دلگرم
امروز: شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۳ اوت ۲۰۲۲ میلادی
دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

۱۰ تاثیر داشتن دوست خوب بر سلامتی افراد

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند
6
زمان مطالعه: 6 دقیقه
با جالب‌ترین فواید دوستی برای سلامتی آشنا شوید : اغلب افراد بودن با دوستان را برای پر کردن اوقات فراغت و خوشگذرانی می دانند، در واقع اینطور نیست بلکه داشتن دوست خوب می توانند بر سلامت جسمانی و روحی فرد تأثیر گذار باشد.

داشتن دوست خوب چه مزایایی دارد؟

داشتن دوست خوب، یکی از بزرگ ترین نعمت های الهی ست. در احادیث داریم که دوست خوب میتواند از برادر نزدیک تر باشد.

1 . داشتن دوست آن هم دوستی که روحیاتش شبیه خودمان باشد باعث می شود زندگی و سلامتی تان طولانی تر شود.

اثرات داشتن دوست خوب

دوستان همیشه در کنار ما هستند، آنها در ناامیدی ها دست ما را می گیرند و در شادی موفقیت هایمان سهیم می شوند، آنها همچون خانواده برای ما هستند. روابط دوستانه بر سلامت جسمی و روحی ما تاثیر مثبتی دارد.

بررسی هایی که دانشگاه هاروارد

بر روی سلامتی پرستاران در ۱۹۷۶ انجام داده بود ، این نکته را که دوستی خوب به خصوص برای زنان ،مرتبط است با تندرستی بهتر،سرزندگی بیشتر هنگامی که پیرتر می شوند و امکان زندگی طولانی تر ،تایید می کند – و معلوم است که اشاره به شادابی بیشتر هم که نیازی نیست.

دوستان چه صمیمی یا غیر صمیمی باشند در زمان های سخت مثل از دست دادن کسی ،مریضی یا دیگرچالش های شخصی حمایت وپشتیبانی خود را اعلام کرده وباعث رهایی از استرس می شوند.دوستان همچنین می توانند شریک شادی ها،جشن ها و موفقیت هایتان باشند همانطور که می توانند مشوق شما باشند زمانی که قصد انجام دادن کار مهمی مثل ورزش،ترک سیگار یا بهبود سلامتیتان دارید.

از آنجایی که ما رفتار ها و عادات کسانی را که بیشتر زمانمان را با آن ها سپری می کنیم می پذیریم،دوست شدن و پرورش دوستی با کسانی که برنامه زندگی سالم و دید مثبتی به زندگی دارند ما را به تندرستی بهتر و سالم بودن سوق می دهد.
با این حال وقتی که زندگی شلوغ و پر مشغله می شود، اغلب اوقات این روابط ما با دوستانمان است که بیشتر از همه آسیب می بیند.

پس شما چگونه دوستان خوبی را که دارید نگه می دارید یا دوستان جدیدی پیدا می کنید؟ در اینجا به چند روش اشاره شده….

2. دوستی یک خیابان دو طرفه است.برای اینکه دوست خوبی داشته باشید، باید در ابتدا یک دوست خوب باشید.اگر زیاد همدیگر را نمی بینید در یک دوره دردسترس باشید.

3. موفقیت هایشان را تشویق کنید، در شادی های شان شریک شوید و در زمان نیازمندی کمک و پشتیبانی خود را اعلام کنید.

4. گاهی فقط حضور داشتن یا یک حرف دلگرم کننده تمام چیزی است که نیاز است.هر موقع که امکان دارد ،زمانی را برای تفریح و خوشی با یکدیگر سپری کنید.

5. این زمان و انرژی در رابطه و در سلامت جسمی و روحی خودتان سرمایه گذاری شده است.

آیا دوستان زیادی ندارید یا دوستان جدیدی نیاز دارید؟

6. حتی خجالتی ترین افراد هم می توانند توسط کار های داوطلبانه ،شرکت در یک کلاس (یوگا،رقص،حسابداری)،عضو شدن در یک باشگاه (دویدن،نقاشی ،باغبانی)، حضور در گروه پشتیبانی،شرکت کردن در یک جامعه آنلاین، دوست جدیدی پیدا کنند.

7. وقتی شما با افرادی که با شما علایق مشترکی دارند ، ارتباط برقرار می کنید،به صورت اتوماتیک با آن ها صمیمی می شوید.

8. مطمئن شوید که رابطه ای را که می خواهید انتخاب کنید و پرورش دهید،موجب رشد شما شود .

9. اگر دوست شما کسی است که بیشتر اوقات شکایت و انتقاد می کند وشما را با احساسی بدتر از زمانی که با آنها مواجه می شوید رها میکند-یا کسی که معمولا تلاش هایتان را برای اصلاح خود تخریب می کنند،شاید زمان آن باشد که از آن ها بگذرید و یک شخص جدید را پیدا کنید ،رفیق های مثبت اندیش بیشتر.

10. به یاد داشته باشید که اگر بدبختی شریک می خواهد ،همین طور موفقیت،شادی و سلامتی هم نیازمند یار و همراه است .

آنها شما را آرام می کنند

احساس می کنید وزن جهان را بر روی شانه های شما سنگینی می کند؟ دوستان شما می توانند به شما کمک کنند. با توجه به مطالعات گذراندن وقت با دوستان می تواند به کاهش استرس و آرام شدن شما کمک کند. در جامعه ای که بیشتر ما رویداد های استرس زا را در زندگی خود داریم، دوستان برای کاهش استرس می توانند بسیار کمک کننده باشند.

آنها درک شما را از حس وابستگی افزایش می دهند

ارتباط با دیگران شما را مهربان تر می کند، دوستی به شما احساس بهتری از وابستگی و تعلق می دهد. دوستان همچنین می توانند دروازه ای برای احساس بزرگتر باشند، یک احساس تعلق به یک جامعه بزرگتر که انگیزه شما را برای سلامتی و شادی بیشتر می کند.هنگامی که شما با دوستان خود در ارتباط هستید و به زندگی دیگران نگاه کنید می بینید که همه ی مردم در حال مبارزه هستند و دشواری های زیادی دارند و شما تنها نیستید. که دانستن آن باعث داشتن احساس خوبی در شما می شود.

آنها به شما کمک میکنند تا برای سلامتی خود مبارزه کنید

داشتن یک دوست در کنار شما می تواند کمک کند که چالش های بزرگ، کوچکتر به نظر برسند، سلامت ما از این قاعده مستثنی نیست.تحقیقات نشان داده است که زمانی که شما یک سیستم حمایتی قوی دارید، اثر مثبتی روی قدرت مبارزه با یک بیماری دارید، و همچنین خطر ابتلا به زوال عقل و افسردگی را کاهش می یابد.

آنها می توانند خلق‌و‌خو و روحیه شما را بهبود ببخشند

علاوه بر کاهش دادن استرس، روابط دوستانه اجتماعی تاثیر مثبتی نیز بر خلق و خوی کلی شما دارد. محققان دریافته اند که پیدا کردن دوستان جدید می تواند روحیه شما را از طریق آزاد کردن اکسی توسین در بدن بالا ببرد. واقعیت این است که هیچ کس نمی تواند شما را مانند دوستانتان تشویق کند و به شما روحیه دهد.

آنها می توانند کمک کنند که بیشتر زندگی کنید

دوستان شما هم تاثیر فوری در زندگی الان شما دارند و هم در آینده به شما کمک می کنند. پیوندهای دوستی به ما کمک می کنند که زندگی طولانی تری داشته باشیم، شاید به این دلیل باشد که آنها در سلامت رفتارهای روزانه ما تاثیر دارند. دوستان ما می تواند به ما در جلوگیری از سیگار کشیدن، بهتر غذا خوردن و کنار زدن تنهایی کمک کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (6 رای)  
  • منبع
  • fashnews.ir
  • alamto.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است