مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۱ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۱ مارس ۲۰۲۳ میلادی
شاد بودن خیلی ساده تر از چیزی است که فکر میکنید

11 راهکار ساده برای داشتن یک زندگی شادتر

شاد بودن خیلی ساده تر از چیزی است که فکر میکنید
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
همیشه راه ها و موقعیت های زیادی برای شاد بودن هست. شاید فکر کنید آنهایی که شاد هستند پول زیادی دارند، اما باید بهتون بگم که شادی هیچ ارتباطی با میزان پول و ثروت شما ندارد. خیلی از افراد موفقی که الان پولدار هستند بارها گفتند که حتی زمانی که به...

یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامتی روحی و روانی همین موضوع شاد بودن است. هرکسی دلایل خود را برای شاد بودن دارد. همانطور که در ابتدای مطلب بیان شد، شادی ارتباطی با وضعیت مادی شما ندارد و یک حال ذهنی است. در این مقاله 11 راهکار کاربردی را به شما ارائه میکنیم. همراه ما باشید.


11 راهکار ساده برای داشتن یک زندگی شادتر

1. منتظر شادمانی نباشید


همیشه و حتی در هر ساعتی از روز موقعیت هایی برای شاد بودن پیدا میشود. بعضی وقت ها دقیقا روبروی شما قرار دارد. اگر نمیتوانید این شانس ها را ببینید، مشکل از این است که نمیتوانید تمرکز خود را برای پیدا کردن فرصت ها کنترل کنید.
اگر طرز فکری درست داشته باشید و در هرچیزی نکات مثبت را پررنگ تر از نکات منفی ببینید، بدون توجه به اینکه چه اتفاقاتی در اطراف شما در جریان است همیشه احساس خوشحالی بیشتری خواهید داشت و موفقیت را به سمت خود جذب میکنید.


2. دقیقا همین الان شادی بیشتری به زندگیتان اضافه کنید


تصور کنید. در یک جزیره زیبا زندگی میکنید. هر موقعی که دوست داششته باشید از خواب بیدار میشید. برای شما صبحانه سرو میشود. در بالکن محل اقامت خود یک منظره شگفت انگیز زیر پای شما وجود دارد و تمام آنچه که میبینید، اقیانوس بیکران است. این توصیف زندگی از دید کودکان و یا افراد بازنشسته بود.
همه ی ما بعضی اوقات چنین رویاهایی داریم. البته چنین رویاهایی بدون برنده شدن در یک بخت آزمایی یا تماس از یکی از اقوام پیر ثروتمندی که در حال مرگ است، امکان پذیر نیست اما پس زندگی کردن چه فایده ای دارد وقتی خوشحال نباشیم؟
خبر خوب اینه که با چند فعالیت افزاینده سروتونین ( هورمون سرخوشی و لذت) مثل ورزش کردن و یوگا و مدیتیشن میتوانید به طرز قابل توجهی استرس خود را کاهش دهید.


3. همیشه از خودتون مراقبت کنید


همه ی ما نیاز داریم تا هر چند وقت یکبار مدتی تنها باشیم. اما قرار دادن مدتی برای ریلکس کردن صرفا قسمتی از کار است، خیلی اوقات حتی در چنین زمانی نگران کارهای عقب مانده و یا مشکلاتمان هستیم. یکی از مهم ترین نکات برای لذت بردن از زمان هایی که برای آرامش بیشتر در نظر میگیریم این است که نباید به هیچ عنوان نگران کارهای عقب مانده خود باشیم.


4. شادی را تبدیل به یک حالت ذهنی کنید


یک زندگی مملو از شادی بهترین چیزی است که میتوانیم آرزو کنیم. چنین زندگی میتواند سرشار از انرژی مثبت باشد و ما را به آینده ای دلپذیر امیدوار میکند. شادی خالص شاید یک احساس زودگذر بنظر برسد اما حتی اگر برای یک لحظه آن را احساس کنید، تاثیراتش را مشاهده خواهید کرد.


5. نگران نباشید


شادی تقریبا مثل عشق میمونه. از دیدگاه علمی گفته میشه که این احساسات حاصل از فعل و انفعالات شیمیایی در مغز ما است اما برای فعال کردن این واکنش ها ابتدا باید در مورد عادت هایمان صحبت کنیم.
یک فرمول برای شادی وجود دارد و آن تغییر الگوی فکری است. الگوی ذهنی شما ( حرف هایی که هر روز میزنید و کارهایی که انجام میدهید) مشخص کننده میزان خوشحالی شماست. شاد بودن هیچ ارتباطی به شرایط محیطی شما ندارد. احساس خوب از درون شما جریان پیدا میکنه.


6. حتی برای چیزهای کوچک شکرگذار باشید


همه ی ما این چیز های کوچک را داریم. اون لحظات به ظاهر کوچکی که بدون اینکه توجهی به آن ها داشته باشیم و یا قدردانشان باشیم به راحتی میگذرند. این عدم توجه میتواند دلایل متفاوتی داشته باشید. مثلا اگر در فرهنگ زندگی بکنیم که فقط دستاورد های خیلی بزرگ را جشن میگیرند ما هم بصورت نا خودآگاه نمیتوانیم قدردان چیزهای کوچک باشیم. اما اگر شکرگذاری برای کوچک ترین اتفاقات رو تبدیل به یک عادت بکنیم چطور؟ زندگی بدون توقف میگذرد و اگر دائما منتظر یک اتفاق خاص باشیم، صرفا خود را مستاصل خواهیم کرد. حقیقت این است که معمولا چیزهای که اهمیت بیشتری دارند همان موارد خیلی کوچک هستند.


7. خود را با افراد مثبت اندیش احاطه کنید


یکی از اشتباهاتی که مردم مرتکب میشند این هست که نمیدانند شاد بودن یک انتخاب انفرادی است. اما همه ی انتخاب هایی که میکنیم از افراد اطرافمان تاثیر میپذیرد. اگر کسانی که نزدیک شما هستند افراد مثبت اندیشی باشند، شانس شما هم برای موفقیت و داشتن شادی بیشتر در زندگی بیشتر است.
طی برخی از تحقیقات صورت گرفته مشخص شده که داشتن روابط اجتماعی مناسب یکی از بهترین راه ها برای شاد بودن در طولانی مدت است. داشتن یک فرد مثبت اندیش در زندگیتان میتوانید یک شروع تازه برای شما باشد.


8. بیشتر بخندید


خندیدن باعث میشه حال عمومی بهتری داشته باشید. درسته، میدونم که همه این جمله را بارها شنیده ایم. اما سعی کنید آخرین باری که از ته دل خندیدید را بیاد آورید. درسته که به عنوان یک فرد بالغ مسئولیت های زیادی دارید اما باور کنید که خیلی وقته که اندازه دوران کودکی نمیخندیم.
اما باید اینکار را بیشتر انجام دهیم. خندیدن استرس را کاهش میدهد، سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند و جریان خون را بهبود میبخشد.


9. عاشق باشید


چه چیزی واقعی است ؟
در کتابی که توسط "مارگری ویلیامز" در سال 1992 منتشر شد یک داستان بسیار جالب مطرح میشود که در انتها به این نتیجه گیری میرسد که اگر شما کسی رو داشته باشید که عاشقتان باشد و شما هم عشقی که ابزار میشود را بپذیرید، این یک حقیقت واقعی است.
البته این صرفا یک داستان است که شاید برای زمان خواب خیلی جذاب بنظر برسد اما زمانی که سن انسان بالاتر میرود جامعه به او دیکته میکند که واقعی بودن یعنی داشتن یک شغل خوب، درآمد مناسب، یک خانواده و برنامه ریزی برای بازنشته شدن است.

10. یک لیست از کارهایی که آرزو دارید در زندگیتان انجام دهید درست کنید


هر زمانی که یک مورد را از این لیست خط میزنید یک لحظه خیلی خاص رو تجربه خواهید کرد. این احساس خوب شاید تنها برای چند لحظه ادامه داشته باشد و یا حتی در روزهایی که حال بهتری دارید اثرات آن میتواند برای ساعت ها ادامه داشته باشد. وقتی یکی از کارهایی که واقعا دوست داشتید انجام بدهید را به سرانجام میرسانید حالی فوق العاده خواهید داشت که اون رو در تمام وجودتان احساس میکنید. حسی که معنای حقیق زنده بودن است.


11. برای شاد بودن برنامه ریزی کنید


پول بیمه میدهیم، انواع قرص ها ی تقویتی میخوریم و ورزش میکنیم. همه ی این اقدامات احتیاطی از ما محافطت خواهند کرد. از پول و سلامتی خودمان به خوبی مراقبت میکنیم اما یادمان میرود یکی از مهم ترین چیزیهایی که باید از آن محافظت کنیم ، شادی و خوشحالیمان است؛ چیزی که میتواند یک تفاوتی اساسی در زندگی ما ایجاد کند.
طی چندین دهه تحقیقات نشان داده که سطح بالای حال عمومی خوب میتواند به سلامت بهتر و طول عمر بیشتر بیانجامد. در یک گزارش در سال 2011 از انجمن بین المللی روانشناسان، دکتر "ادوارد دینر" و پرفسور "امریتوس" در دانشگاه ایلینوی، بیش از 160 مقاله مرتبط را بررسی کردند و نتایجی که بدست آوردند حاکی از آن بود که خوشحال بودن تاثیری در روند بیماری هایی مثل سرطان ندارد اما تاثیرات شگرف خوشحال بودن و شادی بر حال روحی افراد کاملا واضح و گویاست.


از همین الان برای یک آینده شادتر برنامه ریزی کنید.


امیدوارم این قسمت از سری جدید مقالات موفقیت مجله دلگرم را دوست داشته باشید. نظر شما در مورد شاد بودن چیست؟ از طریق قسمت کامنت ها دیدگاه های خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است