دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ برابر با ۰۹ شوّال ۱۴۴۱ قمری و ۳۱ مه ۲۰۲۰ میلادی
 آقای ظریف ۵ سال و هفت ماه در سمت وزیر خارجه ایران بوده است

اعلام استعفای محمدجواد ظریف در حساب اینستاگرامش

آقای ظریف ۵ سال و هفت ماه در سمت وزیر خارجه ایران بوده است
4
1,028
سه شنبه, ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ۰۱:۰۲
نام محمد جواد ظریف با توافق هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ گره خورده است حال محمد جواد ظریف , بعد از ۵ سال و هفت ماه در سمت وزیر خارجه ایران بوده است استعفا کرد.

خبر استعفای محمدجواد ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.

آقای ظریف در این پیام نوشته است: «از بزرگواری مردم عزیز و دلاور ایران و مسئولین محترم در ۶۷ ماه گذشته بسیار سپاسگزارم. از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش میخواهم. شاد و سربلند باشید.»

استعفای محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه دولت روحانی استعفا کرد

عباس موسوی، معاون سخنگوی وزارت خارجه، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا خبر استعفای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه، را تائید کرد.

پیام تبریک آقای محمد جواد ظریف به مناسبت روز زن
متن پیام کامل تبریک آقای محمد جواد ظریف به مناسبت روز زن

خبرگزاری فارس و خبرآنلاین به نقل از منابع نزدیک به وزارت امور خارجه ایران صحت این خبر ار تائید کرده‌اند.محمد جواد ظریف، مذاکره کننده ارشد ایران در جریان آخرین دور گفت‌وگوهای ایران و گروه ۵+۱ بر سر پرونده‌ای هسته‌ای این کشور بود که به توافق هسته‌ای (برجام) منتهی شد.

آقای ظریف که از تابستان سال ۱۳۹۲ به عنوان وزیرخارجه دولت اول حسن روحانی انتخاب شده بود بلافاصله رهبری مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای غربی و آمریکا را برعهده گرفت و به عنوان معمار اصلی توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ شناخته می‌شود.او که تحصیل کرده آمریکاست در دوران مذاکرات هسته‌ای بارها با جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا دیدار کرد و به این لحاظ بالاترین مقام رسمی ایران محسوب می‌شود که در طول ۴۰ سال گذشته با همتای آمریکایی خود رسما دیدار و گفتگو و در کنار او توافق‌نامه امضا کرده است.

محمد جواد ظریف کیست

محمدجواد ظریف کیست؟

محمدجواد ظریف کار خود در وزارت امور خارجه ایران را با فعالیت در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل آغاز کرد و هنگامی که کمال خرازی نماینده دائم ایران در سازمان ملل بود، سفیر و یکی از معاونان او بود.

او همچنین سابقه معاونت وزارت امورخارجه را در زمان وزارت علی اکبر ولایتی و کمال خرازی دارد.آقای ظریف در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، پس از هادی نژادحسینیان، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل شد و تا دو سال پس از روی کار آمدن محمود احمدی نژاد این سمت را در اختیار داشت.او زمانی که حسن روحانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت سرپرست تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بود به مدت دو سال نیز عضو این تیم بود.

در سال ۱۳۹۲ که آقای روحانی به ریاست جمهوری ‌رسید پرونده هسته‌ای ایران مهمترین چالش او در دولت یازدهم بود.یکی از نخستین اقدامات حسن روحانی پس از تحویل گرفتن دولت در سال ۱۳۹۲ انتقال پرونده هسته‌ای ایران از شورای عالی امنیت به وزارت خارجه و سپردن آن به وزیر امور خارجه بود که سطح مذاکرات را به وزیران خارجه ارتقا داد.او کسی را برای وزارت امور خارجه معرفی کرد که هم سابقه حضور در تیم مذاکره هسته‌ای را داشت و هم دیپلمات شناخته شده‌ای در سطح بین‌المللی بود. سابقه همکاری حسن روحانی و آقای ظریف به دهه ۱۳۶۰ باز می‌گشت.

محمد جواد ظریف از نخستین سیاستمداران ایرانی بود که در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک فعال شد. بسیاری از تازه‌ترین رخدادهای مذاکرات هسته‌ای را از طریق شبکه‌های اجتماعی عمومی ‌کرد. با وجود این پس از خروج آمریکا از برجام وزیر خارجه ایران با انتقادهای فراوانی روبرو شد.


  • منبع
  • فارس
    دیدگاه ها

    شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید    کد امنیتی کد جدید
    hits