دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
بهترین و شگفت انگیزترین روش یادگیری درس های حفظی
9
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مقاله تکنیک های مناسب برای خواندن دروس حفظی را توضیح خواهیم داد . با ما در دلگرم همراه باشید .

نحوه مطالعه درس های حفظی

خواندن درس و امتحان، کم و بیش برای همه ی دانش آموزان دغدغه هایی را به دنبال دارد. بعضی از محصلان برای خواندن امتحانات حفظی راحت تر هستند و بعضی برای امتحانات مفهومی و محاسباتی. تقریبا همه ی محصلان از یکی از این دو دسته امتحان واهمه و ترس دارند. می خواهیم بررسی کنیم که چگونه می توانیم درس های حفظی را بهتر به یاد آوریم.

چهار مزیت شیوه صحیح مطالعه

 1. زمان مطالعه را کاهش میدهد.
 2. میزان یادگیری را افزایش میدهد .
 3. مدت نگهداری مطالب در حافظه را طولانی تر می کند.
 4. بخاطر سپاری اطلاعات را آسانتر می سازد.

تکنیک های مناسب برای خواندن دروس حفظی

 1. جعبه لایتنر
 2. درخت حافظه
 3. pqrs

ما در این مقاله به تکنیک pqrs خواهیم پرداخت. این روش یکی از ساده ترین و بهترین روش های یادگیری دروس حفظی است. با ما در مجله دلگرم همراه باشید .

روش مطالعه pqrst

روش مطالعه pqrst برای خواندن هم درس حفظی و هم محاسباتی استفاده می شود. این روش دارا پنج مرحله می باشد که خوب است این 5 مرحله را به خوبی درک کنید.

1- مرحله پیشخوانى (preview):

در این مرحله یک بار فصل مورد نظر را ورق می زنیم و به شکل ها و جدول ها نگاه می کنیم (تحلیل نمی کنیم و فقط نگاه میندازیم). این مرحله یک دید کلى از مطلبى که قصد مطالعه اش را داریم به ما می دهد. به قول معروف روزنامه وار از روی کتاب یا جزوه رد شوید.

روش هایی برای پیش خوانی:

 • نگاهی سریع و گذرا به متن بیاندازید
 • نکات مهم و کلیدی را بیابید
 • سؤالات و تمرین‌های آخر درس را مرور کنید
 • پاراگراف اول و آخر و خلاصه درس را به شیوه ای گذرا بخوانید

2- مرحله طرح سوال (questioning):

در این مرحله براى خودمان از فصل سؤالاتى کلى مطرح می کنیم. این سؤالات، سوالاتى هستند که در انتهاى این مراحل به جوابشان می رسیم. در اصل باید سرنخ هایی را با ایجاد سوال در مغز بسازید تا با دیدن جواب، مغز سریع آن را ثبت کند و به خاطر بسپارد. چون مغز پس از طرح سوال به دنبال جواب است و هوشمندانه تر برای یافتن و ثبت جواب، عمل می کند. توصیه برای انجام بهتر این روش عناوین و تیترها را بصورت سؤال درآورید از خود بپرسید: “راجع به این موضوع چه می دانم؟”، “معلم راجع به این موضوع چه چیزهایی می گفت؟” و …

بهترین روش یادگیری دروس حفظی

3- مرحله مطالعه (reading):

در این مرحله مطالعه عمقى مطلب به همراه خط کشى نکات مهم و کلیدى انجام می شود. البته بیشتر دانش آموزان ما یاد گرفته اند که از این مرحله اقدام کنند و دو راه قبلی رو فراموش می کنند. سعی کنید در این مرحله از خلاصه نویسی استفاده کنید. در هنگام مطالعه کردن: به دنبال جواب سؤالاتی باشید که در ذهن خود ساخته بودید به سؤالات آخر درس جواب بدهید زیر نکات مهم خط بکشید اگر مطلبی را درست نفهمیده‌اید، دوباره آن را بخوانید

4- مرحله تلقین و تکرار (self-recitation):

این مرحله (خصوصا در مورد درس زیست شناسى) مهمترین مرحله است. در این مرحله شما باید پس از مطالعه فصل مربوطه، کتاب را کنار گذاشته و با توجه به چیز هایى که در مطالعه اول یاد گرفته اید فصل را براى خودتان بازگو کنید و توضیح دهید. در این مرحله هر چه خلاصه های نوشته شده ی خود و نکاتی که در جعبه لایتنر خود قرار داده اید را مرور کنید، نتیجه ی بهتری میگیرید.

5- مرحله آزمون (test):

همانطور که از نامش مشخص است، آزمون یعنی تست و امتحان. در این مرحله فرد باید به کتاب های آموزشی مراجعه کرده و سعی کند این مطالب را مغز خود بیشتر ثبت کند.

شش روش مطالعه

1-خواندن با نوشتن:

یکی از بهترین روش هایی که برای خواندن دروس حفظی میتوان به آن اشاره کرد، نوشتن است. خیلی از دانش آموزان با اینکه چند بار از روی دروس حفظی می خوانند ولی نتیجه ی خوبی نمی گیرند و کلمات سر امتحان به ذهن آنها نمی آید. در نتیجه نمی توانند به خوبی عمل کنند. روش نوشتن مطالب، یک روش امتحان شده است که نتیجه ی خود را پس داده است. حتی اگر می خواهید درس تاریخ یا دین و زندگی را حفظ کنید، هر مطلبی را که حفظ می کنید، یک یا چند بار برای خود، روی برگه بنویسید. اشکالی ندارد اگر هرنگاهی از روی کتاب هم نگاه کنید. فقط بنویسید.

2- خط کشیدن زیر نکات مهم:

خط کشیدن اصولی یعنی اینکه فقط زیر کلمات و جملات کلیدی خط بکشید. نه اینکه با وسواس تمام خطوط را خط کشی کنید. مشخص است که کتابی تمیز و بدون خط، هزاران بار از کتاب کثیفی که یک خط زیر نوشته های آن است بهتر است. خط کشی باید طوری باشد که بتوانید در عرض یک ساعت، قبل از امتحان، با نگاه کردن به جملاتی که زیر آنها خط کشیده اید، یک دور دیگر مرور کنید.

3- حاشیه نویسی:

به شما پیشنهاد می کنم برای حاشیه نویسی از روش درخت حافظه استفاده کنید. یک درخت حافظه ی کوچک برای هر مطلب، در حاشیه ی کتابتان بکشید. شاید این روش در ابتدا سخت به نظر برسد ولی کم کم در کشیدن این درخت ها، ماهر می شوید.

4- خلاصه نویسی:

تا به حال دیده ایم دانش آموزانی را که خلاصه هایشان بیشتر از جزوه ی درسی بوده است! کاملا مشخص است که هیچ وقت برای مرور کردن به سراغ این خلاصه ها نمی روند. خلاصه نویسی یعنی آوردن کلمات کلیدی و درخت های حافظه در چند برگه.

5- کلید برداری:

همانطور که از نامش مشخص است، کلیدی ترین کلمه ی هر پاراگراف را با مشخص کنید. طوری که با یک نگاه سریع روی کلمات کلیدی، مروری سریع در ذهن شما شکل بگیرد.

6- خلاقیت و طرح شبکه ای مغز:

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصا فراگیری مطالب درسی است. در این روش شما مطالب را میخوانید بعد از درک حقیقی آنها نکات مهم را به زبان خودتان و بصورت کلیدی یادداشت می کنید و سپس کلمات کلیدی را بروی طرح شبکه ای مغز می نویسد.

فراموش نکردن مطالب خوانده شده

 • موقع مطالعه تمرکز داشته باشید
 • تمرین و تکرار پس از مطالعه را فراموش نکنید
 • مطالب خوانده شده راحتما مرور کنید
 • به محتوی ذهن خود با خواندن مطالب مشابه پشت سر هم نظم بدهید
 • از علائم و نشانه ها برای یاد آوری مطالب استفاده کنید
 • استفاده از قلم و کاغذ هنگام مطالعه جهت تمرکز حواس را فراموش نکنید

درس های حفظی نیاز به تکرار زیادی دارند. حتی اگر در دورهای اول مطالعه تان، نفهمید که مطلب در مورد چیست و چند بار روزنامه وار از روی جزوه بخوانید، در دورهای بعدی کاملا ملکه ی ذهنتان می شود.

separator line

روش ده مرحله ای جهت یادگیری درس عربی

راه های افزایش یادگیری ریاضی

۸ روش طلایی و آسان برای یادگیری مطالب درسیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (9 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits