دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
۷ راز موفقیت در کنکور و فنون و اصول موفق شدن در کنکور
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مقاله از بین عواملی که می تواند منجر به موفقیت شما در کنکور گردد، 7 نکته مهم و کلیدی و به عبارتی 7 راز و رمز موفقیت در کنکور ارائه می گردد.

اگر می خواهید در کنکور و یا هر کار دیگری موفق شوید علاوه بر تلاش و پشتکار باید فنون و اصول موفق شدن در آن را هم بلد باشید. در ادامه در رابطه با این 7 راز مهم توضیحاتی ارائه می گردد.

1- باور و ایمان به خود و توانایی های خود

برای اینکه در کنکور موفق شوید باید به خودتان ایمان داشته باشید. شما به لحاظ هوشی هیچ چیزی از رتبه های برتر کنکور کم ندارید. موفقیت های قبلی خودتان را به یاد بیاورید و همواره به خودتان بگوئید که شما باهوش و توانا هستید. همه اتفاقات خوب از درون خود شما شروع می شود. ابتدا باید خودتان به خودتان باور داشته باشید و تمام موفقیت ها از همین نقطه شروع می شود. روی برگه کاغذی بنویسید که قبلا در چه کارهایی موفق بوده اید و به صورت مداوم آنها را مرور نمائید. برای موفق شدن در کنکور اولین راز این است که خودتان باور داشته باشید که موفق می شوید. همواره به خودتان یاداوری کنید که باهوش و توانا هستید و مطمئنا موفق خواهید شد.

۷ راز موفقیت در کنکور و فنون و اصول موفق شدن در کنکور

2- داشتن انگیزه و علاقه

یکی از مهمترین فنون و اصول موفق شدن در کنکور این است که با انگیزه بالا پیش بروید. سعی کنید برای خودتان دلایلی را بنویسید که چرا می خواهید در کنکور رتبه خوبی بیاورید. به رشته و دانشگاه مورد علاقه خودتان فکر کنید و تصور کنید وقتی در رشته مورد علاقه خودتان تحصیل می کنید چقدر خوشحال هستید و چه آینده ی خوبی در انتظار شما است. حتی می توانید عکس هایی از دانشگاه و یا دانشگاههای مورد علاقه خودتان چاپ کنید و به دیوار اتفاق بزنید. با در نظر گرفتن این موارد می توانید با انگیزه بالا پیش بروید. همواره انگیزه و علاقه خودتان را بالا نگه دارید.

3- یادگیری مفهومی و درست دروس

برای کسب رتبه خوب در کنکور باید سعی کنید دروس مختلف را درست و مفهومی یاد بگیرید. پایه را محکم بگذارید. به جای اینکه سعی کنید سریع درس را تمام کنید تا به تست زنی برسید، سعی کنید درس را خوب متوجه شوید و درک کنید. وقتی دروس مختلف را خوب یاد می گیرید حین تست زنی هم کار شما راحت تر خواهد بود. اما اگر پایه درسی شما قوی نباشد یکی در میان باید جواب تست ها را نگاه کنید و در حل تست و تست زنی هم موفق عمل نخواهید کرد. یکی از مهمترین رموز موفق شدن در کنکور خواندن پایه ای و مفهومی دروس مختلف است. اگر در یادگیری بعضی از دروس اشکال دارید از کلاس های آموزش خصوصی کنکور استفاده نمائید.

4- برنامه ریزی خوب و منعطف

داشتن هر برنامه ای از بی برنامگی بهتر است. شما باید برای خودتان برنامه ریزی داشته باشید. با روش خودتان و با توجه به علایق و عادت هایی که دارید برنامه ریزی کنید. خوب است که از برنامه ریزی افراد دیگر و از برنامه ریزی رتبه های برتر برای خودتان الگو بگیرید اما در نهایت آن را شخصی سازی کنید. اگر صبح بازدهی بهتری دارید دروس سنگین تر را در صبح قرار دهید. اگر بعد از ظهر انرژی بیشتری دارید مباحث سنگین را برای بعد از ظهر در نظر بگیرید. در هر صورت برنامه ریزی خوبی برای خودتان داشته باشید. اگر بعضا عملی نشد، نا امید نشوید کمی آن را اصلاح کنید و ادامه دهید. تمام افراد موفق برنامه ریزی دارند. بهتر است برنامه خودتان را روی کاغذ بیاورید و هر مورد که انجام شد کنار آن تیکی بزنید. مطالعه مقاله نحوه برنامه ریزی برای کنکور را هم پیشنهاد می کنیم.

۷ راز موفقیت در کنکور و فنون و اصول موفق شدن در کنکور

5- پشتکار و تلاش

داشن باورهای درست و اعتماد به خود و توانایی های خود مهمترین راز موفقیت در کنکور است. اما در هر صورت، داشتن پشتکار و تلاش هم بسیار لازم و مفید و خوب است. البته اگر نکاتی که قبلا گفته شد را در نظر بگیرید، یعنی برای خودتان انگیزه و علاقه کافی ایجاد نمائید، در چنین شرایطی خود به خود زیاد هم درس می خوانید و پشتکار هم خواهید داشت. سعی کنید با برنامه ریزی پیش بروید و ساعت مطالعه خودتان را هم یادداشت نموده و هر هفته آن را افزایش دهید. البته کیفیت مطالعه هم باید بهتر شود. تلاش کنید با تمرکز درس بخوانید و حین مطالعه درس حواستان پرت نشود. مطالعه مقاله نحوه داشتن کنکور موفق هم مفید است.

حتماً بخوانید:
انواع سهمیه در کنکور سراسری و تاثیر آن ها در نتیجه

انواع سهمیه در کنکور سراسری و تاثیر آن ها در نتیجه

تاکنون مطالب زیادی در مورد سهمیه ها در کنکور شنیده اید. شاید ندانید که همه داوطلبین کنکور جزء یکی از سهمیه ها قرار می گیرند. شاید برای شما هم لازم…

6- داشتن هدف مشخص و واضح

یکی از مهمترین اصول موفقیت در کنکور و یا هر کار دیگری این است که برای خودتان هدف مشخص و واضحی داشته باشید. می خواهید در چه رشته ای و در کدام دانشگاه قبول شوید؟ رتبه مد نظر شما چند است؟ آیا به این سوالات فکر کرده اید یا فقط درس می خوانید؟ بسیار خوب است که هدف مشخصی برای خودتان داشته باشید. داشتن هدف مشخص و واضح به شما انگیزه بیشتری می دهد و شما را در مسیر درست قرار می دهد. حتما برای خودتان هدفی در نظر بگیرید. یک مثال می تواند به این شکل باشد: با توکل بر خدا رتبه کنکور من امسال زیر 500 است و به خاطر آن خدای بزرگ را شکر می گویم و بسیار خوشحال هستم. هدف را به گونه ای بنویسید که انگار اتفاق افتاده است و احساس خوب را هم ضمیمه آن کنید. از قانون جذب به نفع خودتان استفاده نمائید. تلاش و پشتکار بسیار خوب است اما "ذهنیت درست" اگر مهم تر نباشد اهمیت کمتری هم ندارد. مطالعه مقاله نکات کلیدی موفقیت در کنکور هم توصیه می شود.

7- آشنایی با فنون و تکنیک های تست زنی درست و استفاده از آن

واضح است که آزمون کنکور با امتحانات متفاوت است. در امتحان شاید اگر فقط خوب درس خوانده باشید و درس را بلد باشید نتیجه خوبی بگیرید. در کنکور بلد بودن مطالب بخشی از کار است. در کنکور تست زنی درست و آشنایی با تکنیک های تست زنی صحیح، داشتن آرامش در جلسه کنکور، کنترل استرس، داشتن سرعت عمل و تسلط بر احساسات بسیار مهم است. باید بتوانید به راحتی از کنار تست هایی که بلد نیستید عبور کنید و آرامش خودتان را حفظ نمائید. شاید یکی از مهمترین رازهای کسب رتبه خوب در کنکور همین باشد که چقدر بر احساسات خودتان مسلط هستید و از دانسته های خودتان چقدر خوب استفاده می نمائید.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به مطالب ارائه شده، این 7 راز موفقیت در کنکور و تبدیل شدن به رتبه برتر کنکور بسیار کلیدی و مهم است و باید آنها مد نظر قرار دهید. به خودتان ایمان داشته باشید و با انگیزه پیش بروید. درس ها را درست بخوانید و تمرین حل کنید و تست زنی صحیح را آموزش ببینید. برای خودتان برنامه ریزی مشخصی داشته باشید و هدفی که برایتان مهم و واضح و مشخص است را انتخاب کنید. اگر به مواردی که اینجا ذکر شد عمل کنید و این اصول و فنون مهم را به کار ببندید حتما بسیار موفق خواهید شد. به یاد داشته باشید که شما بیش از آنچه که برای موفق شدن در کنکور لازم است باهوش و توانا هستید. فقط باید درست عمل کنید و با انگیزه و علاقه پیش بروید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits