چگونه فرد خوشبختی باشیم؟راهکار های موفقیت و خوشبختی

۱,۶۹۴
۱
۰
سه شنبه, ۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۰۶:۰۰

راهکارهای موفقیت و خوشبختی

ارتباط اجتماعی با دیگران نه تنها برای سلامت فیزیکی خوب است، بلکه به دفع مشکلات روانی نیز کمک میکند. افرادی که بدون جدایی و طلاق و یا مشکلات جدی، تا سن 50 سالگی متاهل مانده بودند، نسبت به افراد دیگر عملکرد بهتری در آزمونهای حافظه داشتند.

خوشبخت واقعی کیست؟

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راهکارهای موفقیت و خوشبختی آشنا شوید.

ویژگی های افراد خوشبخت

رابرت والدینگر (Robert Waldinger) روانپزشک و مدیر پژوهش "رشد و تکامل بزرگسالان" در هاروارد است. این پژوهش یکی از طولانیترین و کاملترین پژوهشهاست که تا کنون بر روی زندگی افراد بزرگسال انجام شده است. والدینگر چند راز خوشبختی را که در مطالعه اخیر به آن دست یافته اند، برای ما توضیح میدهد. این پژوهش دو گروه مرد سفید پوست را به مدت 75 سال تحت مطالعه قرار داده است. این پژوهش از سال 1938 آغاز شده است. این دو گروه عبارتند از:

268 دانشجوی سال دوم هاروارد به عنوان بخشی از پژوهشی تحت عنوان گرانت ( Grant Study ) ( این پژوهش بخشی از همان پژوهش اصلی یعنی رشد و تکامل بزرگسالان بود)که توسط روانپزشک هاروارد جورج والیانت ( George Vaillant ) هدایت می شدند.

456 پسر 12 تا 16 ساله که در بوستون بزرگ شده بودند، به عنوان بخشی از پژوهشی تحت عنوان گلوئک ( Glueck Study ) که توسط پروفسور دانشکده حقوق هاروارد شلدون گلوئک ( Sheldon انجام شد.

این محققان زندگی آقایان را در زمینه های کیفیت ازدواجشان، رضایت شغلی و فعالیتهای اجتماعی شان هر دو سال یکبار بررسی کردند و وضعیت سلامت فیزیکی آنها را هر 5 سال یک بار بررسی و ثبت میکردند، که از جمله این موارد رادیوگرافی قفسه سینه، آزمایش خون، آزمایش ادرار و پژواک نگاری قلب ( روشی غیر تهاجمی است که، با استفاده از امواج صوتی، ساختمان داخلی قلب به تصویر کشیده شده و در حقیقت به عنوان استاندارد تشخیص بیماری‌های قلبی تلقی می‌شود) بود.

یک یافته مهم از این مطالعات به دست آمد: رابطه خوب ما را سالمتر و خوشبختر نگه می دارد.

ویژگی های افراد خوشبخت

چرا گاهی به سختی می توان خوشبختی را "انتخاب" کرد؟

ویژگی های افراد خوشبخت

محققان در پاسخ به این سوال می گویند انسان باید شاد زیستن را یاد بگیرد. درست است که هیچ فردی نمی تواند در طول زندگی خود از عواملی مثل فشار کاری، رویدادهای ناراحت کننده اطراف، نگرانی ها و افسرگی ها به طور کامل جلوگیری کند، اما زمانی که بتوانیم در کلیه امور، قسمت پر لیوان را ببینیم، درِ خوشبختی به رویمان گشوده خواهد شد.

افراد خوشبخت (یا کسانی که به خوشبختی خود اذعان می کنند) از ویژگی های زیر برخوردارند:

 • آدم های خوشبخت از بودن با دیگران لذت می برند
 • به آینده خوش بین هستند و این خوش بینی آنها را به اینکه رویاهایشان به واقعیت برسد کمک می کند
 • برای خود هدف دارند و این باعث توجه به فرصت ها ی پیش آمده می شود
 • مسئولیت شکستهای خود را می پذیرند
 • به حال توجه دارند
 • گذشته را بعنوان تجربه بکار می گیرند و از آینده برای ساختن دنیای بهتر بهره می گیرند

 • همواره می خواهند این حس را با دیگران تقسیم کنند

افراد خوشبخت تلاش می کنند با انجام کارهایی باعث شادی دیگران شوند. تقسیم شادی به خودی خود مسرت بخش است و به حفظ مثبت اندیشی کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد مهربانی به دیگران باعث افزایش حس خوشبختی در خود فرد می شود.

 • در مورد مسائل جزئی غر نمی زنند
 1. به قطار نرسیدید؟ لیوان از دستتان به زمین افتاده و فرش خانه کثیف شده است؟ اصلاً مهم نیست.تمرکز بر روی مسائل مهم و وسواس نداشتن در مورد مشکلات ناچیز و پیش پا افتاده مختص افراد خوشبخت است.افراد شاد هیچگاه این واقعیت را کتمان نمی کنند که فراز و نشیب های زندگی عواملی هستند برای انعطاف پذیری و پیشرفت در آینده.
 2. لذت اتفاقات کوچک را درک کرده و آن ها را شیرین می پندارند
 3. برای این افراد هیچ چیز به اندازه پخش شدن موسیقی مورد علاقه شان از رادیو یا فرضاً صدای پرندگان لذتبخش تر نیست.
 4. افراد شاد از عناصر و رویدادهای اطرافشان حس رضایت می سازند.
 5. به موفقیت مردم افتخار می کنند
 6. فرقی نمی کند موفقیت منحصر به آنان باشد یا دیگران؛ افراد خوشبخت در هر صورت از این اتفاقات به وجد می آیند.
 7. جشن گرفتن موفقیت های دیگران شما را به آنان نزدیک تر می کند. با این کار زمانی که اتفاق خوبی برای شما می افتد، آنان نیز خوشحال شده و شما را در لحظات خوشتان همراهی می کنند.
 • در لحظه زندگی می کنند

افراد شاد به خوبی می دانند زندگی در لحظه کلیدی برای تثبیت کردن روحیه مثبت است. در یکی از جلسات برنامه آموزشی "تد تاک" (TED talk)، محققی نشان داد که چگونه گم شدن در لحظات زندگی باعث تقویت حس شادی و خوشبختی می شود.

 • همواره روابط سالمی را با دیگران برقرار می کنند

فرد خوشبخت می داند که افراد تجارب خوش را برای او رقم می زنند. صمیمیت چه در بعد عاطفی و چه در بعد فیزیکی در شادمانی و حس خوشبختی موثر است.تحقیقی در سال ۲۰۱۲ نشان داد، ازدواج می تواند به عنوان عاملی برای تقویت حس شادمانی مد نظر قرار گیرد. البته باید توجه داشت که ازدواج تنها عامل حیاتی ایجاد یک زندگی شاد محسوب نمی شود.افراد خوشبخت با توسعه زنجیره ارتباطات اجتماعی حس بهتری نسبت به زندگی خود پیدا می کنند.

 • هنگام فشارهای روحی می دانند چگونه به خود آرامش دهند

کاهش استرس یکی از مهمترین عوامل خوشبختی است. بنابراین اگر معتقدید فرد خوشبختی هستید، به احتمال زیاد با راهکارهای حفظ آرامش خود آشنایی دارید.مطالعات نشان می دهد انجام مدیتیشن (تقویت تمرکز)، ورزش کردن و صحبت با دوستان از فشارهای روحی می کاهند.

 • دید متفاوتی نسبت به پول و مسائل مالی دارند

از نظر افراد خوشبخت، پول همه چیز نیست. تحقیقات به تازگی نشان داده اند، اشخاصی که مادیات را به معنویت و رضایت درونی ترجیح می دهند، کمتر نسبت به زندگی حس مثبت نشان می دهند.افراد شاد بیش از آن که بر روی خرید جدیدترین اجناس بازار تاکید داشته باشند، به دنبال عوامل دیگری (مثل برقراری روابط مفید با دیگران) هستند.

 • همواره قسمت پر لیوان را می بینند

افراد خوشبخت می توانند حس خوشبختی را به خود القا کنند. آنان اتفاقات بد را به لحظات خوش بدل می کنند. شاید بتوان گفت واقع بینی باعث تقویت حس مثبت اندیشی در این افراد می شود.
فرد خوشبخت هنگام اتفاقات ناخوشایند تنها به اتفاقات خوش می اندیشد و مسائل را به صورت کلی به نفع خود می بیند.

 • آنان اغلب یک خواهر دارند

شاید شما ارتباط خوبی با خواهر خود برقرار نکرده اید و به همین دلیل تصور می کنید هیچ ارتباطی بین داشتن خواهر و حس خوشبختی وجود ندارد. اما تحقیقی در دانشگاه "آلستر" خلاف آن را ثابت کرده است.بر اساس نتایج این تحقیق، داشتن حداقل یک خواهر چه برای مردان و چه برای زنان مفید بوده و احساس مثبتی را در آنان تقویت می کند.

 • پیدا کردن دوست های جدید برای آنان کار راحتی است

از آنجا که افراد خوشبخت همواره تلاش می کنند باعث شادی دیگران شوند، مردم تمایل دارند با آن ها ارتباط عمیق تری برقرار کنند.تحقیقی نشان داده است، مردم اصولاً کسانی را برای دوستی انتخاب می کنند که باعث شادی شان شوند. بر اساس این مطالعات، در صورت برخورداری از دوستی شادمان، احتمال شادی تان به میزان ۱۵ درصد افزایش می یابد.

 • به اهدافشان دست یافته اند (در عین حال هدف های بیشتری را دنبال می کنند)

رسیدن به اهداف باعث شادی افراد می شود. افراد شاد همواره در تلاشند تا به هدفشان برسند و بدین وسیله حس رضایت و خوشبختی را در خود تقویت کنند.تحقیقی در سال ۲۰۱۱ نشان داد، افرادی که اهداف بزرگ در سر می پرورانند، نسبت به کسانی که توقع کمی از زندگی دارند، احساس خوشبختی بیشتری می کنند.

 • به لبخند زدن عادت کرده اند

شاید بتوان گفت عکس های یادگاری به نوعی معرف حس خوشبختی در افراد هستند.تحقیقی نشان داد افرادی که در جشن فارغ التحصیلی دبیرستان عکس هایی با چهره های بشاش به ثبت رسانده اند، به احتمال کمتری در سال های بعد نسبت به انتخاب همسر و زندگی زناشویی ابراز ناراحتی می کنند.محققان در توصیف دلیل آن گفتند این افراد دارای شخصیت های شادتری بوده و روابط اجتماعی خود را دائماً گسترش می دهند.

 • راحت می خوابند

زندگی شاد باعث می شود افراد خواب راحتی داشته باشند. محققان دانشگاه "کورنل" آمریکا نشان دادند، کسانی که راحت می خوابند و قبل از خواب در رختخواب غلت نمی زنند، حس بهتری نسبت به زندگی دارند.

ویژگی های افراد خوشبخت

خواهشمنديم اگر سوال يا نکته‌اي براي مطلب راهکارهای موفقیت و خوشبختی

در ذهن شما باقي مانده است، آن‌را در قسمت نظرات با ما و ساير کاربران به اشتراک بگذاريد.

منبع:آگا


ویژگی های افراد خوشبخت

مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


چگونه فرد خوشبختی باشیم؟راهکار های موفقیت و خوشبختی
امتیاز : 5 تعداد رای : 1
1
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter