون عشق سابقتان هم میتوانید شاد و خوشبخت باشید. رفاه و خوشی شما هرگز نباید وابسته به فرد دیگری باشد، چون به این ترتیب در برابر افسردگی، به ویژه افسردگی بعد از جدایی آسیب پذیر خواهید شد.
اگر اکنون برای بهبود خودتان زمان و انرژی بگذارید و مشکلات ریشه ای بنیادی را که باعث شده آسیب پذیر و افسرده بشوید، حل کنید، می توانید همه چیز را تغییر بدهید. به این ترتیب می توانید برای برگرداندن عشق قدیمی تان، خودتان را در موقعیت بسیار بهتری قرار دهید. میتوانید وضعیت متعادلی را ایجاد کنید و کنترل بیشتری بر موقعیت داشته باشید.

بعد از بازیابی و ارتقاء اعتماد به نفستان می توانید مانند روزهای نخست آشنایی از عشق قدیمی تان دلبری کنید. وقتی او ببیند که چقدر تغییر کرده اید، چه درس هایی از این شکست عشقی گرفته اید و چه اعتماد به نفس بالایی پیدا کرده اید، او مانند پروانه ای که به سمت شمع کشیده شود، جذب شما خواهد شد.
شاید احساس کنید که امیدی به نجات رابطه تان نیست و در این موقعیت کاری از دستتان برنمی آید، اما فراموش نکنید که بیشتر از آنچه فکر می کنید، اوضاع تحت کنترلتان است. میتوانید بدون عشق سابقتان شاد و خوشبخت باشید و اگر این ذهنیت را در خودتان ایجاد کنید، شرایط بازی به نفع شما عوض خواهد شد.

قابل درک است که عشق سابقتان برای شما بسیار مهم بوده و اکنون که او را از دست داده اید، احساس بدبختی می کنید، اما نباید او را به عنوان علت افسردگی خود ببینید. این نگرش گمراه کننده است و برگرداندن عشق سابقتان را بسیار سخت تر می کند.

هر کسی مسئول اعمال، خوشبختی، رفاه و تکامل خودش است. هر چه زمان و انرژی بیشتری را به مراقبت از خودتان اختصاص بدهید، شادتر خواهید شد و برای اطرافیانتان جذابیت بیشتری پیدا خواهید کرد. اگر شما به نحو محسوسی رشد کرده باشید و به نسخه ی جدید و بهتری از خود قبلیتان که او پیش از جدایی می شناخت، تبدیل شده باشید، تمایلش برای شروع مجدد رابطه بسیار بیشتر خواهد شد.

گاهی اوقات جدایی همان عاملی است که در رابطه تان به آن نیاز دارید تا با برگشتن نزد یکدیگر، پیوند بین شما و عشقتان قوی تر از پیش شود. البته دوران بعد از شکست عشقی سخت است و ممکن است در این مدت به کمک نیاز داشته باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است