پشت‌پرده حذف هفت ملی‌پوش از تیم ملی چه بود ؟

۱,۳۲۱
۱
۰
دوشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ۱۵:۲۹
یک منبع آگاه گفت: از آنجایی که اردوی تیم‌ملی برای بازی با عراق خیلی دیر شروع شد، ویلموتس براساس اولویت‌های خودش فقط ۲۳ بازیکن را به اردو دعوت کرد.
پشت‌پرده حذف هفت ملی‌پوش از تیم ملی چه بود ؟

پشت‌پرده حذف هفت ملی‌پوش از تیم ملی

ویلموتس که بود و نبودش و آمدن و نیامدنش سوژه اصلی فوتبال ایران شده بود، ساعاتی قبل از آنکه به تهران برسد، لیستش به دست رسانه‌ها رسید. لیستی که بعضی‌ها گفتند نمی‌تواند لیست ویلموتس باشد، ولی مدیران فدراسیون مدعی هستند این فهرست ۲۳ نفره را خود ویلموتس تأیید کرده است.
این فهرست هم مثل تمام لیست‌های قبلی علامت سؤال داشت... شجاع خلیل‌زاده چرا نیست؟ فرشید اسماعیلی چرا دعوت نشده؟ مهدی ترابی دیگر چه کار باید می‌کرد که به تیم‌ملی بگردد؟ دلیل غیبت اشکان دژاگه چیست؟ مسعود شجاعی چرا هست؟

جهانبخش و سعید عزت‌اللهی چرا به همین سادگی از دایره مردان ملی خارج شده‌اند؟ عده‌ای می‌گفتند این لیست را وحید هاشمیان نوشته و ویلموتس فقط تأیید نهایی را انجام داده، اما دیروز یک منبع آگاه به خبرورزشی گفت: این لیست خود ویلموتس است.

لیست وحید هاشمیان ۳۰ نفره بود، البته فقط لیست وحید نبود، هاشمیان و همکاران ویلموتس با‌توجه به زیر نظر داشتن بازی‌های لیگ‌برتر و ارزیابی دقیق عملکرد لژیونر‌ها، فهرست ۳۰ نفره‌ای را آماده کرده بودند، ولی از آنجایی که اردوی تیم‌ملی برای بازی با عراق خیلی دیر شروع شد، ویلموتس براساس اولویت‌های خودش فقط ۲۳ بازیکن را به اردو دعوت کرد.

به گفته این شخص، کادرفنی تیم‌ملی برای بیش از ۵۰ بازیکن پرونده ملی تشکیل داده و دستیاران ویلموتس هر هفته، وضعیت این بازیکنان را به پرونده‌شان اضافه می‌کنند و اگر بازیکنی هم در رقابت‌های باشگاهی بدرخشد و درخشش او تداوم داشته باشد، در این مجموعه صاحب پرونده می‌شود. بازیکنان دارای پرونده هم اولویت اول و دوم و سوم دارند.

یعنی در هر پستی، کادرفنی چند انتخاب در اولویت‌های سه‌گانه دارد و این بار، چون تیم‌ملی قبل از بازی با عراق فقط سه جلسه تمرین در ایران و یک جلسه تمرین در اردن خواهد داشت، فرصتی برای تمرین با ۳۰ بازیکن و انتخاب ۲۳ نفر از بین آن‌ها نبود و ویلموتس تصمیم گرفت کار را در همین چند روز با همان ۲۳ نفر جلو ببرد.

با این حساب، به نظر می‌رسد اگر ۳۰ نفر به تیم‌ملی دعوت می‌شدند، علاوه بر ۲۳ بازیکن فعلی که در اردو حضور دارند، مهدی ترابی، امید نور‌افکن، مرتضی منصوری، فرشید اسماعیلی و چند بازیکن دیگر هم به تیم‌ملی دعوت می‌شدند.

البته از این جمع، نور‌افکن تنها به این دلیل به اردوی تیم اصلی دعوت نشد که حمید استیلی از ویلموتس خواهش کرد امید نور‌افکن به عنوان کاپیتان تیم امید همراه امید‌ها به اندونزی برود.

ویلموتس در آخرین ساعات شنبه شب به تهران آمد و یک‌شنبه بعد از جلسه با مهدی تاج، اردوی تیم‌ملی را با ۱۶ بازیکن شروع کرد تا بقیه هم آرام آرام به تیم‌ملی ملحق شوند، اما حالا سؤال اینجاست که اگر قرار بود تیم‌ملی تمریناتش را از یک‌شنبه، آن هم با یک تمرین سبک شروع کند، چرا بازی‌های استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور که در تیم‌ملی بازیکن دارند، روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه هفته قبل برگزار شد؟!

کارشناسان و صاحب‌نظران پاسخ می‌دهند

جای چه کسانی در تیم ملی خالی است ؟

ناصر ابراهیمی: امیری نا آماده دعوت می‌شود ترابی آماده نه!

ناصر ابراهیمی سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: من به فهرست ویلموتس نقد‌های زیادی دارم. مثلاً وحید امیری اصلاً آماده نیست، ولی به تیم ملی دعوت می‌شود، اما مهدی ترابی که آماده است راهی به تیم ملی پیدا نمی‌کند. از طرفی ویلموتس بیشتر به لژیونر‌ها توجه دارد و مثل کی‌روش رفتار می‌کند و زیاد به بازیکنان لیگ برتر بها نمی‌دهد و حتی به خودش زحمت نمی‌دهد که بازی‌های لیگ را ببیند چرا که اولویت او دعوت از لژیونرهاست و این درست نیست.

مسعود اقبالی: بازیکنانی، چون شجاعی زیاد نمی‌توانند کمک کنند

مسعود اقبالی کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: در ایران فاکتور‌های دعوت بازیکنان به تیم ملی مشخص نیست. مثلاً شجاعی در شرایط فنی خوبی قرار ندارد، ولی به تیم ملی دعوت می‌شود. او بالای ۳۰ سال سن دارد و شاید دقایق کمی بتواند به تیم ملی کمک کند.

این در حالی است که می‌شد جای این بازیکن از چهره‌های جوان‌تری استفاده کرد. شما ببینید الان محمد محبی به تیم ملی دعوت شد و خوب هم بازی کرد، اما او هم هنوز به بلوغ فنی لازم نرسیده و زمان می‌برد تا در تیم ملی و شرایط حاکم به بازی‌های بین‌المللی جا بیفتد.

بیژن ذوالفقارنسب: به خاطر شجاعی نباید جنجال به‌پا کرد

دکتر بیژن ذوالفقارنسب کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: برخی‌ها می‌گویند چرا مسعود شجاعی به تیم ملی دعوت شده است و سن و سال بالایی دارد، اما من معتقدم همین بازیکن در تراکتور هر زمان به بازی گرفته شد توانست عملکرد قابل قبولی داشته باشد. شاید ویلموتس به تجربه شجاعی نیاز داشته که او را دعوت کرده و نباید با مطرح کردن نام این بازیکن جنجال‌سازی کنیم.

شاید سرمربی تیم ملی در این لیست نقش زیادی نداشته، ولی باید به دستیاران ویلموتس در تماشای بازی‌های لیگ برتر اعتماد کرد.

ابراهیم قاسمپور: بعضی‌ها دیگر در تیم ملی کارایی ندارند

ابراهیم قاسمپور سرمربی اسبق تیم امید در این خصوص گفت: شاید خود من هم نسبت به حضور برخی بازیکنان در فهرست تیم ملی انتقاد داشته باشم و برخی‌ها سن‌شان بالا رفته و دیگر بازدهی و کارایی لازم را در تیم ملی ندارند، اما به هر حال نباید از سلیقه ویلموتس ایراد گرفت.

این را هم باید در نظر گفت که برخی بازیکنان خوب لیگ برتر که عملکرد قابل قبولی داشته‌اند به تیم ملی دعوت نشده‌اند، ولی مربیگری یک کار سلیقه‌ای است و نمی‌شود گفت چرا ویلموتس بازیکن سن بالا دعوت کرده، ولی جوان با انگیزه را دعوت نکرده است.

جلال طالبی: برای ویلموتس اسم‌ها مهم نیست

جلال طالبی سرمربی تیم ملی در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه در این خصوص گفت: مربی بلژیکی قصد دارد روی آمادگی بازیکنان در تیم‌های‌شان توجه کند و می‌خواهد نشان دهد که اسم‌ها برایش مهم نیست و فوتبالیست‌ها می‌توانند امیدوار باشند که اگر شرایط فنی و آمادگی بالایی پیدا کنند شانس حضور در تیم ملی را دارند بنابراین نمی‌شود گفت چرا فلانی دعوت شد و یا چرا فلان بازیکن دعوت نشد، چون ویلموتس و دستیارانش بازی‌های لیگ را رصد کرده‌اند و برای بازی با عراق طبق سلیقه خود عمل کرده‌اند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم