مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
اروتومانیا چیست ؟ نحوه تشخیص و درمان این اختلال چگونه است ؟
7
زمان مطالعه: 8 دقیقه
اروتومانیا یا خود معشوق پنداری، همچنین روان‌پریشی عاشقانه نوعی بیماری اختلال هذیان است که اغلب در زنان غیر جذاب رخ می‌دهد. بیماران معتقدند که یک فرد ثروتمند و معروف مانند هنرپیشگان یا ورزشکاران معروف به آنان علاقه دارند.

اروتومانیا چیست ؟

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با اروتومانیا آشنایی کامل پیدا کنید.

کسانی که از (اروتومانیا ) این اختلال روانی رنج می برند بر این باورند که کسی عاشق آن ها شده است به ویژه شخصی از طبقه بالاتر برای مثال یک چهره ی مشهور سینمایی. این بیماران معتقدند که فردی که به آن ها علاقه دارد از طریق نشانه های رمزی، تله پاتی و پیام های رمزدار احساسات خود نسبت به آن ها را با استفاده از رسانه های جمعی نشان می دهد.

مبارزه با این بیماری روانی ( اروتومانیا ) بسیار مشکل است حتی اگر شخص مورد نظر مستقیماً و بسیار واضح آن ها را از خود رانده و به اصطلاح به آن ها «نه» بگوید. این بیماران حتی چنین عکس العملی از طرف شخص مورد نظر را نشانه و استراتژی برای مخفی نگه داشتن احساسات شخصی او از اجتماع تلقی می کنند.

این اختلال جزء اختلالات روانپریشانه (نوع شدید بیماری روانپزشکی ) از انواع اختلالات هذیانی است

علت اروتومانیا چیست ؟

این بیماران اکثراً زن هستند. ولی مردها نیز ممکن است دچار شوند.

آنها معتقدندکه یک نفر که معمولاً موقعیت اجتماعی بهتری نسبت به این بیماران دارد، عاشق آنها شده و خواهان آنهاست و این در صورتی است که طرف مقابل این بیماران یا اصلاً بی خبر از موضوع است یا به هیچ عنوان علاقه ای به فرد بیمار ندارد.

فرد مبتلا به اروتومانیا باور دارد که با فرد مورد علاقه اش در رابطه است و این علاقه را با جزئیات و اتفاقات ساختگی تعریف می کند. برای مثال مارگارت مری ری که خود را همسر دیوید لترمن می دانست و فرزند او را فرزند مشترکشان معرفی می کرد.

خصوصیات دارندگان اروتومانیا

این بیماری بیشتر در زنانی دیده میشود که واجد خصوصیاتی چون :

 1. غیرجذاب
 2. شاغل در کارهای سطح پایین
 3. یک زندگی توام با عُزلت و تنهایی و تجرد می باشند.
 4. هرگونه انکار عشق از طرف مقابل
 5. هر چند بسیار واضح باشد
 6. از جانب بیمار به عنوان تاییدی پنهانی بر وجود عشق تعبیر میشود.
 7. گاهی اوقات خشم و انزجار ناشی از فقدان واکنش به تمام شکلهای ارتباط عاشقانه، آنقدر زیاد میشود که فرد مورد عشق را در معرض خطر قرار می دهد و درگیری های مکرر قانونی نیز در این زمینه بوجود می آید.
 8. افراد موسوم به “تعقیب گر مزاحم” که دائماً عشاق خیالی خود را تعقیب می کنند، اکثراً دچار هذیان هستند.
 9. تعقیب گران مزاحم اکثراً مرد هستند. ( البته در زنان هم دیده میشود)
 10. بیماری سیری مزمن و عود کننده دارد.
 11. درمان شامل دارو درمانی توسط روانپزشک همراه با جداکردن بیمار از موضوع مورد عشق میباشد.

تشخیص اروتومانیا

تشخیص این بیماری و نشانه های آن کار بسیار سختی است زیرا این یک اختلال نادر است. علت آن می تواند تشخیص سخت آن در فردی باشد که برای مشاوره می آید، اگر تناقض برداشت های فرد و واقعیت موجود برای درمانگر روشن نباشد.

اروتومانیا می تواند بطور ناگهانی آغاز شود و نشانه های آن اغلب تا مدت ها وجود دارد.

اروتومانیا اغلب مرتبط با یک اختلال روانپریشی دیگر و جزئی از آن است. این هذیان می تواند نشانه ای از بیماری روانپریشی مانند اسکیزوفرنی، اسکیزوافکتیو، افسردگی اساسی با نشانه های روانپریشی، اختلال دو قطبی یا بیماری آلزایمر باشد.

اما این احتمال نیز وجود دارد که به تنهایی به عنوان یک اختلال رخ دهد. نشانه های زیر عنوان شده است:

 • هذیان باید شامل رویدادهای ممکن باشد حتی اگر احتمال رخ دادنشان بعید باشد.
 • هذیان تنها مربوط به موضوع جنون عشقی باید باشد و دیگر جنبه های زندگی فرد مبتلا باید طبیعی و نرمال باشد.
 • برای تشخیص تخصصی، اگر خلق فرد بالا یا پایین باشد و همراه آن هذیان اروتومانیا وجود داشته باشد، دوره حضور هذیان باید طولانی تر از دوره افسردگی یا مانیا فرد باشد.
 • اختلال هذیانی باید جدا از اختلال اسکیزوفرنی، خلقی و مسمومیت وجود داشته باشد.

آیا اروتومانیا خطرناک است ؟

اروتومانیا گاهی خطرناک می شود، زمانیکه فرد مبتلا به هذیان، فرد دیگری که می تواند همسر یا شریک عاطفی عشق او باشد را به عنوان مانعی بین خود و او برای یک رابطه جدی بداند. نتیجه این تصور می تواند برای نفر سوم خطرهایی داشته باشد.

اما بصورت کلی و در حد خفیف، این هذیان یک موقعیت نادر و بی خطر است. اکثر این افراد خطرناک نیستند و به داروهای ضد روانپریشی با دوز کم به خوبی پاسخ می دهند.

وجود اختلالات روانپزشکی در خانواده یکی از عوامل ژنتیک بوجود آمدن هذیان اروتومانیا در افراد است.

هذیان اروتومانیا در مردان با احتمال خطر بیشتر همراه است، بویژه زمانیکه چند مورد عشق یا تاریخچه رفتارهای ضد اجتماعی غیر مرتبط با هذیان در فرد وجود داشته باشد.

رابطه اروتومانیا با فضای مجازی

موردهای پژوهشی، فضای مجازی را به عنوان یک محرک یا تشدید کننده باورهای هذیانی مانند اروتومانیا مطرح می کند.

فضای مجازی با از بین بردن موانع میان افراد ناشناخته باعث می شود افراد به راحتی مشاهده شده، در تماس قرار گرفته و مورد مزاحمت و آزار و اذیت قرار گیرند. درصورتیکه در گذشته، افراد برای یکدگیر غیر قابل دسترس بودند. فضای مجازی می تواند حریم خصوصی را کاهش دهد که باعث می شود استاکرها (مزاحم ها) به راحتی بتوانند در تماس با معشوق های خیالی خود قرار بگیرند

درمان هذیان اروتومانیا

درمان هذیان اروتومانیا می تواند بسیار سخت باشد، زیرا اختلال هایی که بینش و باور فرد به وجود تناقض و اختلال در رفتارش پایین است می توانند درمان ضعیفی داشته باشند.جنون عشق یا اروتومانیا

بخش دیگری که از بینش کم بیمار آسیب می بیند این است که این افراد اغلب خود برای درمان مراجعه نمی کنند، چون متوجه اختلال و مشکلات رفتاری و روانی خود نیستند، به همین خاطر رها کردن درمان نیز زیاد اتفاق می افتد.

با تمرکز درمان بر کارکرد اجتماعی، کاهش خطر رفتارهای مشکل زا و رشد کیفیت زندگی فرد می توان بهترین نتیجه را انتظار داشت. درمان دارویی، روانشناسی و حتی بستری متناسب با هر بیمار باید انجام شود.

بستری شدن این بیماران در شرایط خاصی که فرد برای خودش، فرد مورد علاقه یا سایرین (همسر یا مانع ارتباطی تصور شده بین بیمار و فرد مورد علاقه) خطرناک باشد، می تواند یکی از گزینه های درمان باشد.

داروهای ضد روانپریشی به دلیل کنترل موثر نشانه ها می تواند برای درمان اختلال اصلی تجویز شود. درمان دارویی و روانشناسی می توانند بطور همزمان به بیمار کمک کنند.

درصورتیکه فضای مجازی در رفتار مشکل زای بیمار نقش داشته باشد لازم است که در برنامه درمانی مورد توجه قرار بگیرد.

اروتومانیا چیست

سوالات شما کاربران عزیز در مورد اروتومانیا

سوال : چه زمانی علاقه از یک کشش عادی به اروتومانیا تبدیل می شود؟

جواب : یک متخصص روابط جنسی توضیح می دهد که کشش می تواند به اروتومانیا تبدیل شود اگر فرد مبتلا به هذیان بوده و متقاعد شود که یک غریبه، و اغلب کسی که از لحاظ اجتماعی برجسته است، عاشق آنهاست.

سوال : چگونه متوجه می شویم که به فردی علاقه و یا دچار اروتومانیا شده ایم؟

جواب : خیلی ساده است، اگر شما واقعا از یک شخص (مشهور) خوشتان بیاید، احتمالا یک کشش و علاقه به او پیدا کرده اید. اما اگرمبتلا به هذیان اروتومانیا باشید، باور دارید که فرد مقابل واقعا از شما خوشش می آید (اما بطور قطع فرد مشهور چنین علاقه ای ندارد!).

این اختلال بیشتر در زنان بالاتر از 30 سال دیده می شود که به مردانی با موقعیت بالای اجتماعی جذب می شوند. این فرد می تواند یک پزشک، وکیل یا فرد مشهور باشد اما موقیعت اجتماعی برجسته این مردان دلیل اصلی این عشق جنون آمیز است. شما این نوع هذیان را در ابراز علاقه طرفداران نوجوان و جوان به بازیگران، خواننده ها یا ورزشکارهای ایرانی می توانید ببینید.

نکات و حرف های پایانی در رابطه با اروتومانیا

دختر یا پسری که به بازیگر مورد علاقه خود ابراز محبت می کند و میان دوستان خود از علاقه متقابل فرد به خودش داستان ها می گوید. این طرفداران، کوچکترین لبخند یا صحبت فرد را به عنوان تأییدی برای علاقه متقابل آنها به خود می بینند. به دلیل وجود فضای مجازی و برنامه های هنری، ارتباط میان افراد مشهور و طرفدارانشان راحت تر شده است و امکان ارتباط های نزدیک بوجود آمده است.

نیازی نیست کوچکترین کشش و علاقه خود به دیده شدن را به عنوان هذیان اروتومانیا ببینید، همه چیز روی یک طیف معنا پیدا می کند. ممکن است شما به دلیل کمبود اعتماد بنفس یا خودشیفتگی باور داشته باشید که توجهات دیگران به شما ویژه است، اما هذیان اروتومانیا چندین ویژگی تشخیصی دارد که حتما باید وجود داشته باشد.


بیشتر بخوانید :

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است