دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ مارس ۲۰۲۴ میلادی
خرید میلگرد را به عقب بندازیم یا انبارش کنیم؟
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
خرید میلگرد و انبار کردن میلگرد در ایران، اکثرا باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود، قیمت میلگرد نیز روزانه در نوسان است و علت این نوسان نیز تاحدودی تغییرات فصلی و تغییرات قیمت ارز است.

افزایش قیمت لحظه‌ای محصولات آهن آلات از جمله میلگرد، تیرآهن باعث شده خیلی از علاقه‌مندان به این حوزه، خرید میلگرد را در لحظه انجام دهند. حال برخی از علاقه‌مندان در این راستا که قیمت میلگرد و قیمت آهن روزانه در حال تغییر است، دست به اقداماتی نظیر احتکار و انبار کردن میلگردهای خریداری شده بزنند و یا محصولاتی که به‌روز می‌خرند را انبار کنند.

ما در این مقاله به بررسی همین موضوع می‌پردازیم که چه زمانی خرید میلگرد را آغاز کنیم و آیا بهتر است از قبل میلگرد بخریم و انبار کنیم یا میلگرد را تا زمانی که نیازی به آن نداریم خرید نکنیم!

اقدام مناسب در خصوص خرید میلگرد چیست؟

صنعت ساختمان سازی همواره در زمان ایجاد شرایط بحران اقتصادی یا رکود، تا حدود زیادی متاثر از این وضعیت تورمی و رکود بازار می‌شود. در چنین شرایطی فعالان بخش ساخت و ساز بر سر دو راهی ادامه فعالیت ساختمانی یا ایجاد وقفه در آن تا زمان شروع ثبات اقتصادی و آرامش بازار، مردد هستند. افزوده شدن عامل کرونا به عوامل قبلی باعث شده است که شرایط اقتصادی در کشورمان همان‌طور که برای همه ما نیز قابل مشاهده است، دچار نوساناتی بیش از پیش شود. به سبب اینکه پروژه‌های ساخت و ساز به مدت زمان بیشتری جهت تکمیل شدن نیاز دارند، این صنعت بیش از صنایع دیگر دچار تلاطم در اثر نوسانات اقتصادی می‌شود. یکی از اثرات جانبی اما مهم این شرایط گذشته از تغییرات قیمت میلگرد، استهلاک مواد ساختمانی است. به همین دلیل است که شاهد این نتیجه هستیم که اخیرا موضوع انبار کردن و نگهداری از متریال اولیه ساختمانی بسیار پررنگ و مهم شده است.

در این میان در صورت ایجاد وقفه در اجرا و استفاده از مصالح خریداری شده، میلگرد ساختمانی نسبت به دیگر مصالح بسیار مستعد خوردگی و دیگر آسیب های فیزیکی و شیمیایی است. کیفیت میلگرد در زمان مصرف به صورت مستقیم با شرایط انبار و نگهداری آن مرتبط است. ما نیز در این مقاله از آهن آنلاین قصد داریم به این موضوع مهم بپردازیم.

با آگاهی از شرایط صحیح نگهداری و انبار میلگرد ساختمانی می‌توانید تا حدود زیادی در هزینه‌های ساخت صرفه جویی کرده و تا حد امکان از تبدیل این مقطع فولادی پر کاربرد به ضایعات جلوگیری کنید. دقت در شرایط نگهداری میلگرد می‌تواند استفاده از میلگرد و بتن مسلح با بالاترین کیفیت را در ساختمان و سازه تضمین کند.

علت نوسان قیمت خرید میلگرد در بازار آهن

نوسانات قیمت میلگرد در بازار آهن

دلایل مختلفی باعث نوسان در قیمت میلگرد می‌شود، میلگرد یا به‌طور دقیق‌تر میلگرد تقویتی یک نوع پروفیل است که به دلیل حجم مصرف بالا در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی محبوب است، تغییر ناگهانی قیمت مواد اولیه تاثیر مستقیم بر قیمت میلگرد دارد. میلگرد فولادی است که به شکل میله یا مش است و یکی از دلایل مصرف میلگردهای فولادی، بهبود مقاومت کششی بتن است.

شما دوستان می‌توانید برای دریافت آخرین قیمت میلگرد و همچنین خرید میلگرد از شرکت آهن‌آنلاین استفاده کرده و از مشاوران مجرب این مجموعه نیز کمک بگیرید.

حال بیاییم علت نوسانات قیمت خرید میلگرد را در بازار آهن ایران کمی کامل‌تر مورد بررسی قرار بدیم. نوسانات قیمت میلگرد به عوامل زیر بستگی دارند :

 • تغییرات فصل:تغییرات فصول و شرایط آب و هوایی می‌تواند باعث شرایط ساخت و ساز را تغییر دهد. به طور مثال در فصل سرما که شرایط آب و هوایی برای کار ساختمان سازی دشوارتر از دیگر فصول است، تقاضای میلگرد در بخشی از سال کاهش می‌یابد. این عامل، با تغییر تعادل عرضه و تقاضا، باعث نوسانات قیمت در بازار میلگرد می‌شود. عامل تغییرات فصل هر سال تکرار می‌شود و موقت و قابل پیش بینی است، همچنان به طور مداوم قیمت میلگرد را در نیمه دوم سال دست خوش نوسان می‌کند.
 • نوسانات قیمت ارز: ارز به خصوص در سال‌های اخیر به عنوان یک کالای سرمایه‌ای با نقدینگی سریع در کشورمان شناخته و به کار برده شده است. هر چند با نگاهی منطقی به موضوع متوجه می‌شویم که افزایش قیمت دلار باعث پایین آمدن قیمت نفت می‌شود و در نتیجه آن قیمت آهن‌آلاتی مانند میلگرد کاهش می‌یابد. البته این معادله در بازارهای جهانی حاکم است؛ در حالی که در کشورمان ایران معادلات پیچیده‌تری بر بازار میلگرد حکم فرما است. زیرا نوسانات بازار میلگرد از ارز آزاد نیز تاثیر می‌پذیرد. همچنین بخش قابل توجهی از مواد اولیه ضروری برای تولید محصولات فولادی وارداتی هستند و به وسیله ارزهای رایج خریداری می‌شوند.
 • هزینه حمل‌ونقل: این عامل که تاثیر مستقیمی از قیمت سوخت می‌گیرد، پیوسته در حال تغییر است. می‌دانیم که هزینه حمل‌ونقل جز جدانشدنی هزینه نهایی کالا است و میلگرد نیز از این موضوع مستثنا نیست.

علاوه‌بر موارد ذکر شده در بالا، عوامل دیگری مانند نوع و استاندارد ساخت میلگرد، برند و کارخانه تولیدکننده میلگرد، جنس و آلیاژ به کار رفته در ساخت میلگرد، نوع گرید آلیاژی، شکل ظاهری و وزن میلگرد دلیل بازه قیمتی متنوع در بازار میلگرد است.

شرایط نگهداری از میلگرد در انبار

ضوابط نگهداری از میلگرد در انبار

نگهداری از میلگرد در انبار، صرف نظر از جنس میلگرد، قیمت میلگرد یا کیفیت آن، امری ضروری است که موجب مصرف بهینه از این محصول مهم فولادی می‌شود. به طور کلی برای این کار قوانین و ضوابطی وجود دارد که در ادامه به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 • میلگردها باید به دور از تماس مستقیم با مواد خورنده و دیگر مواد آسیب‌زا قرار گیرند.
 • محل نگهداری میلگرد فولادی باید عاری از رطوبت و خاک و دیگر آلودگی ها باشد تا از خوردگی و کثیف شدن سطح آن‌ها جلوگیری شود. زیرا املاح موجود در گرد و خاک می‌تواند خاصیت خوردگی داشته باشد و منجر به جذب رطوبت از محیط شود.
 • در ورود و خروج میلگرد به انبار باید دقت شود که تا حد امکان از صدمه مکانیکی، تغییر شکل پلاستیک یا ضربه به میلگردها جلوگیری شود.
 • هنگام بتن‌ریزی باید به دمای میلگردها توجه شود و قبل از انجام اینکار دمای آن‌ها را با آب‌پاشی کاهش داد و مانع از افزایش دمای آن‌ها در اثر تابش مستقیم آفتاب شد.
 • میلگردها باید به گونه‌ای انبار شوند که از سطح زمین 15 سانتی‌متر فاصله داشته باشند.
 • باید دقت شود که میلگردهای با قطر 8 میلی‌متر یا کمتر، می‌توانند به صورت کلاف بسته‌بندی و انبار شوند، اما میلگردهای با قطر بیشتر مجاز به نگهداری به صورت کلاف نیستند.
 • میلگردها باید بسته به قطر و رده آن‌ها به صورت مجزا بسته‌بندی و انبار شوند.
 • میلگردهایی که هنوز بریده یا خم نشده‌اند باید به گونه‌ای انبار و نگهداری شوند که برچسب و علامت کارخانه سازنده فولاد بر روی آن مشخص باشد.
 • استفاده از پوشش‌های نایلونی برای محافظت از میلگردها می‌تواند به خوردگی بیشتر منجر شود. زیرا توصیه می‌شود برای این کار از پوشش‌هایی نظیر برزنت استفاده شود.
 • در مرحله بتن‌ریزی نیز باید به آلودگی سطح میلگرد توجه شود تا ملاتی که قبلا بتن‌ریزی شده روی سطح میلگرد باقی نمانده باشد. البته در صورتی که فاصله بین دو بتن‌ریزی حداکثر سه ساعت باشد، نیازی به پاک کردن قشر ملات از سطح میلگرد نیست.

خرید میلگرد یا نگهداری از آن، تصمیم درست چیست؟

عوامل بسیاری می‌توانند در مبحث خرید پیش از مصرف یا نگهداری و انبار کردن میلگرد، در تصمیم گیری شما دخیل باشند. شما ممکن است فعال بخش ساخت و ساز باشید یا تصمیم به ساخت واحد مسکونی شخصی خود را داشته باشید. به هر حال این دو راهی تصمیم‌گیری مقابل هر شخصی قرار دارد. در این بخش جوانب هر گزینه را بررسی می کنیم تا بتوانید خریدی مطمئن و حرفه ای داشته باشید.

در مورد این تصمیم‌گیری، زمان اجرای پروژه بیشترین تاثیر را اعمال می‌کند. اگر برای اجرای پروژه خود از زمان مناسبی برخوردار باشید، می توانید از چند ماه قبل روند بازار را تحت نظر قرار بگیرید تا بتوانید نوسانات آن را پیش‌بینی کنید. معمولا بازه نوسانات قیمت در بازار آهن آلات ایران سه ماهه است. بنابراین شما می‌توانید نوسانات قیمت خرید میلگرد را در بازه سه ماه اخیر بررسی کنید، اما پیش بینی قیمت آهن که بروی قیمت خرید میلگرد نیز تاثیرگذار است، با تاثیرگذاری‌های پیش‌بینی نشده ارز و قیمت مواد اولیه وارداتی که در کشورمان اتفاق می‌افتد، کار آسانی نیست. شما می‌توانید با بخش تحلیل قیمت بازار آهن آنلاین همراه شوید و از پیش‌بینی کارشناسان این حوزه بهره‌مند شود.

با پیش‌بینی قیمت میلگرد می‌توانید در بهترین شرایط بازار، خرید میلگرد را انجام دهید و در صورتی که موظف به شروع اجرای پروژه در زمان مشخصی هستید، مطابق با قوانین و مقررات ذکر شده به انبار و نگهداری میلگرد تا زمان مشخص بپردازید. اما خرید پیش از مصرف با حذف مراحل انبار و نگهداری، ریسک کمتری داشته و خیال شما را از حفظ کیفیت میلگرد تا زمان مصرف راحت کرده و همچنین در این میان از هزینه کردن برای انبار و ضایعات احتمالی بی‌نیاز می‌کند. بنابراین برای تصمیم به خرید پیش از مصرف یا نگهداری میلگرد بهتر است به همه عوامل تاثیرگذار مانند زمان اجرای ساخت و ساز، هزینه انبار کردن، بودجه خرید مواد اولیه و نوسانات بازار میلگرد دقت کنید.

جمع بندی

همان‌طور که در این مطلب به بررسی موضوع انبار کردن میلگرد بهتر است یا خرید میلگرد را در زمان مورد نیاز بخریم بهتر است، اشاره کردیم یک سری نکات مهم و قابل توجه نیز وجود دارد که در صورت انبار کردن میلگرد باید مورد بررسی قرار بگیرید. از طرفی به دلیل نوسانات قیمت ارز، قیمت آهن و قیمت میلگرد، خرید میلگرد و انبار کردن این محصول پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی در اکثر اوقات باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت و ساز شما می‌شود حال برخی از موارد مانند تغییرات فصلی و هزینه حمل‌ونقل نیز بروی قیمت خرید میلگرد شما تاثیرگذار است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits