دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
چگون می توان محیط زیست را پاک نگه داشت ؟
14
زمان مطالعه: 5 دقیقه
روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند. با ما در دلگرم همراه شوید .

مقاله ای کوتاه به مناسبت روز جهانی زمین پاک

روز جهانی زمین پاک هر ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در تمام دنیا برگزار می‌شود و به همه مردم یادآوری می‌کند که نباید سیاره خود "زمین" را فراموش کنند.

در طول روز می توان با انجام یک سری کارهای بسیار کوچک و آسان کمک بزرگی به طبیعت و زمین کرد و درعین حال پول زیادی را ذخیره کرد.

در این مقاله با مجله دلگرم همراه باشید تا بگوییم که چطور شما هم می توانید در روز جهانی زمین پاک نقشی در پاکی و حفظ زمین داشته باشید.

 روز جهانی زمین پاک/ در روز جهانی زمین پاک این کارها را انجام دهید.

روز جهانی زمین پاک

هر ساله در تمام دنیا گاه شمار مناسبت های زیست محیطی ملی و جهانی از اول فروردین بعنوان روز جهانی جنگلداری لغایت ۲۹ اسفند بعنوان روز جهانی گنجشکان ثبت و هر ازچند گاهی یادآوری و گرامی داشته می شود.

اما آنچه که به آن توجه کافی نشده است اساس حقیقت اکولوژی و کاهش ناملایمات آن بوده است، در همین راستا نیز روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یاد آوری می شود که نباید سیاره خود را فراموش کنند.

و به فکر حفظ آن باشند، دیدگاهی که در صورت توجه به آن ضرورتی با معیار احترام تمام به تنوعات، دیدگاهها و اتنیک های مختلف بە عنوان الگویی از بعد چهارم تنوع زیستی مطرح و در صورت عدم توجه به آن ناملایمات تشدید و در قالب تخریب، جنگ افروزی، توسعه طلبی، کشور گشایی، زیاده خواهی و... با برآیند ژینوسایدی زیست محیطی ادامه خواهد یافت.

چگون می توان زمین را پاک نگه داشت

1. پاک کننده های شیمیایی را به دست فراموشی بسپارید.

کلیه محصولات شیمیایی و سمی از جمله حشره کش، گاز پاک کن، براق کننده سطوح و... را از خانه تان خارج کنید. این محصولات را مابین زباله های معمولی نریزید و مواد داخل آن را در چاه خالی نکنید.

چرا که مواد شیمیایی موجود در این ها موقعی که در زیر زمین خاک می شوند و یا داخل چاه می روند نیز می تواند به محیط صدمه وارد کند. فراموش نکنید که جعبه های این محصولات جز پسماندهای بازیافتی به حساب می آیند.

مواد شوینده و زمین پاک

2. طوری خانه را تمیز کنید که به زمین آسیب نزنید.

موقع خرید محصولات پاک کننده و شوینده آنهایی را انتخاب کنید که سازگار با محیط هستند، قابل تجزیه هستند و غیر سمی می باشند. در روز زمین پاک می توانید با خودتان تصمیم بگیرید که دیگر از محصولات پاک کننده خانگی و طبیعی مثل جوش شیرین، سرکه سفید و روغن درخت چای استفاده کنید.

 روز جهانی زمین پاک/ در روز جهانی زمین پاک این کارها را انجام دهید.

3. در زمستان و تابستان تا می توانید به صورت طبیعی خودتان را گرم و یا خنک کنید.

در طول زمستان درجه حرارت خانه تان را 18-19 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. درست است این درجه حرارت کمی سرد به نظر می رسد اما مطمئن باشید با پوشیدن لباس بیشتر و انداختن یک پتوی کلفت تر گرم گرم خواهید شد.

در تابستان هم برای محیط خانه 24 درجه سانتیگراد کافیست. هوای بسیار ملایم و مطبوع به خصوص اگر نسیم پاکی از بیرون به داخل خانه بوزد.

با اینکار هم در تابستان و هم در زمستان در مصرف انرژی صرفه جویی کرده اید و زمین را پاک نگاه داشته اید و هم پول کمتری بابت قبوض برق و گاز می بایست پرداخت کنید.

 روز جهانی زمین پاک و صرفه جویی در آب

4. در مصرف آب صرفه جویی کنید.

چه دلیلی دارد موقعی که در حال مسواک زدن هستید شیر آب را باز نگه دارید؟ لطفا موقع مسواک زدن و یا صابون زدن دست هایتان شیر آب را ببندید و مجدد باز کنید. با این کار با آرامش بیشتری مسواک می زنید و یا به نظافتتان می رسید.

لطفا فقط زمانی که احساس می کنید نیاز هست فلاش تانک دستشویی را بزنید و مدام این کار را نکنید چون نیازی نیست هر دفعه مقدار زیادی آب تمیز و تصفیه شده را به داخل چاه بریزید. توجه داشته باشید لباس هایتان را با آب سرد بشویید چرا که 85 درصد انرژی مصرفی ماشین لباسشویی فقط صرف گرم کردن آب می شود.

 روز جهانی زمین پاک و لب تاب و کامپیوتر

5. کامپیوتر و سایر وسایل الکترونیکی بدون مصرف را خاموش کنید.

اگر قصد ترک کامپیوتر را دارید و می دانید که تا 20 دقیقه دیگر برنخواهید گشت لطفا مانیتور را خاموش کنید و اگر هم به مدت 2 ساعت قصد استراحت و یا انجام کار دیگری دارید حتما کل کامپیوترتان را خاموش کنید.

همین کار را برای کلیه لوازم برقی تان مثل پرینتر، بلندگوها و حتی ساعت روی مایکروفرتان انجام دهید. چه دلیلی دارد بیهوده روشن باشند؟ غیر از اینکه به مرور زمان هم انرژی زیادی مصرف می کنند وهم هزینه های پرداختی شما را بالا خواهند برد.

 روز جهانی زمین پاک/ در روز جهانی زمین پاک این کارها را انجام دهید.

6. زباله های خشک و تر را از هم جدا کنید.

خواهش می کنیم از کودکی به فرزندتان آموزش دهید که زمان دور ریختن زباله ها، بتواند پسماندهای بازیافتی را از سایر زباله ها جدا کند.

با فرهنگ سازی این کار می توان کمک بزرگی به آیندگان کرد. فقط کافیست سطل زباله های تر را از سطل زباله هایی که خشک هستد جدا کرد و سپس هر چند هفته یکبار پسماندهای خشک را به باجه های مستقر در خیابان ها داد و فرهنگ آن را در میان اعضای خانواده و سپس کل جامعه گسترش داد.

separator line

بیشتر بخوانید:

روز جهانی زمین پاک: متن و جملاتی زیبا برای داشتن زمین پاکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (14 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits