دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۷ دی ۱۴۰۰ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۱۷ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
تصویر رقص نور شمالگان در ایسلند
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تصویر رقص نور شمالگان در ایسلند ,رقص نور شمالگان ,ایسلند, پارک ملی ایسلند ,مرداب یخ زده, شفق قطبی, بهترین عکس نجومی, عکس نجومی ,رصد خانه گرینویچ


در این تصویر رقص نور شمالگان را بر فراز مرداب یخ زده Jökulsárlón در پارک ملی Vatnajökull ایسلند می بینید.

بازتاب شفق قطبی نیز به خاطر سطح نسبتا صاف دریاچه (ناشی از یخ زدگی آن) جلوه ای دوچندان به این چشم انداز بخشیده است.

تصویر رقص نور شمالگان در ایسلند

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ تر، اینجا را کلیک کنید.

شفق قطبی زمانی ایجاد می شود که ذرات باردار خورشیدی که طی فوران های تاج خورشیدی یا CMEs در فضا رها شده‎اند با میدان مغناطیسی زمین برخورد می کنند. هنگامی که این ذرات به زمین می رسند، به سمت قطبین مغناطیسی زمین (قطب جنوب مغناطیسی در نزدیکی قطب شمال جغرافیایی و قطب شمال مغناطیسی در نزدیکی قطب جنوب جغرافیایی) هدایت می شوند و به طور هم زمان شفق شمالی موسوم به Aurora Borealis و شفق جنوبی موسوم به Aurora Australis را ایجاد می کنند.

تصویر رقص نور شمالگان در ایسلند

برخورد این ذرات با مولکول های موجود در جو زمین باعث انتقال انرژی به آنها و درخشیدن مولکول های جو می شود.

رنگ شفق قطبی به این بستگی دارد که کدامیک از گازهای موجود در جو توسط ذرات خورشیدیبرانگیخته می شوند. متداول ترین شفق های قطبی به رنگ سبز هستند که از برانگیخته شدن اتم های اکسیژن بالاتر از ارتفاع 100 کیلومتری سطح زمین ایجاد می شوند.

اما گاهی اوقات نیز ذرات باردار خورشیدی به اعماق جو نفوذ می کنند و با برانگیخه کردن اتم های نیتروژن در ارتفاعات پایین تر، نورهای نادرتر ارغوانی-صورتی-بنفش را ایجاد می کنند.

زمانی که خورشید به بیشینه فعالیتش در چرخه 11 ساله نوسانات مغناطیسی خود می رسد، زیبایی و وفور شفق های قطبی به حد اعلای خود می رسد.

اما این زیبایی هزینه هایی نیز برای بشر به دنبال دارد. با اوج گرفتن فعالیت های خورشیدی و رخ دادن طوفان های شدیدتر، خطوط هواپیمایی مجبور خواهند شد تا مسیر پروازهای قطبی خود را تغییر دهند و همچنین احتمال دارد که اغتشاشاتی در تجهیزات مخابراتی و خطوط انتقال برق ایجاد شود.

شایان ذکر است رقابت برترین عکاس نجومی سال، هر سال از سوی رصدخانه گرینویچ برگزار می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (7 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است