دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۴ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۱۹ ربيع الأول ۱۴۴۳ قمری و ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱ میلادی
ماجرای جنجالی درگیری یک نماینده مجلس و نوبخت بر سر پول نفت
2
سه شنبه, ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ۱۰:۳۶
بین نمایندگان مجلس و مسئولین دولت روحانی در مورد پول های نفتی اختلافاتی بروز کرده است

دلگرم : علیرضا بیگی نماینده مجلس و نوبخت بر سر درآمدهای نفتی دچار اختلاف شده اند به طوری که نوبخت از این نماینده مجلس شکایت کرد. اما ماجرا از چه قرار است ؟

چندی قبل تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به عدم تعیین تکلیف ۱۶ هزار میلیارد تومان و یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار از درآمدهای نفتی انتقاد کردند.

متن این نامه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام

به استحضار می‌رساند گزارش تلفیق بودجه سال ۹۵ که توسط رئیس دیوان محاسبات در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در ۴ بهمن ۹۶ قرائت گردید، اشعار می‌دارد مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش داخلی گاز طبیعی به حساب خزانه واریز نشده است و نیز مبلغ یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار منابع حاصل از فروش نفت و گاز به حساب صندوق توسعه ملی واریز نشده است.

هر چند پرونده این تخلف در دیوان محاسبات علیه رئیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل شده است و یک نسخه از آن جهت رسیدگی به قوه قضائیه ارجاع شده است، با این حال ضروری است جنابعالی در عمل به سوگندی که یاد کرده‌اید برای پاسداری از منافع ملت ایران نسبت به رسیدگی جدی و باز گرداندن اموال ملت به بیت‌المال اقدام کنید.

براساس این گزارش، احمد سالک، احمد علیرضا بیگی، محمد دهقان، محمود صادقی، اسدالله عباسی، محمدحسین فرهنگی، علیرضا سلیمی، از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

شکایت نوبخت از علیرضا بیگی

احمد علیرضا بیگی عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی در گفت وگو با فارس، از شکایت نوبخت از امضاکنندگان نامه به رئیس جمهور خبر داد و اظهار داشت: چندی قبل تعدادی از نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به عدم تعیین تکلیف ۱۶ هزار میلیارد تومان و یک میلیارد و ۱۷۷ میلیون دلار از درآمدهای نفتی انتقاد کردند.

وی افزود: این مبالغ باید از محل فروش نفت و گاز به صندوق توسعه ملی واریز می شد اما تا امروز تکلیف آن مشخص نیست لذا از رئیس جمهور خواستیم حسب تکلیفی که ملت ایران بر دوش وی گذاشته اند، تکلیف این منابع را مشخص کنند. انتظار این بود که در قانون بودجه سال ۹۷ و یا ۹۸ تکلیف این مبالغ مشخص می شد.البته دیوان محاسبات دراین زمینه از آقای نوبخت، تحقیق کرده است و گویا پرونده ایشان به قوه قضائیه ارسال شده است.

بیگی در پایان اعلام کرد که آقای نوبخت در واکنش به این نامه به جای پاسخگویی از نمایندگان امضاء کننده این نامه به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کرده است.

اطلاعیه سازمان برنامه و بودجه

در پی اظهارات احمد علیرضا بیگی مبنی بر «شکایت نوبخت از امضاکنندگان نامه به رئیس‌جمهور درباره پول‌های نفتی»، سازمان سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به تکرار مطلب کذب و ادعای نادرست احمد علیرضابیگی نماینده مجلس نسبت به رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مصاحبه با خبرگزاری فارس و نظر به اینکه ادعاهای نامبرده قبلا طی نامه شماره 1391/20000 مورخ 16بهمن1397 توسط دیوان محاسبات کشور کذب بودن آن رسما اعلام شده است، امور حقوقی سازمان برنامه و بودجه کشور نسبت به پیگیری قضایی نامبرده به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اقدام خواهد کرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • فارس
  • الف
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید