دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
قایق کایاک چیست؟ آشنایی با کایاک سواری

قایق کایاک چیست و چگونه کایاک سواری کنیم؟

قایق کایاک چیست؟ آشنایی با کایاک سواری
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
قایق های کایاک برگرفته از قایق کانو می باشد که از زمان سرخ پوستان کانادایی جهت جا به جایی انسان، حیوانات، وسایل، ماهی گیری و ورزش مورد استفاده قرار می گیرد و برای علاقه مندان به ورزش های آبی توصیه می شود.

آنچه درباره کایاک می خواهید بدانید

قایق ران باید به صورت نشسته در کایاک قرار گیرد و برای راندن و سوق دادن کایاک به سمت جلو، از پاروی دو کفه استفاده کند.طول و پهنای کایاک در سرعت حرکت و ثبات قرار گرفتن آن روی سطح آب مهمترین خصوصیات محسوب می شود.

در صورتیکه طول کایاک بیشتر و پهنای آن کمتر باشد، تاثیر مستقیم در افزایش سرعت کایاک خواهد داشت و میزان ثبات قرار گرفتن روی سطح آب کاهش می یابد.همچنین در صورتیکه که طول کایاک کمتر باشد و پهنای آن بیشتر، سرعت حرکت کایاک کاهش یافته و ثبات آن روی سطح آب افزایش می یابد.

مدل قایق های کایاک بر اساس جنس

جنس به کار رفته در ساخت کایاک برای سنجیدن دوام، وزن و حتی قیمت آن، فاکتور مهمی محسوب می شود که هنگام خرید کایاک باید مورد توجه قرار گیرد. مدل های کایاک براساس جنس آن عبارتند از:

 • کایاک چوبی
 • کایاک فایبر گلاس
 • کایاک پلاستیکی
 • کایاک بادی

یکی از موضوع های مهم در رابطه با قایق کایاک جنس آن میباشد. امروزه برای ساخت این قایق ها از چند مواد مختلف استفاده می شود که عبارتند از:

 • قایق های کایاک چوبی

احتمالا با شنیدن نام قایق حتما چوبی بودن آن نیز به ذهن شما خطور میکند. قایق های کایاک چوبی پیش از فایبرگلاس رایج ترین و با کیفیت ترین نوع کایاک بودند اما برای ساخت آنها به چوب های با کیفیت و گران نیاز بود. زمان ساخت آنها نیز سه هفته الی یک ماه طول میکشد و تنها در صورت ماهر بودن صنعت گر قایق چوبی ساخته شده سبک خواهد بود. همچنین این قایق ها به راحتی آسیب میبینند و سخت تعمیر می شوند.

 • قایق های فایبرگلاس

این قایق ها به دلیل سبک و محکم بودن مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته است و از آنها برای مسابقات، تمرین ها یا مدارس قایق رانی استفاده می کنند. البته توجه کنید آسیب پذیری این مدل نیز کمی بالاست و نیاز به مراقبت دارد.

 • قایق های کربنی یا کامپوزیت

از مواد اولیه که درحال حاضر برای ساخت قایق کایاک استفاده می شود میتوان به کربن و کامپوزیت اشاره کرد که قوی تر و سبک تر از فایبرگلاس هستند اما قیمت بالاتری دارند. قایق های این دسته از یک لایه خارجی محافظتی و یک لایه داخلی تشکیل میشود و نگهداری مناسب آنها در طول عمر قایق تاثیر گذار است.

انواع قایق کایاک

چند نوع قایق کایاک وجود دارد؟

انواع قایق کایاک

این قایق ها را با توجه به جنس، کاربرد و تعداد سرنشینان می توان به سبک های مختلفی دسته بندی کرد. برای مثال کایاک در انواع قایق های یک نفره، دونفره یا چهار نفره ساخته و تولید میشود. در گذشته قایق هایی شش یا هشت نفره نیز مورد استفاده قرار میگرفتند اما درحال حاضر قایق های یک نفره یا دونفره به دلیل کنترل و هدایت راحت تر و ایمنی بیشتر مورد توجه هستند.

 • قایق کایاک تک نفره

کایاک یک نفره که در مسابقات استفاده می شود با حداکثر طول ۵ متر و ۲۰ سانتی متر و حداقل وزن ۱۲ کیلوگرم ساخته می شود.

 • قایق کایاک دونفره از پرکاربردترین قایق های کایاک

قایق های دونفره مورد استفاده در مسابقات المپیک حداکثر ۶.۵ متر طول دارند و مشابه کایاک یک نفره هستند با این تفاوت که افراد برای نشستن فضای بیشتری در اختیار دارند و در عرض آنها محدودیتی وجود ندارد. فاصله میان دو قایق ران معمولا ۱.۵ متر است و کایاک دونفره در حداقل وزن ۱۸ کیلوگرم ساخته می شود.

 • قایق کایاک چهارنفره

مدل چهارنفره این قایق نیز ۱۱ متر طول دارد و محدودیتی در عرض آن وجود ندارد. انعطاف پذیری و خمیدگی طولی این مدل کمتر است به همین دلیل افزایش موج سبب مقاومت بیشتر و کاهش سرعت آنها می شود. این قایق ها حداقل ۳۰ کیلوگرم وزن دارند و نگه داری یا حمل و نقل آنها نیز کمی دشوار است.

 • کایاک چند تکه

شما می توانید با خرید کایاک های چند تکه در کوتاه ترین زمان ممکن کایاک یک نفره را به دو نفره، دو نفره را به سه نفره و حتی بیشتر از این تعداد تبدیل کرده و همچنین در هزینه خرید کایاک های چند نفره صرفه جویی نمایید. در واقع شما می توانید با خرید تکه میانی کایاک و متصل کردن آنها به یکدیگر ظرفیت را افزایش دهید.

کایاک

اجزاء مختلف کایاک

قایق های کایاک به ساده ترین شکل ممکن ساخته میشوند و مهم ترین بخش آنها صندلی است. صندلی کایاک معمولا راحت نیست و در ساخت آن از چوب یا فایبرگلاس یا ترکیب این دو مواد استفاده میشود و شامل سه بخش سکو، تکیه گاه و صندلی است. ارتفاع آن نیز تقریبا ۵ سانتی متر است و در صورت بیشتر کردن ارتفاع صندلی، قایق ران احساس میکند تعادل کمتری دارد.

کاربردهای کایاک

از قایق کایاک در موارد بسیاری استفاده میشود که برخی از آنها عبارتند از:

 1. کایاک دریایی با هدف گشت و گذار
 2. مسابقات کایاک
 3. کایاک سواری با هدف تفریحی
 4. استفاده از قایق کایاک برای ماهیگیری
 5. استفاده از قایق کایاک برای امدادرسانی
 6. استفاده از قایق کایاک در ساحل با هدف تفریحی
 7. مسابقات کایاک

مسابقات قایق رانی کایاک ورزشی تکنیکی است با حرکات موزون متقارن نیز همراه است.مسابقات این رشته از المپیک ۱۹۳۶ در برلین برگذار می شود و طرفداران بسیاری دارد.مسابقات این رشته هرگز به صورت مختلط (برای مردان و زنان) برگذار نمیشود و فواصل تایید شده از سوی فدراسیون جهانی قایقرانی عبارتند از:

 • ۲۰۰ متر
 • ۵۰۰ متر
 • ۱۰۰۰ متر
 • ۵۰۰۰ متر

این فواصل برای مردان و زنان یکی هستند. هنگام مسابقات المپیک، مسابقات کایاک در ۱۲ ماده، مسابقات قهرمانی جهان بزرگسالان در ۲۷ ماده و مسابقان قهرمانی جهان جوانان در ۱۷ ماده برگذار میشود.

طریقه نشستن قایق ران در کایاک

طریقه نشستن قایق ران در کایاک

طریقه نشستن قایق ران در کایاک با توجه به نوع آن به دو صورت می باشد:

Sit-On-Top (برون نشین): در این نوع کایاک، قایق ران روی کایاک و در بالاتر از سطح آب قرار می گیرد و برای قایق رانی در آب های آرام و نیمه آرام (حتی آب های عمیق) مناسب می باشد.به همین دلیل این کایاک در دریا، دریاچه، پشت سد، رودخانه های آرام (حداکثر کلاس 3) مورد استفاده قرار می گیرد.

کایاک برون نشین ترجیحا مناسب آب و هوای گرم می باشد، زیرا احتمال خیس شدن شما وجود دارد.تخلیه خودکار آب از طریق سوراخ های تعبیه شده در کایاک برون نشین از قابلیت های قابل توجه آن بوده. همچنین پرش داخل آب در این نوع کایاک به راحتی انجام می شود و سوار شدن مجدد در هر نقطه ای از آب که باشید، امکان پذیر خواهد بود.

Sit-In (درون نشین): در این نوع کایاک، بیش از 60 درصد از بدن قایق ران در داخل قایق قرار می گیرد که باعث می شود از خیس شدن و بادهای سرد در امان باشید و به همین دلیل برای آب و هوای سرد مناسب می باشد.کایاک های درون نشین همچون کایاک برون نشین در دریا، دریاچه، پشت سد، و رودخانه ها مورد استفاده قرار میگیرد.اما در آب های رودخانه ای خروشان (Whitewater) که جریان آب شدت بیشتری دارد و همچنین هنگام پرش از ارتفاعات، این نوع کایاک کاربردی تر بوده و قدرت مانورپذیری بالاتری خواهند داشت.

کایک درون نشین از قابلیت تخلیه خودکار آب برخوردار نبوده و به همین دلیل در صورتیکه آب به داخل قایق نفوذ کند باعث سنگین شدن قایق شده و به مرور قایق در آب غرق خواهد شد.همچنین امکان پرش در آب و سوار شدن مجدد در وسط آب برای این نوع کایاک امکان پذیر نبوده و قایق ران در صورت پرش در آب، باید شنا کرده تا زمانی که به خشکی و سطحی از آب برسد تا بتواند مجدد در قایق قرار گیرد.

همچنین بخوانید:

معرفی کامل رشته های قایقرانیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits