ماجرای پرونده اختلاس بزرگ پتروشیمی و مرجان شیخ الاسلامی

۲۷,۰۹۰
۳۴
۲۲
دوشنبه, ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ۰۹:۳۴

مرجان شیخ الاسلامی کیست ؟ او در کجای پرونده 7 میلیارد دلاری پتروشیمی قرار دارد ؟

دلگرم : پرونده ای بزرگتر از بابک زنجانی از جهت اختلاس در دست بررسی قرار گرفته است . مرجان شیخ الاسلام کسی است که متهم ردیف اول این پرونده است .روابط مرجان شیخ‌الاسلامی، یکی از متهمان پرونده ۶.۶ میلیارد یورویی است که تاکنون متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به این مبلغ و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت‌میلیون‌و ۶۵ هزارو ۵۲۹ یورو و هشت‌میلیون‌و۷۱۰هزارو ۳۸۴ دلار شده است.

روزنامه جوان نوشت: نگاهی به سابقه سیاسی او دگردیسی و چند زیست بودن این زن را نشان می‌دهد، به همین نسبت هم تصاویر متفاوت و متضادی از او در فضای مجازی موجود است؛ با مقنعه و چادر و محجبه، با مانتو و بعد بدون حجاب در خارج از کشور!

۶ میلیارد و۶۵۶ میلیون یورو رقم بزرگترین اختلاس درتاریخ ایران است که در شرکت بازرگانی پتروشیمی رقم خورده است.

marjan aleagha - مرجان شیخ الاسلامی
مرجان شیخ الاسلامی ، مدیر و موسس شرکت Ventio Trading Inc در کانادا

همسر مرجان شیخ الاسلامی کیست ؟

مرجان شیخ الاسلامی اکنون همسر مهدی خلجی کارمند مؤسسه مطالعاتی انستیتو واشنگتن و از حامیان تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. نکته جالب توجه آنکه روشن نیست درون گروه‌های اپوزیسیون چه خبر است و چه اختلافاتی بروز کرده که این اطلاعات به بیرون درز کرده است.

محمدمهدی خلجی متولد ۳۱ شهریور ۱۳۵۲ در شهر قم، روزنامه‌نگار، نویسنده، مترجم و تحلیل‌گر سیاسی در خارج ایرانی است.

در سال ۱۳۶۳ وارد حوزهٔ علمیهٔ قم شد و تا سال ۱۳۷۶ به‌طور متناوب در آن‌جا درس می‌خواند. او ۴–۵ سالی را به تحصیل در درس خارج فقه و خارج اصول گذراند و از شاگردان وحید خراسانی، و جواد تبریزی بود.

نکته جالب دیگری نیز درمورد خود خلجی وجود دارد و آن، اینکه اگرچه این روز‌ها با کت و شلوار و کراوات در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور ظاهر می‌شود، اما زمانی در قم طلبگی می‌کرد. فعال سیاسی که ازجمله براندازان است و همین اواخر نیز به مجلس نمایندگان امریکا پیشنهاد داد که تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهند. با این حساب باید ببینیم سرنوشت این غائله که حالا با هشتگ «خلجی-گیت» ازجمله بحث‌های داغ توییترفارسی و دیگرشبکه‌های اجتماعی است، به کجا خواهدرسید.

روزنامه اعتماد نیز نوشت:

یکی دیگر از نکاتی که در زندگی شخصی این متهم اقتصادی مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته است، نحوه ازدواج و هویت همسر اوست.

مرجان شیخ الاسلام ، اختلاس میلیارد یورویی پتروشیمی
مهدی خلجی ، همسر مرجان شیخ الاسلام

مهدی خلجی از فعالان رسانه‌ای خارج از کشور که به‌تازگی نیز خود را نزدیک به رضا پهلوی معرفی می‌کند، همسر او است. او البته بعد از افشای اختلاس همسرش عکس‌های خود با او را پاک کرده اما نکته جالب دیگری نیز درمورد خود خلجی وجود دارد و آن، اینکه اگرچه این روزها با کت و شلوار و کراوات در رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور ظاهر می‌شود اما زمانی در قم طلبگی می‌کرد.

فعال سیاسی که ازجمله براندازان است و همین اواخر نیز به مجلس نمایندگان امریکا پیشنهاد داد که تحریم‌ها علیه ایران را افزایش دهند. با این حساب باید ببینیم سرنوشت این غائله که حالا با هشتگ «خلجی-گیت» ازجمله بحث‌های داغ توییترفارسی و دیگرشبکه‌های اجتماعی است، به کجا خواهدرسید.

قرارداد شرکت نفت و گاز و مرجان شیخ الاسلامی

شرق : گروهی از افراد فعال در شرکت نفت و گاز سپانیر وابسته به قرارگاه خاتم‌الانبیا، ناآگاهانه مبادرت به عقد قرارداد با فردی مشکوک به نام مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا کرده‌اند و این فرد با گرفتن پول‌های فراوان گویا از کشور متواری شده و به کانادا گریخته است. این زن که دارای مالکیت شرکت‌های آرام و دنیز در ترکیه است و متارکه کرده، با داشتن چندین فرزند برای اینکه سرپوشی بر کلاهبرداری‌هایش بگذارد به کانادا گریخته است.

آقای خ. ع از طرف شرکت نفت و گاز سپانیر طرف قرارداد با این خانم بوده که هم‌اکنون از طریق مراجع قضائی در بازداشت به‌سر می‌برد.اما این بخش کوچکی از اطلاعاتی است که از این فرد، شنیده شده. او مدیرمسئول خبرگزاری میراث و درعین‌حال مشغول لابی نفتی با بقایی و تیم احمدی‌نژاد بود. هم‌زمان به‌عنوان خبرنگار پارلمانی روزنامه همبستگی مشغول به فعالیت بود.

خروج ارز از کشور به بهانه دورزدن تحریم‌ها

جزئیات این دادگاه که در روز چهارشنبه هفته گذشته برگزار شد، نشان می‌دهد که متهمان به‌عنوان مدیران شرکت و خریداران آن‌ها که از خریداران خارجی بودند، پول‌های کلان دریافت می‌کردند و تحت عنوان دورزدن تحریم‌ها، شرکت‌هایی را در خارج تأسیس کرده و مابه‌التفاوت منشأ ارز داخلی را به نفع خود تصاحب می‌کردند.

حسینی، نماینده دادستان، در قرائت کیفرخواست گفت: شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو ارز حاصل از فروش محصولات بوده که ثابت شده است و متهمان عواید حاصل از مبلغ فوق را به‌علاوه پورسانت‌هایی دریافت کرده‌اند.

marjan aleagha - مرجان شیخ الاسلامی ، اختلاس پتروشیمی

متهمان پرونده اختلاس پتروشیمی

نماینده دادستان با اشاره به متهمان پرونده ۷۰۰ صفحه‌ای اختلاس پتروشیمی گفت: در این پرونده،

 1. رضا حمزه‌لو، مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی، متهم به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور به مبلغ شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ هفت میلیون و ۶۵ هزار یورو و هشت میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار بوده است.
 2. محسن احمدیان، بازنشسته پتروشیمی، به مشارکت در اخلال کلان در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۱۵ میلیون دلار و ۵۰۰ هزار یورو متهم است.
 3. عباسی صمیمی، عضو هیئت‌مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی، متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۲۷۵ هزار ریال،
 4. مرجان شیخ‌الاسلامی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال نامشروع به مبلغ هفت میلیون و ۶۵ هزار و ۵۲۹ یورو و هشت میلیون و ۷۱۰ هزار و ۳۸۴ دلار،
 5. سیدامین قرشی‌سروستانی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۳۱۸ میلیارد و ۶۳۷ میلیون و ۲۷۵ هزار ریال
 6. علیرضا رحمانی متهم به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع هستند.
 7. مصطفی تهرانی‌صفا، بازنشسته و عضو هیئت‌مدیره شرکت بازرگانی پتروشیمی متهم است به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ ۴۱ هزار و صد یورو.
 8. سام ساعدیان متهم است به مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی کشور به مبلغ مذکور و تحصیل مال نامشروع به مبلغ پنج میلیارد و ۴۹ میلیون ریال،
 9. معصومه دری، مدیرعامل شرکت بازرگانی دفتر دوبی، متهم است به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع،
 10. محمدحسین شیرعلی متهم است به معاونت در نظام اقتصادی کشور و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع و همچنین تحصیل مال از طریق نامشروع به مبلغ هشت میلیون دلار.
 11. سعید خیری‌زاده، فرزند سیدمراد، متهم است به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و تحصیل مال از طریق نامشروع که این سه نفر که در معاونت یادشده، جرمشان فراتر از معاونت است و اقدام آن‌ها در حد مباشرت و شرکت در جرم و ردیف ۸ متهم دیگر است.
 12. ابوالفضل شمس‌آبادی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع،
 13. سیدعلیرضا حسینی، مدیرعامل شرکت پتروشیمی شانگ‌های متهم است به معاونت در اخلال در نظام کلان اقتصادی و معاونت در تحصیل مال از طریق نامشروع
 14. علی‌اشرف ریاحی متهم است به معاونت در اخلال کلان در نظام اقتصادی و تحصیل مال از طریق نامشروع.

نماینده دادستان در توضیح چگونگی عملکرد این متهمان توضیح می‌دهد: متهمان با سوءاستفاده از تحریم‌های بانکی و با معرفی شرکت‌های خود به خریداران خارجی اقدام به انتقال منابع ارزی حاصل از صادرات محصولات شرکت‌های پتروشیمی به حساب‌های شرکت خود در خارج از کشور کرده و با تصاحب ارز‌های حاصل از محصولات شرکت‌های شاکی در خارج به نفع خود و با عدم تحویل ارز‌ها به صاحبان محصولات پتروشیمی باعث ناترازی موازنه ارزی کشور شده‌اند.

متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده‌اند و با تصاحب ارز‌های حاصل از صادرات آن را به ریال تسویه کرده‌اند. اقدام آن‌ها بیانگر این است که مجموع ارز‌های حاصل از صادرات که با مشارکت یا معاونت متهمان بوده برابر با شش میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو بوده است.

وی بیان کرد: عملکرد متهمان به عنوان مدیران شرکت‌های پتروشیمی حکایت از آن دارد که علی رغم مکاتبات مسئولان و مدیران وزارت نفت دایر بر اینکه از هر گونه دخل و تصرف در ارز‌های محصولات صادراتی جلوگیری کنند، اما آن‌ها توجه نکرده اند و به نفع خود برداشت کرده اند.

نماینده دادستان اضافه کرد: متهمان مبالغ فروش محصولات پتروشیمی را وارد کشور نکرده اند و با تصاحب ارز‌های حاصل از صادرات آن را ریال تسویه کرده‌اند.

حسینی افزود: اقدام آن‌ها بیانگر این است که مجموع ارز‌های حاصل از صادرات که با مشارکت یا معاونت متهمان بوده برابر با ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو بوده است با توجه به مراتب مذکور رقم اخلال به مبلغ فوق است، اما انتفاع شخصی این مقدار نبوده که در این کیفرخواست اشاره می‌شود.

marjan aleagha - مرجان شیخ الاسلامی ، اختلاس پتروشیمی

مقایسه اختلاس بابک زنجانی و پتروشیمی

شرق : آخرین رقمی که از بدهی‌های بابک زنجانی از سوی زهره رضایی، مشاور حقوقی زنجانی در امور بین‌الملل، اعلام شده بود، یک‌میلیارد‌و ۹۶۷ میلیون‌و ۵۰۰ هزار یورو (۱۹۶۷۵۰۰۰۰۰) بود. این رقم از سوی وزارت نفت حدود دو میلیارد یورو اعلام شد.

درهر‌حال با وجود تناقض، کماکان رقم اعلامی از سوی این دو بخش، حدود چهار میلیارد یورو از رقمی که در کیفرخواست پرونده پتروشیمی اخیر مطرح شده، کمتر است؛ رقمی که به گفته قاضی مسعودی‌مقام، قاضی این پرونده، شش‌میلیاردو ۶۵۶ میلیون یورو عنوان شد؛ یعنی سه برابر بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت. این پرونده البته به گفته برخی منابع آگاه، محدود به پتروشیمی نیست و پا در بنادر ایران هم دارد.

کوتاهی وزارت نفت

به جزئیات این پرونده به صورت مختصر در این گزارش اشاره خواهد شد؛ اما نکته درخور توجه آن است که در پیگیری‌های انجام‌شده از سوی «شرق»، حدود هفت ماه پیش، کلید طرح تحقیق و تفحص از سوی مجلس شورای اسلامی درباره شفاف‌سازی روابط و عملکرد شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با شرکت بازرگانی پتروشیمی قبل و بعد از خصوصی‌سازی و نحوه اخذ تضامین و مطالبات معوق آن، مطرح شده بود؛ تحقیق و تفحصی که پس از گذشت هفت ماه کماکان از سوی وزارت نفت بی‌پاسخ مانده و برخی منابع آگاه به‌طور غیررسمی بیان می‌کنند در انتظار پایان دوره مجلس دهم و پیگیری‌نشدن این طرح تحقیق و تفحص در این دوره مجلس شورای اسلامی است.

آشنایی مرجان شیخ الاسلام و مسیح علی نژاد

مسیح علی‌نژاد، خبرنگار آزاد که اکنون آن‌سوی مرزها فعالیت می‌کند، در کتاب معروف خود با نام «باد در موهایم» نوشته: مرجان شیخ‌الاسلامی، دبیر سیاسی روزنامه همبستگی، مرا زیر بال‌وپر گرفت». این در حالی است که او در مجلس ششم در فهرست اصلاح‌طلبان به‌عنوان عضو جبهه مشارکت قرار داشت و در مجلس هشتم، در فهرست ائتلافی اصولگرایان! این‌گونه که سابقه او نشان می‌دهد، روابط او محدود به یک طیف خاص سیاسی نبود و به‌نوعی با نزدیکی به گروه‌های سیاسی، اهداف خود را پیگیری می‌کرد. حالا او با آخرین همسرش، مهدی خلجی، در خانه‌ای دو میلیون و ۳۰۰ هزاردلاری در شهر واشنگتن‌دی‌سی زندگی می‌کند.

همچنین روزنامه جوان نوشت:نگاهی به سابقه سیاسی او دگردیسی و چند زیست بودن این زن را نشان می‌دهد، به همین نسبت هم تصاویر متفاوت و متضادی از او در فضای مجازی موجود است؛ با مقنعه و چادر و محجبه، با مانتو و بعد بدون حجاب در خارج از کشور!

فعالیت های سیاسی مرجان شیخ الاسلامی

 • مرجان شیخ الاسلامی در انتخابات مجلس ششم به عنوان عضو جبهه مشارکت و عضو تحریریه روزنامه صبح امروز به مدیرمسئولی سعید حجاریان کاندیدا شد.
 • در مجلس هشتم ادعا کرد که تاکنون سیاسی نبوده و نسبتی با اصلاح طلبان ندارد و با عنوان اصولگرا کاندیدا شد.
 • مرجان شیخ الاسلامی مدیرعامل اسبق خبرگزاری میراث فرهنگی است. در دوران خاتمی خود را اصلاح طلب نشان می‌داد و با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد به سمت اصولگرایان چرخید! او همزمان توانست در شرکت‌های نفتی هم ورود کرده و طرف عقد قراردادها قرار بگیرد.

فرار شیخ الاسلامی به ترکیه

مرجان شیخ الاسلامی درمرداد ۹۶ از ایران به ترکیه فرار کرد و با آنچه از ایران دزدیده بود، شرکت‌هایی در ترکیه خرید. او سپس سرمایه و زندگی‌اش را از ترکیه به کانادا منتقل کرد.

واکنش کاربران توییتر به ماجرای اختلاس مرجان شیخ الاسلامی

در زیر برخی واکنش ها در توییتری را میتوانید بخوانید

رضا شریفی، اصلاح طلب:

#مرجان_شیخ_الاسلام_آل_آقا در مجلس ششم مشارکتی بوده، در مجلس هفتم اصولگرا و الان بعد از بالا کشیدن پول سپاه در قرارداد پتروشیمی با همسر براندازش مقیم کانادا شده یعنی فساد #اصولگرا، #اصلاحطلب یا #برانداز آبشخورش یکی است و دعواهای سیاسی گاهی فقط سرپوشی برای پنهان کردن #فساد است! ظاهراً در مقطعی با جلب اعتماد سپاه پول کلانی هم آنجا کلاهبرداری کرده.


پویان فخرایی، اصلاح طلب، در توییتر نوشت:

 • این خانم مرجان شیخ‌الاسلامی مذکور، همسر مهدی خلجی (کارمند موسسه مطالعاتی انیستیتو واشنگتن) است.
 • من تا بحال فکر می‌کردم حداکثر موجود دو زیست داریم تااینکه با گونه ۳ زیست هم آشنا شدم.
 • مرجان شیخ‌الاسلامی در مجلس ششم بعنوان عضو مشارکت کاندیدا بوده.

حسین درخشان، معروف به هودر با انتشار عکسی نوشت :

این فقط یکی از خانه‌های محل اقامت مهدی خلجی و همسرش مرجان شیخ الاسلامی است در شهر واشنگتن به قیمت دو میلیون سیصدهزار دلار. خانه‌ی تورنتو بماند…

شش اتاق خوابه است و سه دستشویی هم دارد.

مرجان شیخ الاسلام ، اختلاس میلیارد یورویی پتروشیمی

مرحوم یوزف ک:

#مهدی_خلجی فکر می‌کند با پاک کردن عکس‌های «مرجان شیخ الاسلام آل آقا» از اینستاگرام، همه چیز فراموش می‌شود، احتمالاً حق دارد، حافظه نداریم و همه چیز برای ما کوتاه مدت است. مهدی خلجی؟ پژوهشگر مهمان در موسسه واشنگتن برای خاور نزدیک، حامی تحریم و….. مرجان هم کاسب تحریم و …

نادر فتوره چی، خبرنگار سابق روزنامه‌ی شرق:

«مسیح علینژاد در بخشی از کتاب خود: «مرجان شیخ الاسلامى، دبیر سیاسى روزنامه همبستگى مرا زیر بال و پرگرفت» – باد درموهایم

گفتنیست، مرجان شیخ الاسلامى، کاندید اصلاح طلبان در مجلس ٦، کاندید اصولگرایان در مجلس هشتم، طرف قرارداد سپانیر، متهم اختلاس ٦میلیاردى پتروشیمى و همسر فعال برانداز مهدى خلجى ست».

مرجان شیخ الاسلام ، اختلاس میلیارد یورویی پتروشیمی

هادی موسوی:

در مدت کوتاهی که در سال ۹۱ در وزارت نفت بودم هر روز چندین نفر مثل «مرجان شیخ الاسلام آل آقا» می‌رفت و می‌آمد.

بهشت دلالها و رانت خواران شده بود.

تسبیح به دست و پینه بر جین، برای “کمک به مملکت” آمده بودند، اما نرخ جابجایی پولشان کمتر از ۱۰ درصد نبود.

پیمان عارف:

پول‌های میلیون دلاری حاصل از کاسبی تحریم چگونه در خارج از کشور اندوخته می‌شود؟

و چرا کاسبان تحریم با لابی اسراییل عقد اخوت/ازدواج می‌بندند؟

قرارداد فروش ساختمان جم تی وی در استانبول بین «مرجان شیخ الاسلام آل آقا» و گروه رسانه‌ای جم آیدین!

مرجان شیخ الاسلام ، اختلاس میلیارد یورویی پتروشیمی

دادگاه رسیدگی به پرونده پتروشیمی برگزار شد . اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال‌گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام، صبح ۱۵ اسفند برگزار شد. قاضی مسعودی‌مقام در ابتدای اولین جلسه رسیدگی به پرونده، ضمن تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ آیین دادرسی کیفری به متهمان گفت: «پرونده حاضر درخصوص اتهام مشارکت و معاونت در اخلال کلان اقتصادی در حوزه پتروشیمی به مبلغ شش‌میلیاردو ۶۵۶ میلیون یورو است». دومین جلسه این دادگاه، ساعت ۹ صبح شنبه (هجدهم. اسفندماه 97) برگزار خواهد شد.

ویدئوی کامل این دادگاه و توضیحات دادستانی در مورد این پرونده و خانم مرجان شیخ الاسلامی را میتوانید مشاهده کنید

دادگاه رسیدگی به اختلاس پتروشیمی و مرجان شیخ الاسلام


رقم اختلاس پتروشیمی و مرجان شیخ الاسلام

برخی رسانه ها رقم اختلاس پتروشیمی را ۱۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیارد تخمین زده اند اما قاضی مسعودی مقام» در رابطه با میزان تحصیل مال نامشروع متهمان پرونده اخلال اقتصادی در حوزه پتروشیمی گفت: رقم اصلی اخلال در نظام اقتصادی کشور ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو است؛ اما به این معنا نیست که تمام این رقم توسط متهمان تصاحب شده باشد


قاضی مسعودی در پایان جلسه با بیان این‌که حمزه‌لو باید پیرامون بخشی از واریزها، سودهای واصله و نحوه آشنایی با خانم مرجان شیخ الاسلامی آل‌آقا در جلسه بعدی توضیحاتی را ارایه کند؛ گفت زمان جلسه بعدی متعاقبا اعلام خواهد شد و این درحالی است که حمزه‌لو در جلسه دیروز بعد از تفهیم اتهام گفت که اتهامات وارده را قبول ندارد.

ورود مجلس به پرونده فساد اقتصادی مرجان شیخ الاسلامی‌

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس از بررسی پرونده مرجان شیخ الاسلامی متهم فراری اقتصادی در این فراکسیون خبر داد.

محمد خجسته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین اقدامات این فراکسیون در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: گزارش‌هایی از فساد در زمینه‌های خودرو، گمرکات و عملکرد برخی از بانک‌ها به فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی به این فراکسیون ارسال شده که با برگزاری جلساتی در حال بررسی این گزارش‌ها هستیم.

وی از بررسی گزارش‌هایی درباره پرونده‌های فساد در میادین نفتی و گازی در فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی خبر داد و اظهار داشت: تذکرات لازم به آقای زنگنه وزیر نفت پیرامون این پرونده‌ها داده شده است، اما به دلیل اینکه وی توجهی نکرده، پرونده‌‌‌ها را به قوه‌قضائیه ارجاع داده‌ایم.

رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: گزارش اختلاس مرجان شیخ الاسلامی‌آل‌آقا، متهم اقتصادی فراری نیز به فراکسیون مبارزه با مفاسداقتصادی ارائه شده که مشغول جمع‌آوری اسناد و مدارک هستیم تا گزارش را تکمیل کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، "مرجان شیخ الاسلامی‌آل‌آقا" متهم اقتصادی فراری است که طبق حکم دادگاه، 7 میلیون و 65 هزار و 529 یورو و 8میلیون و 710 هزار و 384 دلار تحصیل مال غیر مشروع کرده است.

گفته های دادستان تهران در مورد پرونده پتروشیمی و مرجان شیخ الاسلام

دادستان تهران در گفت و گو با رادیو تهران جزئیات جدیدی از پرونده پتروشیمی و مرجان شیخ الاسلام مطرح کرد :

 • پرونده پتروشیمی از بزرگترین پرونده‌های سال 91 بوده که تشکیل شده است همان سالی که تحریم‌ها آغاز شد
 • در سال 88 که شرکت واگذار می‌شود کسانی که شرکت را خریداری کردند به لحاظ اقداماتشان کار مجرمانه انجام دادند اما برخلاف اعلام روزنامه‌ها اختلاسی در کار نیست.
 • مجموع 6.6 میلیارد دلار مجموع معاملات مالی بوده است نه به معنای مجموع رد مال متهمان. اینها حق العمل کاری می‌کردند یعنی مواد را می‌گرفتند و در خارج می‌فروختند و پول را باید به داخل بر می‌گرداندند.
 • بعد از آنکه خصوصی شد باید ارزها را به داخل باز می‌گرداندند که این کار به دلیل تحریم زمان بر بود و اختلاف قیمت ایجاد می‌کرد ولی اینها ارز نیاوردند داخل بلکه رقم ریالی آن را به فروشندگان می‌دادند و ما به التفاوت ایجاد می‌شده است.
 • ما می‌گوییم حق العمل کاری اینها به اقدام مالی تبدیل شده و مجموع عملیات اینها 6 میلیارد دلار شده است.
 • اینها در این فاصله استفاده‌های شخصی کرده اند و شرکتهایی در دبی و ترکیه ایجاد کردند و مجموع پولهای اینها 22 میلیون یورو و 15 میلیون دلار است. که ریالی اش 65 میلیارد تومان است.
 • متهمان دو نوع هستند نوع اول 8 نفر هستند که اتهامشان مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی بوده است و 6 نفر دوم معاونت در اخلال داشتند. آن بخشی که عملیات ارزی انجام دادند اخلال در نظام ارزی کشور بوده است.
 • اینها یه بخشی از ارز را خارج کشور جا به جا می‌کردند و یکی از متهمان هم از کشور فرار کرده است و به اشتباه در مطبوعات اعلام شد این فرد سال 96 فرار کرده اما در واقع مرداد سال 91 فرار کرده است.
 • حجم مالی این پرونده بزرگ بوده است اما اطاله دادرسی عمدی در این پرونده وجود نداشته است

نقش ۸ مدیر دولت احمدی نژاد در اختلاس پتروشیمی

به گزارش «تابناک»، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: تصاویری که از جلسه دادگاه متهمان اختلاس پتروشیمی منتشر شده اند، نشان می‌دهند در چهره‌های آنها ذره‌ای ترس و پشیمانی وجود ندارد. این افراد با اینکه بیش از هفت میلیارد یورو فساد مالی دارند، ترسی ندارند.

با اینکه در جلسات رسیدگی به پرونده فساد هفت میلیارد یوروئی پتروشیمی، مطالب تکان دهنده‌ای توسط نماینده دادستان مطرح می‌شود و دیروز بخشی از آن در روزنامه جمهوری اسلامی چاپ شده، اما جزئیات این پرونده بسیار حیرت انگیز است. یکی از نکات این است که سردمداران فساد پتروشیمی پشت دو نفر که فراری هستند و در خارج مشغول خوشگذرانی می‌باشند (خانم شیخ الاسلامی و آقای علمی) پنهان شده‌اند درحالی که در این پرونده، 8 مدیر دولت دهم و فرزندانشان دخالت مستقیم داشتند و آنها نیز باید محاکمه شوند.

واکنش مرجان شیخ اسلامی آل آقا نسبت به اتهاماتش

مرجان شیخ‌الاسلامی، متهم ردیف ششم در پرونده فساد پتروشیمی، در یادداشتی که روز شنبه منتشر شد تمام اتهامات فساد و پول‌شویی و اخلال در نظام اقتصادی را رد کرده و خود را بی‌گناه دانست.

خانم شیخ‌الاسلامی در این یادداشت که در اختیار خبرگزاری ایسنا گذاشته فعالیت شرکت‌های خود در ایران و ترکیه را «قانونی» دانسته و گفت: «فعالیت این شرکت‌ها کاملاً قانونی بوده و ربطی به مقوله پولشویی و کسب درآمد از قِبل تحریم‌ها ندارد.» او در ادامه تاکید کرد: «هیچ‌ گونه طلب یا بدهی مورد ادعای مراجع قضایی وجود ندارد و با طرف‌های قرارداد تسویه‌ حساب کامل صورت گرفته است. به علاوه، هیچ منفعتی در این بین از اختلاف نرخ ارز یا تأخیر در پرداخت وجود نداشته است.» مرجان شیخ‌الاسلامی در ادامه «فروش محصولات پتروشیمی و اخذ پورسانت غیرقانونی» را تکذیب کرده و می‌گوید: «باید تصریح کنم که به هیچ‌ وجه به خرید و فروش این محصولات نپرداخته‌ام و در نتیجه طبعاً پورسانتی هم دریافت نکرده‌ام.»

این خبر تکمیل خواهد شد ....

separator line

بیشتر بخوانید

جزئیات اختلاس ۳ میلیاردی بانک کشاورزی بیرجند


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(34 امتیاز , میانگین: 4.2 از 5)  

۲۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
ir
کاظم | ۱۰ ماه پیش
بی شرف وطن فروش افتخار خدمت کشورش روفروخت به اییاشی خارج
۰
۰
 
 
ir
زینب | ۱ سال پیش
خبر مرگت بیاد کیف کنم
۰
۰
 
 
ir
زینب | ۱ سال پیش
دلم میخواد خرخرشو بجوم
تموم این پولا ذغال بشه گیر کنه تو گلوت. خبر مرگت بیاد آخرش که میمیری ته تهش بیست سال دیگه عمر کنی
وای اصلا نمی تونم خودمو کنترل کنم همش تقصیر مسولان خودمونه مثل کبک سرشون رو کردن تو برف عین خیالشونم نیست .نبایدم باشه منم اگه مثل اونا بابام حقوق می گرفت خودمو میزدم به کوچه علی چپ
۰
۰
 
 
ir
جيرحيرك | ۱ سال پیش
دلم بحال اون كارگرايي ميسوزه كه براي گرفتن حقوق عقب افتادشون كتك خوردن ، ادم معمولي كه نميتونه وارد اين جريانها بشه مگه از قبل اون خانم و شوهرشون رو كسي نميشناخته كه الان خلج خلج علم كردين تف به ادم وطن فروش تف به ادم طماع كه مثل لاشخور افتادم روي باشه اين مملكت و سيرمون نميشن .
۰
۰
 
 
ir
ماهی قرمز | ۱ سال پیش
آدم حرصش میگیره وقتی اینجور خبرها رو میشنوه..مردم تو گرونی هستن اونوقت پول مملکت میلیارد میلیارد تو کشورهایی مثل کانادا سرمایه گذاری میشه.من موندم تو این مملکت ناظر وجود نداره که همیشه وقتی مرغ از قفس می پره یادشون میاد اختلاس رو علنی کنن؟ اون از خاوری این هم از این خانم
۰
۰
 
 
us
فاضل | ۱ سال پیش
يه ضرب المثل تركى هستش كه ميگه جاى تاريك نخواب خواب جن وپرى نبينى چرا بايد اينچنين جرثومه هايى در اين مشاغل جذب شوند كه پول اين مردم بيچاره رو يا تبديل كنه به لامبورگينى يا ببره كانادا اخه تا كى مگر سيستم اطلاعاتى ما نميدانست كه اين خانم و امثالهم عملكردشون فساد اورده كافيه كمى دقت شود ماهيت فرد رو مييشود فهميد تجمل گرايى اشرافى گرى با پول دزدى از مردم الهى بدترين سرطان به جانش بيفته زجه بكشه واز خدا روزى صد بار ارزوى مرگ بكنه امين يا رب الاامين
۰
۰
 
 
ir
sara | ۱ سال پیش
بخدا گریه م گرفت. خدایا خودت به داد اونی برس که پول نون یه روزشو نداره اونوقت.........
...... خدایا خودت به داد همه مون برس
۰
۰
 
 
ir
k | ۱ سال پیش
اوووووووشش میلیاردی وروپ وله ؟!!ای واآبرومون رفت اینقدمیگین خوب بردبرد مگه نمیبرد به مامیدادن اگه راست میگن بیشترازاینا بازم پول هست بیان بین مابدبختاتقسیم کنن بی خیال
۰
۰
 
 
ir
خزایی | ۱ سال پیش
خاک عالم وآدم برسردزدای مملکت
۰
۰
 
 
ir
امیرهادی | ۱ سال پیش
لعنت خدابرمفسدان اقتصادی کشورم
لعنت ابدی برمرجان شیخ الاسلامی واختلاسگران
مسولان محترم وقوه قضاییه ومجلس شورای اسلامی حوزه علمیه قم شما راهکاروقانونی برای جلوگیری ازاختلاس وفساددرکشورندار
یدچرابه عده ای منافق وبی وجدان وحیوان پست تراعتمادمی کنیدومسولیتهای مهم واگذارمی کنیدوزارت نفت وپتروشیمی و...شده آبشخور وبهشت عده ای فاسدو زالو صفت ننگ و لعنت ابدی برهمه مفسدان و اراذل اقتصادی کشور.
۰
۰
 
 
ir
VQH | ۱ سال پیش
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

به نام خداوند رحمتگر مهربان

وَيْلٌ لِكُلِّ هُمَزَةٍ لُمَزَةٍ ﴿۱﴾

واى بر هر بدگوى عيبجويى (۱)

الَّذِي جَمَعَ مَالًا وَعَدَّدَهُ ﴿۲﴾

كه مالى گرد آورد و برشمردش (۲)

يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ ﴿۳﴾

پندارد كه مالش او را جاويد كرده (۳)

كَلَّا لَيُنْبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ ﴿۴﴾

ولى نه قطعا در آتش خردكننده فرو افكنده خواهد شد (۴)

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْحُطَمَةُ ﴿۵﴾

و تو چه دانى كه آن آتش خردكننده چيست (۵)

نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ ﴿۶﴾

آتش افروخته خدا[يى] است (۶)

الَّتِي تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ ﴿۷﴾

[آتشى] كه به دلها مى ‏رسد (۷)

إِنَّهَا عَلَيْهِمْ مُؤْصَدَةٌ ﴿۸﴾

و [آتشى كه] در ستونهايى دراز آنان را در ميان فرامى‏ گيرد (۸)

فِي عَمَدٍ مُمَدَّدَةٍ ﴿۹﴾

در ستونهاي كشيده و طولاني! (۹)
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  روح الهه |۱ سال پیش
  هر چی میکشیم از شماها میکشیم ..برا من قران تفسیر میکنی ساندیسی؟؟ ..ملت از گرسنگی خودکشی میکنن
  ۰
  ۰
 
 
ir
باقر | ۱ سال پیش
حالا زياد حرص نخوريد اگه اين نمي خورد و نمي برد ، سياست و وضعيت طوري كه آدماي ديگه اي مي بردند و مي خوردند ، اصلا شايد هيچ آدم ايراني پولارو نمي خورد و حزب الله و فلسطين و حشدالشعبي و يمن و ......... ميخوردند . تازه فكر كن اصلا اين پولا را كسي نمي برد و تو كشور بود ، مگه پولارو براي مردم خرج مي كردند . بابا شماها هم ساده ايد به خدا
۰
۰
 
 
ir
لیلی | ۱ سال پیش
خیلی جالبه که همشون خندونن , انگار نه انگار غلط زیادی کردن. خاک بر سر دزد کثیفتون.
۰
۰
 
 
ir
سیا | ۱ سال پیش
حالا مرجان و شرکاش نمیخوردن .... یه مشته دیگه میخوردن... تو جیب منو تو نمیومد که انقد حرص میخوری..کمیسیون دارن میگیرن ارز رو از راهی وارد کنن! حالا طمع کردن ... سیاست ها طوریه که دزد میزاد... قانون کشورم حامی افشا کننده فساد نیستش... تو این کشور راحت میشه با پارتی پول دارد شد. خدایی من جایی اختلاص ببینم خودمم شریکشون میشم. اگه بخوام لوشون بدم که قانون میگه تو چیکاره ای...
۰
۰
 
 
ir
حقیقت | ۱ سال پیش
والا سال ۹۱ اختلاسها انجام شده الان بعد شش سال یادشون افتاده اختلاس شده شش ساله خانوم خارج شده از کشور تو امریکاست میگن سال پیش فرار کرده متهم های اصل کاری هم که نیستن طبق معمول ????????????
۰
۰
 
 
ir
موسوی | ۱ سال پیش
خدالعنتتون کنه ان شاالله .تامیتونین بخورین خودتون وخونوادتون بترکین آخرش به مرگ میرسین به هرحال بایدجواب پس بدیدآی آقای رئیس قوه ی قضاییه مگه توکشوراسلام محمدی زندگی نمیکنیم قرآن گفته انگشت بعددست دزدراقطع کنیدخداییش جان عزیزانتون دستوربدیدفقط دست سه نفروقطع کنیدطبق دستورخدااگه تومملکت دزدی شد؟واقعابه حال خودم وپدرم گریه کنم که کارگره هفتادوپنج سال سن داره منت این واونومیکشه ببرنش یه لقمه بهش نون بدن بایه مادربیمارآبرومن
دانه دراوج سختی امایه خانم احمق شایدزرنگ پول مملکت ماروبه تاراج میبره خداازت نگذره
۰
۰
 
 
ir
یوسف | ۱ سال پیش
چراازهمسراول طرف هیچ خبری نیس دوم اینکه چطورهمسردومی که درامریکازندگی میکرداختلاس کنه اختلس رو یکی دیگه میکنه باهاش بعدبایک عده دیگه فرافکنی میکنید
۰
۰
 
 
ir
مصطفی | ۱ سال پیش
6 میلیارد یورو اخلال در اقتصاد شده! نبردن!!!
چرا دروغ می گین؟؟؟؟
اون مقداری که برده شده، خیلی کمتر از این مقدار هست!
خیلی بی انصافین! واقعا بی انصافین!
۰
۰
پاسخ ها:
  ir
  محمدحسین |۱ سال پیش
  حالا شما چرا انقد جوش اینارو میزنی ؟؟؟
  چه 6 میلیارد چه کمتر از جیب من و امثالهم دزدیدن حروم .... ها
  ۰
  ۰
  us
  محمدحسین |۱ سال پیش
  اصلا میدونی 6 میلیارد یورو ینی چی ؟؟؟
  ینی بالای 2 برابر سرمایه ترامپ !!!
  ینی بالای 1000 تا بوگاتی شیرون !!!
  ۰
  ۰
  ir
  *** |۱ سال پیش
  شما از کجا میدونی نبردن؟
  ۰
  ۰
 
hits