دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
5 راه راحت و آسان برای شکایت از اداره پست
24
زمان مطالعه: 5 دقیقه
شکایت از اداره پست، چگونه میتوان از اداره پست شکایت کرد ؟ راحت ترین راه برای شکایت از اداره پست چیست ؟ نحوه شکایت از اداره پست چگونه است ؟

نحوه شکایت از اداره پست

اداره پست یکی از مهمترین سازمان­های دولتی است که هر روزه تعداد زیادی از انواع بسته­ ها اعم از نامه و وسایل و تجهیزات مختلف را به اقصی نقاط کشور ارسال می­کند. با توجه به حجم فراوان مرسولات این اداره، وجود شکایات و نارضایتی افرادی که از خدمات آن بهره مند می­شوند، دور از ذهن نیست.

چگونه از اداره پست شکایت کنیم ؟

برای ثبت شکایت از اداره پست و یا هریک از خدمات و سرویس های آن، چندین روش پیش بینی شده و مشتریان اداره پست میتوانند با توجه به شرایط خود، یکی از این روشها را انتخاب کنند:

  1. تماس با مرکز پاسخگویی شرکت پست از طریق شماره تلفن ۸۴۴۷۰۰۰۰
  2. مراجعه به سایت eop.post.ir و ثبت شکایت و مشکلات از طریق سامانه هوشمند شرکت پست که در این سایت، پیش بینی شده است.
  3. مراجعه به سایت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات
  4. تماس با تلفن گویای ۱۹۵
  5. در مواردی نیز مشاهده شده است که برخی افراد با توجه به عدم نتیجه گیری در شکایات و پیگیری مسائل خود، شکایت خود را در سازمان بازرسی کل کشور مطرح کرده اند.

1. شکایات پستی از طریق سامانه ۱۹۵

وضعیت شکایت‌های ثبت‌شده از خدمات پستی در گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی آمده است و کاربران همچنین می‌توانند در صورت نارضایتی از هر یک از خدمات پستی، به سامانه ۱۹۵ مراجعه و مورد شکایت خود را اعلام کنند.

سامانه ثبت و پاسخگوئی به شکایات ۱۹۵ به منظور افزایش رضایت کاربران و رسیدگی به شکایت‌های مردمی در حوزه‌های مختلف ارتباطات و فناوری اطلاعات شامل تلفن ثابت، اینترنت، تلفن همراه، خدمات پستی، تشعشعات و دفاتر پیشخوان راه‌اندازی شده است.

اداره کل حفاظت از حقوق مصرف‌کنندگان معاونت امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، گزارش ماهانه سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات مشترکان خدمات ارتباطی (سامانه ۱۹۵) تا پایان شهریور ماه سال جاری را منتشر کرده است. در نمودار منتشره، رنگ آبی مربوط به تیرماه، رنگ قرمز مربوط به مردادماه و رنگ سبز مربوط به شهریور سال جاری است.

چگونه از پست شکایت کنم

2. شکایت از اداره پست از طریق دیوان عدالت اداری از اداره پست

نحوه شکایت از اداره پست در دیوان به این نحو است که در ابتدا به دفاتر الکترونیک قضایی رجوع کرده و پس از ثبت دادخواست تنظیم شده، رئیس شعبه اول یا معاون ارجاع با توجه به تخصص شعبات شعبه مربوط را تعیین می کنند و پرونده به شعبه تعیین شده ارجاع می شود، که مدیر دفتر پس از بررسی شرایط و صحت و نواقص، دادخواست را به نظر ریاست شعبه می رساند.

دادخواست و ضمائم آن برای خوانده، ابلاغ می شود و او یک ماه فرصت دارد تا پاسخ خود را ارسال کند و اگر پاسخی ندهد تاثیری نداشته و رسیدگی ادامه پیدا می کند.

البته رسیدگی در دیوان بدون حضور طرفین صورت می گیرد مگر در صورت نیاز به توضیح طرفین که در این حالت از ایشان دعوت صورت می پذیرد.

حتماً بخوانید:
تفاوت اصلی پست با تیپاکس در چیست ؟

تفاوت اصلی پست با تیپاکس در چیست ؟

تیپاکس یکی از سرویس‎های پستی می‌باشد که قادر است مرسولات پستی را با بیشترین سرعت و در کمترین زمان ممکن به دست مشتری برساند. حال در نظر داریم تا تفاوت…

3. شکایت و نحوه رسیدگی از طریق سازمان بازرسی کشور

برای شکایت از اداره پست از طریق سازمان بازرسی کشور در ابتدا باید به سایت آن سازمان رجوع کرد و پس از شرح کامل شکایت در قسمت مربوط به شکایات، مدارک و مستندات و کلیه ادله ای که ادعای ما را ثابت می کند را پیوست نمود، پس از انجام این مرحله یک کد پیگیری ارسال خواهد شد که به وسیله این کد پیگیری در هر زمان می توان از روند رسیدگی به شکایت آگاه شد.

البته توجه داشته باشید که اگر موضوع شکایت خارج از وظیفه اداره بازرسی باشد، شکوائیه بایگانی خواهد شد و شاکی به مرجع صالح هدایت می گردد.

4. ثبت شکایت از طریق اداره پست

شکایت از اداره پست از طریق خود اداره پست و ثبت آن چند روش پیش بینی شده است که با توجه به شرایط شاکی، یکی از روش ها را باید انتخاب کرد.

اولین مسیر تماس با مرکز پاسخگویی اداره پست است از طریق شماره ۸۴۴۷۰۰۰۰.

مسیر پیش بینی شده بعدی مراجعه به سایت شرکت است که آدرس آن را در زیر گذاشته شده است:

Eop.post.ir

شکایات را می توان آن جا ثبت نمود و یا تماس با تلفن گویا (۱۹۵) و در نهایت اگر از این مسیر ها نتیجه رضایت بخشی حاصل نشد می توان از دو طریق اولی که گفته شد شکایت را به سر انجام رساند.

نحوه شکایت از اداره پست

بیشترین موارد شکایت از اداره پست

مطابق آمارهایی که به طور مرتب و در فواصل معین توسط شرکت پست منتشر میشود، بیشترین آمار ثبت شکایتها از این اداره، شامل موارد زیر میباشند:

  • شکایات مرتبط با پست پیشتاز (تاخیر در ارسال یا دریافت بسته)
  • شکایات مرتبط با مفقودی بسته
  • شکایات مرتبط با آسیب فیزیکی محتویات داخل بسته های پستی

حتماً بخوانید:
نحوه شکایت و سوالات رایج، مربوط به عدم توزیع مرسولات تیپاکس

نحوه شکایت و سوالات رایج، مربوط به عدم توزیع مرسولات تیپاکس

تیپاکس اولین شرکت خصوصی در کشور عزیزمان ایران به حساب می‌آید که خدمات پست را به صورت داخلی و بین‌المللی در بیشتر مناطق کشور از ایران ارائه می نماید .

نحوه پاسخگویی شرکت پست به شکایات

شرکت پست خود را موظف به پاسخگویی شکایات افراد ظرف مدت ۸ تا ۲۴ ساعت میداند.

کارمندان مربوطه، با فرد شاکی تماس گرفته، زوایای مختلف موضوع را بررسی کرده و در اسرع وقت و به طور مقتضی پیگیری خواهند نمود.

نتیجه نهایی پیگیری مرسولات پستی و ثبتی

اداره پست یکی از مهمترین سازمان های دولتی است که هر روزه مراجعین زیادی دارد با توجه به همین فراوانی مرسولات و ارجاعات ممکن است نارضایتی هایی به وجود بیاید.

چنانچه شکایت شخص در ارتباط با تاخیر بسته باشد، پس از پیگیری های به عمل آمده توسط شرکت پست از واحد مربوطه، بسته در اولین فرصت برای گیرنده ارسال خواهد شد.

چنانچه بسته موردنظر مفقود شده باشد، از سوی اداره پست غرامت پرداخته خواهد شد. در مورد امانات پستی بیمه شده، شرکت پست طبق فاکتور مشتری یا تشخیص کارشناسان مربوطه، جبران خسارت خواهد نمود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (24 رای)  

۱۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

فراحی | ۸ ماه پیش
درود، پست بسته من رو آورده اما حتی پیاده نشده زنگ واحد رو بزنه ،تماس گرفته ،گوشی سایلنت بوده ، رفته ، وظیفه دارن زنگ خونه رو بزنن ، زورشون میاد حتی از ماشین پیاده بشن زنگ خونه رو بزنن ، شاید اصلا گوشیم خراب باشه سایلنت باشه یا ... باید زنگ خونه رو بزنن اگه کسی در رو باز نکرد بعد تماس تلفنی بگیرن ، هم دوربین ساختمان هست هم همسایه حضور داشته که پیاده نشدن زنگ خونه رو بزنن ، الان دو سه روزه اذیت میکنن و میگم شما بدید پست من خودم از پست تحویل میگیرم ، همش میگه من توی یه مسیر دیگه ام و ساعت کاری الان تموم شده و ... ولی این دفعه شکایت میکنم پشتشو میگیرم تا تکلیف معلوم بشه مردم مسخره دست مامور پست و بیکار نیستن
0
21
ادیب: حمیدرضاخیامیان | ۸ ماه پیش
حق بودنی و باطل زدودنی ست............
0
3
ادیب: حمیدرضاخیامیان | ۸ ماه پیش
افشا" و انشا" فساد و مفسد بر همگان واجب کفایی ست
0
5
علی | ۸ ماه پیش
هر چی میخوام الفاظ نسبتا مودبانه برای افتضاح بودن اداره پست به کار ببرم نمیتونم . هر چی بگم کم گفتم
0
30
محمدرضا | ۸ ماه پیش
واقعا تاسف اوره اگه بسته رو روی لاکپشت می بستن بعد از شش روز از بندر عباس تا خوزستان می رسید پست پیشتاز هنوز خبری نیست
0
12
محسن سلطانی | ۹ ماه پیش
۱۲روز از ارسال مرسولم گذشته کاملا گم و کور شده اثری ازش نیس مثلا پست پیشتاز هم بود گل طبیعی بود ک الان برسه دستمم بی فایدس بدترین اداره پست زاهدان هست واقعا بی مسولیت هستین هرچه قدرم شکایت کردم بی فایده بود قانون فک نکنم اینجا معنی خاصی داشته باشه
0
14
منیژه اینانلو | ۲ سال پیش
بدترین اداره دولتی اداره پست کرجه مرسولات رو بدون اینکه بیارن برگشت میزنن هردفعه هم چک کردم ادرس کد پستی و شماره تماس صحیح بوده فقط هزینه ی اضافه و وقت صرف اداره ی دزد میکنیم تلفن و سایت شکایات هم پاسخگو نیست
0
92
آتنا نقی پور | ۲ سال پیش
من الان دو روزه که منتظر بسته پستی خودم هستم. اما بعد دوروز تو رهگیری نوشته بسته تحویل گیرنده گردیده ولی چیزی در خونه من نیومده
0
62
سیوان مجیدی | ۲ سال پیش
واقعا اداره پست افتضاح مرسوله اشتباه میفرستجواب تلفن نمی دهد اصلا صاحب ندار
0
63
حسین فرشاد | ۲ سال پیش
شرم آوره امروز من بیش از30بارپنج شماره ازپست سعدی جنوبی پست مرکزی و ب اسطلاح شکایات به پست راشماره گیری کردم دریغ ازیک جواب انگارهمگی بفنا رفته بودن
جواب ندادن
0
63
پاسخ ها:
حسین فرشاد | ۲ سال پیش
باسلام
برای سومین روز بیش از 20شماره ازپست تهران زنگ زدم
که متاسفانه هیچ کدام پاسخگو نبودن حتی شماره شکایات ووزارتخانه برای تاییدیاغیرتایید بایدازمخابرات استعلام کنید
جای تشکر نیست بجاست که نفرین کنم و......
2
67

hits