دلگرم
امروز: شنبه, ۳۰ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه جاهای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم؟
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
اگر شما هم با سوالات جنسی فرزندتان در مورد اندام‌های خصوصی و موضوعات جنسی روبرو شده‌اید و نمی‌دانید چگونه به آن‌ها پاسخ دهید، این مقاله را تا انتها بخوانید.

از مهمترین وظایف والدین در برابر فرزندان، آموزش نقاط خصوصی بدن و تربیت جنسی است. در خیلی از موارد والدین شرم دارند که این موضوعات را با فرزندان خود در میان بگذارند اما نباید فراموش کنیم که این گفتگوها فرصت‌هایی هستند که می‌توانیم ارزش‌ها و باورهای خود را به فرزندانمان منتقل کنیم.

اگر شما هم با سوالات جنسی فرزندتان در مورد اندام‌های خصوصی و موضوعات جنسی روبرو شده‌اید و نمی‌دانید چگونه به آن‌ها پاسخ دهید، این مقاله را تا انتها بخوانید. زمان مطالعه این مقاله کمتر از 2 دقیقه است.

آموزش نام صحیح اندام تناسلی برای کودکان را از سن مناسب شروع کنید

کنجکاوی جنسی کودکان معمولا از سن 3 یا 4 سالگی شروع می‌شود و معمولا اول از همه مادران با این سوالات روبرو می‌شوند. توجه به این نکته ضروری است که در این سن لزومی ندارد بدون آنکه کودک سوالی بپرسد، خودمان در طرح موضوعات پیشقدم شویم. اصولا سن 3 تا 4 سالگی زمانی است که کنجکاوی کودک در مورد اسم جاهای خصوصی بدن آغاز می‌شود. برای آموزش اعضای جنسی مهم است از کلمات رکیک یا عامیانه استفاده نکنیم. برای مثال می‌توان گفت همانطور که نام این قسمت «دست» هست، بخشی دیگر نامش «آلت» است.

از پاسخ دادن به سوالات جنسی کودک طفره نروید و کوتاه، دقیق و با صداقت پاسخ دهید. اگر کودک به پاسخ‌های شما شک کند، اعتمادش را از دست می‌دهد و کنجکاوتر می‌شود. برای مثال در پاسخ به این سوال کودک 4 ساله که "بچه چطوری به دنیا میاد؟" با پاسخی کوتاه می توان گفت: "مامان میره بیمارستان و دکترا از تو شکمش درش میارن."

چگونه جاهای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم؟

استفاده از کتاب برای آموزش اندام خصوصی به کودک، راهی مطمئن برای والدین

آموزش اسم جاهای خصوصی بدن به کودکان را می­توان با کتاب­های آموزشی شروع کرد. کتاب­های آموزشی با موضوعات تربیتی جنسی به صورت غیرمستقیم با قصه کودکانه در مورد اعضای خصوصی بدن کودکان را با این مفهوم مهم آشنا می‌کنند. بعد از اینکه کودک آمادگی و درک کافی پیدا کرد، می­توانید با یک گفتگوی دونفره، درباره حریم خصوصی با فرزندتان صحبت کنید. والدین می‌توانند با خرید کتاب های آموزشی برای کودکان اطلاعات مفیدی را درباره نقاط خصوصی بدن به آن‌ها آموزش دهند و مطالب را به‌گونه‌ای مناسب سن فرزندشان بیان کنند.

دست زدن به جاهای شخصی کودکان ممنوع! این را به کودک خود بیاموزید

یکی از مهمترین نکاتی که باید به کودکان آموخت اهمیت خصوصی بودن نقاط جنسی بدن است. کودک باید بداند دیگران حق ندارند به جاهای شخصی او دست بزنند و اگر غریبه‌ای این‌کار را انجام داد، آن‌ها باید چه واکنشی را نشان دهند. افراد بزرگسال از طریق رازداری کودک یا تهدید او مانع این می‌شوند که کودک خانواده خود را مطلع کند.

کودکان باید آموزش ببیند که هر رازی را نباید نگه دارند و با والدین خود این مسائل را مطرح کنند. علاوه‌براین ضروری است که مهارت نه گفتن را در فرزند خود تقویت کنید و تهیه کتاب‌هایی با این موضوع را در برنامه خرید خود قرار دهید. برای مثال «کتاب بلند بگو نه» تنها یکی از کتاب‌های کودک در مورد آموزش نه گفتن به کودکان است که امکان تهیه این مجموعه در بانک کتاب کودکان برای شما فراهم شده است.

چگونه جاهای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم؟

استفاده از قصه برای آموزش جاهای خصوصی بدن به کودکان

در سنین 6 تا 10 سالگی سوالات جنسی کودکان پیچیده‌تر می‌شود و به نوعی مفهوم جنسی می‌یابد. در این سن بهتر است آموزش از طریق والد همجنس اتفاق بیفیتد. یکی از مهمترین اموری که در این سن باید به کودکان آموزش داده شود، ارتباطات اجتماعی صحیح است. آموزش مفاهیمی مثل حیا، عفت، صبر و ارزش‌های اخلاقی که منجر به جامعه‌پذیری و رشد شخصیتی و هویتی کودک می‌شود و از آسیب‌های روانی و اجتماعی در نوجوانی و جوانی پیشگیری می‌کند.

در این دوره می­توان برای افزایش اطلاعات بچه­ها از انواع کتاب داستان کودکان استفاده کرد. قصه­های کودکانه به صورت هدفمند و شفاف، موضوعات کلیدی مهارت‌های زندگی را بیان می­کنند. مطالعه مکرر یک کتاب باعث می­شود تا بچه­ها مطالب را به خاطر بسپارند. شما می‌توانید بهترین کتاب داستان کودکان درباره مهارت مختلف زندگی را از بانک تخصصی کتاب کودک بادبادک تهیه کنید.

به کودک خود آموزش دهید که اشتراک عکس قسمت خصوصی بدن با دیگران ممنوع است

در این دوره که کودکان به سادگی به فضای مجازی دسترسی دارند، باید با خطرات به اشتراک گذاشتن عکس­های برهنه و حریم خصوصی‌شان در فضای مجازی آگاه شوند. نکته مهمی که والدین باید بدانند این است که زمان آموزش این موضوع به بچه‌ها،‌ کودکی است. شما می‌توانید به سادگی این موضوع را با «عکس خصوصی یعنی چه؟» این موضوع را به فرزند خود آموزش دهید.

چگونه جاهای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم؟

مهمترین نکاتی که والدین درباره آموزش جاهای خصوصی بدن به کودکان باید بدانند

آموزش تربیت جنسی به کودکان باید در سن و زمان مناسب اتفاق بیفتد و در وهله اول پدر و مادر باید بر سر قواعد تربیت جنسی باهم به تفاهم و اشتراک برسند.

مورد مهم دیگری که باید به آن دقت شود این است که پیشگیری از آسیب‌های جنسی تنها با آموزش جاهای خصوصی به کودکان اتفاق نمی افتد. والدین باید در نوع برخورد با یکدیگر در حضور فرزندان، حد و مرزهایی را رعایت کنند. محبت کردن والدین در حضور فرزندان به یکدیگر برای ایجاد احساس امنیت در کودک و همینطور فراگیری این موضوع، بسیار مهم است اما نباید به گونه‌ای باشد که کنجکاوی جنسی کودک برانگیخته شود.

نکته مهم دیگری که باید به آن دقت شود این است که تربیت جنسی کودک از زمانی که طفل در شکم مادر است شروع می‌شود. به طور مثال محبت و تکریم مادر باردار می‌تواند از همجنس‌گرایی فرزندانمان در آینده، تا حد زیادی جلوگیری کند.

در کنار آموزش نقاط خصوصی بدن، به کودکان مهارت نه گفتن را بیاموزید. آموزش مهارت نه گفتن باعث می­شود توانایی دفاع از خود را داشته ­باشد و یا اگر مورد سوء استفاده و یا آزار قرار گرفت بتواند مقابل آن بایستد و بدون هیچ ترسی نه بگوید.

چگونه جاهای خصوصی بدن را به کودک آموزش دهیم؟

کتاب‌های آموزشی سایت بادبادک،‌ بهترین همراه والدین و کودکان درباره آموزش و یادگیری نقاط خصوصی بدن

اگر فرزند شما به سن دبستان رسیده و هنوز سوالی نپرسیده است باید از این موضوع نگران شوید. این موضوع با بدین علت است که کودک شما رشد تکاملی مناسبی ندارد،‌ یا اطلاعات خود را از منابع دیگر به دست می‌آورد و یا اینکه رابطه کودک و والدین دچار مشکل شده است.

والدین عزیز می‌توانند همین حالا با وارد شدن به بانک کتاب بادبادک به آدرس badbaddak.irو سفارش کتاب‌های مورد نیاز برای آموزش مهم‌ترین نکته‌های دوران کودکی فرزندشان اقدام کنند. همچنین همکاران ما در واحد فروش از طریق شماره تلفن 09016788666 آماده پاسخگویی به سوالات شما و راهنمایی در زمینه خرید محصولات و انواع کتاب کودک هستند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.2 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits