دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۳ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
بزرگترین مدال نظامی کشور توسط مقام معظم رهبری به سردار سلیمانی اهدا شد

نشان ذوالفقار چیست و چرا به سردار سلیمانی تعلق گرفت ؟

بزرگترین مدال نظامی کشور توسط مقام معظم رهبری به سردار سلیمانی اهدا شد
49
جمعه, ۱۳ دی ۱۳۹۸ ۱۰:۵۰
نشان ذوالفقار ، برترین مدال و نشان جنگی روز گذشته توسط مقام رهبری به سردار سلیمانی فرمانده سپاه پاسداران اهدا شد . با دلگرم همراه شوید تا در مورد این مدال بیشتر بدانید

نشان ذوالفقار رهبری و اهدای آن به سردار قاسم سلیمانی

دلگرم: سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دریافت نشان ذوالفقار مفتخر شد.

سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی به دریافت نشان ذوالفقار از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مفتخر شد.

گفتنی است این مدال در جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار است که به شخصی واگذار میشود .

اکنون سلیمانی با دریافت نخستین نشان نظامی ذوالفقار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران از دست رهبر معظم انقلاب در جایگاه پر افتخار ترین فرمانده نظامی کشور قرار گرفت.

پیش از این پر افتخار ترین نشان نظامی ایران فتح بود که سلیمانی سه نمونه از آن را بر سینه داشت.

نشان ذوالفقار چیست ؟ سردار سلیمانی

نشان ذوالفقار چیست ؟

نشان و مدال ذوالفقار برترین نشان و مدال جنگی قشون متحدالشکل در ایران بوده است که از سال ۱۳۰۱ به افرادی که در میدان جنگ از خود رشادت بروز می‌دادند اعطا می‌گردید. کمی بعد نشان سپه جایگزین مدال ذوالفقار شد و از آن تاریخ به بعد امتیاز جنگی ذوالفقار به موارد جنگ با دشمنان خارجی اختصاص یافت

در مرداد سال 1301 ترکیبی از چند سرتیپ و سرهنگ از جمله جهانبانی و زاهدی و آذربرزین نشان ذوالفقار را تصویب کردند. این نشان به کسانی تعلق می گیرد که فداکاری فوق العاده جنگی داشته و یا کسانی که با حالت مجروحیت تا انتها به جنگیدن ادامه می دادند.

چه کسانی نشان ذوالفقار دریافت کرده اند ؟

تا کنون چندین نفر از فرماندهان ایرانی موفق به دریافت مدال ذوالفقار شده اند .

برخی از کسانی که به دریافت نشان ذوالفقار نائل شدند عبارتند از:

 • سرتیپ امان‌الله میرزا جهانبانی در فرماندهی قوای آذربایجان و نبرد شکریازی
 • سلطان محمدخان رشیدنظام، فرمانده بهادران تبریز در نبرد شکریازی
 • سرتیپ فضل‌الله زاهدی در نبرد شکریازی
 • نایب سرهنگ حسن آقاخان اسمعیلی فرمانده فوج پهلوی تیپ گارد تیرانداز در نبرد شکریازی
 • سرتیپ محمود بایندر فرمانده دسته آتشبار گارد در نبرد شکریازی
 • سرتیپ مرتضی خان یزدان پناه فرمانده تیپ پیاده لشکر مرکز به علت تعلیمات کامل جنگی به افراد تیپ پیاده
 • امیرلشکر احمدآقا امیراحمدی فرمانده لشکر غرب به علت فتوحات متعدد در خطه لرستان
 • میرلشکر عبدالله خان امیرطهماسبی فرمانده لشکر آذربایجان به علت توقیف اقبال السطنه ماکویی و تصرف خزانه جواهرات و ارسال برای سردار سپه

در سال ۱۳۰۳ پس از محاصره تیپ کرمانشاه در تنگ زاهدشیر توسط الوار و در اثر عزیمت نیروی نظامی از مرکز و جنگ شدید، تیپ کرمانشاه نجات یافت و افراد زیر به اخذ نشان ذوالفقار مفتخر شدند:

 • سرتیپ محمد شاه بختی
 • سرهنگ عباس البرز
 • سرلشکر کریم بوذرجمهری
 • یاور ابراهیم ضرابی
 • سرتیپ امان‌الله خان رئیس ارکان حرب قشون از طرف قاطبه صاحب منصبان نشان درجه ۳ ذوالفقار را تقدیم سردار سپه وزیر جنگ و رئیس قشون نمود.
 • سرلشکر قاسم سلیمانی، این نشان بعد از انقلاب ۱۳۵۷ برای اولین بار به یک فرمانده نظامی اهدا می‌شود.

بیشتر بخوانید: جزئیاتی از نحوه شهادت سردار سلیمانی

نشان ذوالفقار چیست ؟ سردار سلیمانی

افتخارات سردار قاسم سلیمانی

قاسم سلیمانی ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ در روستای کوهستانی و دورافتاده قنات ملک در استان کرمان چشم به جهان گشود.

وی در ۱۲ سالگی، پس از پایان تحصیلات دوره ابتدایی، زادگاه خود را ترک کرد و مشغول به کار ساختمان در کرمان شد.

با شروع جنگ تحمیلی، وی راهی جبهه شد و کمی بعد، فرمانده بسیجی‌های هم‌ولایتی‌اش شد و سپس لشگری از بسیجی‌ها تشکیل داد که به لشکر ۴۱ ثارالله شهرت یافت.

وی در طول دوران دفاع مقدس، با لشگر تحت‌ امر خود در عملیات‌های زیادی از جمله، والفجر ۸، کربلای ۴، کربلای ۵ و تک شلمچه حضور موثر داشت.

قاسم سلیمانی اولین بار در آذر 1360 در عملیات مشترک ارتش و سپاه بنام عملیات طریق‌ القدس در غرب سوسنگرد بر اثر انفجار گلوله خمپاره از دست راست و شکم به شدت مصدوم شد.

باپایان جنگ، لشگر ۴۱ ثارالله به فرماندهی سردار سلیمانی به کرمان بازگشت و درگیر جنگ با اشراری شد که از مرزهای شرقی کشور هدایت می‌شدند.

قاسم سلیمانی پس از دوران دفاع مقدس تا زمانی که به سمت فرماندهی سپاه قدس منصوب شد، با باندهای قاچاق مواد مخدر در نزدیکی مرزهای ایران و افغانستان جنگید.

وی در سال ۱۳۷۶، از سوی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرماندهی کل قوا، به تهران فراخوانده و مسوولیت سپاه قدس به او سپرده شد.

رهبر معظم انقلاب که بهمن ماه 1389 درجهٔ سرلشگری را به سلیمانی اعطا کرد، در تقدیر از عملکرد قاسم سلیمانی از او به عنوان «شهید زنده» نام برده است.

محبوبیت سردار سلیمانی بعنوان یک شخصیت بلند مرتبه نظامی از جنگ علیه داعش در خط مقدم عراق و سوریه شروع شد و هنوزم هم این حضور و محبوبیت پیوسته ادامه دارد.

 • دیوید پترائوس ژنرال 4 ستاره ارتش آمریکا که بالاترین درجه نظامی در ارتش ایالات متحده محسوب می شود درباره حاج قاسم سلیمانی گفت: چیزی که من می توانم بگویم این است که وی فردی بسیار توانمند، مدیر و دشمنی شایسته است.
 • نیویورک تایمز، در سپتامبر 2013 او را به عنوان «دشمنی که هم مورد تنفر و هم مورد تحسین است» توصیف کرد. جان مگوایر افسر سابق سازمان سیا در عراق می گوید «او قوی ترین مامور مخفی در خاورمیانه است ... و هیچ کس او را نمی شناسد.»
 • روزنامه امریکایی «مک کلثی» در سی ام مارس 2008 گزارش داده بود:«سلیمانی برای توقف درگیری ها میان نیروهای امنیتی عراق که بیشترشان شیعه هستند و نیروهای رادیکال مقتدی صدر در شهر بصره، پا در میانی کرده است. یکی از نخستین و مهمترین پیروزی های سلیمانی بر امریکا در عراق، ایجاد برتری سیاسی بود، نه نظامی.
 • زلمای خلیل زاد، سفیر سابق امریکا در افغانستان نیز می گوید:«همان قدر که مقامات امریکایی سلیمانی را به جنگ افروزی متهم می کنند، او در ایجاد صلح نیز برای رسیدن به اهدافش فعال بوده است. او در پایان دادن به درگیری های نیروهای مقتدی صدر و نیروهای عراقی در بصره، نقشی حیاتی داشت، تهدیدی که می رفت ناآرامی های آن گسترش یافته و پیامدهای وخیمی به ویژه برای منابع نفتی عراق در پی داشته باشد.»
 • یکی از نمایندگان مجلس عراق که از دستیاران ارشد نوری المالکی هم هست، درباره سردار سلیمانی می گوید:«او فقط یکبار در این هشت ساله به عراق آمده است. او فردی است که آرام سخن می گوید و منطقی و بسیار مؤدب است. وقتی با او حرف می زنید، بسیار ساده برخورد می کند. تا زمانی که پشتوانه او را نشناسید، نمی دانید چه قدرتی دارد، هیچ کسی نمی تواند با او بجنگد.»
 • یک مقام سابق ارشد عراقی نیز قاسم سلیمانی را فردی زیرک و استراتژیستی به‌شدت باهوش توصیف کرده و گفته بود: «زمانی که وارد اتاقی می‌شود که مثلاً ۱۰ نفر در آن حضور دارند، او جلو نمی‌آید، همان جا در طرف دیگر اتاق بسیار آرام می‌نشیند. صحبتی نمی‌کند، نظری نمی‌دهد و تنها می‏نشیند و گوش می‌دهد؛ و اگرچه قطعا همه ی در آن اتاق تنها به او فکر می‌کنند».
 • مجله فارن پالیسی در جدیدترین گزارش خود قاسم سلیمانی را در لیست ۱۰ متفکر برتر عرصه دفاعی امنیتی قرار داد.
 • این مجله با قرار دادن نام سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در فهرست ۱۰ نفره از متفکران سراسر جهان در عرصه دفاعی-امنیتی درباره وی نوشت: قاسم سلیمانی به مدت دو دهه است که تلاش‌های نظامی ایران را هدایت می‌کند اما نقش او هیچ‌گاه بزرگ‌تر از امروز نبوده است.

واکنش سردار سلیمانی به دریافت نشان ذورالفقار

سردار سلیمانی با انتشار پستی در اینستاگرامش خبر مفتخر شدنش به دریافت نشان ذوالفقار را رسانه ای کرد و نوشت :

ذوالفقار_سیدعلی
برای اولین‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی؛
سردار سرلشکر پاسدار حاج قاسم سلیمانی از سوی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به دریافت نشان ذوالفقار مفتخر شد. ۹۷/۱۲/۱۹

نشان ذوالفقار چیست ؟ سردار سلیمانی

پیام تبریک ظریف به سردار سلیمانی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در پیامی ضمن تبریک به سردار سلیمانی نوشت:

برادر عزیزم سردار سرلشکر قاسم سلیمانی
افتخار دریافت نشان ارزشمند ذوالفقار از سوی فرماندهی معظم کل قوا را صمیمانه تبریک می‌گویم. مجاهدت خالصانه شما و همرزمان ایثارگر در مبارزه با تروریسم تکفیری و افراطی گری برآمده از کانون‌های شرارت در منطقه و جهان زمینه را برای ایجاد منطقه‌ای قوی، باثبات و عاری از خشونت و افراطی گری فراهم ساخته است که با عنایات الهی، خودباوری و مقاومت ملت‌ها و درایت سیاسی همه رهبران منطقه می‌تواند به آینده‌ای بهتر برای همه مردمان رنج کشیده این منطقه منجر شود. تداوم موفقیت‌های درخشان جنابعالی را از خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (49 رای)  
 • منبع
 • fardanews.com
 • irna.ir
۳ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

خودمم | ۲ سال پیش
به جای عبارت " انقلاب ۱۳۵۷ " از عبارت " انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ " استفاده کنید.
0
0
حمید | ۳ سال پیش
چه جالب. این بدلیل پیروزی ایران در سوریه با سه هزار شهید مدافعین حرم بود که آخر منجر به اخراج ایران از سوریه بدلیل شکست در مقابل داعش و وارد شدن روسیه و آمریکا به سوریه بود؟؟؟؟؟؟
0
0
پاسخ ها:
احمد | ۳ سال پیش
داداش حمید سلام
پیشنهاد میکنم یه خورده بیشتر اوضاع سوریه رو بررسی کنید.
البته بعداز جنگ این کار دیپلمات هاس از موقعیت استفاده کنند.
0
0