دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ صفر ۱۴۴۲ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ میلادی
تایپوگرافی و نکات نگارش یک مقاله استاندارد
13
2K
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برای نوشتن یک مقاله یا مطلب زیبا و موثر برای مخاطب، باید علاوه بر جذابیت محتوا به اهمیت ساختار نوشتاری آن نیز توجه کافی شود ، تا بتوان مقاله چشمگیری خلق نمود. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در اینباره بیشتر بدانیم .

تایپوگرافی چیست ؟

تایپوگرافی شامل تکنیکهایی همچون چگونگی حالت قلم، چینش حروف، فاصله خطوط و … است. تایپوگرافی خوب عمل خواندن را آسان می کند و تایپوگرافی ضعیف کاربران را نسبت به محتوا بی میل می کند.

استفاده بهینه از تایپوگرافی باعث می‌شود مخاطب با سرعت بیشتری مطالب را بخواند. و به او در دریافت نکات مهم کمک می‌کند. مسلما هر چه قدر هم متن شما علمی و جذاب باشد. اگر از فونت و استایل درستی استفاده نکرده باشید باعث می‌شود خواننده خسته شده و یا شاید از خواندن مطلب شما صرف نظر کند. پس تایپوگرافی خواننده را ترغیب به خواندن مطلب می‌کند.

همگی می‌دانیم متنی که بهتر خوانده شود و مخاطب را راغب به ماندن در صفحه کند، باعث بهبود سئو سایت نیز می‌شود. در نتیجه تایپوگرافی از طریق خدمت به مخاطب سئو را نیز بهبود می‌بخشد.

تایپو گرافی را در دسته هنر طبقه‌بندی می‌کنند. پس یادمان باشد که هدف نهایی تایپوگرافی زیبا کردن متن شماست، تا مخاطب حس بهتری به نوشته شما داشته باشد.

تایپوگرافی، موثرترین بخش در تجربه کاربری

منظور از تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی به موضوعاتی از قبیل نوع فونت، اندازه فونت، ضخامت فونت، فاصله بین کلمات، فاصله بین خطوط، فاصله بین پاراگراف‌ها. و… می‌پردازد.

نکته مهم تایپوگرافی در طراحی سایت

وقتی کاربر وارد وبسایت می شود اینکه بتواند با وبسایت ارتباط برقرار کند نکته ای حیاتی است. چیزی که باعث می شود کاربر وارد وبسایت شود محتوای وبسایت است و چیزی که مستقیما روی حس کاربر به وبسایت اثر می گذارد، هنر و فن حروف نگاری، چیدمان حروف، زبان تصویری متن یا همان تایپوگرافی است.

تایپوگرافی شامل تکنیکهایی همچون چگونگی حالت قلم، چینش حروف، فاصله خطوط و … است. تایپوگرافی خوب عمل خواندن را آسان می کند و تایپوگرافی ضعیف کاربران را نسبت به محتوا بی میل می کند.

همانطور که (ریک اشتاینشتاین) در مقاله خود در زمینه طراحی وبسایت می گوید: “۹۵% طراحی وب سایت تایپوگرافی است.”

بهینه بودن تایپوگرافی باعث بهینه شدن تجربه کاربری می شود.

در این مطلب مجموعه قوانینی بیان شده که خوانایی محتوای متن یا تایپوگرافی را بهبود می دهد

کاربرد بولد bold؛ ایتالیک italic و اندرلاین Underline در سئو سایت

برای نوشتن یک مقاله یا مطلب زیبا و موثر برای مخاطب، باید علاوه بر جذابیت محتوا به اهمیت ساختار نوشتاری آن نیز توجه کافی شود ، تا بتوان مقاله چشمگیری خلق نمود.

ابزارهایی که در این زمینه کمک شایانی می تواند انجام دهد بکارگیری امکاناتی چون بولد، ایتالیک و اندرلاین است. فونت های استاندارد معمولا در چند حالت Bold, Italic, light و … ساخته می شوند.

شما می توانید در بعضی قسمت ها یک کلمه را برای توجه بیشتر برجسته یا همان بولد کنید (Bold)و یا آن را کج (Italic) و یا حتی اندازه ی یک قسمت از متن را بزرگ تر یا کوچکتر از بقیه قرار دهید. با ما در مجله دلگرم همراه شوید تا در اینباره بیشتر بدانیم .

divider

بولد کردن: برای خلق یک مقاله خوب، از بولد کردن حتما در متن خود استفاده کنید. مخصوصا برای نکته‌های مهم، زیرا بسیاری از مخاطبان شما تنها با خواندن همین نکات مهم، راغب به خواندن کل متن می‌شوند. پس با بولد کردن به مخاطبان در پیدا کردن نکات مهم کمک کنید.

مثال برای بولد کردن: توانا بود هر که دانا بود = توانا بود هر که دانا بود

در نقاشی خط، سبک خوابیده یا سبک ایتالیک (به انگلیسی: italic type) یا سبک مورب به روشی گفته می‌شود که حروف به سمت راست مورب نوشته می‌شوند.

در شیوه‌نامه‌های نوشتاری زبان‌ها، برای موارد خاصی از این سبک نوشتاری استفاده می‌کنند. موارد اصلیِ کاربرد آن، نام کتاب‌ها، نشریه‌ها و آثار مشابه، تأکید بر روی بعضی نکات، و نشان‌دادنِ اشتباهات است.

کاربرد فونت ایتالیک Italic

کاربرد فونت ایتالیک Italic

فونت Italic برای نشان دادن تاکید یا کنتراست برای برجسته کردن اهمیت یک کلمه یا موضوع مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین هنگام نقل قول موارد خاص قانونی از ایتالیک یا نوشته کج استفاده می شود.

نوشته کج (مورب) یا Italics یکی از مهمترین انواع فونت هستند که در مقالات و نوشته های مهم مورد استفاده قرار می گیرد.

مثال برای ایتالیک کردن: توانا بود هر که دانا بود = توانا بود هر که دانا بود

کاربرد فونت Underline یا اندرلاین

کاربرد فونت Underline یا اندرلاین

نقش خط زیر Underline یا اندرلاین در نوشته ها

Underline یا اندرلاین: یک خط زیر؛ چیزی مانند نماد، کلمه یا عبارت، برای نشان دادن تاکید و وزن اضافی یک عبارت مهم است. همانند کاری که ما در عبارت بالا انجام داده ایم .

مثال برای اندرلاین کردن: توانا بود هر که دانا بود = توانا بود هر که دانا بود

بیشتر بخوانید:

مراحل نوشتن نامه اداری

چگونه می توانیم یک رزومه کاری بی نقص بنویسیم ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (13 رای)  
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter