دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
تفاوت اصلی رک بودن و بیشعوری در چیست ؟
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
تفاوت بین رک بودن و بی شعوری : رک بودن به معنای ابراز نظر شخصی در مورد مسائلی است که مربوط به خود ما میشود و اما وقاحت و یا بیشعوری ابراز نظر ما در مورد دیگران است.

تفاوت بین رک بودن و بی شعوری

تفاوت بین رک بودن و بی شعوری بسیار ساده است، اما برای درک باید کمی تامل کنیم. رک بودن معادل کلمه انگلیسی FRANK است و با عبارت ابراز نظر و اعتقادات شخصی یک فرد در مورد خودش معنی می‌شود.به بیان دیگر شخص در مورد مسائلی اظهار نظر می‌کند که به وی ارتباط داشته باشد، مثلا پوست من تیره است یا من غذای ماکارونی را دوست ندارم.

وقاحت یا گستاخ بودن مقابل رک بودن است و در زبان انگلیسی برای بیان این مفهوم از کلمه RUDE استفاده می‌شود. گستاخ بودن به معنی ابراز نظر در مورد سایرین است که می‌تواند شامل اظهار نظر راجع به ظاهر، اخلاق، پوشش و ... باشد، برای مثال من به دوستم بگویم تو چقدر چاق هستی یا چقدر پوستت ناصاف است. من، چون رک هستم اینطور صحبت کردم.

متاسفانه اکثر افراد این دو مفهوم را معکوس برداشت می‌کنند و اظهار نظر کردن بدون حد و مرز درباره دیگران را رک بودن می‌نامند.

افراد مثلا رک گو با بعضی صحبت‌ها و رفتارهای خود باعث آزردگی خاطر و ناراحتی دیگران می‌شوند. فراموش نکنیم اظهار نظر در مورد عیب‌های ظاهری دیگران که فرد هیچ دخل و تصرفی در شکل گیری آن ندارد، مصداق کامل بی ادبی است نه رک بودن.

تفاوت رک بودن با بی ادبی و بیشعوری


فرق بین رک بودن و بیشعوری

افراد زیادی هستند که به بهانه رک بودن در مورد اموری که به آن‌ها ارتباطی پیدا نمی‌کند اظهار نظر می‌کنند و بعد با گفتن این جمله که من شخصی رو راست و رک هستم خود را متقاعد می‌کنند که مرتکب گستاخی نشده‌اند، اما واقعا چه اتفاقی می‌افتد که افراد با استناد به رک گویی به خود اجازه می‌دهند که به دیگران توهین کنند؟ برای جلوگیری از این اتفاق، باید تفاوت بین رک بودن و بیشعوری را بدانیم و هر آنچه به ذهنمان می‌رسد را به زبان نیاوریم

رک بودن به معنای ابراز نظر شخصی در مورد مسائلی است که مربوط به خود ما میشود. مثلا من بستنی دوست ندارم و این مسئله را به صراحت بازگو میکنم. و یا دوستی از من میپرسد میای بریم بیرون و من براحتی میگویم نه.
و اما وقاحت و یا بیشعوری ابراز نظر ما در مورد دیگران است. مثلا من به شخصی بگویم چه قد چاق هستی، یا مثلا بینی تو شبیه بینی عقاب است ، البته ببخشید من رک هستم.

به گزارش اسپوتنیک، یکی از مهارت های لازم در روابط اجتماعی این است که هر فرد بتواند موضع مورد نظر خود را براحتی بیان کند اما در ارتباط با دیگران هر کلامی را به زبان نیاورد.
تفاوت این دو نوع بیان زیاد نیست اما ظریف است.

یکی از پستهایی که این روزها در فضای مجازی منتشر شده است همین تفاوت را بیان میکند. در این مطلب گفته میشود که "رک بودن" ابراز نظر شخصی فرد در مورد خودش است درحالیکه اظهار نظر درباره رفتار یا ظاهر دیگران "گستاخی یا وقاحت" نام دارد.

برخی کاربران از رفتارهایی سخن میگویند که باعث رنجیده خاطر شدن انها شده, خصوصا بیان عیب های ظاهری فرد که او در تغییر ان ازادی عمل چندانی ندارد. اینگونه موارد را میتوان مصداق نوعی بی ادبی دانست که به اشتباه, مردم نام ان را رک بودن میگذارند.

با این وجود انچه حقیقتا معنای رک بودن است و یک ویژگی مثبت اجتماعی شناخته میشود به گفته کاربران در ایران کمتر دیده میشود چراکه با فرهنگ تعارف در تناقض است.

تفاوت اصلی رک بودن و بیشعوری در چیست ؟

تفاوت میان رک بودن و گستاخی

مرز بین رک بودن و بیشعوری بسیار باریک است. در ادامه بعضی از تفاوت‌های این دو صفت را شرح خواهیم داد.

اظهار نظر بدون تعارف در مورد مسائل فردی نشانه رک بودن است

رک بودن یعنی تنها در مورد مسائلی اظهار نظر کنیم که به خودمان مربوط می‌باشد و تا زمانی که نظر ما پرسیده نشده است به اظهار نظر نپردازیم، برای مثال یک دوست مشکل مالی دارد و می‌خواهد مقداری پول از ما قرض بگیرد، اما ما می‌دانیم این فرد آدم بد حسابی است یا به پولمان نیاز داریم، در چنین شرایطی رک بودن به کمک ما می‌آید و می‌توانیم به دوست خود نه بگوییم.

افراد زیادی هستند که به بهانه رک بودن در مورد اموری که به آن‌ها ارتباطی پیدا نمی‌کند اظهار نظر می‌کنند و بعد با گفتن این جمله که من شخصی رو راست و رک هستم خود را متقاعد می‌کنند که مرتکب گستاخی نشده‌اند، اما واقعا چه اتفاقی می‌افتد که افراد با استناد به رک گویی به خود اجازه می‌دهند که به دیگران توهین کنند؟ برای جلوگیری از این اتفاق، باید تفاوت بین رک بودن و بیشعوری را بدانیم و هر آنچه به ذهنمان می‌رسد را به زبان نیاوریم.


اظهار نظر در مورد دیگران گستاخی و بیشعوری است

حتی در برخورد با دوستان صمیمی خود نیز نباید قبل از اینکه نظرمان را جویا شوند اظهار نظر کنیم. اگر ما یکی از دوستان‌مان را بعد از مدت‌ها به طور اتفاقی در خیابان دیدیم و به نظرمان آمد که چاق شده است نباید به او بگوییم چقدر چاق شده ای، اظهار نظر درمورد دیگران بدون آنکه نظر ما را بپرسند نشانه گستاخی است، نه رک بودن.

گفتن این جملات تحقیر آمیز به مرور زمان باعث کمرنگ شدن روابط دوستانه ما می‌شوند.

تفاوت بین رک بودن و بی شعوری


اظهار نظر مودبانه در مورد دیگران نشانه رک بودن است

ما تنها در مواردی مجاز به اظهار نظر کردن درباره دیگران هستیم که طرف مقابل نظر ما را بپرسد. در چنین شرایطی رک گویی با پررو و گستاخ بودن تفاوت دارد.

به یاد داشته باشید که رگ بودن نباید به قیمت گستاخی کردن به دیگران تمام شود، برای مثال در صورتی‌که یک دوست درمورد لباس جدید خود نظر ما را جویا شد و لباس وی مطابق سلیقه ما نبود، صادقانه و بدون هیچ توهینی نظر خود را اعلام کنیم، اما حق نداریم سلیقه او را زیر سوال ببریم.


عدم توجه به احساس دیگران گستاخی است

افرادی که رک هستند ادب و شئونات را رعایت می‌کنند این در حالی است که افراد گستاخ پایبند به ادب نیستند. همچنین افرادی که رک هستند حتما به عواقب و تاثیرات احتمالی صحبت‌های خود بر دیگران دقت می‌کنند. فردی که رک گو است، نظرات خود درباره مسائل مختلف را کاملا واضح بیان می‌کند بدون آنکه تنش به وجود آورد یا به کسی بی ادبی کند.

تفاوت بین رک بودن و بی شعوری


ویژگی‌های مشترک افراد گستاخ

از لحاظ روانشناسی افرادی که توهم رک بودن دارند و با حرف‌های خود باعث رنجش دیگران می‌شوند، در چند ویژگی با یکدیگر مشترک هستند. این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • این افراد به دنبال تحقیر طرف مقابل هستند و معمولا از حرف‌های خود نیت بدی دارند.
  • آن‌ها می‌خواهند فشار روانی خود را با تحقیر دیگران تخلیه کنند.
  • این افراد اعتماد به نفس ندارند و می‌خواهند اعتماد به نفس دیگران را نیز پایین بیاورند.

یکی از مهم‌ترین مهارت‌های اجتماعی که هر شخصی به دنبال به دست آوردن آن است، بیان مواضع خود به راحتی البته بدون به زبان آوردن هر کلام و سخنی است.

اکنون که تفاوت بین رک بودن و گستاخی را می‌دانیم، می‌توانیم خصلت رک بودن را در خود تقویت کنیم. بنابراین اگر شما هم قصد دارید به معنای واقعی کلمه رک باشید از تمرین‌های رفتاری که شاید بسیار ساده بنظر برسند شروع کنید، برای مثال از اظهار نظر در جمع دوستان و خانواده شروع کنید تا به تدریج توانایی رک گویی در جمع‌های بزرگتر را نیز به دست آورید.


بیشتر بخوانید :

تست روانشناسی شجاعت و جسارت،شما چقدر جسور هستید؟

برسی و تمام سوالات تست شخصیت انیاگراماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • setare.com
  • sputniknews.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است