دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۰۹ اوت ۲۰۲۲ میلادی
اردکانیان: ما ایرانی ها زیاد میخوریم و می پوشیم
1
دوشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۱۰
رضا اردکانیان وزیر نیروی کشور در یک مصاحبه خبری صحبتهایی جنجالی پیرامون وضعیت امرا معاش ایرانی ها و دلایل دشواری تحریم ها داشت...

گفته های اردکانیان وزیر نیرو در مورد ایرانی ها

دلگرم: وزیر نیرو گفت: تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.

«رضا اردکانیان»، وزیر نیرو، در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا با انتقاد از زیاد بودن مصرف انرژی در ایران گفته است: «علت اینکه تحریم شدیم همین بد عادتی در مصرف است، تحریم کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما؛ مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.»

وی می افزاید: ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.

*حرف‌های وزیر نیرو در حالی است که انتظار مصرف یک وعده غذا توسط مردم ایران یک انتظار غلط و بیجاست زیرا شکاف درآمدی و قیمت کالری در ایران در رتبه‌ای بسیار بهتر از کشور چین قرار دارد. (چینی‌ها در ضریب جینی و ایضا در میزان شیوع فقر مطلق از ایرانی‌ها پایین‌تر هستند)

به سخن دیگر اینکه طبیعی است که ایرانی‌ها بیشتر غذا مصرف کنند و بیشتر لباس بپوشند زیرا شاخص‌های اقتصاد کلان ایران علیرغم تمام سیاه نمایی‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارد و اگرچه با مشکلاتی مثل گرانی مواجه هستیم اما نظام اسلامی در بحث ارتقای شاخص‌های اقتصاد کلان کارنامه قابل قبولی دارد.

مسئله جالب‌تر در ماجرای اظهارات وزیر نیرو، اشاره اوست که می‌گوید: در مقابل، احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است.

البته این قضیه جز در حالت نظرسنجی قابل تخمین نیست اما مع الوصف بایستی به وزیر محترم نیرو توصیه کرد همین صحبت‌ها را در جلسه هیئت دولت و در ستاد مشترک دولت و اصلاح طلبان مطرح کنند تا دوستان ایشان علیرغم وجود تمام این شاخص‌ها؛ نگویند که مردم ایران گرسنه هستند و اوضاع اقتصادی ایران غیر قابل قبول است! تا احساس خوشبختی در جامعه ایرانی بیشتر احساس شود.

اظهارات اردکانیان در حالی است که مصطفی تاجزاده پیش از این گفته بود ما همه گرسنه ایم

واکنش المیرا شریفی مقدم مجری شبکه خبر در واکنش به اظهارات وزیر نیرو

المیرا شریفی مقدم مجری شبکه خبر در واکنش به اظهارات وزیر نیرو، توئیت کرد:

شریفی مقدم در توئیتر خود نوشت:
از قدیم گفتند صبحانه رو تنها بخور ، ناهار رو با دوستت ، شام رو بده به دشمنت !
اگه یک وعده بود با وزیر نیرو !

گفته های اردکانیان در مورد ایرانی ها ، گفته های وزیر نیرواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • farsnews.com
  • mashreghnews.ir
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است