alexametrics
دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۷ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
متوقف شدن بهناز شفیعی موتور سوار توسط پلیس

موتورسواری دختر ایرانی با گواهینامه آمریکایی + فیلم

متوقف شدن بهناز شفیعی موتور سوار توسط پلیس
2
3.7K
دوشنبه, ۳۱ تیر ۱۳۹۸ ۰۹:۵۰
ویدئویی در در شبکه‌های اجتماعی پربازدید شد که در آن پلیس، بهناز شفیعی، نخستین و شناخته‌شده‌ترین زن موتورسوار ایرانی را متوقف کرده و به او می‌گوید حق موتورسواری ندارد.

موتورسواری بهناز شفیعی در تهران غیر مجاز است ؟

دلگرم: فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن پلیس، بهناز شفیعی، زن موتورسوار ایرانی را متوقف کرده و به او می‌گوید حق موتورسواری ندارد.

در ویدئوی منتشر شده شفیعی می‌گوید موتورش پلاک و بیمه دارد و او همه قوانین را رعایت کرده است. او همچنین گواهینامه بین‌المللی‌اش را نشان می‌دهد و می‌گوید هرچند این گواهی را از آمریکا دریافت کرده، اما پرچم ایران هم به‌عنوان کشوری که این گواهی را قبول دارد در آن ثبت شده، اما پاسخ پلیس به او این است که گواهینامه‌اش، گواهینامه‌ای نیست که بتواند با آن در شهر سوار موتور شود و این گواهینامه برای استفاده در پیست است.

پلیس حاضر در این فیلم می‌گوید: «در ایران ما خانم‌ها نمی‌توانند با موتور در شهر تردد کنند و هیچ خانمی گواهینامه ندارد.» این فیلم از زمانی که منتشر شده واکنش‌های فراوانی را به دنبال داشته است و باعث شده تا موتورسواری زنان که یکی از سخت‌ترین کارها برای آنهایی است که دوستش دارند، مورد توجه قرار گیرد


بهناز شفیعی اما می‌گوید آن‌چه در این فیلم می‌بینید تنها بخشی از مشکلاتی است که زنان موتورسوار ایرانی با آن مواجهند و این موانع آن‌قدر زیاد است که اغلب عامل دلسردی و ناراحتی زنانی است که به موتور علاقه‌مندند.

 موتورسواری غیرمجاز دختر ایرانی با گواهینامه آمریکایی + فیلم
خانم شفیعی! ماجرای این فیلم چیست، چون وقتی فیلم را می‌بینیم به نظر می‌آید کسی که فیلم می‌گیرد به راحتی این کار را انجام می‌دهد و پلیس با این مسأله مشکل ندارد؟

این فیلم در حقیقت بخشی از مستند «رالی ایرانی» است که درباره سختی‌های زندگی و کار موتورسواران زن ساخته می‌شود و قرار است در هفت روز به‌طور مستند از زندگی من فیلمبرداری شود.

به این ترتیب آن اتفاق که می‌بینید واقعی است و دوستان مستندساز از فاصله دور مشغول فیلمبرداری هستند. پلیس هم واقعی است و هرچه می‌بینید و می‌شنوید اتفاقی است که افتاده است.

موتورسواری دختر ایرانی با گواهینامه آمریکایی + فیلم
قبلا هم پیش آمده که با چنین مواردی مواجه شوید؟

بله، پیش آمده و برای همین هم سعی می‌کنم زمانی که شلوغ نباشد از موتور استفاده کنم و اغلب شب‌ها موتورسواری می‌کنم. این درحالی است که گواهینامه بین‌المللی دارای اعتبار است و کشورهایی که آن را پذیرفته‌اند باید اجازه دهند که زنان از موتور برای رفت و آمد استفاده کنند، اما ما در ایران نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم؛ درحالی که همه موارد قانونی را رعایت می‌کنم.

قانون در این خصوص چه می‌گوید؟ چون پلیس حاضر در این فیلم دایم می‌گوید زن در ایران نمی‌تواند موتورسواری کند.

ببینید! در هیچ کجای قانون نیامده که زن نمی‌تواند یا نباید موتورسواری کند و ما اصلا چنین مواردی نداریم. حتی تا ‌سال ٨٩ شاهد این بودیم که مانند گواهی ماشین، به موتور هم گواهی می‌دادند و ٩٠ زن هم گواهینامه استفاده از موتور گرفتند اما بعد از آن تبصره‌ای به گواهینامه موتور اضافه شد که در آن نوشته بود شرایط صدور گواهی برای مردان و چون کلمه مردان آمده بود این تلقی به وجود آمد که فقط مردان می‌توانند گواهی بگیرند و در نتیجه امکان گرفتن گواهی برای زنان سلب شد.

موتورسواری دختر ایرانی با گواهینامه آمریکایی + فیلم

تا به حال برای این مورد کاری نکرده‌اید؛ این‌که به جایی شکایت کنید؟

چون در قانون نیامده موتورسواری زن نادرست است، ما می‌توانیم به دیوان عالی کشور شکایت کنیم و بخواهیم وضعیت‌مان را مشخص کنند. من تاکنون به فکر این کار نبوده‌ام، اما حالا می‌خواهم شکایت کنم و از دیوان عالی کشور بخواهم در این‌باره نظر دهد و این مشکل را حل کند.
پلیس در این ویدیو به شما می‌گوید گواهینامه‌تان برای پیست است و آن‌جا موتورسواری کنید. کمی از وضع پیست‌ها بگویید.

وضعیت پیست‌ها اصلا خوب نیست. ما فقط می‌توانیم از پیست آزادی استفاده کنیم و آن‌جا هم فقط شنبه‌ها و به مدت دو ساعت است. این زمان خیلی کم است و اصلا نمی‌توان تمرین کرد. برای همین هم مجبور می‌شویم برای تمرین به خیابان برویم که آن هم با این موانع مواجه است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • aryabanoo.ir
۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
سعیده صادق | ۲ ماه پیش
عااالی بود منم عاشق موتورسواری ام، وحشتناااااک
0
0
hits