مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
ساده ترین راه‌های شاد زیستن
7
زمان مطالعه: 11 دقیقه
20 راه ساده برای پیدا کردن شادی در زندگی روزمره شما : همه‌ی ما تعاریف متفاوتی از خوشحالی داریم. زمانی که شما بدانید خوشحالی برای‌تان دقیقا به چه معناست، راحت‌تر می‌توانید آن را پیدا کنید؛ بنابراین در این بخش دلگرم خوشبختی را بررسی کنید.

چگونه شاد باشیم؟

با دیگران ارتباط داشته باشید

ارتباط با دیگران، عاملی مهم برای شادتر زیستن است. افرادی که ارتباطات مناسبی دارند، سالمتر هستند و عمر طولانی تری دارند. ارتباط صمیمی با افراد خانواده و دوستان موجب علاقه، حمایت و معنای بیشتر زندگی می شود و احساس ارزشمندی را افزایش می دهد؛ بنابراین برای کسانی که به آنها اهمیت می دهید، زمانی را صرف کنید.

برای سلامت بدنتان اهمیت قائل شوید

ذهن و بدن با یکدیگر در ارتباطند و فعالیت بدنی موجب احساس شادتر بودن می شود و اثر بسیار زیادی بر روحیه تان دارد. لازم نیست که به ورزشکاری حرفه ای تبدیل شوید، فعالیت های ساده نیز موجب بهبود وضعیت سلامتی شما می شود. علاوه براین، سعی کنید عادات غذا خوردن سالمی را انتخاب کنید. الگوی خوابتان را اصلاح کنید و به اندازه کافی بخوابید.

شاد بودن

نسبت به جهان اطرافتان آگاه باشید

به اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می دهد، دقت کنید. در هنگام پیاده روی به سمت مکان مورد نظرتان، در هنگام غذاخوردن و فعالیتهای دیگر، با ذهنی آگاه به فرایندهایی که رخ می دهد دقت کنید. این آگاهی به شما کمک می کند تا با احساساتتان همراه شوید و از نگرانی برای گذشته یا آینده دست بردارید.

سعی کنید چیزهای تازه ای یاد بگیرید

یادگیری چیزهای تازه، شما را با ایده‌های نو مواجه می کند و همچنین احساس کنجکاوی و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد. راه‌های زیادی برای یادگیری چیزهای تازه وجود دارد. شما می توانید مهارت یا هنری ساده، ورزش یا هر چیز ساده دیگر را از یک دوست یاد بگیرید.

برای خودتان هدف هایی تعیین کنید

داشتن حسی خوب درباره آینده ای که پیش روی شما قرار دارد، نقش مهمی در شادکامی‌تان دارد. همه ما به اهدافی نیاز داریم که به ما انگیزه دهند، این اهداف باید چالش‌برانگیز و در عین‌حال قابل دستیابی باشند. اگر هدفی غیرممکن را انتخاب کنید، در واقع استرس غیرضروری برای خودتان ایجاد کرده اید؛ بنابراین اهداف بامعنا و واقع گرایانه انتخاب کنید. این اهداف به زندگی شما جهت می دهند و احساس رضایت را برای شما به همراه دارند.

شاد بودن

راهکارهایی را برای تاب آوردن در مقابل استرس بیاموزید

همه ما زمان هایی با استرس و حوادث ناخوشایند مواجه بوده ایم. روش پاسخ‌دهی ما به این حوادث نقش مهمی در احساس سلامتی‌مان دارد. ما قادر به کنترل و انتخاب اتفاق‌ها نیستیم؛ اما می توانیم انتخاب کنیم که چگونه به این استرس ها پاسخ دهیم. درست است که در عمل، این کار مشکل است اما پژوهش ها نشان می دهد که ما می‌توانیم روش برخورد و واکنش به استرس ها را همچون مهارتهای دیگر یاد بگیریم؛ بنابراین از افراد متخصص یا مورد اعتمادتان بخواهید که در این امر به شما کمک کنند.

بیهوده به خودتان سخت نگیرید

هیچ انسانی کامل نیست؛ اما بیشتر ما سعی می کنیم با دیدگاه منفی به خودمان نگاه کنیم و خود را در معرض مقایسه های غیرواقع گرایانه با دیگران قرار دهیم. یاد بگیرید خودتان را بپذیرید و در هنگام سختی ها و اشتباهات با خودتان مهربانتر باشید و به جای تخریب خود به راه های عملی برای بهبود اوضاع بپردازید.

شاد بودن

یک مهارت انتخاب کنید و در آن استاد شوید

پیشرفت و تعالی در هر چیزی پتانسیل‌های شما را افزایش می‌دهد. آنطور که پیداست، مشغول بودن با توانایی‌ها و قوت‌های خاص، راهی عالی برای احساس بهتر نسبت به خود داشتن است. به عبارت دیگر، برای شاد بودن در زندگی شما باید کاری را پیدا کنید تا در آن استاد شوید، و آن کار را هر چه بیشتر انجام دهید.

من می‌دانم که این مورد بسیار عمومی است، اما امیدوارم که تغذیه‌ای برای فکر همه زنان و مردان باشد. شما قطعا می‌توانید به سراغ کار‌های زیادی بروید و امتحانشان کنید، اما اینکه به یک وظیفه/ دستاورد/ مهارت، زمان کافی اختصاص دهید تا کاملا بر آن مسلط شوید، می‌تواند یک تجربه استثنایی و فوق العاده باشد.

البته که تحقیقات نشان می‌دهد تسلط بر یک مهارت ممکن است استرس زا باشد؛ محققان دریافتند که اگرچه روند کسب مهارت در چیزی می‌تواند با استرس، بر افراد فشار آورد، اما شرکت کنندگان در این تحقیق، گزارش کردند که زمانی که در پایان روز به کل کارهایشان نگاه می‌کردند، احساس رضایت داشته اند.

ایجاد تعادل و غلبه بر فرسودگی

اگر از کار کردن خسته و از پا افتاده باشید، چطور قرار است احساس شادی کنید؟ ایجاد و تسلط بر یک مهارت جدید؛ مهارت‌هایی که قرار است به شما کمک کنند که شادتر باشید، از شما زمان و انرژی خواهند گرفت؛ بنابراین بسیار مفید است که میان کار و زندگی تعادل ایجاد کنید. نباید اجازه دهید که خستگی شما را از پا درآورد و جایی برای شادی باقی نگذارد.

شاد بودن

یک طرز فکر رشد برای شادی ایجاد کنید

ذهنیت رشد به این باور اشاره دارد که ما می‌توانیم خودمان را تغییر دهیم. وقتی که ما یک طرز فکر رشد، برای شادی ایجاد می‌کنیم، باور داریم که می‌توانیم شادیمان را تغییر دهیم. این باور فوق العاده مهم است، زیرا اگر اعتقاد نداشته باشیم که ما می‌توانیم شادیمان را افزایش دهیم، هرگز حتی برای آن تلاش هم نخواهیم کرد.

خاطرات مثبت بسازید

هر منطقه از مغز ما می‌تواند با تمرین تقویت شود. اگر مغز شما واقعا در به یادآوری خاطرات، اتفاقات و چیز‌های منفی قوی عمل می‌کند، وقت آن است که شروع کنید بخش‌هایی که مسئول به یادآوری چیز‌های مثبت هستند را تقویت کنید. این یکی از مهم ترین تمرین‌های مهارت شاد بودن در زندگی است.

آن پوشش نقره‌ای را پیدا کنید

هر چیزی که در زندگی تجربه می‌کنید، می‌تواند یک ضد‌حال اساسی باشد، اگر انتخاب کنید که آن را منفی ببینید. اما زمانی که در جستجوی نکات مثبت یا همان پوشش نقره فام در زندگی باشید، احتمالا از کشف آن همه خوبی شگفت زده خواهید شد. به تمرین برای افزایش مثبت‌ها و کاهش منفی‌ها ادامه دهید تا شادی را پرورش دهید. همچنین، این مهارت با توانایی مقابله با استرس و انعطاف پذیری بیشتر مرتبط است.

از رسانه‌های اجتماعی فاصله بگیرید

فیس بوک، اینستاگرام و ... دوست دارند که اثرات منفی بر شادی ما در زندگی بگذارند. با انتخاب این که از این رسانه‌ها فاصله بگیرید یا نحوه استفاده‌تان را از آن‌ها تغییر دهید، می‌توانید شادی را افزایش دهید.

برای شادی بیشتر، عاقلانه خرج کنید

چگونگی تصمیم‌گیری ما درباره خرج کردن، بر آنچه که ما می‌توانیم در زندگی انجام دهیم و راه‌های شادی ما اثر می‌گذارد. زمانی که ما یک خانه یا ماشین ارزان‌تر انتخاب می‌کنیم (چیز‌هایی که بر خوشحالی تاثیری ندارند)، ما پول بیشتری برای صرف کردن برای ماجراجویی و وقت گذرانی با دوستان داریم؛ (چیز‌هایی که واقعا ما را خوشحال می‌کنند.)

شاد بودن

با مهربانی ارتباط برقرار کنید

هنگامی که با دیگران مهربانیم؛ حس بهتری نسبت به خودمان داریم. برای شاد بودن در زندگی می‌توانیم کار‌های خوبی نسبت به دیگران انجام دهیم: همدل باشیم و با یکدیگر با احترام برخورد کنیم، ارتباط ‌هایی با خوشرویی و مهر برقرار کنیم و یا اینکه بدترین‌ها را درنظر بگیریم!

الگو‌های فکری منفی‌تان را پایان دهید

بیایید روراست باشیم؛ گاهی اوقات خود ما، دلیل بدبختی خودمان هستیم. ما نمی‌توانیم دست از فکر کردن به اینکه فلان و بهمان چگونه به ما ظلم کرد برداریم، یا اینکه چگونه زندگی‌مان آنطور که فکرش را می‌کردیم نشد. فرایند‌های فکری منفی، مثل نگرانی، نشخوار فکری، قضاوت کردن خود و ترسیدن از رد شدن، تنها ما را تیره روز و فلج می‌کند. زمانی که می‌بینید به چیز‌های منفی فکر می‌کنید، لحظه‌ای مکث کنید و افکارتان را به سوی دیگری هدایت نمایید. به زودی، مغز شما یاد خواهد گرفت که خودش این کار را انجام دهید. ما باید تمرین کنیم و یاد بگیریم که چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟ در غیر این صورت، تمام عمر باید نقش یک قربانی را بازی کنیم!

شفافیت را پیدا کنید

چگونه می‌خواهید زندگیتان را رو به جلو ببرید در حالی که حتی نمی‌دانید چه حسی دارید و چرا؟! برای شاد‌تر شدن و کسب مهارت شاد بودن در زندگی، سعی کنید احساسات خود را واضح و شفاف ببینید. ببینید واقعا چه احساسی دارید و چه چیزی باعث آن شده است.

ارزشهایتان را زندگی کنید

هنگامی که شروع به بررسی خود و ارزش‌های خود می‌کنید، ممکن است بفهمید که شما همواره می‌دانسته‌اید که چه چیز شما را خوشحال می‌کند. برای شادتر بودن، ارزش‌های خود را روشن کنید تا بتوانید زندگیتان را با دستان خود و براساس ارزش‌ها و اصول خودتان بگردانید. برای این منظور باید خودآگاهی را در خود تقویت کنید.

شاد بودن

به خوبی‌ها توجه کنید

مطمئنا، گاهی اوقات زندگی سخت است. اما با توجه کردن به خوبی‌ها، می‌توانید با زندگی روبرو شوید و انعطاف پذیرتر باشید. هنگامی که شما خوبی را یافتید، لحظه را مزه مزه کنید، و آن را با خود همراه کنید تا شاد بمانید، حتی در لحظات سخت. یا سعی کنید به زمانی‌هایی در آینده فکر کنید که احساس بهتری خواهید داشت.

آن زندگی که می‌خواهید را تجسم کنید

آیا می‌دانستید که مغز قادر نیست خیال را از واقعیت تشخیص دهد؟ بنابراین زمانی که چیزی را تصور می‌کنید، حتی شادی و خوشبختی، مغز درست همانگونه که فکر می‌کنید عمل می‌کند. ما می‌توانیم با استفاده از قوه‌ی خیالمان شادی بیشتر را از روزنه‌ای باریک پیدا کنیم و از تجربیاتمان حتی بیش از پیش لذت ببریم. گاهی خیال ها و تجسمات زیبا و دلنشین نیز به شاد بودن در زندگی به ما کمک می‌کند، پس بیش از حد هم درگیر زندگی روزمره و واقع‌بینی نشوید!


شاد بودن

مایندفول بمانید

گاهی اوقات ما می‌خواهیم فرار کنیم. جهان به نظر تاریک و ترسناک است، اما با تمرین ذهن آگاهی یا مایند فولنس ما می‌توانیم هم چیز‌های منفی و هم مثبت را کاملتر تجربه کنیم. ما بیشتر به زندگی و لحظات خودمان مشغول خواهیم شد.

زندگی را دنبال کنید

اگر قرار باشد همیشه همان روند همیشگی را تکرار کنید، زندگیتان چگونه قرار است تغییر کند؟ خیلی دشوار است. در عوض، خودتان را به سمتی سوق دهید که بر ترس‌ها فائق آیید و با شور و شوق به زندگی دست یابید. سعی کنید «خلاف همیشه عمل کنید» تا ببینید چه حسی دارد و مغزتان را منعطف‌تر کنید.

صحبت کنید و خودتان باشید

زمانی که اجازه دهیم دیگران از ما عبور کنند، شاد نخواهیم بود. اما اگر برای نیازهایمان، قاطعانه از خود دفاع کنیم و خودمان را بیان کنیم، احساس کنترل بیشتری در زندگی خواهیم داشت. یادگیری بیان خود، می‌تواند کمک کند که با چالش‌های بین فردی روبرو شوید؛ چالش‌هایی که باعث می‌شوند در زندگی شاد نباشید.

هدفتان را پیدا کنید

همه ما دوست داریم احساس کنیم که تاثیر مثبتی بر این دنیا گذاشته ایم. اما گاهی اوقات، نوع تاثیری که می‌خواهیم بگذاریم نامعلوم است. دقیقا ببینید چه چیزی به شما حس هدف و معنا می‌دهد و بررسی کنید که چگونه می‌خواهید آن را دنبال کنید تا به زندگیتان حس معنای بیشتری ببخشید.

همچنین بخوانید:

۱۰ راه برای شاد بودن در زندگی

چگونه با همسر خود لحظات شادی داشته باشیم؟

چگونه شاد باشیم+زندگی در مسیر شاد زیستناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است