همه جنجال های کارخانه هفت تپه از ابتدا تا کنون

کارخانه هفت تپه کجاست/ دلیل تعطیلی و اعتصابات کارگران هفت تپه چیست ؟
۱,۸۱۳
۰
۰
جمعه, ۰۹ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۶

کارخانه هفت تپه کجاست ؟

کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در محدوده باستانی هفت‌تپه و بر روی آثار به جامانده از تمدن ایلام بنا شده‌است. این شرکت در نزدیکی شهر تاریخی شوش دانیال و معبد چغازنبیل در حدفاصل ۴۵ کیلومتری جاده اندیمشک به اهواز در استان خوزستان قراردارد. در این منطقه مجموعه‌های مسکونی برای کارکنان ساخته شده‌است. کارخانه نیشکر هفت تپه از ابتدا دولتی بوده و بطور رسمی این شرکت کار خودرا از سال ۱۳۴۰ آغاز نموده ولی در سال ۱۳۵۴ بطور رسمی با نام شرکت، دارای اختیار انجام عملیات کشاورزی برای تولید نیشکر و ایجاد صنایع و فراورده‌های وابسته ثبت گردیده‌است.


تولیدات کارخانه هفت تپه

تولیدات این کارخانه شامل شکر-الکل - گندم - جو- کاغذ کرافت - زغال صنعتی - سیفی جات - ملاس - باگاس است ، سابقه تولید نیشکر در این منطقه به گذشته‌ای دور بازمی‌گردد. در خصوص میزان تولید این شرکت هم باید گفت هر چند هیچ‌گونه سند موثقی مبنی بر میزان تولید آن در آغاز بکاهر شرکت دیده نشده است، اما برخی منابع تولیدات این کارخانه را سالی 100هزار تن عنوان کرده‌اند. گفتنی است چشم امید مردم خوزستان در اشتغالزایی همین کارخانه نیشکر هفت تپه است


خصوصی سازی کارخانه هفت تپه

کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در مهرماه 94 به مبلغ 2 هزار و 916 میلیارد و 56 میلیون و 720 هزار و 342 ریال به‌صورت قسطی واگذار شد و آن‌طور که در فضای مجازی اعلام می‌شود دو جوان 28 ساله و 31 ساله به نام‌های مهرداد رستمی چگنی و امید اسدبیگی با پیش پرداخت 60 میلیارد تومان خریدار این شرکت بودند.


کارخانه هفت تپه ، نیشکر هفت تپه ، اعتراضات هفت تپه ، حقوق کارگران هفت تپه

حقوقهای معوقه و اعتراضات کارگران هفت تپه

اعتراضات و تجمع کارگران هفت تپه از همان ابتدای خصوصی سازی کارخانه آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. با وجود اینکه مدیران جدید شرکت نیشکر خبر از حل مشکلات داده اند اما تجمعات ادامه داشته است .

کارگران این کارخانه در اعتراض به بی توجهی‌های صورت گرفته نسبت به پرداخت مطالبات خود دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برگزار کرده اند. گفته شده است اشتغال کارگران شرکت نیشکر هفت تپه پس از واگذاری به بخش خصوصی به خطر افتاده است و به وجود آوردن چنین جو نامطلوب و نامطمئنی برای کارگران زحمتکش این کارخانه روا نیست. کارگران میگویند شرکت نیشکر به بخش خصوصی قدرتمندی واگذار نشده و نگرانی‌های زیادی از احتمال خروج نیروهای بومی وجود دارد. کارگران بخش‌های مختلف این شرکت از همان سال 94 و قبل از خصوصی شدن کارخانه بارها برای دریافت حقوق و مطالبات معوقه خود دست به اعتراض زده اند و دیگر صبرشان تمام شده است.


گفته های رئیس سازمان خصوصی سازی

البته رئیس سازمان خصوصی‌سازی همانند دفاعیاتی که از سایر واگذاری‌های حاشیه‌دارش داشته و دارد، به تازگی از عملکرد خود در واگذاری هفته تپه نیز دفاع کرده است و گفته صاحبان جدید شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه از زمان واگذاری حدود 300 میلیارد تومان در این شرکت سرمایه‌گذاری و در آنجا کارخانه MDF و ... ایجاد کرده‌اند. ضمن این که خریداران بخش قابل توجهی هم از زمین‌های در اختیار این شرکت را به کشت انگور و مرکبات اختصاص داده‌اند.

همچنین به گفته رئیس سازمان خصوصی سازی صاحبان جدید، حقوق معوقه کارگران را از هفت ماه به دو ماه رسانده‌اند. بنابراین خصوصی سازی به نفع هفت تپه بوده است نه به ضرر آن. البته مشکل کار اینجا است که هر چند قبل از خصوصی سازی حقوق کارگران این شرکت با تاخیر هفته ماهه پرداخت می‌شد، اما چون مطمئن بودند دیروز و زود دارد و سوخت و سوز ندارد و بالاخره دولت از جیب خود از معوقات را پرداخت می‌کند، کارگران به خیابان نمی‌ریختند، اما الان که بخش خصوصی این شرکت را خریده است دیگر از بودجه دولتی خبری نیست و به همین دلیل کارگران در پی عدم دریافت دو ماه حقوق خود اعتراض می‌کنند.

در مقابل ،اما کارگران معترض این شرکت نظر دیگری دارند و می‌گویند نه تنها سرمایه‌گذاری جدیدی توسط خریداران این شرکت انجام نشده است، بلکه خریداران مترصد فرصتی برای فروش زمین‌های این شرکت هستند. ضمن این که تا به امروز حدود 5 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌ایم و از همه مهمتر ما با نحوه خصوصی‌سازی این شرکت مشکل داریم.با وجود همه این مشکلات اما علیرضا محجوب، نماینده مجلس و دبیرکل خانه کارگر در مورد مشکلات شرکت هفت تپه می‌گوید: ما از ابتدا با این شیوه خصوصی‌سازی مخالف بودیم و هنوز هم هستیم، چرا که هرچه بلا بر سر تولید و کارگران می‌آید از این شیوه خصوصی‌سازی است. همچنین وقتی حق را کاملا و فقط به خصوصی‌سازی می‌دهند، حق کارگر تبدیل به باد هوا می‌شود. متاسفانه امروز همه چیز از رسانه تا سایر امکانات در دست سرمایه‌داران افتاده است.

در مجموع باید گفت در حالی این روزها کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه فریاد خصوصی‌سازی نادرست سر می‌دهند که "خصوصی‌سازی نادرست" تنها درد این کارگران و صنعت نیشکر در کشور نیست و آن چیزی که بیش از هر موضوع دیگری کمر این صنعت در کشور را خم کرده، منفعت‌طلبی مافیای شکر است که پشت دیواری به نام خصوصی‌سازی نادرست پنهان شده است.


مالک کارخانه نیشکر هفت تپه کجاست؟

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به آخرین وضعیت کارخانه نیشکر هفت تپه اظهار کرد: مالک کارخانه نیشکر هفت تپه در حال حاضر به کارخانه بازگشته و یک ماه حقوق معوق کارگران را نیز به آن‌ها پرداخت کرده است.

یدالله مهرعلیزاده با بیان این‌که در حال حاضر مشکل خاصی در کارخانه نیشکر هفت تپه وجود ندارد، افزود: مالک کارخانه نیشکر هفت تپه قول داده است تا به همه تعهدات کارخانه به کارگران عمل و حقوق کارگران را نیز به آن‌ها پرداخت کند ، در حال حاضر یک حقوق به کارگران نیشکر هفت تپه پرداخت شده و حقوق دوم نیز در جریان پرداخت است و به زودی پرداخت می‌شود.

مهرعلیزاده با بیان این‌که با بازگشت مالک، کارخانه مجددا به فعالیت خود ادامه خواهد داد، گفت: مالکیت کارخانه اعلام کرده است که با منابعی که در اختیار دارد، کار را پیش خواهد برد و در صورت نیاز از حمایت‌های دولتی استفاده خواهد کرد.

وی گفت: این کارخانه از ابتدا نیاز به حمایت‌های دولت نداشت و خود می‌توانست فعالیت کند اما مشکلاتی که در هیات مدیره این کارخانه به وجود آمد، میان کارگران منتشر و باعث به وجود آمدن بحران کارگری شد.


پرداخت یک ماه حقوق به کارگران

با وجود این در حالی با پرداخت یک ماه از حقوق معوق کارگران هفت تپه در یکی دو روز گذشته فعلا آب سردی بر آتش نارضایتی این کارگران ریخته شده است که برخی کارشناسان معتقدند مشکل اصلی نیشکر هفت تپه صرفا خصوصی‌سازی نادرست نیست و این مافیای شکر می‌باشد که سالیان دراز است کمر همت به شکستن کمر هفت تپه‌ها در کشور بسته، به‌گونه‌ای که این مافیا امسال با وجود اینکه آب بود، در اوج مصرف نیشکر چالش‌هایی را برای آب منطقه ایجاد کردند و تولید شکر امسال در خوزستان نسبت به سال گذشته 45 درصد کاهش پیدا کرده است.

از سوی دیگر مانند هر شرکت دولتی دیگری، به علت سیاست‌های اشتباهی که وجود داشته است، افراد مختلفی بنا به سفارش افراد با نفوذ به این کارخانه برای استخدام تحمیل شده‌اند و موجب این شده تا هفت تپه با مازاد نیرو مواجه باشد؛ تا جایی که تعدادی از افراد که در این مجتمع کار می‌کنند بعضا حضور فیزیکی در آنجا ندارند و فقط از آنجا حقوق می‌گیرند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter