لاکچری شدن چه بر سر یلدا آورد ؟

۱,۲۵۹
۱
۰
شنبه, ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱
وزش باد سوزناک زمستان بر صورت و نظاره درختان بی‌برگ نویدبخش طولانی‌ترین شب سال است. شبی که قرن‌هاست با فرهنگ مردمان این مرز و بوم گره خورده و یکی از کهن‌ترین سنت‌های ایرانی را در دل خود جای داده است، سنتی که علی‌رغم فراز و فرودهای این سرزمین همواره توسط ایرانیان پاس داشته شده است.
لاکچری شدن چه بر سر یلدا آورد ؟

لاکچری شدن چه بر سر یلدا آورد ؟

مراسم شب یلدا یا همان شب چله آداب و رسوم مختص به خود را دارد که هر ساله با شروع زمستان در خانه تمام ایرانیان آثار آن‌ را با درجات مختلف دیده‌ایم.

دورهمی‌های خانوادگی در خانه بزرگ‌ترها با چاشنی خوراکی‌هایی مثل انار، هندوانه و آجیل و با گرمای دلپذیر کرسی از سال‌ها پیش نمادی از مراسم شب یلدا بوده و قصه‌گویی و شعرخوانی بزرگ‌ترها چراغ شب یلدا را تا صبح اولین روز زمستان برای قرن‌ها روشن نگاه داشته است.

در سال‌های اخیر همواره دو نگرانی ویژه در خصوص مراسم‌های سنتی وجود داشته است، یکی از آن‌ها حفظ شئون این سنت‌ها است، چنان‌که قرن‌ها نگاه داشته شده و به دست ما رسیده و دیگری این پرسش است که آیا مردم در زیر فشار مشکلات معیشتی توان گرامی‌داشت این آئین‌ها را دارند؟

آئین‌هایی که می‌تواند شور و امید را حتی برای یک شب در دل‌های مردم تحکیم ببخشد. به دنبال این دو نگرانی خبرنگاران ایسنا چرخی در بازار زدند و کم و کیف برگزاری مراسم شب چله را ثبت و ضبط کردند.

اولین مقصد ما بازار میوه بود، سراغ میوه‌هایی رفتیم که غالبا در شب یلدا طرفدار بیشتری دارند، کمبودی در بازار نیست اما قیمت‌ها بسته به کیفیت و محله‌ای که به فروش می‌رود متفاوت است.

انار به عنوان یکی از پرطرفدارترین میوه‌های شب یلدا با قیمت‌هایی حدود ۴۵۰۰ تا ۹۵۰۰ تومان در مغازه‌ها عرضه می‌شد و در کنار آن‌ هندوانه با قیمت هر کیلوگرم ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان به فروش می‌رسید.

در بازار شروع قیمت پرتقال از ۳۸۰۰ تا ۵۰۰۰ تومان، سیب ۳۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، خرمالو ۸۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تومان، موز 12000 تا 13500 تومان و نارنگی نیز با قیمت ۴۵۰۰ تا ۷۵۰۰ تومان عرضه می‌شد.

در چند سال اخیر و بعد از پیوند برخی تجملات به مراسم شب یلدا و تمایل برخی برای برگزاری یک یلدای به اصلاح لاکچری، بازارهای دیگری مثل فروش سبدهای میوه و تزیین و برش میوه‌های یلدایی ایجاد شده است.

سری به مغازه‌هایی که این سبدهای آماده را برای فروش دارند، زدیم. سبدهای آماده میوه با مباِلغ ۳۵ تا ۳۰۰ هزارتومان به فروش گذاشته شده‌ بودند، این درحالی است که علاوه بر فروش سبد میوه برخی از مغازه‌ها سبدهای میوه را به صورت تزئین شده نیز می‌فروشند که این مساله شیب قیمت‌ها را بیشتر می‌کند.

بدین صورت که برای پذیرایی از ۲۰ نفر باید مبلغ ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تومان بدون احتساب قیمت خود سبد پرداخت کرد و حتی در برخی مغازه‌ها قیمت‌ها شگفت‌آو تر می‌شود؛ به عنوان مثال در مغازه‌ای سبد میوه کوچکی که شامل موز، آناناس، کیوی، خرمالو، هندوانه، سیب، انار، انگور و گلابی است به قیمت ۵۲۵ هزار تومان برای فروش گذاشته شده بود که از این قیمت، مبلغ ۱۵۰ هزار تومان اختصاص به خود میوه‌ها دارد.

سبد با میوه‎های استوایی

اما این سبدهای میوه در میوه‌فروشی‌های لوکس‌تر با میوه‌های استوایی همراه است که قیمت آنها از ۷۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود، میوه‌هایی همچون رامبوتان، آووکادو، فیسالیس و انبه قرمز مصری که اگر راهنمایی فروشنده نبود حتی شناسایی این میوه‌ها هم برای ما امکان‌پذیر نبود.

شیرینی‌فروشی‌ها هم که این روزها تم یلدایی به خود گرفتند از قافله تجملات عقب نماندند، قیمت‌ کیک‌های با طرح هندوانه از کیلویی ۳۹ هزار تومان آغاز و تا ۸۰ هزارتومان ادامه دارد، علاوه بر این‌ها، کیک‌های فنجانی با طرح هندوانه و انار نیز در ویترین شیرینی‌فروشی‌ها چشم‌نوازی می‌کند که قیمت هر عدد آنها بین 28 تا ۳۲ هزار تومان است.

این روزها علاوه بر بازار، فضای مجازی و خریدهای اینترنتی هم از تم یلدایی عقب نمانده، در یکی از این سایت‌ها سبدی با پنج عدد انار، ۵۰۰ گرم آجیل، باسلوق، دیوان حافظ، باقلوا یا سوهان عسلی و سه شاخه گل رز هلندی با قیمت ۵۹۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است، کالای دیگری تحت عنوان باکس رمانتیک شب یلدا با دو عدد انار، یک دیوان حافظ، ۹ عدد گل رز قرمز و ۱۰۰ گرم آجیل با قیمت ۴۴۹ هزار تومان برای فروش گذاشته شده بود.

تزئین هر عدد هندوانه 100 هزار تومان

بازار تزئین‌های خاص میوه و سبزیجات برای شب یلدا نیز داغ و هزینه‌بر است، ما به سراغ یکی از افرادی که در زمینه تزئینات مراسم شب یلدا فعالیت می‌کرد رفتیم و قیمت کارهای او را جویا شدیم.

یک میز که با میوه‌هایی که به دلیل تزئینات خاص قابل خوردن نیست، حدود یک میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود، میز دیگری نیز برای فروش وجود داشت که در این میز میوه‌های آن قابل خوردن بود و برای حدود ۵۰ نفر تهیه شده بود و با مبلغ ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

لازم به ذکر است که در این موارد قیمت میز بدون هزینه میوه محاسبه شده است، فرد دیگری در همین حوزه خدمت دیگری را انجام ‌می‌داد بدین صورت که اقدام به تزئین کدو و هندوانه و میوه‌های کوچک می‌کرد و برای تزئین هر عدد هندوانه و کدو ۱۰۰ هزار تومان و برای تزئین هر عدد میوه‌های کوچک ۱۰ هزار تومان به عنوان دستمزد دریافت می‌کرد.

شب یلدای لاکچری در هتل‌های مجلل مشهد از 495 تا 265 هزارتومان

مراسم شب یلدا امشب در هتل‌های مجلل مشهد نیز برگزار می‌شود، بر اساس تماس خبرنگار ایسنا با یکی از این هتل‌ها، هزینه حضور در این هتل بر اساس سه جایگاه VIP، معمولی و اکونومی برای هر نفر ۳۳۰ تا ۴۸۰ هزار تومان است.

هزینه حضور در مراسم شب یلدا در هتل دیگری در مشهد هم برای هر نفر ۲۶۵ هزار تومان و یا ۴۹۵ هزار تومان است، شاید جالب باشد که بدانید دلیل تفاوت قیمت این هتل در این است که در تالاری که هر نفر باید 495 هزار تومان پرداخت کند نقالی و شاهنامه‌خوانی، موسیقی و سایر برنامه‌های شب یلدا به صورت زنده اجرا می‌شود و در تالار دیگر این برنامه‌ها بر روی پرده به نمایش در می‌آید.

گزارش بالا حاکی از این است که در سال‌های اخیر دو بحران در مراسم شب یلدا همچون سایر مراسم‌های سنتی ایرانی ایجاد شده است، یکی از این بحران‌ها خطر حذف برگزاری این مراسم یا حداقل شکل کامل آن با تمام آداب و رسوم از برنامه خانواده‌هایی با توان مالی پائین است و بحران دیگر که به همین اندازه نگران‌کننده است،

باز شدن پای تجمل‌گرایی و در اصطلاح امروزی لاکچری شدن شب یلدا است، مساله‌ای که سالهاست شدت بیشتری پیدا کرده و با این شیب تندی که به خود گرفته، دور نیست آن زمانی که دورهمی‌های خانه مادربزرگ و پدربزرگ‌ها تنها در قصه‌های کودکان نقش بسته باشد.

بیشتر بخوانید:

شب یلدا در سال ۹۸ چه تاریخی دارد ؟

تاریخ دقیق شب یلدا در تقویم ۹۸ چند شنبه است ؟

80 متن تبریک شب یلدا به همسر جان

متن و شعر برای شب یلدا : شب چله ۹۸ مبارک


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم