آیا ایران از برجام خارج شده است ؟

۱,۸۱۹
۰
۰
چهارشنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۵۰

خروج ایران از برجام

دلگرم : جواد ظریف در مصاحبه ای امروز گفت که ایران از برجام خارج نخواهد شد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با علم به این سیاست آمریکا با مدارا و صبر استراتژیک برخورد کرده است، اظهار داشت: متأسفانه اتحادیه اروپا و بقیه اعضای جامعه بین المللی این توان را نداشتند که در برابر فشار آمریکا ایستادگی کنند ولذا ایران این طور به مصلحت دیده که برخی از تعهدات و اقداماتی را که به صورت داوطلبانه در برجام انجام می داده، فعلا اجرا نکند.

مواد 26 و 36 برجام چنین اختیاری را به ایران و البته به سایر کشورهای عضو داده که اگر کشوری تعهداتش را اجرا نکرد، آنها هم تعهداتشان را به صورت جزیی یا کلی اجرا نکنند.

به گزارش فارس، ظریف یادآور شد: اقدام ایران کاملا در این چارچوب است، بنابراین ایران از برجام خارج نخواهد شد، ایران کاملا در چارچوب برجام عمل می کند و یک فرصتی برای سایر اعضای برجام است که اقدامات لازم را انجام دهند، نه اینکه صرفا به صدور بیانیه اکتفا کنند.

وی با اشاره به تصمیماتی که ایران در واکنش به بدعهدی های آمریکا اتخاذ خواهد کرد، گفت: این تحولی است که امروز چهارشنبه در راستای اجرای مصوبات شورای عالی امنیت ملی انجام خواهد شد و دوستان من در تهران جزییات آن را به اطلاع مردم خواهند رساند.

خروج ایران از برجام

عواقب خروج ایران از برجام

یک کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اقدام دولت در کاهش تعهدات برجامی گفت: اگر اروپایی‌ها بخواهند در قبال این اقدام، تحریمی علیه کشورمان وضع کنند در واقع مجوز خروج کامل از برجام را به ایران داده‌اند.

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در پاسخ به این سؤال که "واکنش آمریکا به اقدام امروز ایران در کاهش تعهدات برجامی چه خواهد بود؟" گفت: دو مورد کاهش تعهدات که امروز از سوی رئیس جمهور اعلام شد، شامل توقف خروج اورانیوم تولیدی بیش از 300 کیلوگرم از کشور و همچنین توقف خروج مازاد آب سنگین از کشور بر اساس برجام است.

وی افزود: در روزهای اخیر دولت آمریکا به همین دو مورد اشاره کرده و گفته بود که اگر کشوری طبق مفاد برجام اضافه تولید آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده ایران را خریداری کند، با تحریم‌های این کشور مواجه خواهد شد، بنابراین بعید به‌نظر می‌رسد که آمریکا نسبت به اقدام امروز ایران در قبال کاهش تعهدات برجامی واکنش خاصی نشان دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طبق بند 26 برجام ایران قادر بود با نقض عهد یکی از طرف‌ها، به‌شکل رسمی اعلام کند که به بخشی از تعهدات برجامی خود عمل نخواهد کرد، منتها دولت یک سال صبر کرد و به طرف‌های دیگر حاضر در برجام فرصت داد تا به تعهدات مندرج در برجام متعهد باشند، ولی امروز دولت ما متوجه شد که قرار نیست اروپایی‌ها اقدام جدی در برابر نقض عهد آمریکا از خود نشان دهند.

ایزدی تأکید کرد:‌ اروپایی‌ها در این یک سال رسماً اعلام خروج از برجام نکردند ولی عملاً با عدم خرید نفت ایران و پابرجا ماندن مشکلات بانکی از این توافقنامه خارج شده بودند.

این استاد دانشگاه با اشاره به واکنش کشورهای اروپایی در قبال قدم‌های بعدی که ایران در راستای کاهش تعهدات خود در برجام در صورت عدم پایبندی ‌آنها به برجام قرار است بردارد، گفت: به‌نظر من اروپایی‌ها در قبال این اقدام ایران محتاطانه عمل می‌کنند چرا که اگر بخواهند تحریمی علیه ایران اعلام کرده یا اینکه مجدداً پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهند، در واقع مجوز خروج کامل از برجام را به ایران داده‌اند و با این شرایط حتی ایران را ترغیب به خروج از NPT خواهند کرد، مسئله‌ای که آمریکایی‌ها در سالهای اخیر خیلی تلاش ‌کردند تا کشورهای عضو NPT را از خروج از این معاهده منع کنند که تا کنون موفق به آن نشدند.

وی در پایان تصریح کرد: به‌طورکلی اقدام امروز دولت کشورمان در تقلیل تعهدات برجامی، اگرچه دیرهنگام است ولی این هشدار را به طرف‌های حاضر در برجام می‌دهد که ایران در خروج از برجام در صورت عدم انتفاع از این توافقنامه کاملاً جدی و مصمم است. از سوی دیگر وقفه یک‌ساله در کاهش تعهدات از سوی ایران، موجب شد تا گروه‌های داخلی خوش‌بین به اروپا نیز به این قطعیت برسند که اروپایی‌ها نیز همانند آمریکا قابل اعتماد نیستند


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • خروج ایران از برجام
  • بدعهدی امریکا

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter