دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
معرفی ازن ژنراتور و راهنمای خرید
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
ازن ژنراتور دستگاهی است که از طریق ایجاد میدان الکتریکی درون ماژول ازن ساز با تبدیل اکسیژن به گاز ازن، انسان را قادر می سازد از مزایای غیر قابل شمارش دستگاه اوزون ساز استفاده نماید.

ازن ژنراتور دستگاهی است که از طریق ایجاد میدان الکتریکی درون ماژول ازن ساز با تبدیل اکسیژن به گاز ازن، انسان را قادر می سازد از مزایای غیر قابل شمارش دستگاه اوزون ساز استفاده نماید. ضدعفونی و گندزدایی هر آنچه که در فکرش را بکنید تصفیه هوا گرفته تا گندزدایی فاضلاب، از حمله به تومورهای سرطانی گرفته تا از بین بردن آفت ریشه های درختان.

همه ما ازن را به عنوان لایه محافظت کننده زمین در برابر اشعه ماوراء بنفش می شناسیم که در جو بالایی زمین انباشته شده است. ازن در واقع از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است که به ندرت در طبیعت یافت می شود اما در جو بالایی زمین در اثر تابش پرتوهای ماوراء بنفش خورشید و یا در اثر قوس الکتریکی ناشی از رعد و برق عنصر اکسیژن (O2) به دو اتم مجزای اکسیژن تفکیک می شود. این اتم های آزاد با سایر عناصر اکسیژن ترکیب شده و ازن را تشکیل می دهند. در سال 1873 برای اولین بار به خاصیت میکروب کشی ازن پی برده شد و از آن پس برای تصفیه آب و هوا از گاز ازن استفاده گردید.

دستگاه ازن ژنراتور امروزه در موارد زیادی جهت گندزدایی و از بین بردن میکروب ها، باکتری ها و قارچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه با نام های دستگاه ازن ساز، دستگاه ضد عفونی کننده هوا، پکیج ازن زنی و ... شناخته می شود که در انواع مختلف جهت مصارف گوناگون طراحی و ساخته می شود.

انواع ازن ژنراتور بر اساس شیوه تولید ازن

ازن ژنراتورها را بر اساس روش تولید گاز ازن می توان به سه دسته کلی تقسیم بندی نمود که شامل روش تخلیه الکتریکی کرونا، روش تابش اشعه ماوراء بنفش و روش الکترولیز آب با خلوص بالا می باشد. ازن به دلیل خاصیت اکسید کنندگی بالایی که دارد امکان ذخیره سازی آن وجود ندارد در نتیجه گاز ازن تولید شده توسط دستگاه ازن ژنراتور باید بلافاصله مورد استفاده قرار بگیرد.

در روش تابش اشعه ماوراء بنفش برای تولید ازن دما و رطوبت هوا نقش زیادی در عملکرد دستگاه ازن ژنراتور خواهد داشت. هر چه دما دما و رطوبت هوا بیشتر باشد راندمان دستگاه کمتر خواهد بود. اما در روش الکترولیز آب با استفاده از مولکول های آب به عنوان منبع تولید ازن می توان میزان تولید ازن را افزایش داد که در دستگاه جدید از این روش استفاده می شود.

کاربرد دستگاه های ازن ژنراتور

تصفیه آب کارخانه های آب معدنی، دوغ، نوشابه و سایر نوشیدنی های مشابه پاکسازی آب استخرهای شنا تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی گندزدایی آب مصرف شده در صنایع شیمیایی، کاغذسازی، رنگرزی، نساجی و ... تصفیه آب دامپروی ها، استخرهای پرورش ماهی و شنا در بخش کشاورزی بمنظور از بین بردن آفت ریشه درختان با استفاده از آب ازنه

از ازن ژنراتورها می توان در منزل ، محل کار و حتی برای درمان برخی بیماری ها نیز استفاده کرد. در ادامه به شرح برخی از کاربردهای ازن ژنراتور ها می پردازیم.

ازن ساز خانگی

با استفاده از ازن ساز خانگی می توان هوای منزل یا محل کار را پاکسازی نمود. با استفاده از این دستگاه می توان تمامی بوهای بد و ناخوشایند مانند بوی سیگار، بوی رطوبت و نم زدگی و ... را ازبین برد. همچنین از ازن ساز خانگی برای از بین بردن باکتری ها، انگل ها و ویروس های واگیردار مانند ویروس کرونا نیز می توان بهره برد.

ازن ژنراتور پزشکی و درمان بیماری ها

ازن تراپی یکی از شیوه های جدید ، موثر و بی خطر برای درمان بیماری ها است که با استفاده از گاز ازن و یا اکسیژن این کار صورت می گیرد. استفاده از ازن ساز پزشکی سبب می شود تا میزان جریان خون در بافت ها و مفاصل افزایش یابد و بدین ترتیب با فراهم نمودن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده مراحل درمان را سرعت می بخشد.

از مزایای ازن تراپی می توان به تحریک سیستم ایمنی بدن، خواص ضد التهابی، کاهش درد، پاکسازی باکتری ها و ویروس ها، بهبود گردش خون در بدن اشاره نمود. اثرات ازن تراپی اثبات شده و بی خطر است و عوارض جانبی ندارد و یا میزان عوارض آن خیلی کم است.

معرفی ازن ژنراتور و راهنمای خرید

ازن ژنراتور استخر

میزان ازن مورد نیاز برای هر استخر به عوامل مختلفی از جمله حجم استخر، سیستم هیدرولیک استخر، میزان آلودگی آب استخر، محل تزریق ازن، نوع و ظرفیت تجهیزات مورد استفاده در سیستم تصفیه و ... بستگی دارد.

برای تاثیر هر چه بیشتر ازن ازنی، باید با دقت میزان ازن مورد نیاز برای استخر محاسبه شود و با توجه به آن دستگاه ازن ژنراتور مورد نیاز تهیه شود در غیر اینصورت ممکن است ازن زنی مشکلاتی را به همرا داشته باشد.

ازن هنگام گندزدایی بر روی دیواره میکرو ارگانیسم ها تاثیر می گذارد در صورتی که کلر بایستی از دیواره عبور نماید و بر روی هسته اثر بگذارد در نتیجه ازن در مقایسه با کلر قدرت گندزدایی بیشتری خواهد داشت. قرمز شدن چشم ها، ایجاد خارش و مشکلات پوستی و همچنین مبتلا شدن غریق نجات ها و شناگران حرفه ای به آسم ثابت شده که ناشی از بخارات سمی حاصل شده از کلر موجود در آب می باشد. استفاده از ازن ژنراتور استخر همزمان با میزان کمتر کلر می تواند بهترین نتیجه را برای پاکسازی آب استخرها در پی داشته باشد.

مزایای ازن ژنراتور

تاثیر بیشتر ازن برای از بین بردن باکتری ها، ویروس ها و انگل ها در مقایسه با سایر روش ها زمان کوتاه برای اثرگذاری نیاز دارد مواد جانبی برجای نمی گذارد و سریع تجزیه می شود افزایش اکسیژن محلول در فاضلاب سازگاری با محیط زیست مضر نبودن برای کارکنان و کاربران جلوگیری از گسترش بیماری های واگیردار قدرت ضدعفونی زیاد حتی هنگام استفاده در غلظت های کم عدم تغییر در ph آب هنگام استفاده از ازن ژنراتور خطرات و هزینه های ناشی از نقل و انتقال مواد شیمیایی خطرناک را ندارد

در مقابل مزایای فراوانی که استفاده از دستگاه ازن ژنراتور دارد اصلی ترین مشکل آن هزینه بهره برداری اولیه بالای آن است. همچنین نگهداری دستگاه ازن ژنراتور باید تحت شرایط مطلوب باشد تا عملکرد مورد نظر را ارائه دهد.

قسمت های تشکیل دهنده ازن ژنراتور

دستگاه ازن ساز از قسمت های مختلفی تشکیل شده که به اختصار در ادامه توضیح می دهیم:

سیستم اکسیژن ساز : در سیستم های ازن زنی جهت تولید ازن برای مصارف صنعتی، تصفیه فاضلاب و تصفیه آب به خلوص بالای اکسیژن نیاز داریم. اکسیژن مورد نیاز برای کارکرد دستگاه ازن ساز از طریق اکسیژن مایع و یا به تغلیظ اکسیژن موجود در هوا تامین می شود. اکسیژن مایع باید در محل استفاده دستگاه و با استفاده از تبخیر کننده ها به اکسیژن گازی تبدیل شده و در دستگاه ازن ژنراتور مورد استفاده قرار گیرد.

ژنراتور ازن : ازن یک گاز ناپایدار است و پس از تولید باید مصرف شود چون سریعا به اکسیژن مولکولی تبدیل می گردد، در نتیجه باید در محل مصرف با استفاده از ازن ساز تولید شود. همانطور که قبلا هم گفته شد روش های مختلفی برای تولید ازن وجود دارد که بر اساس روش تولید ازن، ازن ژنراتورها در انواع مختلف تولید می شوند.

مخزن تماس با ازن : در مخزن تماس با ازن، اختلاط ازن با آب یا فاضلاب صورت می گیرد. در این قسمت گندزدایی در تماس با ازن انجام می شود.

ماژول ازن ساز : این قطعه در حقیقت قلب تپنده دستگاه ازن ژنراتور می باشد. درون این ماژول بواسطه ایجاد جرقه الکتریکی پیوند کوالانسی اتم های اکسیژن شکسته شده و با ایجاد میدان الکتریکی به O3 تبدیل می شود.

معرفی ازن ژنراتور و راهنمای خرید

قیمت دستگاه ازن ژنراتور

قیمت ازن ساز به عوامل مختلفی بستگی دارد که از آن جمله می توان موارد زیر اشاره کرد:

میزان هوا، آب یا فاضلاب که باید گندزدایی شود. استفاده یا عدم استفاده از اکسیژن مایع یا هواساز نوع کمپرسور مورد استفاده در دستگاه هواساز جنس بدنه دستگاه و ماژول های ازن ساز آب خنک یا هوا خنک بودن دستگاه ازن ژنراتور قدرت پمپ تزریق مورد استفاده در ساخت دستگاه اوزون ساز نوع روش تولید ازن که می تواند پلاسمای سرد و یا کرونا دیس شارژینگ باشد کیفیت قطعات مورد استفاده در ساخت ماژول ازن ژنراتور نیز تاثیر مستقیمی بر قیمت اوزون ساز دارد.

شرکت ازن استریل طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب و فاضلاب با سال ها تجربه در این زمینه قادر به تولید انواع دستگاه ازن ژنراتور می باشد. این شرکت با بهره گیری از توان و تخصص نیروهای جوان و کارآزموده در تلاش است تا با تولید ازن سازهای با کیفیت پاسخگوی نیاز شما هموطنان عزیزمان باشد.

چند نکته مهم در خرید دستگاه ازن ساز

برای خرید ازن ساز بعد از برآورد طرفیت مورد نیاز و انتخاب هواخنک با آب خنک بودن دستگاه می بایست به سراغ انتخاب شرکت معتبر در زمینه ساخت دستگاه ازن زن بروید.

ازن سازان پاسارگاد در تهران، شرکت ساخت دستگاه ازن ساز آریون در تبریز، بهمراه شرکت ناب زیست و ازن استریل که دارای کارگاه های متعدد در ارومیه، تهران، مشهد، اصفهان و شیراز می باشند بهمراه شرکت آردازیست جزء برترین سازندگان ازن ژنراتور در سطح ایران می باشند.

قبل از خرید ازن ژنراتور حتما به کارگاه شرکت سازنده سر بزنید تا در صورت تولید و تحویل دستگاه بی کیفیت براحتی بتوانید کالا را مرجوع نمائید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

فاطمه محمدی | ۲ سال پیش
در خصوص انواع ازن ژنراتور اگر میشه عنایت کنید بیشتر توضیح بدید . مثلا ازن ژنراتور مرغداری یا استخر ماهی . ما مزرعه پرورش شترمرغ داریم و کنارش استخرهای پرورش ماهی. واسه مرغداری ها میگن دستگاه اوزون ساز خیلی خوبه .
0
0

hits