همه چیز در مورد آسیب شناسی ورزش

۱,۶۶۹
۰
۰
یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۵۵

آسیبهای ورزشی به چند دسته تقسیم می شود :

هدف از انجام مطالعه حاضر، بررسی چهارچوب علمی تحقیقات مرتبط با آسیب­های ورزشکاران رشته های رزمی و همچنین انجام یک جمع­ بندی مطلوب و ارائه اطلاعات مناسب­تری از تحقیقات پیشین می باشد.

بررسی­ ها نشان داد که بیشترین آسیب­های کاراته در ناحیه سر و گردن و در مورد رشته ­های تکواندو و جودو در ناحیه اندام تحتانی رخ می­ دهد که بیشتر این آسیب ها از نوع کوفتگی و کبودی می ­باشند.

بر اساس این بررسی ها مشخص شد که اکثر آسیب ­های گزارش شده در هنگام تمرین اتفاق افتاده ­اند که البته این آسیب­ها بطور عام از نوع خفیف می­ باشند. بررسی­ ها همچنین نشان داد که خطای تکنیکی حریف بعنوان مهم­ترین عامل ایجاد آسیب در هر سه رشته کاراته، تکواندو و جودو محسوب می­ شود.


1. آسیبهای ورزشی حاد(Acute) :

مثل پیچ خوردگی ها,دررفتگی ها,کبودی ها,خراشیدگی ها, کشیدگی عضلات , رباطها , شکستگی ها , آسیب مغزی , کمر درد حاد , زانو درد حاد و سر درد معمولاً به دنبال ضربه و تروما رخ می دهند.شایعترین آسیب و صدمه ورزشی حاد را کبودی ها و خراشیدگی ها تشکیل می دهند.آسیب و درد مچ پا را شایع ترین آسیبهای ورزشی اسکلتی عضلانی محسوب می کنند و شایع ترین آسیب مچ پا هم پیچ خوردگی مچ پا می باشد که سبب درد پا می شود.

علائم و نشانه های آسیبهای ورزشی حاد عبارتند از:

 1. درد شدید و ناگهانی
 2. تورم
 3. عدم توانایی در تحمل وزن بدن روی اندام تحتانی
 4. حساسیت در لمس ناحیه
 5. عدم توانایی در حرکت مفصل در تمام دامنه حرکتی آن
 6. ضعف شدید اندام
 7. در رفتگی یا شکستگی قابل مشاهده

2. آسیبهای ورزشی مزمن(choronic)

معمولاً‌ ناشی از فعالیت بیش از حد و اعمال نیرو بر روی یک بخش خاص از بدن در هنگام ورزش رخ می دهد.

علایم و نشانه های آسیبهای ورزشی مزمن عبارتند از :

 1. دردی که با انجام حرکات ورزشی تشدید و با استراحت بهبود می یابد.
 2. درد از نوع گنگ و مبهم است.
 3. تورم

divider

چرا به آسیب شناسی ورزش پرداخته اند

چرا به آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی می پردازند؟

مطالعه حاضر نشان داد که اختلافات آشکاری بین شیوه گزارش تحقیقات موجود در زمینه آسیب­ ورزشکاران رشته­ های رزمی وجود دارد که امکان جمع ­بندی دلخواه نتایج را دشوار می­ کند و بر همین اساس، نیاز به همسان­ سازی این ویژگی­ها در تحقیقات آتی ضروری به نظر می­ رسد

با این وجود به نظر می­ رسد که الگوی آسیب­ها در تحقیقات داخلی به طور کلی مشابه گزارش های صورت گرفته در خارج از کشور می­ باشد.

از طرفی با توجه به اینکه هیچکدام از تحقیقات پیشین به بررسی تاثیر اقدامات مداخله ­ای بر کاهش آسیب­ها نپرداخته ­اند و از آنجا که پیشنهادها پیشگیرانه­ی ارائه شده در این تحقیقات تنها بر اساس حدس و گمانه­ زنی و یا با استناد به نتایج تحقیقات خارجی ارائه شده­ اند

به نظر می­ رسد که بسیاری از این پیشنهادها قابل اتکا نمی ­باشد و لازم است در تحقیقات آتی تلاش بر این باشد تا از استراتژی­های پیشگیری از آسیب و اقدامات مداخله­ ای برای کنترل خطرپذیری فاکتورها و مکانیسم­های آسیب در رزمی­ کاران ایرانی استفاده شود.

رشته آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی شامل مجموعه یافته هاي علمي در حوزه هاي آسيب شناسي ورزشي ، حرکات اصلاحي ، پيش گيري و بازتواني آسيب هاي ورزشي ، تربيت بدني ويژه و ورزش معلولين است که براي دانشجويان علاقه مند به مطالعه در حيطه آسيب شناسي ورزشي و حرکات اصلاحي تامين مي شود.

هدف از تأسيس دوره آسيب شناسي ورزشي و حرکات اصلاحي ، تربيت افراد علاقه مند و متخصص است تا بتوانند با آموزش و پژوهش برنامه ريزي ، راهنمايي و مشاوره ، مربيگري و ارائه خدمات ورزشي به افراد تحت پوشش خود در ارتقاي سلامت جسمي و رواني و نيز بهبود فعاليت هاي حركتي و ورزشي آنان تلاش نمايد.

اين افراد گسترده اي از مبتلايان به ناهنجاري هاي جسمي و حركتي كه به درجاتي از هنجارهاي تندرستي جامعه فاصله دارند ، افراد شركت كننده در فعاليت هاي بدني و ورزشي تفريحي و رقابتي كه در معرض خطر آسيب ديدگي ورزشي قرار دارند ، كم توانان جسمي ، ذهني و رفتاري را كه به درجاتي ازهنجارهاي تندرستي جامعه پايين تر بوده و به عنوان كم توان ، بيمار و معلول شناخته مي شوند ، در بر مي گيرد.

مراحل دوره آموزشی درمان آسیب ورزشی :


نقش و توانایی :

دانش آموختگان این دوره دارای توانایی های زير خواهند بود.

توانایی های عمومی

 1. برنامه ریزی برای بهره گیری از يافته هاي علوم آسيب شناسي ورزشي و حرکات اصلاحي در موقعيت هاي واقعي
 2. تحلیل وضعیت های مربوط به مسائل حوزه آسیب شناسی ورزشي و حرکات اصلاحي
 3. توانایی تحقیق و به کارگیری يافته ها در فرايند تدريس / يادگيري
 4. انجام پژوهش درگرایش های تخصصی خود و همکاری در امور پژوهشی ساير گرايش هاي رشته آسيب شناسي ورزشي و حرکات اصلاحي
 5. تدریس دروس مربوط به گرایش تخصصی خود در دوره های کاردانی و کارشناسي رشته هاي گوناگون علوم ورزشي و حرکتي

توانایی های تخصصی:


1. گرایش حرکات اصلاحی

 1. توانایی ارائه راهکارهای مناسب برای پیش گيري ، اصلاح و جلوگيري از پيشرفت ناهنجارهاي وضعيتي در آحاد مردم
 2. استفاده از آزمون های میدانی و آزمایشگاهی متناسب براي سنجش وضعيت بدني اقشار مختلف و تشخيص ناهنجاريهاي وضعيتي
 3. توانایی برنامه ریزی و تجویز حرکات اصلاحي مناسب متناسب با سنين گوناگون و جنس
 4. انجام خدمات مشاوره ای در حوزه حرکات اصلاحی در مدارس ، ادارات ، کارخانه ها و باشگاه های عمومی و خصوصی
 5. راهنمایی ، مشاوره و برنامه ریزی برای آشنايي مربيان و ورزشکاران به اصول علمي و تکنيک هاي ساده در کنترل آسيب هاي ورزشي ناشي از ناهنجاري هاي وضعيتي

2. گرایش امدادگر ورزشی :

 1. دانش آموخته این دوره دارای توانایی پیش گيري ، تشخيص ، مديريت باليني و بازتواني آسيب هاي اسکلتي عضلاني ورزشکاران مي باشد.
 2. امدادگرهای ورزشی می توانند خدمات تخصصی خود را در دبیرستان ها ، دانشگاه ها ، تيم هاي حرفه اي ورزشي ، بيمارستان ها ، کلينيک هاي بازتواني و مؤسسات صنعتي ارائه دهند.
 3. دانش آموخته این دوره به عنوان عضوی ازتیم مراقبت های بهداشتی فارغ التحصيل امداگر ورزشي تحت نظر يک پزشک و با همکاري ديگر اعضاي تيم پزشکي ( مراقبت هاي بهداشتي ) ، مديران ، مربيان و خانواده ها کار مي كنند.
 4. راهنمایی ، مشاوره و برنامه ریزی برای آشنايي مربيان و ورزشکاران به اصول علمي و تکنيک هاي ساده در کنترل آسيب هاي ورزشي و پيشگيري از وقوع آن ها .

divider

بیشتر بخوانید :

درمان باور نکردی گودی کمر با ورزش + تصویر

ورزش بلند شدن قد،آموزش تصویری ورزش برای بلند کردن قد

حالت پرانتزی پاها را با ورزش از بین ببرید

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter