ژئوپارک جزیره قشم واگذار شد ؟

۱,۳۲۷
۰
۰
دوشنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ ۱۱:۲۲
خبری در فضای مجازی در حال انتشار است که حاکی از واگذاری ژئو پارک نمکی قشم می دهد...
ژئوپارک جزیره قشم واگذار شد ؟

واگذاری ژئو پارک نمکی قشم

دلگرم: پرویز پرستویی بازیگر مطرح کشور که اکنون تبدیل به یک فعال اجتماعی نیز شده است خبری در اینستاگرامش منتشر کرد که خبر از واگذاری ژئو پارک قشم می دهد.


پرستویی با انتشار این ویدئو نوشت:
شرحی ندارم ، جز اینکه امیدوارم‌ این خبر درست نباشه...

در این راستا مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان نیز از بررسی واگذاری طرح پرورش میگو در جزیره قشم خبر داد.

رضا برومند افزود: بنا به درخواست دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم نیز فردا(هشتم بهمن‌ماه) واگذاری طرح پرورش میگو در این جزیره نیز بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه متولی رسیدگی به این موضوع سازمان میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم است، خاطرنشان کرد: به احترام افکار عمومی و بررسی کارشناسی به همراه تیم ارزیابی و کارشناسی فردا راهی جزیره قشم شده و این طرح که طبق مطالب گفته‌شده فضای مجازی موقعیت جهانی ژئوپارک جزیره قشم را به خطر می‌اندازد، بررسی مجدد می‌شود.

برومند با اشاره به اینکه مختصات گنبد نمکی و ژئوپارک قشم در سازمان منطقه آزاد قشم موجود است و در صورت وجود داشتن طرح مذکور در این منطقه می‌توان مانع از ادامه فعالیت شد، اضافه کرد: پرونده ثبت ژئوپارک قشم در یونسکو از سوی میراث فرهنگی منطقه آزاد قشم پیگیری می‌شد و اینکه محل اجرای طرح در حریم گنبد نمکی و ژئوپارک قرار دارد باید از میراث فرهنگی قشم استعلام گرفته می‌شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان هرمزگان در پایان عنوان کرد: امیدوارم پس از ارزیابی‌های صورت گرفته و در صورت تائید در حریم قرار داشتن طرح مذکور، با کمک دستگاه قضایی و همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط بتوانیم از میراث ملی خود دفاع کنیم.

واگذاری اراضی طولانی ترین غار نمکی جهان

به گزارش ایسنا، واگذاری اراضی در محدوده طولانی‌ ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو به‌عنوان جدی‌ترین تهدید برای خروج ژئوپارک قشم از یونسکو مطرح است.

واگذاری اراضی در جزیره قشم از سال ۱۳۹۶ درحالی شروع شد که همان سال، پروژه ژئوپارک این جزیره موفق شد که به فهرست ژئوپارک‌های یونسکو بازگردد. این ژئوپارک یک بار در سال ۱۳۸۵ ثبت جهانی شده بود اما در سال ۱۳۹۱ به دلیل آنچه مشکلات مدیریتی اعلام شد، کارت قرمز گرفت و از این فهرست خارج شد. اینک کارشناسان معتقدند، واگذاری اراضی که بیشتر با هدف احداث اقامتگاه، مرکز پرورش میگو و آبزیان، پلاژ و شهرک‌های صنعتی بوده، این ژئوپارک را بار دیگر در معرض تهدید قرار داده است.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم