رهبری آخرین بار چه زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟

۲,۰۲۳
۱
۰
پنج شنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۵
پس از پیروزی انقلاب تاکنون فرصتی برای زیارت کربلای معلا برای آیت اللخ خامنه ای رهبر انقلاب فراهم نشده است. در ادامه روایتی جالب از کربلا رفتن های رهبر انقلاب را مشاهده خواهید کرد...
رهبری آخرین بار چه زمانی به کربلا مشرف شده‌اند؟

کربلا رفتن آیت الله خامنه ای از زبان خودشان

دلگرم: رهبر انقلاب تا به حال دوبار به سفر کربلا رفته‌اند.یک بار ۷ سالگی و بار دیگر ۱۸ سالگی.پس از آن تا پیش از انقلاب ممنوعیت خروج از کشور داشتند و بعد از انقلاب هم فرصت زیارت کربلای معلا نشده است.

اولین باری که رهبر انقلاب به زیارت کربلا رفته‌اند در سال ۱۳۲۵ شمسی در ۷ سالگی بوده است؛ «پدرم می‌خواست برود مکه. بنا بود ما را ببرد عتبات، بگذارد، خودش برود مکه و برگردد. [اما] نتوانست گذرنامه‌اش را درست کند. گذرنامه عتبات را هم نتوانست بگیرد. شبهای سختی گذراندیم... در بصره گمان می‌کردیم که دیگر تقریبا از خطر جسته‌[ایم]. منزل یکی از علمای آنجا وارد شدیم. یکی دو روز آنجا ماندیم. بعد بلیت گرفتند. رفتیم نجف. چند ماهی نجف بودیم. کربلا بودیم. کاظمین و سامرا بودیم...»

آخرین باری که رهبر انقلاب به کربلا رفتند

سفر دیگر ایشان به عتبات عالیات در حدود ۱۸سالگی انجام‌گرفته است. در سال ۱۳۳۶، حدود ۵۸ سال پیش، به همراه مادر و برادر و تعدادی از بستگان برای دیدار با خویشاوندانی که ساکن نجف بوده‌اند عازم عراق می شوند. در شهر نجف در درس علما و مدرسان حوزه علمیه نجف حضور می‌یابند ولی به خواست پدر پس از حدود دوماه به مشهد بازمی‌گردند.

محرم سال ۱۳۴۷ بار دیگر ایشان قصد زیارت کربلا می‌کند... اداره گذرنامه درخواست او را به ساواک فرستاد و برای صدور گذرنامه از آن سازمان استعلام کرد.

پاسخ داده‌شده بسیار طبیعی بود: «مشارالیه... از هر فرصتی برای تحریک مردم استفاده می‌نماید و پای‌بند به هیچ اصول و همچنین تعهدات خود نمی‌باشد. در صورت تصویب با عزیمت وی به عراق مخالفت شود.» و شد. این ممنوعیت خروج از کشور تا زمان پیروزی انقلاب باقی بود.

پس از پیروزی انقلاب نیز تاکنون فرصتی برای زیارت کربلای معلا و شرکت در مراسم روز اربعین در عراق برای ایشان فراهم نشده است.

بیشتر بخوانید

ملاقات با رهبر : چگونه میتوانم با رهبر ملاقات کنم ؟

۸ خاطره دلنشین از ساده زیستی امام خامنه ای

۱۰ مورد از جملات زیبای رهبر


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 2.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم