ماجرای تنخواه ۷۰ میلیاردی رییس جمهور چیست؟

۱,۷۵۰
۱
۰
چهارشنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ ۱۳:۴۱

مجله دلگرم : در بودجه سال آینده ۷۰ میلیارد تن‌خواه به رئیس جمهور تخصیص داده شده است اما سوال اینجاست که این تنخواه کجا هزینه می‌شود؟

چندی پیش علیرضا سلیمی نماینده اصولگرای محلات به فارس گفت : روحانی درباره تنخواه چند صد میلیاردی در اختیارش توضیح دهد

این گفته میرسلیم موضوع تنخواه روحانی را به بحث داغ تبدیل کرد

تنخواه رئیس جمهور صرف چه میشود ؟

پس از این مصاحبه سازمان‌برنامه و بودجه در بیانیه‌ای به صحبت‌های این نماینده واکنش نشان داد و درباره آنچه گفته شده‌ بود اعلام کرد:

«اعتبار ردیف (۳-۱۰۱۰۰۰) با عنوان «نهاد ریاست جمهوری - هزینه‌های ضروری - کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی و غیر دولتی» در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال‌های ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ هیچگونه افزایشی نداشته و مبلغ اعتبار آن چند ۱۰۰ میلیارد نبوده و صرفاً ۷۰ میلیارد تومان می‌باشد که با توجه به سفرهای استانی ریاست محترم جمهوری و ضرورت کمک ایشان به اشخاص حقیقی و حقوقی در نظر گرفته شده است.»

عزت الله یوسفیان نماینده مجلس در این رابطه گفت: شاید خیلی مواقع می‌شنویم رئیس جمهور مثلا برای رسیدگی به مشکلات زلزله‌زدگان این مبلغ را قرار داده است. این مبلغی که تعلق می‌گیرد از همین محل است. یا اتفاقی در مدرسه‌ای از جمله آتش سوزی رخ می‌دهد که وقتی رئیس جمهور مبلغی را به آن اختصاص می‌دهد از همین مبلغ تن‌خواه است.

با همه این توصیفات این سوال مطرح می‌شود که ماجرای این تنخواه چیست و آیا فقط به رئیس جمهور تعلق می‌گیرد؟

عزت الله یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ درباره تن‌خواه ریاست جمهوری گفت: این مبلغی است که در اختیار ریاست جمهور و نهادهای مختلف قرار می‌دهند تا در صورتی که مسائل پیش‌بینی نشده‌ای به وجودآمد رئیس دولت بتواند آن را در آن مسیر هزینه کند. برای مثل ممکن است یک کنفرانس غیر منتظره ایجاد شود که لازم باشد چندین نفر در این اجلاس شرکت کنند در این صورت دست رئیس قوه باید باز باشد که این مبلغ از محلی تامین شود.»

چه کسی بر تنخواه رئیس جمهور نظارت میکند ؟

این نماینده مجلس درباره نظارت بر این مبالغ نیز گفت: این ردیف‌ها به این معنا نیست که هیچ نظارتی بر آن صورت نگیرد بلکه هم دیوان محاسبات و هم دستگاه‌های نظارتی بر آن نظارت می‌کنند و باید هزینه‌کرد آن مشخص شود.

یوسفیان‌ملا در پاسخ به این سوال که این مبلغ تنخواه در بودجه ۹۸ چه میزان است گفت: ما هنوز تازه به بحث هزینه کردها رسیده‌ایم و هنوز مبلغ مشخص و تصویب نشده است.

او بار دیگر توضیح داد: همه مواردی که در بودجه قرار داده می‌شود قابل بررسی و نظارت است و این مسئله از سوی دیوان محاسبات صورت می‌گیرد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم