دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
ناهار سازمانی راه حلی برای افزایش بهره وری کارکنان سازمان
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
فرایند یکنواخت اداری می‌تواند کارکنان را به خستگی برساند. ارائه ناهار سازمانی می‌تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد و بهره‌وری کارکنان داشته باشد. برای انتخاب بهترین مرکز تهیه غذای شرکتی و فرایند تهیه غذا در سازمان‌ها، این مقاله را مطالعه کنید.

فرایند یکنواخت و تکراری کارهای روزمره اداری هر کارمند بانشاط و سرزنده‌ای را پس از مدتی به کسالت و بی‌انگیزگی می‌کشاند. یک مدیر خلاق و باتجربه برای تغییر حال و هوای خاکستری روزهای اداری روش‌های مختلفی را امتحان می‌کند. یکی از این راه‌ها ارائه ناهار سازمانی به کارکنان است اما آیا می‌دانید غذای سازمانی چه ویژگی‌های مثبتی دارد؟ این غذای شرکتی بر عملکرد کارکنان و بهره‌وری آنها چه تأثیری دارد؟ چگونه بهترین شرکت برای تهیه غذای شرکتی را انتخاب کنیم؟ و مهم‌تر از همه، فرایند تهیه غذا در شرکت‌ها و سازمان‌ها چگونه است؟ در این مقاله، به این سؤالات پاسخ می‌دهیم.

غذای سازمانی چه خوبی‌هایی دارد؟

غذا خوردن کارکنان در کنار یکدیگر مزایای فراوانی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • به کارمندان امکان می‌دهد تا استراحتی آرام و دور از میز کار خود داشته باشند. این مزیت منجر به بهبود تمرکز و افزایش نرخ بهره وری کارکنان می‌شود.
 • وعده‌های غذایی دسته‌جمعی روابط اجتماعی را تقویت می‌کنند و به فراگیرتر و دلپذیرتر شدن محیط کاری کمک می‌کنند.
 • صرف ناهار شرکتی کارکنان در کنار هم فرصت‌های شبکه‌سازی و آشنایی با همکاران و پویایی بیشتر منبع انسانی را بیشتر خواهد کرد.

غذای شرکتی چه تاثیری بر عملکرد کارکنان دارد؟

ارائه یک ناهار شرکتی به دلایل مختلف بر عملکرد کارکنان تأثیری مثبت دارد. از جمله مهم‌ترین این دلایل هم می‌توان به تأثیر وعده‌های غذایی دسته‌جمعی بر بهبود همکاری کارکنان، اهمیت وقفه‌های غذایی در محل کار و مزیت رقابتی بودن غذاهای سازمانی برای حفظ کارکنان اشاره کرد.

تأثیر وعده‌های غذایی دسته‌جمعی

نتایج مطالعه‌ای که در یک ایستگاه آتش‌نشانی در آمریکا انجام شد نشان داد که کارکنانی که به طور منظم با هم غذا می‌خوردند در مقایسه با کسانی که تنها غذا می‌‌خوردند، موفق‌تر بودند. ناهار سازمانی فرصتی برای غذا خوردن در کنار یکدیگر است. غذا خوردن دسته‌جمعی هم حس صمیمیت و پیوند اجتماعی میان کارکنان را تقویت می‌کند. این مزیت هم در نهایت به بهبود همکاری و نتایج پروژه‌های کاری منجر خواهد شد. بر اساس یافته‌های این پژوهش، سازمان‌ها و شرکت‌ها در حوزه‌های کاری مختلف می‌توانند از تشویق کارکنان به غذا خوردن با هم سود ببرند. تامین غذای شرکتی هم این فرصت ارزشمند را فراهم می‌کند.

اهمیت وقفه‌های غذایی در محل کار

استراحت در محل کار برای لذت بردن از یک وعده غذایی چیزی بیشتر از فرصتی برای غذا خوردن است. این وقفه‌ها فرصتی برای هر کارمند سازمان یا شرکت فراهم می‌کند تا برای مدتی از وظایف کاری جدا شود، تمرکز خود را با غذا خوردن تقویت کند و گزینه‌های بهتری برای افزایش رضایت شغلی خود داشته باشد. سازمان‌ها با ارائه نهار شرکتی و اجازه دادن به کارکنان برای تمرکز بر زمان استراحت، سلامت عمومی و عملکرد آنها را ارتقا می‌بخشند.

حفظ کارکنان با شرایطی بهتر

ارائه غذای شرکتی می‌تواند به حفظ کارکنان یک شرکت یا سازمان کمک کند. مزیت‌های شغلی مانند این به بهبود تصویر یک شرکت یا سازمان منجر می‌شوند، به ویژه زمانی که لحظات صرف ناهار شرکتی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند. تحقیقات نشان داده که ارائه غذای شرکتی باعث می‌شود که کارکنان بیش از پیش به فکر کار کردن در یک شرکت بیفتند. در واقع، ناهار شرکتی می‌تواند یک مزیت رقابتی برای جذب کارکنان باشد و ساختار سازمانی یک کسب و کار را حفظ کند.

غذای سازمانی چه خوبی‌هایی دارد؟

ناهار سازمانی چه تاثیری بر بهره وری کارکنان دارد؟

ارائه غذاهای سازمانی و ناهار خوردن در محل کار در کنار یکدیگر برای کارمندان و کارفرمایان مزایای فراوانی دارد. ناهارهای دسته‌جمعی در محل کار بیشتر از اینکه منبع تغذیه کارکنان باشد، می‌تواند روابط میان آنها را تقویت کند، تعامل و فراگیری آنها را افزایش دهد، سلامتی اعضای یک شرکت را بهبود ببخشد و روحیه همکاری گروهی را در میان آنها تقویت کند. نتایج مطالعه‌ای که محققان دانشگاه کرنل آمریکا انجام داده‌اند نشان می‌دهد که تشویق کارکنان به صرف غذا در کنار یکدیگر می‌تواند به افزایش بهره وری آنها منجر شود.

از سوی دیگر، با اینکه تهیه غذا برای کارکنان هزینه‌ای اضافی در پی دارد اما در نهایت می‌تواند برای یک کسب و کار مقرون به صرفه باشد. با حذف نیاز کارکنان به ترک دفتر کار جهت صرف میان‌وعده، ناهار یا استراحت، شرکت‌ها می‌توانند بهره‌وری کارکنان خود را افزایش دهند و به کاهش هزینه‌های مربوط به انتخاب غذا از بیرون برای کارکنان کمک کنند.

در نهایت، ارائه غذای شرکتی به کارکنان یک فرهنگ سازمانی مشارکتی و خلاقانه ایجاد می‌کند. کارفرمایان برای تقویت پیوند خود با کارکنان همیشه تلاش می‌کنند اما ناهار خوردن دسته‌جمعی در شرکت و ارائه ناهار شرکتی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای بهبود فرهنگ شرکت و ایجاد یک تیم کاری قوی‌تر است.

انتخاب بهترین شرکت برای غذای سازمانی

اگر به سفارش غذای شرکتی برای کارکنان خود فکر می‌کنید باید سراغ بهترین شرکت‌های فعال در این حوزه بروید. با توجه به ۶ نکته مهم می‌توانید بهترین شرکت را برای ارائه غذای سازمانی انتخاب کنید. این نکات مهم عبارت‌اند از:

 • بزرگی و کوچکی محل کار و تعداد کارکنان؛ به این ترتیب، می‌توانید سراغ شرکتی بروید که غذا به تعداد کارکنان شما را در زمان توافق شده فراهم می‌کند.
 • نوع کسب و کار شما؛ اگر کسب‌وکاری کوچک با تعداد اندکی پرسنل دارید، تهیه غذای شرکتی و اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است. در مقابل، اگر شرکتی بزرگ با چندین شعبه دارید، بهتر است به دنبال شرکتی باشید که غذاها را بر اساس نیازهای کارکنان شما و رژیم غذایی آنها ارائه می‌دهد.
 • ارائه گزینه‌های مختلف؛ هنگام ارائه ناهار شرکتی به کارکنان داشتن گزینه‌های غذایی مختلف اهمیت بسیاری دارد. شما نمی‌توانید همه را فقط با یک گزینه راضی نگه دارید. بنابراین، باید سراغ شرکتی بروید که غذاهای مختلف با قیمت‌های متفاوت را در هر روز ارائه می‌دهد.
 • تنوع منوی غذایی: یک شرکت تأمین ناهار سازمانی زمانی از همه بهتر است که منوی غذایی متنوع از غذاهای گیاهی گرفته تا غذاهای مناسب افراد دیابتی را ارائه می‌دهد. اگر کارکنان شما رژیم‌های غذایی مختلفی دارند شرکتی را انتخاب کنید که لیست غذای پرسنلی آن می‌تواند تمام نیازهای کارکنان شما را برآورده سازد.
 • تحویل غذا طبق زمان‌بندی تعیین‌شده: داشتن برنامه کاری منظم به تداوم کسب و کار شما کمک می‌کند و در افزایش بهره‌وری کارکنان نقش اساسی دارد. صرف ناهار سر وقت تعیین‌شده هم جزو همین برنامه منظم کاری است. بنابراین، برای اینکه کارکنانتان هر روز سروقت غذا بخورند، باید سراغ شرکتی خوش‌قول بروید که همیشه غذا را در زمان‌های تعیین‌شده به شما تحویل می‌دهد.
 • پاسخگویی: آخرین و مهم‌ترین ویژگی یک شرکت تهیه غذای خوب پاسخگویی آن است. شرکتی که غذای کارکنان شما را تأمین می‌کند، نه تنها قبل از تحویل غذا به سؤالات شما پاسخ می‌دهد، بلکه بعد از ارائه غذا به کارکنانتان هم تلاش می‌کند تا نظر آنها را جلب کند و در بهبود سلامت غذایی کارکنانتان و افزایش رضایت آنها نقش مهمی داشته باشد.

نحوه تهیه غذا در شرکت ها و سازمان ها

برای ارائه غذا در شرکت‌ها و سازمان‌ها باید فرایند سفارش غذایی که شرکت تهیه غذای مورد نظر شما دارد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، در مامان‌پز فرایند سفارش غذای شرکتی به این ترتیب است:

 • ثبت سفارش و دریافت منوی غذای خانگی مامان‌پز؛
 • انجام مصاحبه عمیق با مسئول غذای شرکت برای مشخص شدن ترجیحات غذایی کارکنان؛
 • تنظیم برنامه غذایی هفتگی اختصاصی و مشخص کردن اینکه در هر روز چه غذا یا غذاهایی توسط کدام مامان طبخ می‌شوند؛
 • طبخ و ارسال غذاها بر اساس زمان‌بندی مشخص‌شده توسط مسئول غذای شرکت یا سازمان؛
 • دریافت بازخورد کارکنان یا مسئول غذای شرکت و به‌روزرسانی پروفایل اختصاصی آن شرکت بر اساس آن؛
 • ارائه صورت‌حساب‌های رسمی مامان‌پز به صورت هفتگی در پروفایل کاربری مسئول غذای شرکت و صدور صورت‌حساب کاغذی در پایان هر ماه برای آن شرکت.

کلام آخر

ارائه ناهار سازمانی نه تنها بهبود سلامت و افزایش بهره‌وری کارکنان را تضمین می‌کند، بلکه فرصتی ناب برای در کنار هم بودن است. مدیران خوش‌فکر و خلاق سازمان‌ها و شرکت‌ها با ارائه ناهار و میان‌وعده‌های شرکتی به کارکنان خود انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر و فرصتی برای افزایش تعامل با یکدیگر می‌دهند. بهره بردن از این مزایا مستلزم این است که ناهار کارکنان متنوع، سالم و مطابق با ذائقه یا نیازهای آنها باشد. بنابراین، بهتر است سراغ شرکتی مثل مامان‌پز بروید که غذاهایی با این ویژگی‌ها در اختیار کارکنان شما می‌گذارد. غذاهای مامان‌پز با عطر و طعمی واقعا خانگی به کارکنان شما فرصتی برای در کنار هم بودن و رهایی از روزهای خاکستری کارمندی می‌دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits