alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با ۰۱ شوّال ۱۴۴۲ قمری و ۱۴ مه ۲۰۲۱ میلادی
تیم مذاکرات هسته ای به وین پرید - موسویان پیش بینی کرد:فقط دو جلسه دیگر مذاکره می کنند
0
دوشنبه, ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ۱۱:۵۲
تیم مذاکرات هسته ای به وین پرید - موسویان پیش بینی کرد:فقط دو جلسه دیگر مذاکره می کنند - سیاست > دیپلماسی - تیم مذاکره کننده هسته‌ای کش-مذاکرات-هسته-پرید-موسویان-بینی-کرد:فقط

تیم مذاکرات هسته ای به وین پرید - موسویان پیش بینی کرد:فقط دو جلسه دیگر مذاکره می کنند

سیاست > دیپلماسی - تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به ریاست محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، لحظاتی پیش فرودگاه مهرآباد را به مقصد وین ترک کرد.

آنگونه که تسنيم گزارش کرده است، مذاکرات وین 5 بر خلاف دورهای گذشته با نهار کاری بین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، و کاترین اشتون، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین برگزار خواهد شد. در این نشست درباره چگونگی شروع و پیشبرد مذاکرات وین 5 گفتگو و تصمیم‌گیری خواهد شد.
انتظار می‌رود در این دور از مذاکرات درباره بسته پیشنهادی ایران به گروه 1+5 که به گفته ظریف در دور قبلی مذاکرات وین ارائه شده و نیز نگارش پیشنویس توافقنامه جامع و نهایی هسته‌ای گفتگو شود.

موسویان: بهتر است از هم اکنون متن توافق نهایی را بنویسند

به گزارش ايسنا عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان گفت: حتی اگر مذاکرات پس از یکسال به نتیجه نرسد دو طرف می‌توانند به تعهدات جاری خود پایبند باشند و وضعیت فعلی را حفظ کنند.

سیدحسین موسویان در پاسخ به این پرسش که آقای روحانی در صحبت‌های روز شنبه (24 خرداد) خود اشاره صریح داشتند که حتی اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، وضعیت (تحریم‌ها) به قبل (قبل از توافق ژنو) باز نمی‌گردد. برخی معتقدند حتی اگر مذاکرات با تاخیر مواجه شود دو طرف بنا ندارند فضا را ملتهب کنند و فضای کنونی حفظ می شود، اما به نظر می‌آید تندروها در هر دو طرف اجازه نمی‌دهند شرایط به شکل شش ماه گذشته ادامه یابد؟ گفت: اینکه منظور ایشان چیست، وظیفه سخنگوی دولت یا سخنگوی وزارت خارجه است که پاسخ دهد، من سخنگوی ایشان نیستم اما اگر مذاکرات در شش ماهه اول به نتیجه نرسد دو طرف می‌توانند شش ماه دیگر تمدید کنند که در این صورت تحریم‌ها به وضع سابق باز نخواهد گشت.

او گفت: حتی اگر مذاکرات پس از یک سال به نتیجه نرسد دو طرف می‌توانند به تعهدات جاری خود پایبند باشند و وضعیت فعلی را حفظ کنند. در عین حال روشن است که هر دو طرف به طور جدی به دنبال توافقی پایدار هستند و از جوسازی، متهم‌سازی و ملتهب کردن فضا به شدت پرهیز می‌کنند که این نشانه تدبیر دو طرف است.

موسویان در پاسخ به این پرسش که آقای روحانی درباره احتمال تمدید مذاکرات برای ده الی یک ماه بیش‌تر از زمان اولیه تعیین شده صحبت کردند فکر می‌کنید در موعد شش ماه توافق حاصل نخواهد شد؟ با بیان اینکه "احتمال تمدید مذاکرات برای شش ماه دیگر وجود دارد"، درباره اظهارنظر برخی مقامات آمریکایی که اعلام کرده‌اند ایران نباید در پایان اجرای توافق احتمالی جامع به عضو عادی تبدیل شود، گفت: فشار بر روی دولت اوباما برای عقب‌نشینی در مورد پذیرش غنی‌سازی در ایران، جدی است. لابی اسراییل، جناحی از اعراب، کنگره و منافقان در سطح غیر قابل باوری به طور سازماندهی شده و هماهنگ روی دولت اوباما فشار می‌آورند.

عضو پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ادامه داد: برداشت من این است که اوباما و تیمش برای حصول توافق با ایران جدی هستند اما نمی‌توان انکار کرد که محدودیت‌هایی نیز دارند. از این رو هر دو طرف باید واقع‌بینانه برخورد کنند و حداکثر سعی خود را انجام دهند تا توافق نهایی در شش ماهه اول یعنی 30 تیر حاصل شود.

این دیپلمات باسابقه پیشین کشور گفت که احتمال آغاز تدوین پیش نویس متن توافقنامه نهایی در مذاکرات هفته جاری در وین وجود دارد و افزود: دو طرف حداکثر دو جلسه دیگر می‌توانند داشته باشند و در نتیجه بهتر است از همین نشست تدوین پیش‌نویس توافقنامه نهایی را شروع کنند.

مذاکرات ایران و ۱+5 از ظهر روز دوشنبه با ناهار کاری کاترین شتون و محمدجواد ظریف در وین به مدت چهار روز آغاز می‌شود.

29231این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • khabaronline.ir
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits