دختر شطرنج‌ باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

مبینا علی نسب اهل کجاست ؟
۱,۹۸۹
۱
۰
شنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۸ ۱۱:۴۸
مبینا علی نسب دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد . در مورد زندگی شخصی و جزئیات زندگی این دختر بیشتر بدانید....
مبینا علی نسب اهل کجاست ؟

قهرمانی دختر ایرانی در مسابقات شطرنج جهان

دلگرم: مبینا علی نسب نماینده شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان توانست در رده دوم بایستد و نایب قهرمان بخش دختران شود.

به گزارش ایسنا، دور یازدهم مسابقات شطرنج جوانان جهان ( زیر ٢٠ سال) در بخش دختران و در کشور هند برگزار شد که تنها نماینده ایران با پیروزی در دور آخر توانست نایب قهرمان این رقابت ها شود.

دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

علی نسب در حالی به مقام نایب قهرمانی رسید که در لیست اولیه مسابقات نفر ۲۵ شانس قهرمانی بود. مبینا علی نسب با کسب ۷ پیروزی و ۴ تساوی و بدون باخت و با نیم امتیاز اختلاف نسبت به نایب قهرمان، دوم شد.
پولینا شوولوا از روسیه با ۹/۵ امتیاز به مقام قهرمانی دست یافت.

مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان (زیر ۲۰ سال) با برگزاری دور یازدهم در هند به پایان رسید. در این رقابت ها ۱۸۹ بازیکن دختر و پسر به رقابت با یکدیگر پرداختند .

دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

مبینا علی نسب

مبینا علی نسب متولد تیرماه سال 1379 ، اهل مازندران است

مبینا از کودکی در اوقات فراغت خود، با اعضای خانواده‌ شطرنج بازی می کرد. در سن ۹ سالگی و با تشویق و اصرار خانواده ی خود، وارد ورزش شطرنج شد؛ اما پس از مدتی، خود به این رشته علاقمند شد و به صورت جدی آن را دنبال کرد! مبینا در این باره می گوید: “زمانی که فقط نه سال داشتم، به پیشنهاد پدرم در کلاس شطرنج شرکت کردم و به صورت تفریحی با خویشاوندان و دوستانم بازی می‌کردم! کم کم متوجه شدم که این یکی از بازی های فوق العاده جذاب می باشد که با روحیه من نیز بسیار سازگار است!”

او در ادامه می گوید: “من در زمان کودکی با شطرنج بزرگ شدم و هیچ تفریح دیگری جز شطرنج نداشتم! حتی با خانواده ی خود نیز به مسافرت نمی رفتم و خیلی سختی های دیگر را برای علاقه ام تحمل کردم!”

دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

زندگی شخصی مبینا علی نسب

مبینا علی نسب علاوه بر ورزش شطرنج، ورزش های دیگری را هم انجام می دهد! ورزش هایی چون شنا و بدنسازی. او می گوید برای اینکه از یکجا نشینی خسته نشوم و بتوانم بدنم را نیز آماده نگه دارم، بایستی تحرک داشته باشم و به همین دلیل به کلاس های شنا و بدنسازی می روم تا بتوانم فیزیک بدنی خود را نیز آماده نگه دارم!

نکته ی جالب توجهی که لازم است بدانید این است که مبینا با هزینه خود در مسابقات قهرمانی بانوان جهان در کشور روسیه شرکت کرد! او حتی هزینه سرپرست خود (یعنی شادی پریدر) را نیز تقبل کرد! چیزی در حدود ۲ هزار دلار یا کمی بیشتر! مبینا در این باره می گوید: “دقیق نمی‌دانم. به من گفتند که باید با هزینه خودم به مسابقات بروم! از طرفی هم تنها که نمی‌ توانستم به این مسابقات بروم؛ پس خانواده ام مجبور شد که هزینه ی سرپرست را نیز بدهد! فدراسیون شطرنج گفته بود که قبل از من هم هر کسی به این مسابقات رفته است، هزینه‌ های خود را، خودش پرداخت کرده است!”

مبینا در یکی از مصاحبه های خود درباره پول و شهرت می گوید: “پول و شهرت اهمیت دارند اما نه آن‌ قدر که همیشه بخواهم به آن‌ ها فکر کنم! بیشتر موفقیت و پیشرفت برایم مهم است. پول هم قطعا مهم است، چون با توجه به درآمدی که دارم، می‌ توانم در مسابقات مختلف حضور پیدا کنم.”.

پدر مبینا درباره ی علاقه ی او به ورزش شطرنج می گوید: “مبینا آنقدر علاقمند به ورزش شطرنج شده بود که بیشتر وقت ها در حین بازی کردن با شطرنج، خسته می شد و خوابش می گرفت! اوگاهی اوقات حتی بیشتر از ۱۲ ساعت شطرنج بازی می کرد و به همین دلیل تمام فوت و فن های آن را آموخت!” پدر مبینا علی نسب معتقد است که ورزش شطرنج، بیش از ورزش فوتبال انرژی ورزشکاران را هدر می دهد و برخلاف عقاید برخی ها که فکر می کنند شطرنج فقط چند مهره و یک صفحه است، این گونه نیست! بلکه ورزش شطرنج انرژی زیادی را از ورزشکاران تلف می کند، چرا که بیش از ۷ ساعت ممکن است طول بکشد!

دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

تحصیلات مبینا علی نسب

درباره ی تحصیلات مبینای جوان بد نیست بدانید او رشته تحصیلی تجربی را انتخاب کرده است و دیپلم تجربی گرفته است، اما به دلیل علاقه ی فراوانی که به شطرنج داشت و به سبب مسابقاتی که در آن ها شرکت می کرد، وارد دانشگاه نشد! او تصمیم دارد در دانشگاه، وارد رشته تحصیلی تربیت بدنی شود تا این تصمیم کمک کننده ی او در ورزش حرفه ای وی نیز باشد! او تصمیم دارد در آینده ای نزدیک، در دانشگاه تهران و در مقطع کارشناسی ادامه ی تحصیل دهد. مبینا در این باره می گوید: “در دانشگاه تهران سهمیه دارم ولی هنوز ثبت نام نکرده‌ ام. می‌ خواهم یک سالی استراحت کنم و از سال آینده به دانشگاه بروم.”

افتخارات مبینا

افتخارات و جوایز مبینا علی‌ نسب عبارتند از :

  • قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۶ میلادی در کشور مغولستان
  • نایب قهرمانی جوانان آسیا ازبکستان در سال ۲۰۱۷ میلادی
  • قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی
  • قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۸ میلادی
  • قهرمانی جوانان جهان در سال ۲۰۱۹ میلادی

مبینا در سال ۲۰۱۷ میلادی، قهرمان شطرنج زنان ایران شد و به عنوان تنها نماینده ایران در مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان سال ۲۰۱۸ میلادی حاضر شد. در این مسابقات، او با غلبه بر الیزابت پتز از کشور آلمان به دور دوم رقابت‌ ها صعود کرد! اتفاقی که در شطرنج زنان ایران بی‌ سابقه بود.

دختر شطرنج‌باز ایرانی نایب قهرمان جوانان جهان شد

در این مسابقات، او با غلبه بر الیزابت پتز از آلمان به دور دوم رقابت‌ها صعود کرد؛ اتفاقی که در شطرنج زنان ایران بی‌سابقه بود.

او در دور دوم توانست با هر دو رنگ سیاه و سفید مونیکا سوچکو، استاد بزرگ لهستانی با ریتینگ ۲۴۶۳ را شکست دهد و به جمع ۱۶ بازیکن برتر جهان راه پیدا کند!

مبینا علی‌ نسب، نماینده شطرنج ایران در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان (زیر ۲۰ سال) سال ۲۰۱۹ میلادی در کشور هند توانست با برتری برابر حریف خود عنوان نایب قهرمانی جهان را به دست آورد.

لازم به بیان است مبینا علی نسب برابر بی بی سارا آسائوبایوا، نایب قهرمان جوانان جهان به یک پیروزی ارزشمند دست یافت تا بتواند با کسب ۹ امتیاز، عنوان نایب قهرمانی جوانان جهان را از آن خود کند. مبینا این عنوان ارزشمند را با کسب ۷ پیروزی و ۴ تساوی و بدون باخت و با نیم امتیاز اختلاف نسبت به قهرمان به دست آورد.

در مسابقات قهرمانی شطرنج جوانان جهان (زیر ۲۰ سال) پولینا شوولوا از کشور روسیه با ۹.۵ امتیاز قهرمان شد.

مبینا درباره ویژگی لازم برای یک شطرنج باز می گوید: “آرام بودن و صبوری در شطرنج خیلی مهم است! چون بایستی برای هر بازی چندین ساعت بنشینی. اگر فردی آرام نباشد، نمی‌ تواند موفق باشد.”

عکس | بیوگرافی مبینا علی نسب نایب قهرمان مسابقات شطرنج جهان


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم