دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
بهترین روش یاد دادن شعر به کودکان + اشعار کودکانه

بهترین شیوه ی آموزش شعر به کودکان زیر ۵ سال

بهترین روش یاد دادن شعر به کودکان + اشعار کودکانه
5
زمان مطالعه: 9 دقیقه
بهترین روش یاد دادن شعر به کودکان تکرار مداوم و همخوانی شعر با کودک است. کودکان شعرهای آهنگین و ریتمیک را سریع تر یاد می‌گیرند.

روش های موثر در آموزش دادن به کودکان

برای آموزش سرودن شعر به کودکان چه کنیم؟

۱. تعدادی کتاب شعر انتخاب کنید؛

البته توجه داشته باشید که تنها به کتاب‌های انتخابی خود بسنده نکنید و منابع دیگر را هم ببینید و از آن‌ها الهام بگیرید. بلندبلند برای کودک شعر بخوانید. درباره اینکه هر سطر از شعر کجا تمام می‌شود، چگونه ریتم آن ساخته شده و تاثیرهایی که معنای شعر دارد، با کودک صحبت کنید. حتی ممکن است شعر دارای سبک ویژه‌ای باشد.

۲. باهم آهنگ موردعلاقه‌تان را بخوانید و ترانه‌اش را روی کاغذ بنویسید؛

سپس از کودک بخواهید شعری بسراید که بتوانید با ملودی یا آهنگ ترانه موردعلاقه‌تان آن را شعر را بخوانید. از ساختار شعر اصلی به عنوان راهنما استفاده کنید.

۳. با هم به یک قدم زدن شاعرانه در اطراف خانه بروید.

در گوشه و کنار مکث کنید- پارک، نبش خیابان، روبه‌روی دکه روزنامه‌فروشیو از کودک بخواهید که جمله‌ها یا توصیف‌هایی از آنچه می‌بیند، بنویسد. در راه بازگشت به خانه، کودک می‌تواند آن جمله‌ها را اصلاح یا کوتاه کند و آن‌ها را شبیه به شعر دربیاورد.

۴. به کودک نوشتن و سرودن شعر کوتاه را بیاموزید.

قانونی بگذارید که در ابتدای هر سطر، از حروف نام او استفاده شود که وقتی آن حروف را از بالا به پایین می‌خواند، با کنار هم گذاشتن آن حروف، بتواند اسم خودش را ببیند. یک‌بار که کودک شعری بر پایه اسم خودش بنویسد، می‌تواند درباره افراد خانواده یا دوستانش یا حیوان‌های خانگی‌اش هم شعر بسراید.

۵. یک اسلاید شعر درست کنید.

تعدادی از عکس‌های کودک را به شکل ردیفی یا در دسته‌های پنج تا ده‌تایی جمع‌آوری کنید. می‌توانید این دسته‌بندی را بر اساس موضوع مشترک آن‌ها یا عکس‌هایی که در طول سفر گرفته‌اید، انجام دهید. عکس‌ها را به صورت نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای نظیر پاورپوینت، آی‌فوتو، یا عکس‌های داستانی دربیاورید و از کودک بخواهید که با نوشتن یکی دوکلمه با هرکدام از تصویرها، شعری بنویسد. برای جذاب‌تر کردن اسلایدهای خود، به آن جلوه‌های ویژه، تغییر حالت یا موسیقی بیافزایید.

۶. به کودکان بزرگ‌تر چگونگی سرودن شعر قافیه‌دار را نشان دهید؛

با به کار بردن آموزش‌ها و راهنمای شعرهای قافیه‌دار؛ برای نمونه، از یک متن در یک کتاب، یک مقاله در مجله، یک آهنگ یا یک نامه و مختصر کردن و دوباره مرتب کردن واژگان برای شکل دادن به شعری تازه. به کودک کمک کنید که یک یا دو پاراگراف از کتاب موردعلاقه‌اش انتخاب کند و آن را به شعری با وزن و قافیه تبدیل کند.

۷. نوع‌های مختلف و حتی شکل‌های مختلف شعر را کشف کنید.

برای کودکان کم‌سن‌تر، هایکوهای سه‌خطی (که شامل قاعده پنج کلمه/ هفت کلمه/ پنج کلمه است) راه جالبی برای شروع است. کودکان بزرگ‌تر ممکن است بخواهند قالب‌های دیگری از شعر نظیر شعرهای مرصع و یا شعری هفت‌بیتی را که مانند الماس، ‌تراش خورده است تجربه کنند.

یاد دادن شعر به کودکان

یادگیری به کمک بازی

آموزش کودکان ممکن است کمی دشوار باشد.به عنوان مثال ؛ گرامر زبان انگلیسی ، ریاضیات و... .آمیختن بازی وامتحانات کوتاه به عنوان بخشی از یادگیری به ساده و سریع ترشدن آن کمک میکند به عنوان مثال ، برای پیشرفت در لغات ، میتوانید حروف الفبا را در تعدادی کاغذ نوشته و آن ها را درون ظرفی قرار دهید.از هر یک از کودکان بخواهید که یکی از آن ها بردارند و با توجه به حروف خود ، حداکثر کلمات را بگویند.

یاد دادن شعر به کودکان

چه روش هایی برای آموزش دادن به کودکان وجود دارد

آموزش درخانه _ عجله نداشته باشید

این اولین قاعده برای والدینی است که میخواهند در منزل به کودکشان کمک کنند عجله نداشته باشید و کودک را وادار به انجام سریع تکالیف نکنید. همچنین ، به فرزندتان هم بیاموزید که هنگام مطالعه عجول نباشد اگر به آرامی و مداوم این کار را انجام دهید ،به نتایج موفقیت آمیز تری دست خواهید یافت چراکه به کودک کمک میکنید تا متوجه دروس شود.

والدین نقش مهمی را در عملکرد فرزندان شان در مدرسه ایفا میکنند. اولین قاعده ی مهم تدریس در منزل این است که باید قاطع باشید.بخشی از آموزش شامل یادگیری فرزندتان می شود. برای این کار لازم است که موارد زیادی را رعایت کنید ، این مقاله را برای دریافت اطلاعات کافی بخوانید.

چگونه به طرز موثرتری مطالعه کنیم؟

در واقع ، مطالعه ، تنها شامل انجام صحیح تکالیف ، حفظ کردن ، پیروی از برنامه و غیره نیست. یادگیری مهم ترین بخش قضیه است. گرفتن نمره ی کامل و قبول شدن در امتحانات بدون یادگیری میتواند تنها بر تلف کردن وقت و زحمت بیهوده دلالت داشته باشد. زحمتی که برای مطالعه میگذارید باید به یادگیری ختم شود برای یادگیری بیشتر ، خواسته های خود را بیشتر کنید ، این کار به افزایش دانش شما کمک خواهد کرد.

دریافت پاداش و ارزیابی

همه ما برای فوق العاده بودن در کاری نیاز به نوعی تشویق و تایید داریم ؛ هر کودک میتواند پیشرفت کند ، اگر تشویق شود. در واقع دانش آموز میتواند پس از انجام تکلیف به خود پاداش دهد. به عنوان مثال ؛ خوردن غذا در رستوران یا تماشای فیلم مورد علاقه . تصدیق و تشویق در قالب پاداش ، کودکان را وادار به مطالعه با تمرکز کامل و اثر بخشی بیشتر می کند.

یاد دادن شعر به کودکان

داشتن نشانه های مثبت در مکان مطالعه

تابلوی نشانه ها با کلمات مثبت و دلگرم کننده ، ناخودآگاه فرد را تحریک کرده و و پتانسیل یادگیری را در فرد افزایش میدهد. شاید لازم باشد که به یک تخته ی کوچک به همراه چند جمله ی مثبت فکر کنید. جملاتی مثل :

  • من منابع زیادی برای موفقیت زیاد دارم
  • هر کاری که من انجام میدهم شایسته ی بهترین نتایج است
  • یادگیری ساده و آسان است
  • من میتوانم

ابزار های مناسب مطالعه را داشته باشید

همه ی وسایل مورد نیاز در مدرسه در خانه نیز باید مورد استفاده قرار گیرند قبل از شروع به درس خواندن، مطمین شوید که تمام وسایل مورد نیاز در دسترس تان هستند ، به عنوان مثال ، کتاب ها ، ماژیک ، نمودار و لوازم نوشتن. اگر لوازم در دسترس نباشند ، در حین مطالعه مجبور به بلند شدن و آوردن آن ها میشوید که قطعا موجب اختلال در مطالعه خواهد شد. اطمینان حاصل کنید که تمام ابزار لازم به راحتی در دسترس هستتند.

یاد دادن شعر به کودکان

یک مکان مناسب جهت مطالعه را انتخاب کنید

قبلا درمورد مطالعه ی موثر خوانده ایم . در اینجا یک رویکرد متفاوت برای بهبود کارآیی و تاثیر بیشتر زمان مطالعه را به شما میگوییم.

البته که داشتن محیطی مثبت و جذاب حائز اهمیت خواهد بود . و همانطور در بالا مشاهده کردید کودکان برای بالابردن اثربخشی شان به نشانه های مثبت احتیاج دارند علاوه بر آن ، داشتن محیطی جداگانه و مخصوص مطالعه ، که کاملا از حواس پرتی های طبیعی دور باشد ، به طور خودکار اثربخشی و تلاش در دانش آموزان را افزایش میدهد. محدوده ی مطالعه میتواند اتاق خواب ، اتاق مطالعه ، بالکن یا هر جای دیگری که محیط خوبی را ایجاد میکند ، باشد.

سبک درس خواندن

هیچ قانونی برای مطالعه ی سریع و سخت وجود ندارد اغلب والدین دوست دارند که سبک یادگیری مورد علاقه خود را به فرزندانشان تحمیل کنند. انجام این کار اشتباه است ؛ چراکه هر شخصی سبک یادگیری خود را دارد.

با ویژگی های سبک یادگیری فرزند خود آشنا شوید

یادگیری جنبشی

دانش آموزانی که از طریق حرکت یاد میگیرند را یادگیرندگان جنبشی می نامند. این دقیقا همان چیزی است که به عمق چیزها مربوط میشود ، بدقت بررسی کردن ، تحقیق و غیره. سوالات زیادی را میپرسند ، چگونه این اتفاق افتاد؟ چرا آسمان آبی است؟ چرا آب شور است؟ و غیره .

چنین کودکانی بسادگی توسط حقایق و اثبات شدن یاد میگیرند. اگر چیزی به درستی به آن ها مفهوم ویا اثبات نشود ، قادر به درک یا یادآوری آن نیستند با این حال ، این گونه کودکان میتوانند در هنر پیشرفت فراوانی داشته باشند ولی متاسفانه دانش آموزان که بسیار جنبشی هستند ، در مدرسه با شیوه آموزش سنتی بسیار مبارزه می کنند.

آموزش تصویری یکی از روش های آموزش دادن به کودکان

این نوع یادگیری به کودک با استفاده از نگاه کردن به تصاویر ، یاد میدهد. افرادی که یادگیری بصری دارند ، حافظه ی خیلی خوبی دارند و بسادگی تصاویر را به خاطر می آورند.تصاویر در مغز این کودکان ، مانند تصاویری است که در سی دی یا یواس بی دخیره میکنید آن ها تصاویر را به سرعت دیده و سپس آن را به خاطر می سپارند و هیچگاه از خاطر آن ها پاک نخواهد شد.به طور شگفت انگیزی 40 درصد از کودکان یادگیری بینایی دارند.

یاد دادن شعر به کودکان

یادگیری شنوایی

یادگیری از طریق گوش نیز نامیده میشود. این یادگیرندگان صدا و موسیقی را بهتر بیاد می آورند. با این حال ، آن ها از خواندن لذت نمیبرند. از آنجا که این کودکان تجسم نیافته اند ، تنها با یادآوری واقعیت های مهم که قبلا شنیده اند به یاد می آورند. یادگیرندگان شنیداری حتی با گذشت سال ها ، تنها با شنیدن صدای افراد، آن ها را به یاد می آورند.

فعالیت زیر را جهت شناسایی سبک یادگیری فرزندتان انجام دهید

از کودکانتان بپرسید که به هنگام شنیدن نام سگ یا گربه ، یاد چه میافتند ؟ میتوانید همین سوال را از بزرگسالان نیز بپرسید. بعضی ها صدای سگ را به خاطر می آورند ، این بدان معنی است که آن ها یادگیر شنوایی دارند برخی ممکن است تصویر سگ را در ذهن بیاورند ، این نشان میدهد که آنان یادگیرندگان بصری هستند.

همچنین ممکن است تعدادی روی تلفظ کلمه ی سگ فکر کنند، ( بزرگسالان یا کودکان در حال رشد) ، این گروه نیز تحت آموزش بصری طبقه بندی میشوند و کسانی که دندان تیز و یا جنس پوست سگ را به یاد آوردند ، یادگیرندگان جنبشی می باشند.

ما سه سبک یادگیری را دیدیم، و باید دانست که هرکودک سبک یادگیری خاص خود را دارد. برای همه یک شیوه و سبک آموزشی کاربرد ندارد برای یادگیری چیزهای مختلف ، ترکیبی از سبک ها بسیار حائز اهمیت است، به عنوان مثال ، غیر ممکن است که تمام اطلاعات لازم در جلسه ی امتحان ، فقط با یادآوری صداها بدست بیاید.

همچنین بخوانید:

آموزش رنگ آمیزی و نقاشی دیو و دلبر به کودکان

کلیپ آموزش نقاشی به کودکان | نقاشی مادر و دختر

ویدیو آموزش ۵ ترفند شعبده بازی آسان برای کودکان

آموزش الفبای فارسی به کودکان با انیمیشن جالب و متفاوت

کلیپ آموزش انگلیسی به کودکان با شعر و انیمیشن قسمت ۳این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits