alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۵ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
علت فوت جانباختگان حادثه کرمان در ثبت احوال اصلاح شد !
1
دوشنبه, ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ ۲۳:۱۰
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در رابطه با انتشار تصویر گواهی فوت یکی از جانباختگان حادثه تشییع پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کرمان گفت: این عنوان درج شده طبق طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی بوده که بلافاصله توسط سازمان ثبت احوال اصلاح شد و اکنون…

علت فوت جانباختگان حادثه کرمان در ثبت احوال اصلاح شد !

سیف‌اله ابوترابی در گفت‌وگو با ایسنا ادامه داد: براساس ابلاغ سازمان بهداشت جهانی، تقریبا در یک صد سال اخیر علت فوت در گواهی‌ها ثبت می شود که این علت ها نیز براساس طبقه بندی سازمان بهداشت جهانی برای کشورها تنظیم می شوند که برخی موارد این طبقه‌بندی متناسب با فرهنگ ما نبوده است.

به طور مثال در دنیا علت مرگ افرادی که در جنگ جان خود را از دست می‌دهند، "خشونت توسط دیگران" ثبت می‌شود اما در کشور ما اصلاح شده و علت مرگ شهادت درج می‌شود.

از آنجا که تاکنون مشابه این موضوع را نداشتیم این مورد اصلاح نشده بود.

سخنگوی سازمان ثبت احوال بیان کرد: بهداشت جهانی ۱۸ مورد علت مرگ مشخص کرده که داری ۳۲۱ مورد زیر شاخه است و اتفاق کرمان با عنوان اصلی علت فوت، مرگ در اثر ازدحام جمعیت بوده که زیر شاخه آن مرگ ناشی از واکنش‌های غیرعمدی انسانی می‌شود که یک روز پس از حادثه نیز این مورد در سازمان ثبت احوال اصلاح شده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده این اصلاحیه براساس دستور قوه قضاییه انجام شده؟

اظهار کرد: خیر چنین چیزی صحت ندارد بلکه مدیرکل ثبت احوال استان کرمان به سازمان اعلام کرد که زیرشاخه این فوت «واکنش‌های حیوانی و غیرعمدی انسانی» می‌شود و این مورد برای افرادی که در تشییع پیکر مطهر شهید حاج قاسم سلیمانی کشته شده‌اند، اصلا صحیح نیست.

ابوترابی ادامه داد: فقط ۱۰ مورد گواهی فوت با عنوان «واکنش‌های حیوانی و غیرعمدی انسانی» چاپ شده بود که به سازمان اعلام و سازمان ثبت احوال دستور اصلاح موارد صادر را داد و همه گواهی فوت‌ها جمع‌آوری شد و گواهی فوت جدید برای این عزیزان صادر شد ضمن آنکه از خانواده‌های این عزیزان نیز دلجویی به عمل آمده اما یک نفر در این بین شیطنت کرده و تصویری از این گواهی فوت در فضای مجازی منتشر کرده است.

وی تاکید کرد: هم اکنون برای جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت در کرمان علت فوت «مرگ ناشی از ازدحام جمعیت» و زیر شاخه آن «مرگ در اثر واکنش‌های غیرعمدی انسانی» درج شده است.

علت فوت جانباختگان حادثه کرمان در ثبت احوال اصلاح شد !

در فضای مجازی تصویری از گواهی فوت یکی از جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان منتشر شد که علت فوت درج شده در این گواهی حاشیه هایی را ایجاد کرده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • isna.ir
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits