جزئیات کلاهبرداری بزرگ یک زن و شوهر از مردم

ماجرای کلاهبرداری مسلم بلال پور و همسرش محبوبه صادقی کلاهبرداری بزرگ یک زن و شوهر از مردم
۳,۰۳۹
۱
۰
یکشنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۴۴
مسلم بلال پور و محبوبه صادقی نام زوج کلاهبرداری است که در قالب شرکتی به نام شرکت سرمایه گذاری شرکت امین‌اسکان کریمه اقدام به کلاهبرداری نموده اند ...
ماجرای کلاهبرداری مسلم بلال پور و همسرش محبوبه صادقی کلاهبرداری بزرگ یک زن و شوهر از مردم

مسلم بلال پور و همسرش محبوبه صادقی

دلگرم: پرونده مسلم بلال پور و محبوبه صادقی زوج کلاهبردار قمی که 600 شاکی دارند در حال رسیدگی است.

مسلم بلال پور فرزند بشیر، متولد سال ۴۶، با سابقه کیفری و با قرار وثیقه ۲۵ میلیارد تومانی از دیماه 96 در بازداشت و همسرش محبوبه صادقی فرزند الیاس علی متولد سال ۴۹ ، با قرار وثیقه ۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد است.

جزئیات کلاهبرداری بزرگ یک زن و شوهر از مردم

اتهامات زن و شوهر کلاهبردار قمی

این زن و شوهر نفر متهم هستند به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق حیف و میل اموال مردم و وصول وجوه کلان سپرده‌های مردمی در قالب مضاربه به مبلغ ۲۴ میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۲۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان در قالب مضاربه و نیز فک پلمب به صورت غیر قانونی.

متهمین این پرونده بدون داشتن صلاحیت قانونی به جذب سرمایه مردمی اقدام کرده و سبب کاهش سپرده گذاری مردم در بانک‌ها و موسسات مالی شده‌اند که این امر باعث گردیده اعتماد عمومی نسبت به مراکز مالی و بانکی و نهایتا نسبت به نظام سلب شود.

میزان کلاهبرداری مسلم بلال پور از مردم

در تحقیقات صورت گرفته از متهم، مسلم بلال پور مدعی است ۵ میلیارد تومان از مردم سپرده اخذ کرده است، اما پس از تحقیقات مشخص شده وجوه دریافتی از مردم بیش از ۲۴ میلیارد تومان بوده است.

بلال پور همچنین تعداد افراد سرمایه گذار را ۲۰۰ نفر اعلام کرده است در حالی که با بررسی پرونده شرکت مشخص گردید که ۶۰۰ نفر در این شرکت سرمایه گذاری کرده‌اند.

کل وجوه اخذ شده از سرمایه‌گذاران به مبلغ ۲۳ میلیارد و ۱۷۰ میلیون و ۹۵۵ هزار و ۴۰۰ تومان است و جمع آن نیز ۲۴ میلیارد و ۷۸ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۴۰۰ تومان است.

برداشت پول از طریق دستگاه پوز مغازه چلوکبابی

در جلسه رسیدگی به پرونده بلال پور یک خانم به عنوان شاکی در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده ۹۵ میلیون تومان در شرکت امین‌اسکان کریمه سرمایه‌گذاری کردم و در مرداد ماه ۹۶ به شرکت مراجعه کردم که آدم‌های آقای بلال‌پور و قادری با استفاده از دستگاه POS که متعلق به چلوکبابی بود ۵۵ میلیون تومان من را برداشت کردند. اسم این عمل چه چیزی جز سواستفاده و کلاهبرداری است این‌ها از اعتماد ما سواستفاده می‌کردند.

اکنون دو سال است که مالمان رفته است و من یک نمونه از ۶۰۰ شاکی هستم و قطعا همه شاکیان در وضعیت بغرنجی قرار دارند لذا خواستار اقدام عاجل در خصوص احقاق حق از دست رفته‌مان که اکنون به نصف تقلیل پیدا کرده هستیم. قاضی موحد خطاب به این شاکی اظهار کرد: موضوع قرارداد چه بوده است. شاکی نیز در پاسخ گفت: یک وکالت‌نامه که موضوع آن سپرده گذاری به مبلغ ۹۵ میلیون تومان بوده است.

قاضی موحد تصریح کرد: بنا بود چه میزان به شما سود دهند. شاکی در پاسخ گفت: ۴۲ درصد. قاضی موحد پرسید: آیا سود دادند. شاکی بیان کرد: نه من ۲۱ مرداد ۹۶، ۵۵ میلیون تومان سرمایه‌گذاران کردم و ۵ ماه پیش از آن ۴۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرده بودم و ۵ ماه نیز سود گرفتم.

قاضی موحد از شاکی پرسید که چه کسی وی (بلال‌پور) را به شما معرفی کرد. شاکی در پاسخ گفت: من تبلیغات وی (متهم بلال‌پور) را در سطح شهر دیده بودم؛ و با استفاده از فضای مجازی و کانال‌هایشان اعتماد کردم. قاضی موحد به شاکی گفت: چه تضمینی بابت برگرداندن اصل پول به شما دادند. شاکی در پاسخ اظهار کرد: به ما سفته دادند. قاضی موحد پرسید: آیا اقدام کردید؟ شاکی پاسخ داد: خیر.

مسلم بلال پور و محبوبه صادقی ، کلاهبرداری زن و شوهر قمی

صحبت های بلال پور در دادگاه

متهم مسلم بلال‌پور گفت: آقای قاضی کار من این بود که زمین را به مردم می‌فروختم و می‌گفتم اگر مثلا یک سال دیگر آن را نخواستید من آن را با قیمت گرانتر از شما می‌خرم مثلا شخصی که گرفتار بود من زمینم را به او می‌فروختم و در قرارداد می‌گفتم. اگر سال بعد این زمین را نخواستی من آن را سی درصد بالاتر از تو بر می‌دارم. خیلی از مردم برای این کار به بنگاه من می‌آمدند و این کار را می‌کردند و مردم همه راضی بودند.

وی افزود: ازسال ۸۵ تا سال ۹۱ کار اقتصادی می‌کردم مثلا فیش آپارتمان می‌فروختم و می‌گفتم اگر آن را نخواستید من آن را از شما می‌خرم و در این مدت هم کسی از من شکایت نکرده بود. متهم مسلم بلال پور خطاب به دادگاه گفت: آقای قاضی بروید و بپرسید سودی که من به مردم می‌دادم چقدر بوده است، چون من همان سودی که در قرار داد تعیین کرده بودم را در سر ساعت مشخص می‌دادم.

قاضی موحد از متهم پرسید: پس چرا از شما این همه شکایت شده است؟ متهم گفت:، چون حساب من را بستند و به زندان انداختند و من نتوانستم پول مردم را بدهم و آن‌ها هم از من شکایت کردند. قاضی موحد بیان کرد: خیر، چون شکایت کرده بودند حساب شما را بستند.

متهم مسلم بلال پور پاسخ داد: من تا زمانی که دستگیر نشده بودم و حسابم بسته نبود هیچ شکایتی علیه خود نداشتم. قاضی موحد گفت: در دنیا پرداخت سود ۴۲ درصدی اصلا وجود ندارد، چون کسی چنین درآمدی ندارد که بتواند چنین سودی بپردازد و شما با تبلیغاتی که داشتید و موجب می‌شدید مردم به شما اعتماد کنند. در کجا وام ۱۵۰ میلیونی قرض الحسنه می‌دهند که سود هم نگیرند که شما این کار را می‌کردید؟ اصلا با کدام پشتوانه مالی اعلام کردید که وام ۱۵۰ میلیونی به مردم می‌دهید؟ طبیعتا وام ۱۵۰ میلیونی جز فریب دادن چیز دیگری نیست.

قاضی پرسید: شرکت شما چه بوده و موضوعش چیست؟

متهم مسلم بلال پور گفت: من مدیرعامل شرکت امین اسکان کریمه بودم و همسرم رئیس هیئت مدیره آن بوده است و موضوع شرکتمان ساخت و ساز، خرید و فروش و این دست مسائل است.

قاضی موحد از متهم پرسید: مگر تخصص شما چه بوده است و مدرک تان چیست؟

متهم گفت: من مدرک کارشناسی فیزیوتراپی دارم.

قاضی از متهم پرسید: آیا شما بر اساس اساسنامه شرکتتان اجازه داشته‌اید که از مردم سپرده بگیرید؟ آیا شما مجوز جذب سپرده را از بانک مرکزی گرفته بودید؟

متهم بلال پور بیان کرد: خیر من مجوز از بانک مرکزی نداشتم. البته پول را در قالب سرمایه از مردم نمی‌گرفتم بلکه مردم به من پول می‌دادند و سپس وکالت می‌دادند که من با پول آن‌ها کار کنم و به آن‌ها سود بدهم.

قاضی موحد گفت: از بانک مرکزی استعلام گرفته شده است که پرداخت سود سالیانه چه میزان است که گفته‌اند حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است در حالی که شما ۴۲ درصد سود می‌داده‌اید و این پرداخت‌ها باعث شده که ورشکست شوید.

متهم مسلم بلال پور در دفاع از خود بیان داشت: من ورشکست نشد‌ه‌ام کار من این بوده است که با پول مردم ملک و خانه بخرم و دستی بر سر و گوشش بکشم و سپس آن را بفروشم و اگر ۴ ماه به من مهلت دهید من همه بدهی‌ها را پرداخت می‌کنم.

قاضی موحد گفت: اگر یک هفته بدهیم می‌توانی بدهی‌هایت را بدهی؟

متهم گفت: در یک هفته هم می‌توانم بدهی‌ها را جبران کنم.

قاضی بیان کرد: اگر شما مدعی هستی که ملک داری به وکلای خودت وکالت بده که آن‌ها را بفروشند.

متهم مسلم بلال پور افزود: من کسی را قبول ندارم و فقط خودم می‌توانم آن‌ها را بفروشم من را آزاد کنید تا بدهی‌ها را بدهم.

قاضی موحد عنوان کرد: شما همین جا ملک‌های خود را معرفی کن تا وکلایت بروند و بفروشند، توضیح بده چند ملک داری و مشخصاتش را اعلام کن.

متهم مسلم بلال پور گفت: در سالاریه یک خانه دارم که ۲۸۸ متر است و در دو طبقه ساخته شده خودم اکنون ساکن آن هستم و با پول مردم آن را خریده‌ام. سند این خانه اکنون به نام همسرم می‌باشد.

قاضی پرسید: آیا حاضر هستی این ملک را بفروشی و طلب مردم را بدهی؟ متهم گفت: بله چرا حاضر نباشم. ملک دیگر در صفاشهر است که ملکی مسکونی، دو طبقه و ۳۶۰ متری است و حدود یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان خریده‌ام که به نام بچه‌هایم است، اما خودم وکالت آن را دارم و سند رسمی دارد.

متهم مسلم بلال پور افزود: ملک دیگر در خیابان بهشت در پشت دانشگاه مفید است این ملک هم مسکونی و ۳۳۰ متر است که از بانک ملت خریده‌ام و هر دوی این ملک‌ها خالی هستند.

متهم پس از اعلام ۱۷ ملک خود در قسمت‌های مختلف قم اعلام امادگی کرد که من می‌توانم تمامی بدهی‌های خود را بپردازم.

قاضی موحد بیان کرد: بله شما قصد دارید که از دین مردم بیرون بیایی و ما هم قصد داریم کمک کنیم که شما طلب مردم را بپردازی قصد ما این است که مشکلات مردم بر طرف شود. این افرادی که به شما پول داده اند اقشار ضعیف هستند که پولی را در اختیار شما گذاشته‌اند تا بتوانند با سودش به مخارج خود کمک کنند.

قاضی موحد در ادامه از متهم سوال کرد شما در چه زمانی می‌توانی رضایت شکات را جلب کنی؟ متهم گفت: من ۱۴ میلیارد تومان برای آزادی همسرم وثیقه گذاشته‌ام و حدود ۳۰ میلیارد هم ملک معرفی کرده ام که می‌توانم بدهی خود را بپردازم. قاضی موحد خطاب به متهم گفت: شما باید بدهی خود را بپردازی و خسارت شاکیان را هم جبران کنی. باید با آن‌ها توافق کنی و رضایتشان را جلب کنی. البته سودی هم که به مردم می‌دهی باید متعارف باشد.

قاضی موحد افزود: به شما مهلت می‌دهم که بروی و از شاکیان رضایت بگیری در غیر این صورت با حکم دادگاه همه این املاک از تو گرفته می‌شود البته شما آزاد نمی‌شوی بلکه به وکلایت وکالت بده که بروند این ملک‌ها را بفروشند.

قاضی گفت: اگر شما توانستی از شکات رضایت بگیری پس از صدور رای به شما کمک می‌کنیم و از دادستان می‌خواهیم که برای شما درخواست عفو بدهند.

قاضی موحد از متهم خواست دفاع پایانی خود را بیان کنید. متهم بلال پور گفت: من صدق کردار و صدق گفتار داشته‌ام و سوء‌نیتی نداشته‌ام و از قاضی می‌خواهم که شرایطی ایجاد کنند که بتوانم بیرون باشم تا رضایت شکات را جلب کنم اکنون ۱۴ میلیارد وثیقه گذاشته ام و حدود ۳۰ میلیارد ملک معرفی کرده ام که می‌توانند بدهی خود را بدهند. چون بدهی من حدود ۲۴ میلیارد تومان است.

قاضی موحد در واکنش به این دفاع گفت: طلب واقعی طلبکاران شما حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیارد تومان است، چون ارزش پایین رفته و تورم در کشور وجود داشته است. متهم گفت: من که به جانم این ملک‌ها وابسته نیست یک نفر را طلبکاران نماینده کنند که برود و بفروشد و طلبکاران طلب خود را بردارند.

قاضی موحد در بخش پایانی جلسه دادگاه اظهار کرد: در ارتباط با نکته‌ای که وکلا اشاره کردند باید بگویم اخلال در نظام اقتصادی از طرق مختلف اتفاق می‌افتد و جرم کلاهبرداری به عنوان جرم اولیه محسوب می‌شود و اخلال در نظام اقتصادی گا‌ها از طریق کلاهبرداری است لذا افرادی که وجوه مردم را در قالب مضاربه می‌گیرند و برنمی‌گردانند می‌توانند مخل نظام اقتصادی باشند خود مضاربه جرم نیست، اما طرف می‌تواند در این قالب مرتکب جرم شود. قاضی موحد در پایان ضمن اعلام ختم رسیدگی گفت: رای دادگاه در مهلت قانونی صادر و ابلاغ می‌شود و در خصوص نکته‌ای که یکی از شاکیان پرونده گفت: باید بگویم که قطعا شکات را به تهران دعوت نخواهیم کرد رای در تهران صادر می‌شود و اجرا در اجرای احکام دادسرای قم خواهد بود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 1.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • کلاهبرداری زن و شوهر
  • مسلم بلال پور
  • محبوبه صادقی
  • کلاهبرداری بلال پور
  • کلاهبرداری زوج قمی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter