سیزدهمین سالروز اعدام صدام حسین + فیلم

۱,۴۵۰
۲
۰
دوشنبه, ۰۹ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۰۴
امروز سیزدهمین سالروز مرگ صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق است . مقام رهبری به مناسبت این روز توئیتی منتشر کرد ...
سیزدهمین سالروز اعدام صدام حسین + فیلم

سالروز اعدام صدام حسین

دلگرم: صدام حسین دیکتاتور عراق که جنایت‌های زیادی علیه مردم ایران، عراق و کویت مرتکب شد، نهم دی‌ماه سال ۱۳۸۵ به دار مجازات آویخته شد.

صدام حسین یکی از چهره‌های منفور و جنایتکار و خونریز‌ترین حاکم عراق در طول تاریخ است که جنایت‌های متعددی را علیه مردم این کشور انجام داد است.

او با ثبت انواع جنایات شناخته شده بین‌المللی از جمله نسل‌کشی به وسیله بمباران شیمیایی، جنایت علیه صلح، جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی نظیر کشتن زندانیان در بند و شکنجه‌های هولناک در کارنامه تاریک خود، چهره‌ای منحصر به فرد در فهرست جنایتکاران قرن بیستم به شمار می‌رود که از این جهت هیتلر، موسولینی و پل پوت را کنار می‌زند.

گفتنی است، جنایت‌های صدام یزید کافر نه‌تنها دامن‌گیر اقوام و مذاهب مختلف عراق، از شیعه و سنی تا کرد و عرب و دیگران بود بلکه به کشورهای همسایه آن، یعنی ایران و کویت نیز رسید.

فیلم لحظه اعدام صدام حسین


سالگرد مرگ صدام

امروز نهم دیماه مصادف با سالگرد مرگ صدام حسین دیکتاتور سابق عراق است که به همین مناسبت ویدئویی از لحظه اعدام او را مشاهده می‌کنید.

در سالگرد اعدام صدام، حسین، رئیس جمهور سابق عراق، یک خبرگزاری اردنی اسرار جدیدی منتشره در رسانه های غربی را درباره بازداشت وی طی عملیاتی که تا امروز جزئیات آن مبهم مانده است، فاش کرد.
خبرگزاری اردنی "أنباء سرایا" در گزارشی اعلام کرد: "سرنخ اول در این عملیات افسر عراقی بود که در زمان حمله نیروهای آمریکایی به غرب بغداد به اردن فرار کرد. این افسر "اسعد یاسین" نام داشت و بعد از فرارش در امان مورد بازجویی قرار گرفت.

"یاسین از طریق یک کشور عربی اطلاعاتی را به طرف‌های آمریکایی در امان داد. این اطلاعات این بود که فرد دیگری به اسم "محمد ابراهیم" از طرف صدام نزد وی آمده بود تا به او بگوید که صدام گفته به مقاومت بپیوندد و با او در تکریت دیدار کند."

این خبرگزاری اعلام کرد: "این اطلاعات سرنخ اصلی برای عملیات بازرسی اطلاعاتی و پیچیده پایگاه‌هایی بود که امکان داشت صدام در آنجا مخفی شده باشد. اطلاعات امریکا توانست محمد ابراهیم را که یک فلسطینی بود و نزدیکترین فرد به دار و دسته صدام محسوب می‌شد، بازداشت کند. موساد اسرائیل از این فلسطینی بازجویی کرد و توانست با شکنجه اطلاعاتی از زیر زبان او درباره مخفی‌گاه صدام بیرون بکشد."

این پایگاه همچنین در گزارش خود درباره دستگیری رهبر سابق عراق نوشته است که هنگام یورش نیروهای امریکایی به مخفیگاه صدام، یک مترجم عراقی به نام «سمیر» نیز آنها را همراهی می‌کرد. سمیر پیش از ورود به مخفیگاه صدام صدای او را شنید که فریاد می‌زد "شلیک نکنید، شلیک نکنید!" او سپس بعد از دیدن صدام حسین چندین بار به صورت او سیلی زد.

مجله امریکایی اسکوایر در این گزارش تعداد نیروهایی که در دستگیری صدام مشارکت داشتند را هزار نفر اعلام کرده است.

براساس این گزارش، آریل شارون، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل خیلی پیگیر این عملیات بود و اولین کسی بود که صدام حسین را بعد از بازداشتش ملاقات کرد چراکه به دلیل نگرانی اسرائیل از صدام و تمایلشان برای خلاص شدن از او، شارون دوست داشت او را پشت میله‌های زندان ببیند.

سیزدهمین سالروز اعدام صدام حسین + فیلم

روزنامه انگلیسی میرور نیز در گزارشی به مناسبت سالگرد اعدام صدام حسین نوشته است: زمانی که نیروهای امریکایی وارد مخفیگاه صدام شدند، مردی با ریش بلندِ جوگندمی را دیدند که فریاد می‌زد "من رئیس‌جمهور عراق هستم و می‌خواهم با شما مذاکره کنم."

طبق گزارش این روزنامه، مخفیگاهی که صدام در آن پنهان شده بود، یک ساختمان بتنی کوچک بود که در عمق 20 متری زمین قرار داشت. مخفیگاه او تنها به اندازه‌ای بزرگ بود که یک مرد می‌توانست در آن دراز بکشد. یک لوله هواکش هم در آن تعبیه شده بود تا از خفه شدن احتمالی او جلوگیری کند.
صدام در دسامبر 2006 در بغداد اعدام شد.

توئیت رهبری در مورد صدام

مقام رهبری با انتشار توئیتی نسبت به ماجرای زندگی و کشته شدن صدام اظهار نظر کرد .

مقام رهبری نوشت :
کسانی که خیال میکنند قدرت آنها ابدی است ، به صدام حسین و محمدرضا پهلوی و شوروی سابق نگاه کنند ؛ ببینند چگونه قدرتهای پوشالی یک پندار محض است و چطور خدای متعال با دست قدرت خود ، این قدرتهای پوشالی را نابود می کند و از بین می برد ؛ مثل اینکه در دنیا نبوده اند !
جزئیات جدیدی از دستگیری صدام حسین در سالروز اعدامش


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 1.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم