کنفرانس ورشو چیست و چه کشورهایی در آن حضور دارند ؟

۵,۵۲۸
۱۸
۰
شنبه, ۲۰ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۴۰

کنفرانس ورشو چیست ؟

کنفرانس یا پیمان ورشو ، یک پیمان نظامی است که در سالهای 1955 تا 1991 پابرجا بوده است . کشورهایی که در این سالها عضو این کنفرانس بودند عبارتند از آلبانی ، آلمان شرقی ، بلغارستان، چکسلواکی ، شوروی ، رومانی ، مجارستان و لهستان . پیمان ورشو در واقع رقیب پیمان ناتو تلقی می شده است .

هدف کنفرانس ورشو

هدف کنفرانس ورشو در واقع همیاری و همکاری کشورهای اروپای شرقی بوده است و این کنفرانس برای 20 سال بسته شده و در سال 1995 ، نمایندگان این کشورها آنرا امضا کرده اند .

به موجب این پیمان ، ستاد فرماندهی یگانه ای تشکیل شد که این ستاد شامل تمام نیروهای مسلح کشورهای عضو بود

کشورهای عضو متعهد شدند که در روابط برقرار شده بینشان از تهدید و زور خودداری کنند و در مقابل هر گونه تهدیدی که هر یک از اعضای عضو ورشو را درگیر کند دفاع کنند و کشور مورد نظر را به صورت همه جانبه یاری دهند .

همچنین اعضای کنفرانس ورشو متعهد شدند ، که در امور داخلی یکدیگر به هیچ وجه دخالت نکرده و به استقلال و حاکمیت همدیگر احترام بگذارند

گفتنی است کشور آلبانی در سال 1961 از این کنفرانس کنار گذاشته شد و پس از 7 سال خود کشور آلبانی از کنفرانس ورشو کناره گرفت.

کشورهایی که در کنفرانس ورشو حضور دارند

در سال 1990 ، حکومت های جدیدی که در اروپای مرکزی و شرقی تشکیل شدند تمایلی به ادامه حضور در ورشو را نداشتند ، کشورهای چک ، لهستان و مجارستان از ورشو کناره گیری کردند ، یکسال بعد بلغارستان کناره گیری کرد و با توجه به خارج شدن آلبانی در سال 1968 عملا تنها 3 کشور در ورشو باقی ماندند یعنی : آلمان شرقی ، رومانی و شوروی سابق . اما اکنون بسیاری از کشورها از جمله آمریکا در این کنفرانس حضور دارند . از هر کشوری که بخواهند برای حضور در این کنفرانس دعوت به عمل می آورند

برگزاری کنفرانس ورشو در سال 2019

کنفرانس ورشو در سال جاری یعنی سال 2019 و چند روز دیگر برگزار خواهد شد و ظاهرا موضوع این کنفرانس ،جمهوری اسلامی ایران خواهد بود . مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا خبر برگزاری نشست بین‌المللی ضدایرانی در لهستان را اعلام کرد . وی گفت کشورش در روزهای 13 و 14 ماه فوریه (24 و 25 بهمن) اجلاسی بین‌المللی را با مشارکت بسیاری از کشورها در ورشو و با موضوع ثبات، امنیت و آزادی و با هدف مقابله با ایران در خاورمیانه برگزار خواهد کرد.

گفته شده آمریکا برای این کنفرانس که یک کنفرانس ضد ایرانی است از کشورهای زیادی از جمله فلسطین دعوت به عمل آورده و به گفته سایت های خبری داخلی ایران فلسطین این کنفرانس را تحریم کرده و از حضور در آن امتناع میکند .

چرا ایران به کنفرانس ورشو دعوت نشد ؟

کشور لهستان که امسال میزبان برگزاری کنفرانس ورشو میباشد در مورد اینکه که چرا ایران را به این کنفرانس دعوت نکرده است اعلام کرد : به دلیل راوبط مخدوش ایران و امریکا مجبور شده که ایران را به ورشو دعوت نکند !


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(18 امتیاز , میانگین: 3.3 از 5)  
  • برچسب ها:
  • ورشو
  • کنفرانس ورشو
  • پیمان ورشو
  • کشورهای کنفرانس ورشو
  • ایران در ورشو
  • کنفرانس ضد ایرانی

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter