تاریخچه دربی | کدام تیم موفق تر بوده است ؟

تاریخچه بازی های تیم استقلال و پرسپولیس
۱,۷۶۲
۰
۰
یکشنبه, ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۴۲
دیدار دربی عنوان یکی از بزرگ‌ترین شهرآوردهای جهان است و در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود. بازی میان دو تیم سرشناس استقلال و پرسپولیس که هر ساله برگزار شده است...
تاریخچه بازی های تیم استقلال و پرسپولیس

پرسپولیس یا استقلال ؟

دلگرم: استقلال و پرسپولیس 3 بار در لیگ منطقه ای، 10 بار در جام تخت جمشید و 14 بار در لیگ آزادگان به مصاف یکدیگر رفته‌اند، اما بیشترین رقابت دربی در لیگ برتر بوده، همان جایی که نتیجه 36 بازی دو تیم تقریبا مساوی است.

استقلال و پرسپولیس دو قطب فراموش نشدنی فوتبال ایران هستند. رقابت بی پایان آن‌ها، همیشه تیتر نخست روزنامه های ورزشی و حتی غیرورزشی ایران بوده است. این روزها که دربی وزنه سنگینی برای تعیین قهرمان لیگ برتر است، هیجان ویژه ای پیرامون جنگ استقلال و پرسپولیس برقرار شده که نتیجه آن هر چه چیزی باشد به نفع پیشرفت فوتبال ایران است.

تاریخچه دربی | کدام تیم موفق تر بوده است ؟

تعداد بازی های استقلال و پرسپولیس

پرسپولیس و استقلال تا امروز 64 بار در مسابقات لیگی مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند. به جز تنها تقابل آن‌ها در جام قدس که با پیروزی استقلال همراه بود، این دو تیم 3 بار در لیگ منطقه ای، 10 بار در جام تخت جمشید و 14 بار در لیگ آزادگان به مصاف همدگیر رفته‌اند. اما بیشترین رقابت دربی در لیگ برتر بوده، همان جایی که نتیجه 36 بازی دو تیم تقریبا مساوی است.

استقلال بهتر بوده یا پرسپولیس ؟

در مجموع 64 دربی اما پرسپولیس آمار بهتری دارد. آن ها 27 بار پیروز شده اند آن هم در حالی که استقلال تنها 18 بازی را برده و 18 رقابت هم با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. در لیگ برتر این دوتیم 36 بار به مصاف هم رفته اند که پرسپولیس 9 بار و استقلال 8 بار پیروز شده است. باقی مسابقه ها هم مساوی بوده اند.

در تاریخ دربی، این مسابقه 9 بار در فروردین ماه برگزار شده است. ظاهرا تعطیلات نوروز فرصت مناسبی برای برگزاری دربی نیست چرا که 5 بازی از 9 رقابت دو تیم در نخستین ماه سال با تساوی به پایان رسیده است.

تاریخچه دربی | کدام تیم موفق تر بوده است ؟

گل های استقلال در دربی ها

در دربی‌های لیگ برتر، استقلال گلزنان کمتری دارد. آبی ها 22 بازیکن دارند که در هجده دوره لیگ برتر مجموعا بیش از دو گل به حریف زده اند. در میان این 22 استقلالی، فرهاد مجیدی با چهار گل رکورددار است. آرش برهانی، رضا عنایتی، امید روانخواه و مجتبی جباری در کنار کاوه رضایی و میلاد میداوودی تعدادی از گلزنان استقلالی دربی هستند که هر کدام دو گل در ورزشگاه آزادی به ثمر رسانده اند.

گل های پرسپولیس در دربی ها

شرایط پرسپولیس هم در گلزنی دربی‌های لیگ برتری مساعد است. آن ها 27 گلزن در این مسابقات داشته اند. با این حال بهترین ستاره آنان در گلزنی دربی ها، ایمون زاید است که در یک مسابقه سه گل زد و نامش در تاریخ دربی های ایران جاودانه شد.

محسن خلیلی، مهدی طارمی، علی علی پور و سروش رفیعی از دیگر پرسپولیسی های دو گله هستند. علیرضا نیکبخت، علی کریمی، زنده یاد هادی نوروزی و مرحوم مهرداد اولادی از گلزنان دربی بوده اند که رکورد گلزنی آن ها در شهرآورد روی عدد دو به پایان رسید.

در دروازه، پرسپولیس و استقلال هر دو تاریخ غنی‌ای دارند. زنده یاد ناصر حجازی با 16 دربی، با اختلاف باسابقه‌ترین سنگربان تاریخ دربی است. پس از او وحید قلیچ از پرسپولیس با 9 دربی دروازه‌بان مطمئن سال های دور سرخ های تهران است.

اگر وحید طالب لو با حضور در هفت دربی پیاپی رکورد جالبی را به نام خودش ثبت کرده، نیلسون در دروازه پرسپولیس دربی‌ها را با چهار کلین شیت به پایان برده است. او مجموعا 405 دقیقه از استقلال گل نخورد. با این حال مهدی رحمتی رکورددار بسته نگه داشتن دروازه دربی‌ها است. او 9 بار دربی ها را بدون گل خورده ترک کرده است و از این لحاظ بالاتر از احمدرضا عابدزاده با 5 کلین شیت قرار می گیرد. بیرانوند اما مثل همه آمارهایش، در دربی هم روند مثبتی دارد. او 4 دربی از 6 دربی عمرش را با کلین شیت به پایان برده و اگر در پرسپولیس بماند، باید منتظر رکوردشکنی های او در دروازه های تهران باشیم.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم