دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
علت و علائم خطر آفرین استفراغ نوزادان چیست؟
8
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پزشکان معتقدند وجود یک سری علائم همراه با استفراغ نوزاد را نیازمند بررسی های پزشکی می کند زیرا ممکن است علت مهمی داشته باشد

با مجله اینترنتی دلگرم همراه باشید تا با علائم خطر آفرین استفراغ نوزادان بیشتر آشنا شوید

علت استفراغ نوزادان چیست؟

استفراغ در میان کودکان از سنین نوزادی تا سنین بالاتر یک مشکل شایع است و بر اساس نوع استفراغ، وزن گیری بچه و علائم دیگر می تواند علل مختلفی داشته باشد. از ساعات ابتدایی تولد، استفراغ با حالت کاملا خوشخیم، می تواند به علت تحریک با بلع خون و ... هنگام زایمان باشد.

یکی دیگر از عللی که می تواند موجب استفراغ نوزادان شود، خوردن شیر اضافه است. خوردن هوا همراه شیر و یا بی قراری کردن زیاد هم می تواند از عوامل استفراغ نوزادان باشد. مادران نباید فراموش کنند که به جز استفراغ اول استفراغ هایی که معمولا به شیر خوردن اضافه نسبت می دهیم، استفراغ هایی هستند که با افزایش وزن کاملا طبیعی همراه اند.

یعنی اگر یک نوزاد یا یک شیر خوار کم سن استفراغ می کند و وزن گیری خوبی هم ندارد نیاز به بررسی دارد. پزشکان معتقدند وجود یک سری علائم همراه با استفراغ نوزاد را نیازمند بررسی های پزشکی می کند زیرا ممکن است علت مهمی داشته باشد، البته این علت های مهم و خطرناک بسیار نادر و اکثرا خوشخیم هستند.

علائم خطر آفرین استفراغ نوزادان

  • استفراغ همراه با وزن گیری نامناسب
  • استفراغ همراه با بی قراری
  • استفراغ همراه با اتساع شدید شکم
  • استفراغ همراه با یبوست

این عوامل می توانند نشانگر بیماری هایی مثل انسداد روده، تنگی خروجی معده، بیماری های ارثی مادرزادی و برخی حساسیت ها باشد. حساسیت به بعضی از غذاهایی که مادر می خورد هم می تواند به استفراغ و حتی دفع مدفوع خونی منجر شود.

آلرژی ها و سرفه ها

یکی از علل شایع، که سبب ادامه رفلاکس می شود، آلرژی و حساسیت به مواد غذایی است. با حذف مواد آلرژی زا و جایگزین کردن مواد بهتر می توانید استفراغ های کودک را کاهش دهید. مثلا ممکن است کودک به پروتئین شیر حساسیت داشته باشد، می توانید پس از مشورت با پزشک از شیر دیگری استفاده کنید. گاهی ریفلاکس مکرر معده می تواند سبب سرفه های مزمن کودک باشد که در این صورت با درمان ریفلاکس سرفه نیز برطرف می شود.

نکاتی برای کاهش احتمال استفراغ نوزادان


شیرخواران، وقتی شیر می خورند، همواره هوای زیادی را نیز وارد معده خود می کنند. این هوای بلعیده شده برای کودک نفخ ایجاد می کند و این نفخ ایجاد شده می تواند یکی از عوامل زمینه ساز ریفلاکس شیرخواره باشد. اگر این نکات رعایت شود، نفخ نوزاد و در نتیجه ریفلاکس او کمتر می شود:


پس از این که شیردهی پایان یافت، کودک را در آغوش بگیرید و در حالی که سر او روی شانه هایتان قرار دارد آرام پشت او را نوازش کنید تا هوای معده اش خارج شود. این کار باعث می شود راه گوارشی کاملا باز شده و هوای بلعیده شده از دهان خارج شود. در حین این عمل، کودک کمی شیر هم استفراغ می کند که برای جلوگیری از کثیف شدن لباستان بهتر است زیر دهان کودک یک ظرف یا دستمال قرار دهید.


پس از خوردن شیر حداکثر پس از دو دقیقه کودک دو تا سه بار باد گلو می زند. تا این زمان کودک را به پشت نخوابانید زیرا خروج باد گلو سخت انجام می شود.

برای پیشگیری از استفراغ کودک شیرخواره را در چه وضعیتی بخوابانیم؟

این که کودک چطور بخوابد در پیشگیری از استفراغ بسیار کمک می کند. اکثر مادران شیرخواره ها را به پشت می خوابانند، چون فکر می کنند که کودک را نباید بر روی شکم خواباند. خواباندن نوزادان به روی شکم می تواند احتمال مرگ آن ها را در خواب افزایش دهد. اما پس از شیر خوردن، هنگامی که کودک بیدار است و وقتی مادر هم در کنار اوست، بهتر است که کودک به حالت دمر خوابانیده شود.

همچنین می توان کودک را روی پهلوی چپ خواباند و یک بالشت نازک زیر سرش قرار داد، این حالت باعث می شود سر کودک کمی بالاتر از بدنش قرار بگیرد و احتمال استفراغ کاهش بیابد.

تهیه شده مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits