مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
10 انشا در مورد پرواز بدون بال مناسب پایه ششم تا متوسطه
3
زمان مطالعه: 16 دقیقه
انشا در مورد پرواز بدون بال: پرواز دو حالت دارد، پرواز با بالی از جنس آهن و سنگ یا گوشت و پر... و دیگری آنکه بالهایی از جنس اندیشه و خیال دارد. در ادامه یک انشا زیبا درباره پرواز بدون بال آورده شده است که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد.

برگزیده برترین انشا در مورد پرواز بدون بال

پرواز بدون بال تجربه ی بسیار عجیب و غریب و در عین حال هیجان انگیز و مفرح است که تنها در خواب و رویا می توان بدان دست پیدا کرد ... !

separator line

انشا پرواز بدون بال شماره ۱

موضوع انشا : پرواز با بال اندیشه و خیال و دانش

قالب انشا : ادبی
مقدمه :

تاریخ را که مرور کنی انسان بوده است و آرزوهایش!

آرزوهایی که روز به حقیقت پیوسته اند و آرزوهایی که حتما روزی در آینده دور یا نزدیک تحقق خواهندیافت.

اما در میان این آرزو ها ، آرزویی شیرین تر از پرواز سراغ دارید؟
متن انشا:

حس خوب پرواز کردن انقدر در درون انسان قوی است که گویی قرار بوده است که پرنده خلق شویم اما بعد این نعمت از ما گرفته شده است و حال بدون بال هایی شبیه کبوتر یا حتی بال های نازک تری شبیه پروانه ها پابند زمین شده ایم…

اما نه ؛ باور نمیکنم خداوند احسن الخالقین که انسان را اشرف مخلوقات آفریده است ما را چنین نعمتی محروم کرده است و به جای آن نعمت های شگفت انگیز تری به ما نبخشیده باشد. باور نمیکنید؟ پس دقیق تر نگاه کنید. آنگاه خواهید دید که انسان اگر چه بالهایی از جنس گوشت و پر ندارد اما هوشی دارد که توانسته است با آن هزاران وسیله برای پرواز خلق کند ،از بالن و کایت های اولیه گرفته با هواپیما و هلیکوپتر و حالا سفینه فضایی و موشک … انگار که هوش و دانش بشری هیچ محدودیتی را نمیپذیرد و میخواهد هر چه بیشتر و بیشتر مرز های آسمان را بشکافد و پیش برود.

به این ها که فکر کنی ناخودآگاه از این همه نعمت الهی لبریز از شکرگزاری خواهی شد دوست عزیزم … بی انصافی است اگر علم را تنها ابزار برای پرواز بدانی … پس خیال چه میشود که با تنها با بستن چشم هایت میتوانی به دورترین نقاط این عالم سفر کنی ؟ پس معنویت چه میشود که اگر چون شهدا و صالحین چشم دل بگشایی پروازی به وسعت هر دو عالم خواهد داشت؟
نتیجه گیری :

آری اگرچه خداوند بالهای جسمانی به ما نداده است اما ما را به بال هایی از جنس اندیشه و علم و معنویت و خیال مزین کرده است . این مفهوم حقیقی اشرف مخلوقات بودن است و تمثیل زیبای پرواز بدون بال …

separator line

موضوع انشا پرواز بدون بال شماره ۲

موضوع انشا : انسان چگونه میتواند بدون بال پروزا کند .

قالب انشا :علمی
مقدمه :

با نام خداوند بزرگ انشای خود را آغاز میکنم تا با شما دوستانم در مورد راه های پرواز انسان بدون بال صحبت کنم.
متن انشا :

وقتی به معنی کلمه پرواز در دانش نامه مراجعه میکنیم با این تعریف روبروی میشویم :

« پرواز توانائی جابه‌جا شدن در هوا یا فضا است.

سه دسته از جانوران می‌توانند به‌طور طبیعی پرواز کنند: بعضی از حشرات، بعضی از پرندگان و خفاش‌ها. که روش پرواز هر یک با دیگری متفاوت است. پرواز پرنده با پرواز حشره از نظر اصول فیزیکی فرق دارد. همینطور هواپیماها که در پرواز از نظر فیزیکی تابع قانون‌های مکانیک پرواز هستند. انسان به‌طور طبیعی توانائی پرواز ندارد ولی با وسائل پرنده مانند هواپیما و موشک می‌تواند پرواز کند. »

همانطور که در بالا آماده است انسان نه حشره و پرنده است که بال داشته باشد و نه میتواند مثل هواپیما ها بال های آهنی به خودش وصل کند و به صورت مکانیکی شروع به پرواز کند. پس چگونه میتواند به رویای همیشگی اش یعنی پرواز کرده جامه عمل بپوشاند؟
انشان بدون بال تنها ۲ راه برای پرواز کردن دارد:

راه اول این است که از ابزار علم و دانش و آگاهی همچون دو بال کمک بگیرد تا بتواند وسایل همچون هواپیما ، هلیکوپتر ، فضاپیما و بالن بسازد و بتواند رویای خود را در خصوص پرواز جامه عمل بپوشاند.

راه دوم برای پرواز بدون بدون بال انسان ها این است که به یاد بیاورند آنها تنها یک موجود مادی نیستند. آنها بخش غیر مادی دارند که قدرت آن هزاران بار بیشتر از جسم آنهاست . انسان میتواند با پرواز دادن خیال خود ، با پرواز دادن اندیشه خود ، با پرواز دادن روح و معنویت خود بدون بال پرواز کند و انسانی که بتواند از این طریق پرواز کند حتما میتواند به عوالم و مقام هایی برسد که دست هیچ سفینه فضایی و هواپیمای پر سرعت و عقاب تیز پروازی به آن نرسیده است.
نتیجه گیری:

انشای خود را این شعر زیبا خاتمه میدهم :

رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند…بنظر که تا چه حد است مکان آدمیت

آری اگر چه خداوند به انسان بالی هایی از جنس گوشت و پوست و پر نداده است … اما بال هایی از جنس اندیشه و عقلانیت و معنویت و خیال عطار کرده است که به انها میتواند به بلند ترین مرتبه ها دست یاید.

انشا در مورد پروانه بدون بال - انشا درمورد اگرمیتوانستم پرواز کنم - شعر پرواز بدون بال - انشا از زبان پرنده در حال پرواز 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

انشا با موضوع پرواز بدون بال شماره ۳

موضوع انشا : پرواز و آرزوی پرواز
قالب انشا : ادبی

حتما تا به حال سوار بر هواپیما در کرانه های آسمان پرواز کرده اید.ولی با شما با این که در درون هواپیما نشسته بودید،لذتی باور نکردنی را بدست آوردید ولی تنها پرندگانی که در آسمان آبی پرواز می کنند می توانند لذت واقعی پرواز را بچشند. تنها این موجودات خداوند هستند که می توانند این احساس سبکی استثنایی را تجربه کنند.در زمان کودکی زمانی که شخصی جان خود را ازدست می داد بزرگتر ها به ما می گفتند که او پرواز کرد و رفت پیش خدا ! چون همه ما انسان ها آرزوی پروزا داریم و پرواز را امری زیبا میدانیم خبر فوت کسی را به پرواز او به سمت خدا تشبیح میکردیم.
انشا در مورد پرواز بدون بال

اما چه می شد اگر انسان هم مانند لک لک ،گنجشک و هزاران پرنده ی دیگر انسان هم بال و پری می داشت و همه آدم ها می توانستند این رویای دیرین و کهن بشریت را تجربه کنند.در زمان خردسالی اگر از کودکان سوال کنید که در آینده می خواهند چه شغلی را انتخاب کنند به یقین اکثریت آن ها می گویند که خلبانی را از بقیه کار بیش تر دوست می دارند.بی تردید علت آن که کودکان ذهنیت زیبایی را نسبت به پرواز دارند.بدون شک زمانی که به آسمان آبی و بی انتها نگاه و نظر می کنند عاشقانه خواستار این بودند که لحظه ای جای پرندگان می بودند.
انشا درباره پروزا بدون بال

بعضی دیگر از مردم عارف هم پرواز را دو نوع می بینند:۱-مادی ۲- معنوی .پرواز مادی را به وسیله هواپیما و… انجام می دهند و پرواز معنوی را با عبادات مخلصانه در راه ایزد منان.راه اول راه پرواز به سوی آسمان پر از زیبایی است که مخلوق پروردگار است و راه دوم راهی است که با آن می توان به سوی آفرییننده جهان پر کشید که همین نوع پرواز بهترین پرواز است.
نتیجه گیری :

کلام آخر این که همه نوع پرواز زیباست و آرزوی من این است که:

همانند پرنده ای در آسمان، شناور باشم و مانند عابدی مخلص به سوی خدا پر بکشم

separator line

انشا پرواز بدون بال با مقدمه و نتیجه گری شماره ۴

موضوع انشا : چگونه انسان میتواند بدون بال پرواز کند … مثل شهدا ..

قالب انشا : ادبی – خاطره نویسی
مقدمه :

پرواز رویای همه کودکان است …و من میخواهم برای شما از رویاهای کودکی ام بگویم و انسان چگونه میتواند حتی بدون بال به پرواز درآید.
متن انشا :

بچه که بودم آرزو داشتم در آسمان پرواز کنم. به پرنده ها که نگاه می کردم از طرفی از پروازشان لذت می بردم و از طرفی دلم می خواست حتی اگر یکبار هم شده، جای آن ها در آسمان پرواز کنم! پرواز در میان ابرها چه حس قشنگی است. اما چه کنم که بالی برای پرواز نداشتم.در حیاط خانه مان دست هایم را مانند پر پرندگان می گشودم و دور تا دور حوض می دویدم تا شاید پاهایم از زمین جدا شوند و پرواز کنم! افکار دوران کودکی چه قدر سرشار از تخیل بودند!

یکبار با هواپیما به مسافرت رفتیم. هواپیما که بلند شد احساس کردم از زمین جدا شده ام. انقدر خوشحال بودم که حد نداشت. از شیشه که به بال های هواپیما نگاه می کردم، با خود گفتم بال های هواپیما شبیه سازی شده از بال پرندگان است. پس من روی پرنده ی مصنوعی سوار شده ام! در اوج آسمان به ابرها می نگریستم. آسمان از آن نما خیلی زیبا بود.

بزرگ که شدم دنبال راه هایی می گشتم که یک موجودی را بدون بال به پرواز دربیاورم حتی به این فکر میکردم که آیا می شود چشمانم را ببندم و خود را در آسمان ها ببینم؟! آن روز برای این معمایم پاسخی را کشف کردم. دانستم اگر انسان از این عالم خاکی دل بکند و فکر و خیالش را خالی از هرگونه بیهودگی کند، می تواند پرواز کند حتی بدون بال! پروازی به سوی پروردگارش؛ همچون شهیدان… تازه فهمیدم که تمام شهدا از تعلقات دنیوی رها شده بودند تا توانستند بدون بال پرواز کنند.
نتیجه گیری:

این جسم خاکی اگر دل بسته ی زمین خاکی نشود و به برترین ها بیندیشد،

بی گمان خود را در آسمان معرفت الهی پرواز خواهد کرد.

این بود انشای من.

دلنوشته پرواز بدون بال - یک داستان در مورد پرواز بدون بال - انشا در مورد پرواز خیال در آسمان شب - متن درباره پرواز بدون بال

انشا پرواز بدون بال برای پایه نهم شماره ۵

موضوع انشا : برای پرواز باید چون عقاب بود نه چون قناری اسیر قفس

قالب انشا : ادبی
مقدمه :

با نام خداوند بلند مرتبه انشای خود را در مورد پرواز شروع میکنم… و میخواهم با شما بگویم چگونه میتوان بدون بال به پرواز درآمد … با دل بریدن از همه تعلقات ، چرا که تعلقات مثل قفسی روح تو را اسیر خواهند کرد و تو را از رهایی حقیقی بازخواهند داشت.
متن انشا :

از من از پرواز میپرسی ؟!

از منی که به زمین چسبیده ام ؟! از منی که بلندی دستم حتی به خوشه ی انگور درخت حیاطمان هم نمی رسد؟! از منی که اسیر این دنیا شده ام؟! قناری ای که شبش را در قفس صبح میکند از پرواز چه می داند؟ انسانی که اسیر جسم خاکی و نیازهای خود است ، چطور میتواند پرواز کند؟

پرواز را باید از عقاب بپرسی!

آنگاه که بال می گشاید ؛ و آنگاه که از فراز کوه ها ، قله ها ، دره ها ، دشت ها و صحراها می گذرد ، و آن هنگام که به سمت بینهایت پرواز می کند و روشنی را به چشم خود در بیکران آسمان ها می بیند ؛ و هنگامی که به زمین و هر چه روی آن است از بالا می نگرد ، لذت پرواز را باید از جانباز ویلچرنشینی پرسید که دست و پاهای خود را اهدا کرده تا همچون جعفر طیّار دو بال بهشتی داشته باشد!
نتیجه گیری:

برای پرواز دنبال بال و ملخ و پروانه نگرد ؛ پرواز ، دل میخواهد ؛ آنگاه که دل از دنیا و متعلقاتش کندی ،پاهایت نیز از زمین جدا خواهد شد ، روحت نیز سبک خواهد شد و به پرواز در می آیی بدون آن که خودت حس کنی و پرواز یعنی این!

separator line

موضوع انشا پرواز بدون بال شماره ۶

موضوع انشا : داستان پسری که به بدون بال پرواز کرد.

قالب انشا : داستانی

دلش می خواست پرواز کند، ولی بال نداشت!

از کودکی پدرش به او می گفت وقتی انسان می میرد ، به سوی خدا پرواز می کند.

باران می بارید. سنگ سفید مرمری قبر پدرش زیر نور زمردی باران می درخشید.

حالا پدرش نبود. او به سوی خدا پرواز کرده بود .

پسرک تنها، زیر ضربات سخت باران فکر می کرد. دلش برای پدر تنگ شده بود .

ایده ای به ذهنش رسید . به سوی خانه رفت.

از پرهای کنده شده ی پرندگانش برداشت و به دو چوب چسباند.

دو چوب را به دستانش بست و به لبه پرتگاه دهکده رفت.

ذرات باران مو هایش را خیس کرده بود .

عکس پدر را بوسید و در جیبش گذاشت.

چشمانش را بست و پرید.

حالا پسر پرواز می کرد. به سوی خدا و به سمت آغوش گرم و مهربان پدرش پرواز می کرد.

بدون بال پرواز می کرد.

separator line

انشا پرواز بدون بال شماره ۷

موضوع انشا : دانش بال های بشر برای رسیدن به آروزهایش

قالب انشا : به زبان ساده

رویای پروزا همیشه با انسان همراه بوده است و از سال ها پیش بشر همواره دنبال راهی برای پرواز کردن بود. او بار ها آزمایش کرد، ساخت، شکست خورد اما باز ناامید نشد. هر وقت که به پرندگان نگاه می‌کرد امید بیشتری برای پرواز کردن به دست می‌آورد. آن قدر تلاش کرد که بالاخره توانست برای پرواز کردن اولین هواپیما ها را بسازد.

مثل من که وقتی که بچه بودم به پرندگان نگاه می کردم ، افسوس می‌خوردم که چرا من بال ندارم ؟ چرا نمی‌توانم مثل آن ها پرواز کنم؟ بزرگ تر که شدم ، وقتی متوجه شدم که توانایی هایی که من دارم بیشتر از آن هاست ، تصمیم گرفتم که دیگر افسوس نخورم و به جای آن از پرندگان مهاجری که با تغییر فصل ها ، صد ها کیلومتر را برای رسیدن به مقصد خود طی می‌کنند درس بگیرم. از کنجکاوان پرواز و از مخترعین اولین هواپیما ها درس بگیرم.
نتیجه گیری:

درس بگیرم که رسیدن به مقصود‌ها کار ساده‌ای نیست. برای رسیدن به آن ها باید صد ها بار شکست خورد و هر بار امید بیشتری به دست آورد. درس بگیرم که دانش و آگاهی مثل دو بال برای انسان است که میتواند با آن حتی بدون بالی شبیه بال پرندگان در آسمان آرزوهایش پرواز کند. به امیدو روزی که هر کسی در جهان بتواند با افزایش علم و دانش خود یکی از آرزوهای بشر را تحقق بخشد .

separator line

انشا در مورد پرواز بدون بال شماره ۸

موضوع انشا : آرزوی پرواز و پیشرفت علم

قالب انشا : علمی
مقدمه :

گاهی ما آدم ها رزوهایی داریم که براورده شدنشان تنها در حد یک ارزو می ماند و همیشه انسان در تلاش است که ارزوهای کودکی اش را به حقیقت تبدیل کنند مانند پرواز.
متن انشا:

اکنون با پیشرفت علم و فناوری،انسان توانسته است که درلابه لای ابرها پرواز کندومناظرزیبای طبیعت راازبالا به پایین تماشاکنندوازجایی به جای دیگرحرکت کنندمثل پرواز با هلیکوپتر یا هواپیما و چترها و جت ها که این خودش می شود پرواز بدون بال.اماتابکنوننتوانسته اندچیزی کشف کنندکه به وسیله ی پر و بال انسان مانندپرندگان در اسمان به مدت زمان زیادی اوج بگیرند و پروازکنند.

همین خوشحالی زیاد،این پیشرفت های فرهنگی و علمی می تواندانسان را بدون بال به اوج اسمان ببردومانند پرنده ایی پرسرعت درمسیرپیشرفت و ترقی پروازکنندو مرتبه های افتخارو سربلندی را کسب کنند.ازگذشتگان خیلی دورتا بکنون انسان های زیادی در عرصه پرواز تلاش نموده اندوافتخارهای زیادی رانیزکسب کرده اندبه امیدروزی که انسان به معنای واقعی پروازکنندو همچون پرندگان دراسمان اوج بگیرند.
نتیجه گیری:

پروازتنهابا بال و پر امکان پذیرنیس بلکه روش ها و شیوه های دیگررا نیز وجودداردکه با پیشرفت علم و فناوری به مرور زمان امکان پذیرمی شود.هرچندکه هم اکنون نیزما انسان ها می توانیم بدون بال در اسمان اوج بگیریم و ابر هارا از نزدیک ببینیم وجهان را زیرپای خودحس کنیم. مانند پرواز در هواپیما

separator line

انشا پرواز بدون بال ادبی شماره ۹

موضوع انشا : پروزا جسم یا پرواز بدون بال با اندیشه و خیال

قالب انشا : علمی – ادبی
مقدمه :

پرواز بر دو قسم است، آنکه با بالی جنس آهن و سنگ یا گوشت و پر و … میسر می شود و دیگری آنکه بالهایی از جنس اندیشه و خیال دارد.
متن انشا:

بهتر است اول تعریف کنیم ببینیم اصلا منظورمان از « پرواز» چیست.

آیا همین که از زمین کنده شویم و صعود کنیم به سمت آسمان می توان نامش را پرواز گذاشت؟ به نظر من پاسخ هم بله است و هم خیر! شاید از لحاظ لغوی معنای پرواز همین باشد، ینی جدا شدن از سطح زمین و خلاصه هر سطحی و غلت خوردن در آسمان و فضای باز. با این تعریف هواپیما هم پرواز می کند. به علاوه انواع پرندگان که معنای پرواز را به ما آموخته اند، آنها هم پرواز می کنند، اما همه با بال. هواپیما با بالهای آهنی و پرندگان با بال هایی از جنس گوشت و پر و استخوان و … اما نوعی دیگر از پرواز هم وجود دارد که نیازی به بال ندارد، یا بهتر است بگویم به بال های فیزیکی نیازی ندارد.

پرواز روح و اندیشه و خیال!

پرواز قلب به چشمان یک عشق ازلی و ابدی!

اینگونه پروازها بالهایی از جنس ادراک بشری می خواهند،

بالهایی که حرکتشان وابسته به شوق و عشقی درونی است.

نویسنده و شاعر و دانشمندی که اثری ماندگار خلق می کند، همواره در حال پرواز کردن است تا با جست و جو در عوالم خیال، بتواند سواحل و مناطق جدیدی که هنوز بر بشر مکشوف نشده را ضبط کند و بر انسانهایی که بالهایی چنان گشاده ندارند، خبر از گوشه های پنهان عالم بدهد.
نتیجه گیری:

ناگفته آشکار است که این نوع از پرواز، همان پرواز بدون بال، بسیار ارزشمند تر از دیگر انواع پرواز است و ثمرات والاتری برای بشریت به همراه دارد.

separator line

انشا با موضوع پرواز بدون بال شماره ۱۰

موضوع انشا : آیا تا به حال به پرواز بدون بال فکر کرده اید؟

قالب انشا : ادبی
مقدمه :

آیا تا به حال به پرواز بدون بال فکر کرده اید؟ آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که انسان چگونه و در چه زمان هایی می تواند بدون داشتن بال های حقیقی در آسمان معرفت به پرواز درآید؟
متن انشا:

آری پرواز بدون بال.شاید اکثریت مانتوانیم پروازی که بدون بال است را در ذهن هایمان بگنجانیم .ولی من چندنمونه را برایتان ذکر می کنم :

زمانی که انسان پای سجاده ی رنگین خودنشسته ودرحال گفتگو با خالقش هست،آرامشی وصف ناپذیر رادرک می کند دراین هنگام است که دلش به آسمان هاوپیش خدابدون بال پرمی کشد.
یا هنگامی که دل فقیری را باصدقه ی اندکی خرسند و شاد می کند،دلش درحال پروازبه بالا بالا هاست .
حتی وقتیکه با نیکی به پدر و مادرش به دل آنها ومقربان آسمانی طراوت میبخشد،دراوج سپهر بی کران ونزدیک خداست.
درموقعیتی که انسان درحال لغزش ازجاده مستقیم به گمراهی است درآن واحد عزت نفس به خرج داده وباکمی تأمل دوباره به راه پیشین خود برمیگردد دلش به سمت بالا همچون پرنده درحال بال زدن است .

درهمه ی این حالات دل است که بال میزند، دل است که پرواز میکند، آن هم پرواز بدون بال.

separator line

حتماً بخوانید:
انشا درباره ویروس کرونا | برگزیده چند انشا بی نظیر با موضوع کرونا

انشا درباره ویروس کرونا | برگزیده چند انشا بی نظیر با موضوع کرونا

انشا در مورد ویروس کرونا ویروس کرونا موضوعی است که در حال حاضر تمام دنیا را به خود مشغول کرده و هر روز جان بسیاری را می گیرد و به دلیل قدرت بالای…


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (3 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است