دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۰۴ ژوئن ۲۰۲۰ میلادی
فهرست مشاغل پر ریسک و کم ریسک اعلام می شود
6
سه شنبه, ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ۱۰:۱۵
مشاغل پر ریسک مشاغلی هستند که ادامه فعالیت متصدیان آنها به شیوع کرونا بیشتر دامن می زنند

مشاغل و کرونا

به منظور پیشگیری از بیماری کرونا در طرح فاصله گذاری اجتماعی برای بازگشایی مشاغل پرریسک و کم ریسک برنامه ریزی شده است

دلگرم اجتماعی به نقل از خبرآنلاین : رئیس اتاق اصناف خبرداد: فهرست مشاغل مجاز به فعالیت از ابتدای هفته آینده، فردا برای تصمیم گیری نهایی به ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام می‌شود.

سعید ممبینی در نشست کارگروه تدوین پروتکل‌های بهداشتی بازگشایی واحدهای صنفی و تعیین اولویت بازگشایی رسته‌های صنفی که صبح امروز با حضور نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و وزارت کشور و اماکن نیروی انتظامی در اتاق اصناف ایران برگزار شد،

با اشاره به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد پیشنهاد اسامی اصناف مجاز به فعالیت از ابتدای هفته آینده از سوی اتاق اصناف و با همکاری دستگاه‌های مسئول به این ستاد افزود: این فهرست حداکثر تا فردا به ستاد اعلام می‌شود.

ممبینی افزود: قرار است وزارت بهداشت ارزیابی‌های تخصصی انجام دهد تا بر اساس آن، فهرست شروع فعالیت مشاغل مختلف را اعلام کنیم.

وی افزود: در جلسه امروز با تمرکز بر حفظ اشتغال در واحدهای صنفی مقرر شد وزارت بهداشت ارزیابی‌های تخصصی را انجام دهد تا فهرست مشاغل مجاز به بازگشایی و شروع اشتغال مشاغل را اعلام کنیم.

مشاغل پر ریسک کدامند

مشاغل پر ریسک مشاغلی هستند که ادامه فعالیت متصدیان آنها به شیوع کرونا بیشتر دامن می زنند

به گفته رئیس اتاق اصناف ایران، مشاغلی که پیشتر فعالیت آن‌ها ممنوع اعلام شده بود، همچنان ممنوع هستند تا تصمیم‌گیری‌های لازم در این خصوص انجام گیرد.

ممبینی افزود: ستاد ملی مبارزه با کرونا مأموریت تعیین گروه‌های صنفی که بتوانند به تدریج و با توجه به شرایط پیش آمده، فعالیت خود را آغاز کنند، به کمیته‌ای متشکل از اتاق اصناف واگذار کرده و مقرر است این مشاغل در استان‌ها از ۲۳ فروردین و در شهر تهران از ۳۰ فروردین فعالیت خود را با تصمیم و اعلام نهایی ستاد ملی مبارزه با کرونا آغاز کنند.

وی تصریح کرد: این کارگروه فعالیت خود را از ۱۵ فروردین آغاز کرده و مشاغل را با توجه به حساسیت‌های بهداشتی و با توجه به جنبه‌های فعالیت گروه‌های صنفی مختلف و از جمله میزان اشتغال زایی بررسی کرده‌ایم و با یک مدل کاملا علمی، بررسی‌های لازم صورت گرفته است.

مشاغل کم ریسک

همچنین مشاغل کم ریسک مشاغلی هستند که فعالیت آنها در روزهایی کرونایی به احتمال زیاد ضروری بوده و از حیث شیوع کرونا کمتر می توانند مشکل ساز باشند.

ممبینی افزود: تصمیم گرفته شد که از ۲۳ فروردین برخی مشاغل فعالیت خود را در استان‌ها آغاز کنند، اما بنا داریم تا اعلام نظر نهایی وزارت بهداشت، مشاغل ممنوع شده فعلا بازگشایی نشوند و بر این اساس مشاغلی که اجازه فعالیت نداشتند، همچنان فعالیت آن‌ها ممنوع است.

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: ستاد ملی مبارزه با کرونا فهرستی را مشخص کرده است و بر اساس آن مشاغلی که تامین نیازهای روزمره مردم را بر عهده دارند از جمله میوه فروشی‌ها و فروشندگان خوار و بار باز هستند و مشاغلی که با نظر کارشناسان وزارت بهداشت، بیشتر زمینه ساز انتشار ویروس هستند نیز باید همچنان تا رفع فراگیری این ویروس بسته بمانند.


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits
statcounter