دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۵ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
یادگیری بهتر مطالب درسی در فصل امتحانات

۸ روش طلایی و آسان برای یادگیری مطالب درسی

یادگیری بهتر مطالب درسی در فصل امتحانات
7
زمان مطالعه: 10 دقیقه
در این پست روش های یادگیری مطالب درسی را برایتان آورده ایم . با ما در دلگرم همراه باشید .

روش های یادگیری مطالب درسی

تمام دانش آموزان یا دانشجویان روش‌های مختلفی برای درس خواندن دارند، اما همه آن‌ها باید یک برنامه ریزی مناسب برای خود ترتیب بدهند.

یاددشت برداری مطالب درسی

یکی از مهم‌ترین نکات در یادگیری بهتر مطالب، یاددشت برداری است که یک مهارت شناخته شده است. نوشتن مطالب برای یادآوری آن‌ها در آینده ضروری است.

دانش آموزان یا دانشجویان به محض دیدن یادداشت ها، اطلاعاتی که خوانده اند را به یاد می‌آورند، همچنین این روش اجازه می‌دهد تا مطالب را عمیقا بفهمند و درباره آن‌ها فکر کنند.

در حقیقت یادداشت برداری موثر کمک می‌کند تا اصل مطلب را بفهمیم. یادداشت برداری باعث می‌شود روی داده‌های مناسب تمرکز و اطلاعات را سریعتر حفظ کنیم.

نشستن صحیح هنگام درس خواندن

خوابیدن در رختخواب برای درس خواندن، شما را خسته می‌کند و باعث می‌شود که نتوانید به خوبی درس بخوانید. بهتر است برای درس خواندن از یک میز و صندلی راحت استفاده کنید.

بعضی وقت‌ها مدل نشستن ما طوری است که بدنمان را اذیت می‌کند و ذهن ما را درگیر خود می‌کند پس سعی کنید به بهترین نحو بر روی صندلی بنشینید وگرنه حتی مدل نشستن هم جلوی درس خواندن شما را می‌گیرد.

بهترین روشه برای یادگیری مطالب درسی

برنامه ریزی برای درس خواندن

یک مشکل رایج در افرادی که سریع از درس خواندن خسته می‌شوند این است که برنامه ریزی نمی‌کنند. قبل از اینکه درس خواندن را شروع کنید برای آن برنامه ریزی کنید تا بتوانید به طور موثر مطالعه کنید. وقتی که برنامه ریزی کنید یک احساس درونی شما را اجبار می کند که در ساعت مورد نظر درس بخوانید.

روش‌های خلاقانه برای درس خواندن

یک راه برای لذت بردن از درس خواندن استفاده از روش‌های خلاقانه برای مطالعه است، افراد می‌توانند با تماشای سی دی‌های آموزشی راحت تر درس بخوانند.

هوشمندانه درس خواندن

اگر مقاله شما طولانی است و وقت زیادی هم ندارید بهتر است که از نکات مهم آن خلاصه برداری کنید و به این ترتیب بدون اینکه خسته شوید درس بخوانید.

استراحت بین درس خواندن لازم است

یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خسته شدن افراد هنگام درس خواندن این است که پس از هر دو ساعت درس خواندن به مدت ۱۵ دقیقه استراحت کنند.

مواد غذایی مفید برای درس خواندن

در ایام امتحانات برای درس خواندن بهتر است که بیشتر از میوه ها، سبزیجات و آجیل‌ها استفاده شود و مصرف مواد غذایی فرآوری شده و هله هوله را کاهش دهید.

با صدای بلند درس بخوانید

فکر کردن با صدای بلند یک روش برای ایجاد درک در حین خواندن و بهبود مهارت‌های تحلیلی و گفتاری است.

روشی موثر برای افرادی که در هنگام خواندن به غیر از مطالب کتاب به هر چیز دیگری نیز فکر می‌کنند. درس خواندن با صدای بلند باعث می‌شود که مطالب را به زودی فراموش نکنید.

separator line

یادگیری بهتر مطالب درسی در فصل امتحانات

یادگیری بهتر مطالب درسی ، می‌تواند خیلی آسان‌تر از چیزی باشد که تصورش را می‌کنید. زیاد سخت نگیرید که چرا من باید چندین بار یک فصل را بخوانم تا یاد بگیرم یا در خاطره‌ام باقی بماند چون خیلی‌های دیگر همین مشکل را دارند دلیلش هم این است که روش مطالعه‌ی شما و خیلی‌های دیگر آنجور که باید موثر و کارآمد نیست.

در واقع هیچ استراتژی خاصی برای خواندن یک کتاب در نظر نگرفته‌اید و همینطوری یکهویی شروع کرده‌اید به خواندن، که نتیجه‌ی آن، راندمان بسیار کم در یادگیری بهتر مطالب درسی است.

اما در این مقاله با چند ترفند ساده آشنا شده و متوجه می‌شوید که با پیاده کردن این سیتسم مطالعه، میزان یادگیری مطالب درسی‌تان چقدر بیشتر می‌شود.

یادگیری بهتر مطالب درسی

یکی از عادتهایی اشتباهی که اکثر دانش‌آموزان و دانشجویان در درس خواندن دارند، این است که شروع می‌کنند به خواندن یک کتاب درسی از همان صفحه‌ی نحست، و سپس به ترتیب تا آخر کتاب را فصل به فصل می‌خوانند.

در واقع اکثر دانش آموزان کتابهای درسی را شبیه به کتابهای داستان می‌خوانند یعنی از اول تا آخر. در صورتیکه روش مطالعه‌ی کتاب درسی، با کتاب رمان تفاوت دارد. نباید همانطوری که یک رمان را می‌خوانیم کتابهای درسی را هم مطالعه کنیم.

به دلیل روش اشتباه مطالعه است که پس از خواندن یک کتاب درسی، تقریبا هیچی از آن در ذهنتان باقی نمی‌‌ماند. اما چه باید کرد؟

روشهای صحیح مطالعه کتب درسی

۱_ ابتدا یک دور بزنید

در ابتدای کار، کتاب را در درست گرفته و یک نگاه از اول تا آخر به تمام صفحات کتاب بیاندازید. صفحات را یکی یکی ورق بزنید ، نگاهی مختصر به هر صفحه بیاندازید، عکسهایش را نگاه کنید، سرفصل‌ها را نگاه کنید، ببینید هر فصل چند صفحه است و کلا کتاب دارای چند فصل است و خلاصه اینکه یک دور بزنید.

یادتان باشد در اینجا قرار نیست مطالعه عمیق داشته باشید. قرار نیست دقت به خرج دهید، قرار نیست چیزی را حفظ کنید، بلکه فقط قرار است یک نگاهی به داخل کتاب بیاندازید همین.

یادگیری بهتر مطالب درسی در فصل امتحانات

۲_ از آخر شروع کنید

پس از اینکه یک دوری زدید و یک آشنایی مختصری با کتاب و حال و هوای آن پیدا کردید، آنگاه بروید سراغ آخر کتاب. بله، آخر کتاب را قبل از ابتدای کتاب بخوانید.

فرض کنید قرار است فصل دوم کتاب را برای امتحان بخوانید. این یعنی شما اول بایستی آخر فصل را بخوانید نه اینکه از صفحه‌ی اول شروع کنید.

اما چرا؟ دلیلش خیلی ساده است، چون در بیشتر کتابهای درسی، نتیجه گیری نهایی و نیز سوالات و تست‌های مهم، در انتهای هر فصل گنجانده شده، و شما با این کار دستتان می‌آید که ‌ در این فصل قرار است به دنبال چه مطلبی باشید.

به عبارت دیگر پی خواهید برد که قرار است در انتهای فصل، به چه نتیجه‌ای برسید و یا چه سوالاتی را پاسخ دهید.

وقتی هدف را بدانید، مسیر را بهتر طی می‌کنید و به بیراهه نمی‌روید. وقتی بدانید در این فصل قرار است به دنبال حل چه پرسش‌هایی باشید، حواستان را از همان ابتدا روی همان هدف متمرکز می‌کنید و در تک تک خطوطی که می‌خوانید به دنبال جواب آن سوالات هستید و در طی مطالعه، این جوابها مرتبا مثل قطعات پازل یکی یکی خودشان را نشان خواهند داد.

به این صورت شما درک بسیاری عمیق‌تری از آن فصل خواهید داشت و مرتبا به خوتان یادآوری خواهید کرد که آهان این مطلب همانی است که به دنبالش می‌گردم.

۳_ اولین پارگراف را با دقت بخوانید

پس از اینکه آخر آن فصل را خواندید، حالا بیاید سراغ اول فصل و اولین پاراگراف آن را با دقت مطالعه کنید.

اگر کتاب درسی شما، توسط یک نویسنده حرفه‌ای به نگارش در آمده باشدهمیشه پاراگراف ابتدایی فصل، شامل نمای کلی پازلی است قرار است بعدا کنار هم چیده شود.

به بیانی دیگر اولین پاراگراف، یک جور معرفی کلی است. جملات پاراگراف نیز خلاصه‌ای از نتیجه گیری کلی فصل است. اگر شما اولین پاراگراف را به دقت بخوانید، بهتر متوجه خواهید شد که دنبال چه چیزی باید باشید.

در این مرحله نیز هنوز مشغول مطالعه‌ی عمیق نشده‌اید بلکه صرفا دارید کشف می‌کنید چه چیزی را قرار است بخوانید و یادبگیرید.

شما باید سرنخ‌ها به دست آورید و سپس به هم وصل کنید تا به یک نقشه‌ی کلی از کتاب دست یابید. در این مرحله ذهن شما به خوبی آماده می‌شود تا بتوانید تمامی‌ مطالب فصل را با درکی عمیق‌تر مطالعه کنید نه به صورت سرسری و کسل کننده. نه طوریکه خسته شوید و کلافه.

۴_ خواندن مطالب بولد شده

مرحله‌ی چهارم این است که فقط مطالبی که به صورت بولد یا برجسته‌، یا داخل کادر نوشته شده‌اند را به دقت بخوانید و بررسی کنید چه مطالبی در این فصل به صورت بود شده آمده است.

اما چرا؟ باز هم پاسخ ساده است. به نظرتان چه نوع اطلاعاتی در قسمتهای بولد شده‌ی کتابهای درسی وجود دارد؟ بله قسمتهای مهم‌تر.

همان قسمتهایی که نویسنده‌ی کتاب، مایل بوده شما بهتر از بقیه آنها را ببینید برای همین آن‌ها را بولد کرده یا در کادر نوشته است. پس بی جهت نیست که برخی قسمتهای کتاب پررنگ‌تر یا برجسته تر یا داخل کادر، قرار گرفته و برخی قرار نگرفته.

وقتیکه این قسمتهای برجسته شده را خواندید، سپس بررسی کنید که چه ارتباطی بین این قسمتهای مهم می‌تواند وجود داشته باشد؟ چطور می‌توانید این قسمتها را به هم ربط دهید؟ آیا از کنار هم چیدن آن یک درک کلی از شکل آن پازل به دست خواهید آورد؟

حداقل مزیتی که این کار دارد این است که بدانید قسمتهای مهمی که مطالعه‌ی کامل باید بیشتر به آنها دقت کنید چه بخشهایی هستند و در نتیجه یک نقشه‌ی راه کلی از کتاب به دست خواهید آورد.

نتیجه گیری نهایی
شما با انجام این روشها، در واقع یک سیستم مطالعه طراحی می‌کنید. سیستمی‌ که صورتی هدفمند و بدون اتلاف انرژی، کار می‌دهد. اگر این سیستم را پیاده کنید دیگر نیازی نیست یک فصل را چندین و چندین بار بخوانید و تا نیمه‌های شب بیدار بمانید و در حالیکه هنوز هیچی سر درنیاورده‌اید و بازهم دوباره و دوباره از اول شروع کنید به خواندن و باز هم گیج و ویج باشید.
البته شاید برخی‌ها بگویند که تکرار و تکرارهای مجدد در خواندن یک کتاب، از اساسی‌ترین روش‌ها برای یادگیری بهتر مطالب درسی است. ما نیز با این گفته موافقیم. تکرار، اساس یادگیری است.
تکرارهای زیاد باعث می‌شود یک مطلب به صورت یک برنامه‌‌ی ذهنی وارد مغز شود و تا وقتیکه آنرا تکرار می‌کنید این برنامه حذف نشود. اما اگر وقت شما کم باشد و چندتا امتحان پشت‌سر هم داشته باشید چه؟
با پیاده کردن سیستمی که گفته شد، باعث بالا رفتن سرعت یادگیری بهتر مطالب درسی در ذهنتان می‌شوید بدون اینکه از عمق یادگیری‌تان، کاسته شود.

separator line

روش های صحیح مطالعه کردن + روش های موثر برای درس خواندن

درس خواندن: ۷ تکنیک عالی برای درس خوانی و درک مطلباین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (7 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits