مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
مشاوره جنسی چیست و چه زمانی به این مشاوره نیاز داریم ؟
4
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مشاوره جنسی نوعی روان درمانی است که طی آن درمان از طریق صحبت کردن صورت می‌گیرد. از طریق مشاوره جنسی، شما می‌توانید در مورد عملکرد جنسی، احساس جنسی و صمیمیت هم به صورت فردی و هم همراه با همسر خود با مشاورتان صحبت کنید.

مشاوره جنسی

اگر یک مسئله جنسی مزمن دارید که دارد شما را دیوانه می‌کند، چه باید بکنید؟ مطالعات نشان می‌دهند که در دو سوم موارد، افراد به تنهایی می‌توانند مشکلات را حل کنند. اما با سایر مواردی که به‌تنهایی حل نمی‌شوند چه باید کرد؟ دو سوم این موارد نیز معمولا با مراجعه به مشاوره جنسی بهبود می‌یابند؛ بنابراین در ادامه نگاهی خواهیم داشت به مشاوره جنسی یا سکس تراپی.

همانطور که هر مشکل یا بیماری در قسمتی از بدن یا اختلالی در کارایی آن ایجاد شود باید به دست متخصص آن بررسی و درمان شود، ایجاد اختلال در روابط جنسی نیز نیازمند آموزش و درمان تخصصی و درست است. یک مشاور یا درمانگر جنسی می تواند یک روانشناس، روانپزشک و یا سکستراپیست باشد.

چنین کسی تخصص و تجربه ی علمی کافی در زمینه ی روابط روحی و عاطفی زن و مرد و همچنین دانش کافی و به روز شده در زمینه ی چگونگی فعالیت مغزی و هورمونی و اندام های جنسی آنها دارد.

مشاوره جنسی چیست ؟ سکس تراپی چیست

مشاوره جنسی چیست ؟

وقتی به سن بلوغ می رسیم نیاز های جنسی ما همراه با اندام های جنسی مان رشد می کنند و برای جوابگویی صحیح به آن ها به آموزش هایی نیاز داریم. در اغلب کشورها مدارس با گرفتن اجازه از والدین به بچه های 9 سال به بالا با توجه به توانایی درک و فهم آنها آموزش هایی می دهند.

این آموزش ها در آغاز با آشنایی آنها با اندام های جنسی بدنشان و کاربرد آنها شروع می شود و با اصول صحیح و کاربردی حفاظت از این اندام ها و همچنین برقراری روابط درست و بی خطر ادامه می یابد.

سکس تراپی یا مشاوره جنسی در دهه ۱۹۶۰ آغاز شد، زمانی که پژوهشگران مسائل جنسی؛ ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون نشان دادند که ترکیبی از آموزش جنسی، ماساژ بدن و تکنیک‌های جنسی خاص ممکن است بسیاری از مشکلات جنسی را حل کند. امروزه مشاوره جنسی ترکیبی از ایده‌های زوج درمانی مسترز و جانسون و تکنیک‌های معاصر است.

برخی مشکلات جنسی مانند انزال زودرس مستقل از رابطه هستند، اما بیشتر مسائلی که در جلسات مشاوره جنسی مطرح می‌شوند همزمان هم رابطه میان‌فردی و هم رابطه جنسی را دربرمی‌گیرند.

مشاوره جنسی نوعی روان درمانی است که طی آن درمان از طریق صحبت کردن صورت می‌گیرد. از طریق مشاوره جنسی، شما می‌توانید در مورد عملکرد جنسی، احساس جنسی و صمیمیت هم به صورت فردی و هم همراه با همسر خود با مشاورتان صحبت کنید. مشاوره جنسی می‌تواند برای هر کسی با هر سن، جنس و یا گرایشی مناسب باشد.

مشاوره جنسی معمولا توسط روانشناسان، مددکاران اجتماعی، پزشکان و درمانگران مجاز که به مسائل جنسی مسلط هستند ارائه می‌شود. این مشاوران اصولا دارای مدرک رسمی و صلاحیت دانشگاهی برای ارائه چنین آموزش‌هایی هستند.

سکس تراپیست‌ها هیچگونه رابطه نزدیک و فیزیکی با مراجعین خود ندارند. در طول روند مشاوره جنسی، هیچگونه تماس فیزیکی بخشی از روند درمان نیست. مشاوره جنسی معمولا کوتاه مدت و دارای تعداد جلسات محدودی است و برنامه درمانی به مسئله‌ای که فرد به خاطر آن مراجعه کرده بستگی دارد.

در مشاوره جنسی چه چیزهایی بررسی میشود ؟

مشاوره جنسی می‌تواند به شما کمک کند تا مسائل جنسی مختلف را حل کنید، از نگرانی‌ها در مورد عملکرد جنسی تا احساساتتان نسبت به نحوه ارتباط خود با شریک زندگیتان. در طول سکس تراپی، ممکن است بر مسائلی مانند مسائل زیر تمرکز کنید:

 • نگرانی‌ها درمورد تمایلات جنسی و یا برانگیختگی
 • نگرانی‌ها درمورد علایق جنسی یا گرایش جنسی
 • رفتار جنسی نامناسب
 • زود انزالی
 • سختی در برانگیختگی جنسی
 • مشکل در رسیدن به ارگاسم
 • دخول دردناک
 • مسائل مربوط به نوعی معلولیت یا هرگونه شرایط مزمن
 • نگرانی‌ها در رابطه با روابط جنسی ناخواسته در گذشته

نتایج مشاوره جنسی چیست ؟

احتمالا شما در جلسه مشاوره درمانی خود، با شرح نگرانی‌های جنسی خاص خود آغاز خواهید کرد. مسائل جنسی می‌توانند پیچیده باشند و درمانگر شما می‌خواهد ایده روشنی از تمام عوامل دخیل در آن به دست آورد. زمانی که مشاور شما وضعیت را درک کند، شروع به یافتن راه حل‌هایی برای رفع نگرانی هایتان خواهد کرد.

صحبت در مورد رابطه جنسی ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد. اما یک متخصص سکس تراپی، به خوبی می‌داند که چگونه شما را در وضعیت راحتی قرار دهد تا نگرانی‌هایتان را بیان کنید. اگر در یک رابطه هستید، اغلب بسیار مفید است که شریک خود را در ملاقات با مشاور خود همراه کنید. شما و شریک‌تان ممکن است نیاز به انجام یک سری تمرینات داشته باشید، برای مثال:

 • تمرینات برقراری ارتباط با شریک زندگی خود
 • تکنیک‌های مایندفولنس و تمرکز بر احساساتتان هنگام رابطه جنسی
 • خواندن یا تماشای ویدئو‌های آموزشی درباره سلامت جنسی
 • تغییر نحوه تعامل با همسرتان از لحاظ جنسی و غیرجنسی

مشاوره جنسی معمولا کوتاه‌مدت است. برخی مسائل خیلی زود حل می‌شوند. با این حال معمولا به چند جلسه مشاوره نیاز است. همانطور که جلسات مشاوره پیش می‌روند، شما می‌توانید از تجربیات خانگی خود در شناسایی و اصلاح مشکلات کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که آموزش جنسی که شامل تماس فیزیکی است، بخشی از روش مشاوره جنسی نیست و مخالف اخلاق ارائه دهندگان خدمات درمانی دارای مجوز است.

در طی جلسات مشاوره جنسی، می‌توانید یاد بگیرید که نگرانی‌های خود را به طور واضح بیان کنید و نیاز‌های جنسی خود و همسرتان را بهتر بشناسید. به خاطر داشته باشید که مشاوره جنسی زمانی موثر واقع می‌شود که رابطه خوبی میان شما و درمان‌گرتان ایجاد شود. اگر به اندازه کافی با مشاور خود احساس راحتی نکنید، هرگز نخواهید توانست به طور کامل به نگرانی هایتان بپردازید، بنابراین در این صورت به دنبال درمانگر دیگری باشید.

چه زمانی باید به مشاوره جنسی مراجعه کرد ؟

در خصوص مشکلات جنسی طبیعی است که مدتی دست نگه دارید:

در حقیقت بعضی از مشکلات نعوظی، خشکی واژن و یا مثلاً مشکلاتی در میل جنسی، ممکن است موقتی باشند و به دلیل خستگی و یا تنشهای عاطفی در یک برهه زمانی خاص رخ دهند. اما وقتی مشکلی دائمی می‌شود و هفته‌ها و چه بسا ماه‌ها طول می‌کشد، بطوریکه شما نمی‌توانید به تنهایی و حتی به کمک همسرتان به آن خاتمه دهید، مراجعه به یک رفتارشناس جنسی، امکان حل مشکل و در نتیجه جلوگیری از مزمن شدن آن را فراهم می‌آورد.

مراجعه به مشاوره جنسی محدودیت سنی ندارد:

می‌توان در هر سنی، ۱۸ تا ۱۰۰ سالگی، به این متخصصان مراجعه کرد اما الزاماً نیازی نیست که به خاطر هر مشکل جزئی جنسی به نزد آنها بروید. پزشک عمومی، پزشک متخصص زنان یا متخصص مجاری ادرار، همه این افراد اطلاعات لازم و اغلب کافی برای درمان مسائل جنسی را دارا هستند و حتی اگر مشکل شما در حیطه کاری آنها نباشد، به شما یک رفتارشناس جنسی قابل و مورد اعتماد را توصیه خواهند کرد.

دقت کنید که توصیه این متخصصان در خصوص معرفی یک رفتارشناس معتمد، خیلی باارزش است، چرا که اصولاً واژه رفتارشناس جنسی حواشی بسیاری دارد. کسی که رفتارشناس جنسی می‌شود، مثل اغلب روانشناسان، ماماها، پرستاران و فیزیوتراپیست ها، باید یک دوره فشرده و سنگین سه ساله را نیز در خصوص تخصص خویش طی کرده باشد و این درحالیست که متأسفانه بعضی از رفتارشناسان جنسی ظاهراً تنها یک دوره چهارروزه را سپری کرده‌اند! پس بنابراین در خصوص انتخاب این متخصصان بیشتر دقت کنید.


بیشتر بخوانید :

۵ علامت که نشان می دهد شما به سکس تراپی نیاز داریداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (4 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است