عفو بین الملل خواهان تحقیقات فوری درباره مرگ مرسی شد

۲,۱۶۱
۰
۰
سه شنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ۱۶:۰۵
پس از مرگ عجیب رئیس جمهور سابق مصر، محمد مرسی، سازمان عفو بین الملل با شوکه خواندن این خبر، خواهان تحقیقات فوری درباره مرگ مرسی شد.
عفو بین الملل خواهان تحقیقات فوری درباره مرگ مرسی شد

سازمان عفو بین الملل خواهان تحقیقات فوری درباره مرگ مرسی شد

عفو بین الملل از مقامات مصری خواست تحقیقات فوری را درباره مرگ محمد مرسی انجام دهند.

به نقل از روزنامه القدس العربی، ماجده مغربی، معاون مدیر منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در عفو بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که: « خبر مرگ محمد مرسی، رئیس‌جمهور مخلوع مصر در دادگاه بسیار شوکه کننده است ما از مقامات مصری می‌خواهیم تحقیقات شفاف و فراگیری را درباره شرایط مرگش و بازداشتش از جمله حبس در سلول انفرادی و دوری از جهان خارج و مراقبت پزشکی و محاکمه کسانی که با او بدرفتاری کردند انجام دهند.»

وی افزود: مسئولان مصری مسئولیت تضمین دستیابی وی به عنوان یک زندانی به مراقبت پزشکی مناسب را برعهده دارند.

مغربی گفت: محمد مرسی برای چند ماه بعد از بازداشتش و قبل از این که در مقابل دادگاه در چهارم نوامبر ۲۰۱۳ حاضر شود در معرض بازداشت بیرحمانه قرار گرفت. او برای مدت شش سال در سلول انفرادی بود که فشار زیادی بر سلامتی ذهنی و جسمی او گذاشت.

طی این شش سال او با دنیای خارج هیچ ارتباطی نداشت و تنها سه بار به او اجازه ملاقات با خانواده‌اش داده شد و از تماس با وکیل یا پزشکش محروم شد.

از سوی دیگر اخوان المسلمین در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرگ مرسی جنایت قتل تمام‌ عیاری است. اخوان المسلمین خواهان تحقیقات بین المللی درباره مرگ مرسی شد.

عبدالحمید الذنیبات، ناظر کل اخوان المسلمین در اردن نظام عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر را به قتل مرسی متهم کرد.

واکنش ها به مرگ محمد مرسی

سخنگوی دبیر کل سازمان ملل نیز در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره مرگ مرسی گفت که وی به خانواده مرسی و دوستدارانش تسلیت می‌گوید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت: «ما گزارشات درباره مرگ مرسی را شنیدیم و هیچ واکنشی نداریم.»

دیده بان حقوق بشر نیز دولت مصر را مسئول مرگ مرسی دانست به این دلیل که خدمات پزشکی کافی یا حقوق اصلی او را فراهم نکرده‌اند.

این سازمان اعلام کرد:« مرسی به عنوان اولین رئیس‌جمهور منتخب دموکراتیک در مصر در خاطره‌ها باقی خواهد ماند.»

از سوی دیگر عبدالرزاق مقری، رئیس جنبش جامعه صلح، بزرگترین حزب اسلامگرا در الجزایر در واکنش به مرگ مرسی گفت:« خداوند تو را رحمت کند ای رئیس‌جمهور مشروع و مظلوم مصر.»

جنبش النهضه تونس نیز مرگ مرسی را تسلیت گفت.

محمد عماری، عضو شورای ریاستی لیبی نیز تأکید کرد که مرسی مثال و الگوی صبر و پایداری و پایبندی به اصول بود. وی به خانواده مرسی تسلیت گفت. این مسئول لیبیایی مرسی را "شهید" خواند.

جنبش حماس نیز مرگ مرسی را تسلیت گفت و در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرسی مسیر طولانی را در خدمت به مصر و مردم و مسائل جهان عرب از جمله مسئله فلسطین طی کرد.

جزئیات مرگ محمد مرسی

در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۹، محمد مرسی بعد از حاضر شدن در دادگاه حدود ۲۰ دقیقه در مقابل قاضی صحبت کرده و به قاضی گفته که رازهایی می‌داند که اگر آنها را فاش کند، موجب آزادی وی خواهد شد اما به جهت حفظ مصالح کشور چنین نخواهد کرد، که پس از مطرح شدن این موضوع، وی در حالی که در یک محفظهٔ شیشه‌ای قرار داشته، از حال رفته‌است.

او بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده‌ است.

فعالان و خانوادهٔ مرسی مدت‌ها اعلام می‌کردند که مسئولان زندان به بیماری‌های جدی‌اش از قبیل فشار خون بسیار بالا و دیابت رسیدگی نمی‌کنند. به گزارش یک گروه پارلمانی بریتانیا به سرپرستی کریسپین بلانت (Crispin Blunt) در سال ۲۰۱۸، مرسی را ۲۳ ساعت از ۲۴ ساعت شبانه‌روز در زندان انفرادی نگه می‌داشتند که می‌تواند نوعی شکنجه باشد و موجب مرگ زودرس شود.

به گفتهٔ ماگدالنا مغربی (Magdalena Mughrabi)، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، مرسی تقریباً شش سال در انفرادی حبس کشید که همین امر مشکلات روحی و جسمی فراوانی را به او وارد کرد. سارا لی، مسئول بخش خاورمیانه دیدبان حقوق بشر، نیز اعلام کرد مرگ مرسی وحشتناک، ولی کاملاً قابل پیش‌بینی بود.

بیشتر بخوانید:

بیوگرافی و زندگی شخصی محمد مرسی + جزئیات فوت

محمد مرسی در دادگاه در گذشت + جزئیات مرگ


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم