دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
تعهد دادن مشاغل در سایت وزارت بهداشت برای بازگشایی

اعلام سامانه ثبت نام صنوف جهت آغاز به کار در ایام کرونایی

تعهد دادن مشاغل در سایت وزارت بهداشت برای بازگشایی
2
سه شنبه, ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ۱۲:۰۶
ثبت نام اصناف در سامانه وزارت بهداشت برای دادن تعهد پیرامون بازگشایی مشاغل کم ریسک

ثبت نام و تعهد صاحبان مشاغل برای بازگشایی

در ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی از 23 فروردین در استان ها و از 30 فروردین در تهران اجرایی می شود و در این مرحله تنها مشاغل « کم ریسک» با التزام به رعایت دستورالعمل های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت اجازه فعالیت خواهند داشت.

دلگرم اجتماعی به نقل از ایسنا : هرچند که سیاست کلی ستاد ملی مبارزه با کرونا همچنان "در خانه بمانیم" و خروج از منزل تنها در مواقع اضطرار و با رعایت موازین بهداشتی است،

اما در گام اجرای فاصله گذاری اجتماعی تحت عنوان طرح فاصله گذاری هوشمند مقرر شد بخش های تولیدی - اصناف و مشاغل مشخص شده در طرح برای خدمت رسانی به مردم با اجرای دستورالعمل های وزارت بهداشت، امکان فعالیت کسب و کار داشته باشند.

ثبت نام اصناف در سامانه وزارت بهداشت

براین اساس کلیه صنوف موظف به ثبت نام و اخذ تعهد از صاحبان کارگاه ها و صنوف در سایت وزات بهداشت (مبنی بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی) خواهند بود و پس از دریافت کد، مجوز فعالیت صادر خواهد شد.

همچنین با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد تا بازگشایی ادارات دولتی نیز به صورت پلکانی انجام شود و از تاریخ ۲۳ فروردین ماه، دو سوم کارمندان در محل کار خود حاضر شده و یک سوم اقدام به دورکاری کنند.

وزارت بهداشت نیز در جریان اجرای فاصله گذاری هوشمند، برای روند بازگشایی ها و آغاز به فعالیت صنوف کم‌خطر، شروطی را قائل شده

به شکلی که روز گذشته دکتر علیرضا رئیسی_ معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد که در گام دوم برای همه صنوف برنامه ریزی شده و مشاغل به دو دسته ریسک کم و ریسک بالا تقسیم بندی شده اند.

سایت ثبت نام مشاغل در طرح فاصه گذاری اجتماعی

وی در عین حال از ایجاد سامانه‌ای برای ثبت نام صنوف، مشاغل و کارگاه‌ها خبر داد؛ سایت ثبت نام مذکور که هنوز به طور رسمی معرفی نشده و قرار است اطلاعات تکمیلی ظرف مدت کوتاهی از سوی وزارت بهداشت به صنوف و مشاغل، اعلام شود.

رئیسی با بیان اینکه برنامه برای گام دوم طرح فاصله گذاری اجتماعی از ۲۳ فروردین ماه در برخی استان‌ها اجرایی می‌شود، گفت: به این صورت صنوف مختلف بر اساس ریسکی که در روند انتقال بیماری دارند می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

سایت تعهد مشاغل

در سایت مذکور از کارفرمایان و صاحبان مشاغل مربوطه تعهد گرفته خواهد شد

اولویت با مشاغلی است که دارای ریسک کمتری باشند و بر اساس طبقه بندی هایی که ستاد ملی مبارزه با کرونا انجام داده است این انتخاب صورت خواهد گرفت.

در همین راستا قرار است به زودی سامانه‌ای طراحی شود تا ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار صنعت، صنف و کارگاه در آن ثبت نام کنند و بر اساس پروتکل‌های ابلاغی در صورتی که مجاز به آغاز فعالیت شدند، کار خود را آغاز کنند.

رئیسی در خصوص مزایای این سامانه گفت: در این سامانه تعهد نامه الکترونیکی از متقاضیان اخذ می‌شود که آنها را ملزم به رعایت نکات بهداشتی می کنند.

همچنین این اختیار ایجاد می‌شود که بتوانیم برای هر صنعت و صنف به آدرس قید شده در سامانه پروتکل‌های بهداشتی مخصوص را ارسال کنیم

و مهمترین موضوع این است که می توانیم با کمک ۷ هزار و ۲۰۰ کارشناس بهداشت محیط نظارت قاطعی بر صنوفی که فعالیتشان را آغاز کرده‌اند داشته باشیم.

وی همچنین از مردم خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف ازسوی صنوف آن رابه سامانه ۱۹۰ گزارش دهد.

مشاغل پر ریسک کرونا

رئیسی در ادامه با تاکید بر این که در گام دوم فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری هوشمند) همچنان صنوف و کسب و کارهای پر ریسک

مانند استخرها، تالارهای عروسی و ... تعطیل باشند، تصریح کرد: در این میان موارد دیگری همچون ممنوعیت تردد وسایل نقلیه در بین استان‌ها تا ۳۰ فروردین‌ ماه اجرایی است و در صورتی که هر تغییری در پروتکل ها اعمال شود آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد.

در مجموع بر اساس اعلام کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا،فاصله گذاری اجتماعی مهم ترین راهکار کنترل همه گیری کووید19 است

و رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه درچرخش باشد ضروری است و می تواند تا ۹۵ درصد مانع ازشیوع بیماری شود.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter